O noua amanare in scandalul creditelor: Ordonanta 50 nu va fi dezbatuta saptamana viitoare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2010, 6:22 Economie | Finanţe & Bănci

Comisia Buget, Finante si Banci din Camera Deputatilor nu va mai dezbate miercurea viitoare Ordonanta 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, a declarat pentru DailyBusiness.ro Eugen Nicolaescu, deputat al Partidului National Liberal, membru al Comisiei Buget, Finante si Banci din Camera Deputatilor.

Dezbaterea a fost amanata deoarece miercuri, 27 octombrie, va avea loc sedinta reunita a camerelor Parlamentului pentru votarea motiunii de cenzura.

Initial, dezbaterea ordonantei in Comisia Buget Finante fusese programata pentru 12 octombrie. La acea data au avut loc, insa, doar discutii generale pe marginea reglementarii. Discutiile privind textul ordonantei au fost in prima instanta amanate pana la data de 27 octombrie.

"Atunci cand a fost fixata data pentru dezbaterea OUG 50 in Comisia Buget Finante, nu se stia de aceasta sedinta reunita, asa ca vom fi nevoiti sa amanam", a spus Nicolaescu.

Potrivit acestuia, dezbaterea nu poate fi programata nici joi 28 octombrie, cand Guvernul isi va asuma raspunderea asupra Legii educatiei in cadrul sedintei reunite a camerelor Parlamentului. Asadar, actul normativ nu va fi luat in discutie saptamana viitoare la lucrarile comisiei. ​


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3903 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    OUG 50 (Vineri, 22 octombrie 2010, 8:02)

    sconcsul [anonim]

    Cum trag pesedei si libereii de timp. in joc sunt interese fabuloase. tragerea de timp pe marginea oug 50 va va aduce numai deservicii cand vom avea noi, contribuabilii ,stampila-n mana.stiti foarte bine ca ramane in forma din iunie, asa e si-n UE si suntem stat membru.acolo si-a produs efectul de doi ani, noi inca mai asteptam dupa voi. nu uitati ca sunt oameni care nu mai au dupa ce bea apa, lasati interesele de gasca si dati drumul la ordonanta. stiti bine ca basescu abia asteapta sa-si puna pixul pe ea.si intelegeti odata, pentru Dumnezeu, ca era voastra a apus.
  • +6 (6 voturi)    
    Adica este mai importanta (Vineri, 22 octombrie 2010, 9:05)

    hic sunt leones [utilizator]

    o motiune de cenzura anemica decat interesul a milioane de contracte de credite...?!
    • +8 (10 voturi)    
      importanta (Vineri, 22 octombrie 2010, 9:30)

      donache [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Nu, nu e importanta motiunea de cenzura. E important ca opozitia sa-si arate muschii flescaiti si sa-si bage inca o data picioarele in votantii lor si ai celorlalti. Si fraierii ii vor vota, ca lupta cu dictatorul...
  • +2 (2 voturi)    
    lasa ca e bine ca se amana (Vineri, 22 octombrie 2010, 10:26)

    cosming@cosming.ro [utilizator]

    Cred ca clientii bancilor care inca se mai gandesc sa intre la procese sunt foarte multumiti de aceste amanari.
    OUG 50/2010 este in vigoare pana cand iese legea si dupa ce iese legea daca s-a inceput o actiune in instanta.
    Deci, dragi clienti "vesnic indatorati" grabitiva, rezolvati problema cu banca azi, nu maine! Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Indolenta si nesimtire (Vineri, 22 octombrie 2010, 11:13)

    Grivei platitor de taxe [anonim]

    Daca Directivele U.E. din 2008 nu ar fi amenintat Romania nici pana la aceasta ora nu am fi avut OUG 50/2010.
    Ea a fost data rapid la ultima prelungire de termen pentru a se evita sanctiunile.
    In ceea ce priveste legea armonizata pe care o clasa politica responsabila ar fi trebuit sa o adopte din 2008 nu cred ca o vom vedea prea curand . De ce dracu platim atatia parlamentari nerusinati? Sa dea legi!
    Pentru asistenta de la Giulesti nerespectarea sarcinilior de serviciu au dus-o in penal. Parlamentarii in speta chiar nu au nicio indatorire? Mai mult, sefii celor doua comisii sunt cam psd-ei. Asteapta potul cel mare ??? Nu mai e pleasca ce a fost pana acum.
    Noi consumatorii, nu mai suntem griveii lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Acceptare tacita? (Vineri, 22 octombrie 2010, 12:06)

    Mihai [anonim]

    Poate gresesc, dar parca am citit undeva ca daca nu se aproba legea pina in 30 octombrie, atunci OUG50/2010 intra in vigoare prin aprobare tacita in forma initiala...gresesc?..poate stie cineva precis..
    • 0 (0 voturi)    
      Aprobarea tacita functioneaza ptr ambele parti (Vineri, 22 octombrie 2010, 13:03)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Aprobarea tacita functioneaza ptr ambele parti in cazul contractului de credit.

      Astfel - daca pe modelul de contract personalizat - debitorul face niste modificari si le comunica in mod valid bancii, in termenele prevazute de ordonanta si de lege - iar banca nu raspunde sau nu returneaza Actul Aditional personalizat semnat si din partea sa, atunci cf clauzei privitoare la aprobarea tacita functioneaza ptr creditor, modificarile propuse de acesta devenind parte a contractului prin aprobarea tacita.

      Majoritatea bancilor iau pozitia strutului referitor la cererile clientilor ptr a primi actele aditionale personalizate, cauta sa intarzie procesul cat mai mult.

      Atunci cand vor expira termenele, cred ca multe contracte vor intra sub incidenta aprobarii tacite, insa nu numai in favoarea bancii.

      Evident bancile - jecmanitori secunzi dupa statul roman in topul hotilor si al netotilor - vor suferi consecintele legale.

      Mai bine zis - sper sa sufere consecintele legale, deoarece am vazut de prea multe ori cum rezolva problemele prin spaga .... rapellez-vous BRCE, rapellez-vous Bancorex, etc.

      "Patria si Dreptul Meu!"

      .
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se amana (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:49)

    Madao [anonim]

    Nu se mai amana. Se discuta Marti pe 26.10.2010.
    http://www.incont.ro/banci/seful-comisiei-buget-finante-marti-discutam-oug-50-si-e-posibil-sa-o-si-avizam-vrem-sa-nu-te-mai-trimita.html
  • 0 (0 voturi)    
    aveam un mesaj (Vineri, 22 octombrie 2010, 17:47)

    claonic [utilizator]

    Aveam si euun mesaj in care ii spuneam dlui ponta si ai lui intr-un fel anume pt ca ne trag iar in jos cu motiunea lor..
    Euro a crescut iar, motiunea asta pare incerta etc..
    De ce s-a sters mesajul? E parerea mea personala..
  • 0 (0 voturi)    
    Oare!? (Vineri, 22 octombrie 2010, 20:23)

    Vali [anonim]

    Eu vad ca OUG/50 a fost pusa astazi pe ordinea de zi a Comisiei pentru buget, finante, banci din data de marti 26.10.2010 ora 14:00.

    http://www.cdep.ro/co/sedinte.ordinezi?ids=4918

    Nu vad legatura cu ce se va intampla in plenul Parlamentului in data de 27.10.2010 Iar Nicolaescu este un simplu membru al Comisiei pentru buget, finante, banci. Nu este nici presedintele, nici vice-presedinte al comisiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare?! (Duminică, 24 octombrie 2010, 17:11)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Si Evenimentul Zilei, sustine ca OUG 50 se va dezbate marti:
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/ordonanta-creditelor-dezbatuta-marti-de-membrii-comisiei-finante-banci-din-camera-deputatil.html

      Cu alte cuvinte stirile din articolul de pe EVZ.ro si cel de pe Hotnews.ro se bat cap in cap.