Guvernul ar urma sa aprobe miercuri impozitarea tichetelor de masa si a platilor compensatorii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2010, 7:59 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul ar putea adopta, in sedinta de miercuri, impozitarea tichetelor de masa si a platilor compensatorii, printr-un proiect de modificare a Codului fiscal, potrivit agendei de lucru probabile a Executivului, anunta Agerpres. Prin proiectul de ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, Executivul urmareste sa impoziteze tichetele de masa, de vacanta, cadou si cele de cresa, de la 1 iulie, prin includerea contravalorii acestora in veniturile salariale.

Impactul financiar al acestei masuri pentru ultimele sase luni ale anului 2010 ar fi un plus de venituri bugetare de 345 de milioane de lei pentru tichetele de masa, 45 de milioane de lei pentru tichetele cadou, 1,7 milioane de lei pentru tichetele de vacanta si 1.000 de lei pentru tichetele de cresa, potrivit Ministerului Finantelor Publice, initiatorul documentului.

In plus, ar urma sa fie impozitate si platile compensatorii acordate conform legii, impactul bugetar pentru ultima jumatate a anului in curs fiind un plus de venituri de 1,1 milioane lei.

Conform modificarilor care ar urma sa fie aduse Codului fiscal, cotele de cheltuiala forfetara acordata la calculul venitului net anual din drepturi de proprietate intelectuala vor fi reduse de la 40 la 20 la suta, iar in cazul veniturilor de aceasta natura, provenind din crearea unor lucrari de arta monumentala, de la 50 la 25 la suta, plusul de venituri estimat fiind de 10,5 milioane lei.

Totodata, cota de impozitare pentru castigurile din jocurile de noroc urmeaza sa fie unificata la 25 la suta de la 1 iulie, iar statul spera sa obtina prin aceasta masura un plus de venituri bugetare de 3,5 milioane lei (circa un milion de dolari) in a doua jumatate a anului in curs, conform proiectului de ordonanta de urgenta privind modificarea Codului Fiscal, publicata pe site-ul Ministerului Finantelor Publice.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6931 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Tichete de masa (Miercuri, 23 iunie 2010, 8:40)

    Nicolae [anonim]

    S-ar putea ca prin impozitarea tichetelor de masa angajatorii sa nu mai ofere acest beneficiu, implicit firmele de bonuri de masa nu vor mai avea obiectul muncii. Vor rezulta un minus pe consum si nici un impozit castigat de stat ( din nimic nu poti sa iei mare lucru ).
  • -1 (3 voturi)    
    eu (Miercuri, 23 iunie 2010, 8:46)

    hahaha [anonim]

    mare branza, astia de la finante chiat sunt tolomaci si au impresia ca vor scoate bani din impozitele pe tichete ???

    pai la noi la servici deja ne-au zis ca nu ne mai da tichete, ca se impoziteaza si la ce rost, sa plateasca atata impozit la stat, mai bine nu plateste deloc si nu ne mai da.

    si mi se pare normal, daca era un beneficiu neimpozitabil, de ce sa scoti bani in plus din buzunar ca firma privata.

    si uite asa o sa scoata din parti cei de la finante bani din impozitul pe tichete... cata prostie poate sa fie.

    iar daca se mareste impozitul pe profit, deja se anunta ca se vor da banii in plic si se vor scadea salariile pe cartea de munca... ca doar o firma privata plateste salariul de pe cartea de munca si inca dublu pe taxe impozite...

    si uite asa ne vom adanci si mai mult in criza si lipsuri, prin masuri total gresite.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:00)

    Rhadoo [utilizator]

    "Nu mai lovim in privati!" se lauda Guvernul. Corect! Lovesc in angajatii acestora si in salariile lor.
    Daca la sfarsitul anului creste si cota unica si TVA, mi-e teama ca privatii vor iesi in strada cot la cot cu bugetarii. Sa vezi atunci revolutie. Boc, fa-ti bagajele, ca nu se stie niciodata cand o sa ai nevoie de ele ca sa fugi.
    Pentru cei care cred in corectitudinea acestor masuri de austeritate, si nu reforme, cum gresit considera unii, le aduc aminte urmatoarele: s-a devolarizat leul destul de serios, preturile au crescut, taxele s-au marit, subventii nu se mai dau pentru nimic. Pensiile si salariile reduse acum nu mai valoreaza la fel de mult ca acum cativa ani, cand erau la acelasi nivel.
    O zi buna amaratilor, o zi cat mai proasta imbogatitilor prin smecherii si afaceri cu statul!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este groaznic impozitul asta. (Miercuri, 23 iunie 2010, 10:44)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Inteleg ca este doar 16%, ori daca vrei sa maresti salariul cu 200RON/luna mai trebuie sa platesti inca 200 la stat. Asa dai doar ~32RON. Nu mi se pare o mare greseala.
      Iata insa o stire groaznica:
      http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-7464797-onrc-luna-mai-aproape-80-000-firme-tras-dreapta.htm
      • 0 (0 voturi)    
        16% ? (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:37)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

        "Executivul urmareste sa impoziteze tichetele de masa, de vacanta, cadou si cele de cresa, de la 1 iulie, prin includerea contravalorii acestora in veniturile salariale." ...adica nu se va lua doar 16% ci si CAS, CASS etc...nu mai da nici dracu bonuri de masa... si chiar daca nu ar afecta firmele atat de mult, patronii vor avea motiv sa le taie pt a mai face economii.
        • 0 (0 voturi)    
          Corectie (Joi, 12 august 2010, 14:45)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui geo12

          Impozitul se refera strict la 16% asta ca sa nu dezimformam
  • 0 (4 voturi)    
    Gandire de NKVD (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:03)

    luci [anonim]

    Chiar spera sa adune banii astia de pe tichete? Dar ca nu se vor mai acorda aceste tichete s-a gandit cineva? O mare parte din angajatori vor renunta pentru ca sa scape denoi taxe. Asa ii ajuta statul sa ajusteze cheltielile..
  • +1 (5 voturi)    
    lasa-ti-o dracu (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:30)

    Arkan [utilizator]

    "Impactul financiar al acestei masuri pentru ultimele sase luni ale anului 2010 ar fi un plus de venituri bugetare de 345 de milioane de lei pentru tichetele de masa"

    Impoziteaza ce? La noi la firma nu se mai dau(circa 900 de angajati), la fel la firma prietenei mele(2000).
    Va dati seama ca nici altii n-or sa mai dea. Deci impoziteaza fix ....
    Alta masura tampita, pana si un copil de 7 ani isi da seama ca se faceau mai multi bani la buget pana acum din bonuri.
    In total imi veneau bonuri in valoare de 4 milioane.
    Acum pa, asa ca ma duc la bulgari sa-mi iau de mancare. In rromania nu mai dau bani pe asa ceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca nu-ti place rromania ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 10:51)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      atunci de ce scrii in rromana?
  • +3 (3 voturi)    
    omisiune importanta (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:43)

    Gigel [anonim]

    Sa nu uitam ca in acelasi proiect de OUG, una dintre modificarile foarte importante este anularea conceptului de PFA.

    Tot astazi se va aproba si aceasta noutate neinteleapta
  • +1 (3 voturi)    
    Pana la sfarsitul anului pica (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:44)

    ok [anonim]

    Acest guvern de amatori va pica pana la sfarsitul anului, nu printr-o motiune de cenzura ci din cauza lipsei de bani. Pai ei in vremuri de criza maresc taxele in frenezie (asta este amatorism pur si au curaj sa minta cu nerusinare ca nu se maresc taxele, pai ce faceti implicit prin aceasta masura decat mariri de taxe?)
  • +1 (5 voturi)    
    prostie (Miercuri, 23 iunie 2010, 9:46)

    cristi [anonim]

    Astia chiar sunt de o prostie fara margini.
    Singurul motiv pt care firmele acordau tichete de masa era pt nu se impozitau. Acum nu vor mai avea niciun motiv sa acorde asa ceva iar statul va impozita ****. Inca o masura idioata luata de niste incompetenti care habar nu au nimic despre economie si mai ales despre consecintele masurilor luate de dragul reformei.
    Suntem condusi spre prapastie de niste idioti care ar trebui bagati in puscarie.
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:15)

      alt cristi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Acum isi da si angajatul seama de valoarea firmei din care face parte...
      La noi la firma ne-au anuntat deja ca se vor da in continuare bonuri de masa.
      Firma la care lucrezi ar trebui sa fie ca partenerul de viata, sa nu te lase balta atunci cand e mai greu.
      • -2 (2 voturi)    
        Mai corect ar fi sa vadea contravaloarea (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:58)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui alt cristi

        De ce sa ingrase niste firme care traiesc din tiparit tichete?
    • 0 (2 voturi)    
      Cota unica (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:57)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Exact, singura justificare a bonurilor de masa este ocolirea impozitelor si contributiilor. Adica unii salariati la aceiasi bani dati de angajator platesc impozite mai mici decit ceilalti.
      • -1 (1 vot)    
        +1 (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:57)

        +1 [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        +1
        Ce se streseaza toata lumea ca dispar tichetele de masa, cand erau doar o forma de "evaziune legala"? Pana la urma, erau folosite drept un substitut de salariu. Daca dispar tichetele, foarte bine, au sa creasca in consecinta salariile (si, implicit, impozitele platite de catre firme), pentru acei angajati pe care firmele nu isi permit sa ii piarda.
        • +1 (1 vot)    
          -1 (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:10)

          -1 [anonim] i-a raspuns lui +1

          Zau?
          Ce insemana pana la urma "evaziune legala" pentru tine? Ceva de genul "curat evaziune, da' legala"?

          Erau un substitut legal de salariu pentru a da un ajutor si firmei si celui ce muncea. Statul nu mai vrea sa dea acest ajutor- foarte bine! Va pierde mult mai mult, pentru ca viseaza ca va colecta mai mult- si va colecta ceva de genul 10% din ce isi inchipuie.... iar despre ce pierde in fata oamenilor.....

          Mie imi pare ca actioneaza ca vecinul meu care a vrut sa-si consolideze fundatia si a daramat jumatate din casa...

          Cred ca sunt doar prosti- se fac ca tin cota unica si de TVA, dar distrug tot ce mai se tinea intr-un fir de ata. Adica tichetele, PFA si altele....
          Ce urmeaza? poate o taxa de solidaritate de 50% pentru SRL-uri, pe motiv ca 16% impozit si 16% impozit pe dividende nu le ajunge? Ca si asta era un fel de "evaziune legala", nu-i asa?
  • +1 (5 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 23 iunie 2010, 10:58)

    valexandru [anonim]

    ambele intra in categoria venituri.
    Cine intinde mana, sa stie ca are si de platit nu numai de primit pomeni.
  • 0 (4 voturi)    
    Impozitarea incompetentei (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:13)

    Mihai [anonim]

    Daca am impozita incompetenta acestui guvern si a acelor de pe langa ei cred ca am avea excedent bugetar.
  • 0 (4 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:40)

    un roman [anonim]

    Ma intreb cum se va aplica impozitul pe tichetele de masa.Vor taia 16% din lungimea lor? In loc de 21-22 vor mai fi doar vreo 18???????
    • 0 (0 voturi)    
      Se adauga valoarea lor la salariu... (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:21)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui un roman

      ... in coloana "alte drepturi" inainte de impozitare, apoi se aplica 16%. Era mai grav daca ne lua si asigurari sociale la valoarea tichetelor !
  • 0 (0 voturi)    
    Parca Boc (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:30)

    Andy [anonim]

    spunea ca guvernul lui nu mai da numai OUG-uri!!
    Cine dracu' mai are incredere in sistemul fiscal din Romania, daca in fiecare luna mai apare o ordonanta care creste vreo taxa?
  • 0 (0 voturi)    
    tichete (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:18)

    fgi [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/nu_impozitarii_tichetelor_de_masa_-p32426045.html
  • 0 (0 voturi)    
    impoziteaza o rola (Joi, 24 iunie 2010, 14:21)

    valeria [anonim]

    Am auzit si eu deja de foarte multe cazuri de firme care au anuntat ca nu mai acorda aceste tichete de masa in cazut in care masura intra in vigoare, deci pe ce si-au facut calcule handicapatii astia?!
    un prost facut gramada de pe aici zice'' foarte bine", ca intra in categoria venituri, cap are, minte.....