Proiect de Ordin ANAF: Veniturile impozabile ale persoanelor fizice si juridice vor fi controlate prin 5 metode indirecte

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Vineri, 1 octombrie 2010, 13:51 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(01 Oct 2010) PDF, 180KB
Agentia Nationala de Administrare Fiscala va controla veniturile si cheltuielile persoanelor fizice si juridice prin mai multe metode indirecte, adica alte surse decat declaratiile contribuabilului, spre exemplu conturile bancare sau achizitiile pe care acesta le efectueaza. Metodele sunt enumerate intr-un proiect de Ordin publicat pe site-ul institutiei (vezi si documentul atasat). "Scopul principal este de a stabili starea reala a veniturilor persoanelor fizice si firmelor, pentru a stabili valoarea corecta a impozitelor datorate", a explicat pentru HotNews.ro Dragos Bogdan, vicepresedinte ANAF.

"Organele de inspectie fiscala vor stabili obligatia fiscala prin utilizarea metodelor indirecte de control pentru reconstituirea veniturilor
sau a cheltuielilor contribuabilului verificat, in urmatoarele cazuri:
- declaratiile sunt incorecte, incomplete, false sau nu exista;
- evidenta contabila sau fiscala este incorecta, incompleta sau falsa;
- evidenta contabila sau fiscala nu exista sau nu a fost pusa la dispozitia organelor de inspectie fiscala", se arata in proiectul mentionat.

"Metodele indirecte de reconstituire a veniturilor sau cheltuielilor utilizate de organele de inspectie fiscala pentru reconstituirea veniturilor sau cheltuielilor sunt urmatoarele:
a) Metoda sursei si cheltuirii fondurilor;
b) Metoda depozitelor bancare si a fluxurilor de numerar;
c) Metoda marjei;
d) Metoda produsului/serviciului si volumului;
e) Metoda patrimoniului net."

Dragos Bogdan explica: "Printr-o analiza de risc sunt identificati contribuabilii care prezinta un risc fiscal. Mergem acolo unde avem informatii ca impozitele nu sunt determinate in mod corect. Controalele se efectueaza conform Codului de Procedura Fiscala si conform programului nostru de activitati".

Spre exemplu, o sursa de informatii o reprezinta rulajul conturilor bancare, mai explica oficialul citat. Pe de alta parte, "putem stabili, in functie de cheltuielile pe care un contribuabil le efectueaza, daca achizitiile sunt corelate cu veniturile".

Un alt exemplu: "Metoda marjei" presupune o comparatie intre doua societati cu acelasi obiect de activitate. "Se analizeaza vanzarile si costurile. Fiind vorba de activitati similare, daca una din firme declara venituri mai mici, i se poate aplica o marja de castig", arata vicepresedintele ANAF. Prin "metoda patrimoniului net" se vor analiza fluctuatiile de patrimoniu sau, altfel spus, cresterea sau descresterea patrimoniului contribuabililor.

"Am initiat aceste prevederi pe baza discutiilor avute cu FMI iar metodele respective se utilizeaza in multe state europene", mai precizeaza Dragos Bogdan.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12550 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Atentie (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:07)

    Orpheus [utilizator]

    Cresc spagile!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai creste si rulajul cu Cash! (Vineri, 1 octombrie 2010, 21:39)

      Ca$h [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Ca doar n-o sa-si lase baietii evidentele rulajelor la dispozitia bancilor si implicit ANAF, nu ;-)
      Mai urmeaza sa iasa de la naftalina metoda trocului.
  • +5 (27 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:08)

    Roman [anonim]

    Foarte bine. Asteptam sa vedem cum isi plateste o anumita doamna milioanele de EUR datoria la banci si basca de unde ii mai raman bani sa zboare cu taxi-elicopterul.
    • +6 (28 voturi)    
      ...prin metoda Zambaccian ... (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:25)

      Florin40 [anonim] i-a raspuns lui Roman

      ...pe care tu o stii de la cei care te pun sa scrii.
      • -1 (19 voturi)    
        eu sunt liber (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:37)

        Roman [anonim] i-a raspuns lui Florin40

        Eu sunt liber votacule !
      • +6 (8 voturi)    
        sau, daca preferi, prin metoda Mihileanu (Vineri, 1 octombrie 2010, 18:15)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Florin40

        Sau putem discuta despre metoda "vanzari anterioare". Serios vorbind, cred ca unii dintre voi sunteti angajati sa vanati comentariile care lovesc in unele persoane de la Putere... Fara sa va jignesc, dar credeam ca traim intr-o tara libera. Si, pentru a nu avea senzatia ca lovim doar in cei de culoare portocalie, putem discuta si despre "metoda Zambaccian", si altele...
      • 0 (4 voturi)    
        hahahahahahahahha (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:55)

        tirtau [utilizator] i-a raspuns lui Florin40

        dar pe care tu nu o stii de la cei care si pe tine te pun sa scrii
      • +2 (2 voturi)    
        invers (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 7:45)

        grecu th [anonim] i-a raspuns lui Florin40

        Florine draga, cred ca e tocmai invers. Cine, mama Necuratului, va invita sa va varati botul si labele infestate de politica in toate, chiar si in zumzetul frumos al frunzelor de toamna?
    • -5 (19 voturi)    
      Bine pe mama m....sii (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:34)

      bcatalin [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Cum adica foarte bine?
      Ce vina am eu ca am ales o meserie bine platita si ca mi-am ros un pic coatele prin scoli?
      Prin aceasta decizice se cam incalca cateva drepturi fundamentale. Eu unu nu aprob aceasta decizi si nu ma gandesc la X , Y care au milioane de EURO in conturi (treaba lor cum i-au facut), dar banii mei sunt castigati de mine si statul nu are nici un drept sa-si bage nasul in conturile mele personale.
      Daca au dubii asupra declaratiilor mele sa ma someze la tribunal lunar sa le prezint balanta conturilor de pe teritoriul Romaniei, dar sa nu-si bage ei nasul in conturi.
      Oricum bancile cu capital strain nu vor acepta si statul nu va putea face nimica :).
      • +7 (11 voturi)    
        ? (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:43)

        ? [anonim] i-a raspuns lui bcatalin

        surpriza:). schimbati domiciliul in germania sau USA.
        si s-ar putea sa ai o surpriza:)
      • +7 (7 voturi)    
        In SUA banca trimite fiscului informatiile... (Vineri, 1 octombrie 2010, 17:26)

        MihaiDanBaiaMare [utilizator] i-a raspuns lui bcatalin

        In SUA, banca trimite IRS(Fiscului) si persoanei fizice la sfarsit de an un document in care ai venitul din dobanzi(interest) si lista cu castigurile din investitiile in actiuni pe durata anului in curs.

        Cataline, in lumea civilizata se plateste ca sa ti se permita sa faci bani. Daca tu esti unul din cei multi care au o mare parte de venit in bani lichizi statul nu isi primeste taxa care i se cuvine. Daca totusi iti platesti taxele la timp si nu esti evazionist nu ai de ce sa te temi ca statul verifica din cand in cand aleatoriu conturile bancare.
        • +4 (6 voturi)    
          Sigur ca da... (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:35)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui MihaiDanBaiaMare

          Statul e condus numai de oameni integri, incoruptibili, bine intentionati, foarte inteligenti si care nu pot gresi.
          Deci nu avem de ce sa ne temem.
      • +1 (3 voturi)    
        ? (Joi, 7 octombrie 2010, 14:46)

        brutus [anonim] i-a raspuns lui bcatalin

        Eu nu inteleg ce-i tot dati minusuri la catalin, are dreptate.
        Si nu inteleg nici ce legatura au SUA sau alte state cu treaba asta. Cat de mult sunt incalcate libertatile individului in SUA sau ce procent din veniturile unui contribuabil este expropriat de guvernul federal sub numele de impozit, nu reprezinta o scuza pt a tolera asemenea politici si in Romania.
    • +7 (11 voturi)    
      E bine doar pe jumatate... (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:41)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui Roman

      ...adica ei vor sa responsabilizeze cetateanul fata de stat.

      Problema este ca nu se face nici un efort pentru a responsabiliza si statul fata de cetatean. Ei asta nu inteleg, ca cetateanul nu poate fi loial unor hahalere. De cate ori a prezentat presedintele Romaniei starea natiunii? De cate ori si in ce fel au raspuns "autoritatile" in fata cetatenilor in ceea ce priveste cheltuirea banului public? Pai daca exista suspiciunea ca politicienii isi bat joc de banul contribuabilului, atunci cum se asteapta ca acesta sa dea in branci sa plateasca?
  • +9 (9 voturi)    
    alte tari (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:09)

    mirc [anonim]

    In alte tari cum se verifica veniturile persoanelor fizice ?
    • 0 (16 voturi)    
      Nu asa merge (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:40)

      evazionistu' [anonim] i-a raspuns lui mirc

      votac portocaliu...tu depui o declaratie in care arati cit ai cistigat, ce taxe ai platit si gata. De asta americanii isi angajeaza contabil pentru calcul taxelor ...sa nu greseasca
      verificarile sunt de doua feluri:
      1. Daca ti-ai luat BMW si te dai cu taxi elicopterul vine fiscul si te intreaba de unde ai bani ca doar esti bugetar nu? Daca banii se regasesc in declaratie sa fii sanatos. Daca nu e jale maaaare
      2. Prin sondaj - daca declaratia e corecta jos palaria...daca nu jaaaaleee mare.

      Este ca-i mai simplu decit timpenia portocalie?
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:02)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui evazionistu'

        Imi place asta: daca la americani e altfel, avem un guvern de tampiti. Daca ne luam dupa americani, tot un guvern de tampiti avem - vezi propunerea cu pastrarea bonurilor de casa.

        Concluzia: o tara de idioti.
        • 0 (6 voturi)    
          MARE ADEVAR (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:47)

          Tot io ala evazionistu' [anonim] i-a raspuns lui Aph

          ai grait...dar stii de ce e asa?

          Pentru ca nu suntem in stare sa implementam nici o solutie. Noi vrem tot timpul sa inventam apa calda.

          Imi si imaginez fo' 2 milioane de babute care au strins bonurile de casa inghesuindu-se sa le dea Boc premiul :) Si pentru asta tre' sa angajeze fo 10000 de bagatori de seama platiti cul lefuri grase sa linga bonurile si sa le calculeze premiul...ce zici merge?

          Ideea nu e rea, da' daca tu nu esti in stare sa platesti arieratele care-s clare ca lumina zilei...platesti bonurile. Intre ideea si aplicarea ei este inteligenta.... restul Bocaneala se numeste.

          Apropos astia mai priceputi asa...eu ma chinuie de vreo 5 zile sa-mi fac asigurare medicala....si n-am reusit sa vorbesc cu nici un contopist sa aflu informatii( la telefon la CASMB nu raspunde NIMENI iar daca nu nimeresti alea 3-4 ore de program iti ride portaru' in nas - am fost de doua ori la sediu')...ce draq ma fac? O doamna se plingea pe acolo daca daca ai facut contractul bagi niste cozi de ore intregi sa platesti ca nu merge prin banca..offfff nu mai scapam de astia odata sa traim si noi normal
          • -1 (5 voturi)    
            ... (Vineri, 1 octombrie 2010, 18:41)

            Aph [anonim] i-a raspuns lui Tot io ala evazionistu'

            La ce-ti trebuie la noi asigurare medicala, ti s-a urat cu viata?!?
          • -1 (3 voturi)    
            oul sau gaina? (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 7:41)

            bula [anonim] i-a raspuns lui Tot io ala evazionistu'

            daca cele 2 mil. de babute nu CER si pastreaza bonurule fiscale, ce ajunga la fisc? NIMIC, la negru! si atunci din ce plateste statul arieratele?
          • 0 (2 voturi)    
            Mare adevar graiesti! (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:17)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui Tot io ala evazionistu'

            Dar destept te crezi tu de tot explici cum este prin America sau alte tari.,folosesti expresii gen ''votac portocaliu'' si daca tot amintesti de America asa ceva nu se intampla acolo.Se respecta dorinta fiecaruia ....Fac pariu esti unul care nu a platit statului nici un leu si a facut bani din imobiliare.........pentru ca la asta s-a priceput tot romanul ''manelist''
        • +2 (2 voturi)    
          idioti! (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 9:18)

          take [anonim] i-a raspuns lui Aph

          Nu suntem o tara de idioti,suntem o tara cu CONDUCATORI IDIOTI! Singura noastra vina este ca i-am ales sau i-ati ales!
    • 0 (0 voturi)    
      re (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:52)

      raulpop [utilizator] i-a raspuns lui mirc

      periodic
  • +17 (19 voturi)    
    si va fi corect controlul vostru??!!! (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:11)

    lili [anonim]

    adica , fara culoare politica ??!!! adica aia colorati la fel cu partidul aflat la un moment dat la guvernare nu vor fi mai putin controlati??!!! Nu veti controla mai mult pe aia din opozitia politica??!! Intreb si eu asa... nu prea mai am incredere deloc in ceea ce face si mai ales controleaza statul roman.....
    • 0 (4 voturi)    
      merg pe mana ta.. (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 7:43)

      bula [anonim] i-a raspuns lui lili

      dar daca nu-l controlam pe X inseamna ca nu mai trebuie nimeni controlat? Hai sa facem o lista de "controlabili"! Nu cumva lista rosie e mai lunga decat cea portocalie? nu mai vorbesc si de lista galbena, de UDMR si de PRM.
      • 0 (0 voturi)    
        ai stat sa-i numeri? (Luni, 3 ianuarie 2011, 2:22)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui bula

        chiar sunt curios cam cum da la numar. poate ne spui si cat de evazionisti sunt fiecare in parte.

        asta e raspunsul tau la o critica pe drept mentionata de lili? ca sunt mai multi din ailalti? asa se vede ca esti platit pentru ce faci... nu conteaza ce spune unu sau altul atata timp cat nu se atinge de preaiubitii nostri conducatori
  • +3 (13 voturi)    
    discutabila decizie (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:13)

    gogu [anonim]

    Cei vizati isi vor deschide conturi in alte tari, astfel rulajul de bani din bancile romanesti va scadea.
  • +1 (15 voturi)    
    secretul bancar (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:13)

    marius [anonim]

    Unul dintre putinele drepturi ale fraierului contribuabil este cel la secretul bancar. banca nu poate da informatii despre conturi decat la solicitarea justitiei, nu a sectoristului sau inspectorului de la finante.
    Amenintarea dusmanilor (cetatenii contribuabili) asupra tarii cred ca este insa o justificare acceptabila pentru incalcarea vietii private, la fel ca si CNP-ul cel secret pe care il stie orice vanzatoare de la alimentara unde platesti cu bonuri.
    Eliminati investitiile "para-indarat" si vor fi bani si de pensii si de salarii, dar nu si de campanie.
    • +2 (6 voturi)    
      Vrabia malai viseaza... (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:32)

      traian [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu-i asa?
    • +2 (2 voturi)    
      Esti optimist (Vineri, 1 octombrie 2010, 17:43)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui marius

      Din ce stiu eu, si parca e si afis in banci, in acest moment se RAPORTEAZA orice rulaj de peste 10000EUR.

      Si mai nou exista inca o aberatie, trebuie sa-ti actualizezi anual nu stiu ce declaratie. Printre elementele aflate acolo, sunt si rubrici de genul:
      - cine este angajatorul
      - ce venit ai
      - ce venit are familia
      - daca esti persoana publica/politica
      ...
      Astea oare nu se raporteaza undeva mai departe? Cica BNR-ul ii obliga sa ceara datele. Daca nu le completezi iti blocheaza contul :D.
  • +16 (16 voturi)    
    Aberant. (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:16)

    AlinN [anonim]

    Ca pana acum, in anul de gratie 2010, nu s-a facut asa.
    Mai bine mai foarte tarziu (aproape de colaps statal) decat niciodata.
    Inteleg ca fiscul in loc sa hartuiasca oamenii care-si vad de treaba si dau banii la stat vor merge tintit la hoti.
    Dar acum ma intreb: oare cei de la fisc n-or fi putut sa puna cap la cap informatiile pe care oricum le aveau si sa fi facut asta de capul lor pana acum? Adica trebuie sa fie o strategie care pleaca de la Preseintele SUA ca sa faci ceea ce este de bun simt?
    Cum ar veni vii tu angajat al fiscului la munca si te uiti pe tabele: A are cifra de 100RON si plateste taxe de 1RON, B de 1000RON plateste 10RON, C 500RON plateste 5RON D 1000000RON si plateste 1000RON si D are cifra de 1 MIliard de RON si plateste 1RON. Trebuie sa se stranga Basescu si Ministrul de Finante si Dominic Straus Kahn, si Bill Gates sa-ti deschida mintea ca A, B si C par a fi corecti si ca mult mai de bun simt ar fi sa te duci la D sa vezi care-i treaba?
    De-aia desi vestea este buna, eu o privesc cu circumspectie. Oamenii nu sunt buni. Asta este marea noastra problema. Nu doreii sunt lenesi. Varfurile sunt putrede, corupte si nu ma refer la politicieni, ci la varfurile Sistemului. Acel inspector de la fisc cu un general de la Politie cu un varf din armata cu un varf din Biserica. Toti acesti mici "sefuleti" .
    • 0 (6 voturi)    
      aberant (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:13)

      calin [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Aberante sunt ideile guvernantilor dar si mai aberanti sunt cei ca si tine care sustin aceste idei.
      Sa zicem ca ideologic ar fi ok sa se verifice persoanele fizice, dar daca eu am mostenit de la strabunicul meu o proprietate pe care am vandut-o cu 100.000 EUR, si cu banii aceeia sub o forma sau alta am cumparat niste bunuri pe care apoi iar le-am vandut(mai scump sau mai ieftin), cum voi dovedi eu ca defapt banii si averea care o detin nu este realizata prin evaziune fiscala?????
      Daca eu am dat imprumut 100.000 EUR la prieteni iar acum acei bani imi sunt restituiti, ce va face fiscul, va veni sa mi-i impoziteze?
      Toti va tot agitati si abea asteptati sa moara capra vecinului, dar inainte de asta mai cugetati putin ce ar insemna aceasta nebunie fiscala si cat de corect s-ar putea implementa !!!
      • -2 (4 voturi)    
        daca ai dat imprumut (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:21)

        blackbird [utilizator] i-a raspuns lui calin

        faci camatarie... care parca este.... ilegala.

        Si da, de bun simt este ca TOATE veniturile sa fie impozitate
        • +2 (6 voturi)    
          lol (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:42)

          calin [anonim] i-a raspuns lui blackbird

          Tu te auzi ce vorbesti? Daca parintii tai iti dau bani imprumut e camatarie, e ilegal?
          Daca eu muncesc si platesc impozite si din banii obtinuti cumpar un apartament care apoi il las mostenire copiilor mei, acestia din urma il vand cu 100.000 EUR, dupa capul tau ar fi corect ca si ei sa mai plateasca o data impozit nu?
          Deci sa se impoziteze banii de cat mai multe ori posibil???
          • -1 (3 voturi)    
            sa stii ca... (Vineri, 1 octombrie 2010, 17:30)

            fefe [anonim] i-a raspuns lui calin

            in Marea Britanie peste un anumit plafon valoric platesti si 80% taxa pe mostenire. Asa ca toti astia care nu ati platit niciun leu impozit pina acum si va plingeti ca are cineva ceva cu voi... mucles.
            • +1 (1 vot)    
              File din poveste (Marţi, 5 octombrie 2010, 11:53)

              Sabian Damucles [anonim] i-a raspuns lui fefe

              Sezi bland fiule, ca-ti va trece (cheful).
              Una peste alta, sistemul de taxe incurajeaza mucegairea banilor in defavoarea activitatilor pentru care ar trebui sa fie utilizati: investitii si rulare.
              In afara avantajului de a fi categorisit drept patriot, desavarsit asa ca tine, poate si viza Schengen, ce alte atractii au ma ramas in Romania pentru ca cineva sa ramana plaies (cetatean) fidel? Nici macar perspectiva de a concetatenii cu specimene de teapa ta nu e imbietoare. Oamenii se plang pentru taxele nesimtite care aduc bugetului bani necuveniti. Fii putin atent::
              1. Muncesc 25 de ani si iau un salariu din care platesc toate taxele legale.
              2. Pun deoparte in fiecare an X Euro pe care ii depozitez in banca.
              3. Fiind vorba de Euro, la orice miscare ma taxeaza banca, daca nu fac nicio miscare ma taxeaza statul - impozitul pe dobanda.
              4. Buuuun. Sa zicem ca ajung la pensie si prin absurd mi-a mai ramas ceva in banca, dupa ce mi-a supt statul dobanda si "averea" (impozitul pe avere).
              5. Acum incepe distractia: incep sa platesc si impozitul pe pensie, daca li se indeplinesc visele epigonilor.
              Asa ca, oricum o dau si ma invart, platesc taxe si la ce primesc si la ce dau, de mai multe ori pentru acelasi ban.
              Concluzia: mucles voi pui de slugi si caini de circ si taxati-va intre voi, ca dupa ce s-or fi dus parintii nostrii, noi plecam si va intarcam, ca n-om mai avea treburi pe aici.
          • +1 (3 voturi)    
            Faci confuzie (Vineri, 1 octombrie 2010, 17:55)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui calin

            La tranzactiile imobiliare repetate se plateste impozit (sau TVA, nu mai tin minte care), pt ca-s considerate "activitati comerciale" (ceva de genul X-escu vinde 5 apt in 2 ani). La o vanzare ocazionala se plateste doar taxa de 2% din valoare. Daca iti cumperi o proprietate si o vinzi in mai putin de 3 ani, platesti 3% in loc de 2%, cat e taxa normala. Nu iti ia nimeni 16% din suma :).
        • +1 (3 voturi)    
          aha (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:45)

          calin [anonim] i-a raspuns lui blackbird

          De acord dar problema se pune atunci cand veniturile sunt impozitate de 2-3 ori !!!
        • +2 (4 voturi)    
          nu e camatarie (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:29)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui blackbird

          decat daca iei dobanda.
          calin, prezinti docomentele de mostenire, de vanzare cumparare, contractul de imprumut si e totul ok. la ctr. de vanzare cumparare platesti taxe.
      • 0 (2 voturi)    
        Pt ca ai avea facturile :P (Vineri, 1 octombrie 2010, 17:52)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui calin

        Daca le-ai vandut/cumparat corect. Adica nu sa dai 100000E pe X cu factura de 10000E, cum se practica acuma. De ex la apt se practica asta la greu, acum vreo 10 ani, de aceea au bagat niste grile de evaluare a proprietatilor, pe zone. Adica de ex acuma apt in sectorul 2 zona Iancului degeaba declari ca-l cumperi cu 50000E, daca in grila zice ca face minim 80000E. Taxele le vei plati la pretul minim intre ce declari si grila.

        Asa ca, daca ai fost corect cu banii, si ai chitantele/facturile/contractele de V-C esti acoperit. Asta si e scopul, sa-i prinda pe ceilalti (vezi agentul principal care vine la munca cu Audi Q7, cum se intampla la serviciul Rutier Arges).

        PS: cred ca se poate face contract si la banii imprumutati. Daca te uiti la declaratiile de avere ale parlamentarilor, o sa vezi ca destui au in declaratii asa ceva. Iar dobanda ar trebui s-o declari la venitul anual, banuiesc, deci se va impozita.
        • 0 (2 voturi)    
          Praf in ochi... ca de obicei (Vineri, 1 octombrie 2010, 20:45)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Si de ce nu pot eu sa vand ceva cu cat vreau?

          Poate vreau sa vand unei rude cu un pret mai mic. E bunul meu, il vand cu cat vreau.

          Pana la urma ajungem inapoi de unde am plecat, intr-un stat totalitarist. Sub pretextul unei asa zise corectitudini.

          Orice legi s-ar da, problema e la oamenii care o aplica.
          • +2 (2 voturi)    
            Poti sa-l donezi, la o adica (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 0:12)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Geo

            Ideea e ca...nu te impiedica nimeni sa-l vinzi cu 1 leu, dar taxe vei plati la cat zice grila :). Si tu si cumparatorul (parca taxa e 2% de la fiecare, la un apt)
        • 0 (0 voturi)    
          yeap, sure! (Duminică, 2 ianuarie 2011, 21:44)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          Trebuie si notarii aceia sa traiasca... nuuu...?
          Nu vreti sa stiti cat am dat "taxa la notar" pentru niste bani pe care i-am imprumutat LEGAL !!!
    • +2 (2 voturi)    
      ......... (Joi, 7 octombrie 2010, 2:25)

      cetateanu roman [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      sa inceapa intai cu basescu care a fost toata viata bugetar....sa continuie cu videanu, berceanu si udrea , nastase, hrebengic.....si apoi sa continuie sunt de acord si cu ceilalti cetateni
  • +5 (7 voturi)    
    Daca... (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:35)

    Gigi [anonim]

    ... ar fi vorba despre o alta tara decat Romania as exclama probabil "Interesant!". Fiind insa vorba de Romania ... HA HA HA!
  • +6 (10 voturi)    
    dar cu tiganii cum ramane? (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:52)

    andi [anonim]

    dar de ce nu se ia nimeni de TIGANI??? eu sunt din iasi si acest oras mizerabil este inconjurat de sate de tigani infecti cu zeci si sute de castele infoiorator de urate si au zeci de masini mercedes, lexus, etc nici nu au buletine si nici nu stiu sa scrie ca au stampile ca sa se poata semna dar invart milioane de euro neimpozitabili!!! why??? care sunt interesele??
  • +5 (5 voturi)    
    intai la scoala:)) (Vineri, 1 octombrie 2010, 15:32)

    XULEASCA [anonim]

    sunt obligata sa inteleg legile stupide prin natura muncii care o desfasor, dar asta mi-e greu s-o inteleg.Cum va fi pusa in practica de inspectorii fiscali fara ca in prealabil sa treca pe la scoala din nou? Spun asta stiind ce insemana discutiile pe spete cu unii dintre inspectorii fiscali care stiu in primul rand ca e nedeductibila o cheltuiala care provine de pe un document care nu are RO...sau J...corect inscris pe acesta, aduna cheltuiala , tva-ul aferent, iese suma multumitoare si gata raportul de inspectie fiscala.
    Imi imaginez inspectorii facand grafice, calculand procentual venituri/cheltuieli , rezultandu-le marje impresionante:)))).Daca normele de aplicare vor fi la fel de clare ca si la OG 58 initiala , mi-e foarte limpede ca va rezulta doar o mare.....varza.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta-i durerea! (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 10:26)

      Belitu Seseseko [anonim] i-a raspuns lui XULEASCA

      Adevar graisi stimata doamna. Asta va fi durerea multora care s-au spetit ani de zile lucrind pe afara, departe de familie, ca sa adune ban cu ban. Daca nu le incape ceva in aritmetica celor care in respectivii ani nu au facut decit sa se scarpine in cap si sa se scobeasca in nas, sau omul vizat nu are "dovezi, dovezi" asupra cat-cum -unde a incasat in ultimii 20 de ani, e bun de plata, trebuie sa dea statului tot ce a reusit sa puna deoparte in afara de banii cheltuiti in tara, care au burdusit vreme buna Banca Isarescu a Romaniei cu "rezerva in valuta" pe care iscalitorul RON-ilor ia aruncat in bataliile cursurile valutare. In care batalii, cine pierdea de fiecare data in preajma sarbatorilor? Tot nefericitul care venea acasa o data pe an sa mai carpeasca cate ceva din marile averi: casa-masa-rata. Poate Romania va reusi sa se inzdraveneasca vreodata, dar nu la cap.
  • +1 (1 vot)    
    DD (Vineri, 1 octombrie 2010, 16:30)

    Ghita [anonim]

    merge pe pierdere de ani de zile si are o avere la 36 milioane de eur. tinand cont si de info ca cere bani de la invitati pentru balacarelile zilnice, de la firme sa nu le denigreze -> evaziune si mita. Dar nu... e persecutat politic de basescu... si cum daca faci evaziune si esti spagar esti ori bugetar ori om politic ... votati PP, va da mai mult ca cei 25k a lui saltaretzu geoana.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine ar publica ..... (Vineri, 1 octombrie 2010, 22:34)

    Sandu [anonim]

    Fara nume, fara detalii .....

    - cate cazuri au investigat
    - ce masuri au luat
    - tipologie cazuri (fara nume) - cum il identifica statistic, ce control ii efectueaza si exemple de cat au recuperat, cat penalizari ....

    De exemplu:
    "Tipul de evazionist fiscal : persoana(fizica) fara venit declarat, care poarta coroana de aur si se autodeclara rege/imparat...."
    Numar de persoane identificate.
    Persoane investigate de ANF, conform tipologiei : x (x>=2)
    Persoane dovedite ca fac evaziune: y ( x>=y>=2)
    Sumele recuperate: total/medie
    Amenzi/penalizari: total/medie

    Tipologie2: firma fara productie, recuperatoare de +1milion $ TVA

    Tipologie3: Posesor de yaht, cu venituri "din strainatate".
    Pentru astia - cat venit au declarat in strainatate- anuntat organul fiscal de acolo...

    Sa demonstreze prin asta ca:
    1. Chiar fac ceva
    2. Daca faci evaziune, ei au o metoda sa te prinda....

    - ceea ce probabil e foarte de adevar.
  • 0 (2 voturi)    
    Ca in SUA !! (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 9:13)

    xian [utilizator]

    Acolo fiscul american procedeaza astfel de decenii !!!
  • +1 (1 vot)    
    Vreau sa o vad si pe asta (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 10:44)

    Crai de Curte Veche [anonim]

    Cum vor explica bugetarii cu casoaie palate ca ale celor pe care bu-i controleaza (impoziteaza), masini de mii de euro , vezi caz fica unui comisar de la garda financiara din Constanta, a distrus un batrin ,cu o masina de aproximativ 100 mii euro. De unde aceasata suma de la bunica, matusa, sau de la prieteni?.Pina cind nu se va face ordine la bugetari nu se va face nimic. M-a frapart nesimtirea cu care un copil aputut accidenta unbatrin pe treptele unei institutii, mai departe de trotuar, daca era pe trotuar omul era mort, si prin judecatorii tarii,mortul era vinovat ca se gasea pe trotuar.Asa vor face si copii de acum inainte, omoara oameni ca lasa justitia este corupta, bugetarii au bani de masini de sute de mii de euro.Sa se faca un reportaj d-ul Tapalaga despre averile bugetarilor.Are chiorul dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    Si iar vin si mai zic (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 10:55)

    Tule Mumele [anonim]

    Adica dupa ca m-am spetit atata pe afara, din banii care mi-au ramas si i-am pus si eu, ca un om normal - la stat si la sfat, acum sa vina niste lepadaturi sa-mi ceara socoteala ca de ce nu le dau si lor? Pai ei au fost cu mine prin desert sau pe picioroange de otel in mijlocul oceanului? Daca ii cheltuiam pe toti in strainatate si nu ii mai aduceam hartii colorate lui Dijmarescu sa aiba ce sa mai asmuta pe piata interbancara, cine mai repera onoarea lu' dom' Mitica? Nu le e frica sa il manie pe Al de Sus? Cred ei ca nu se mai gasesc banci la care nu se pot zgai printre balele atarnind?
  • +1 (1 vot)    
    5 metode? (Sâmbătă, 2 octombrie 2010, 23:08)

    MirceaA [utilizator]

    pe cat facem pariu ca cei care nu vor sa plateasca birul vor gasi 10 metode prin care sa scape?
  • +1 (1 vot)    
    ????? (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:38)

    andrei [anonim]

    Cum pana ei de treaba sa evaluezi tu impozitele la un amarat de srl uitandu-te la el in cont?
    Poate intr-o tara unde cashflow-ul e baza.
    Pana una alta in Romanica daca emiti o factura esti bun de plata cu contul virgin.
    Si cine va avea competenta sa elaboreze norme de aplicare pentru toata complicatenia asta?

    Ideea de a aplica metode indirecte de evaluare a veniturilor nu e rea, dar fereasca Domnul de cum s-ar aplica.