BCR raspunde clientilor nemultumiti: Nu facem liste negre cu clienti. Veniti la banca si va reducem cu pana la 50% rata

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:00 Economie | Finanţe & Bănci

“BCR nu a refuzat concilierea propusa de avocati.  Dimpotriva, constatam ca dorinta noastra de a gasi solutii practice pentru problemele clientilor, cu analiza fiecarei situatii in parte, nu a primit un raspuns adecvat din partea celor care ii reprezinta juridic pe clienti. Tot ce este posibil ca reprezentantii alesi ai clientilor sa fi dorit sa ajunga mai degraba in instanta. De altfel, convocarea la conciliere fara oferirea datelor minime necesare identificarii creditelor/clientilor, demonstreaza caracterul pur formal al procedurii de conciliere initiate, fara existenta unei dorinte reale de rezolvare a cazurilor”, a declarat pentru HotNews.ro Ionut Stanimir, seful departamentului de comunicare externa a primei banci din sistem.

Potrivit lui Stanimir, BCR nu face niciun fel de asa zise “liste negre” cu acei clienti aflati in litigiu cu banca si nu exista consecinte in ceea ce priveste disponibilitatea serviciilor BCR pentru acestia. "Daca cineva afirma ca asemenea liste exista, o face dezinformand si manipuland opinia publica cu buna stiinta", precizeaza Stanimir.

Declaratia lui Stanimir vine dupa ce liderul grupului de clienti nemultumiti, Violeta Vasilioglu, declarase pentru HotNews ca BCR intocmeste liste negre cu participantii la procesul intentat bancii, acestia urmand sa fie in mod negativ afectati de demersul juridic intreprins.

 “Intre solutiile posibile, dorim sa reamintim ca, in cazurile de scadere a veniturilor clientilor, BCR poate reduce, temporar, rata lunara de plata cu pana la 50%, pe baza simplei prezentari a adeverintei de venit”, a mai spus Stanimir. Declaratia oficialului BCR- una dintre rarisimile iesiri in presa pe aceasta tema, vine la scurt timp dupa ce circa 360 de clienti ai bancii au actionat BCR in judecata prin intermediul cabinetului de avocati Piperea si Asociatii.


Citeste mai multe despre   










2764 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Dacă voia cu adevărat... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:16)

    Paganel [anonim]

    ... să negocieze cu clienţii, bcr trebuia să vină cu acte adiţionale din care comisionul de risc să fie eliminat prin dispariţie, nu prin însumarea la comisionul de administrare cont! am depus o reclamaţie de 3 pagini, cu citate din ordonanţa 50, din contractul iniţial şi din actul adiţional, la care mi s-a răspuns în răspăr! urmează sesizarea la opc şi apoi, tribunalul!
  • +2 (4 voturi)    
    da....cu 0.05....poate.... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:16)

    ion zdranga [anonim]

    sa aiba sanatate cata buastare au adus in casele romanilor.
  • +2 (4 voturi)    
    desigur (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:19)

    marius [anonim]

    nu va exista lista neagra,tabelul va fi colorat cu rosu. oferta de scadere a ratei cu pana la 50% este cu steluta*.
  • +2 (4 voturi)    
    De gogosi ne-am saturat (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:59)

    Naiv [anonim]

    Nu negocieaza nimic. Vrajeala!
    Am incercat dar m-au convins ca singura solutie este instanta.
    Nici macar la refuzul justificat al A.A. pe text de lege de 5 pagini nu am primit raspuns.
  • -1 (1 vot)    
    Fara noroc (Miercuri, 27 octombrie 2010, 19:22)

    gigi [anonim]

    Unii se lasa prostiti mereu. Intai de banci, acum de avocati. Stiti ce este un avocat ? Un om care iti castiga casa intr-un proces si o tine pentru el !
  • +1 (1 vot)    
    minciuni (Miercuri, 27 octombrie 2010, 19:47)

    Marius Serban [anonim]

    concilierea nu era obligatorie. cu toate acestea au avut la dispozitie 15 zile pentru a se prezenta macar fizic. intr-un dispret total, nu s-au prezentat si au invocat motive de genul dati-ne CNP, desi in anexa aveau contractele ca numere si data, si numele fiecarui reclamant.

    aceasta pozitie a BCR, dupa saptamani de dispret fata de actiunea noastra, imi spune ca au evaluat situatia. nu s-au asteptat sa ajungem in instanta. si au inceput sa planga ca niste copii mici. incearca sa induca in eroare lumea doar pentru a-si apara reputatia si scaunele.

    sa nu uite un vechi proverb: "buturuga mica rastoarna carul mare". mai avem pentru ei inca o injectie, Grupul 2, de care nu pomenesc nimic. din cate am inteles nici aici nu au venit la conciliere. si vom mai avea pe ei si alte grupuri viitoare.Â
  • 0 (0 voturi)    
    Fara noroc (Miercuri, 27 octombrie 2010, 20:06)

    ionchi [utilizator]

    Tin sa raspund distinsului domn Gigi ca intr-o societate sanatoasa nu poti trai fara avocati. Ca un avocat castiga o casa, nu face decat sa confirme competentele sale profesionale, castigul material fara munca si succes sunt incompatibile
    • +1 (1 vot)    
      Nu ati inteles (Miercuri, 27 octombrie 2010, 22:59)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ionchi

      Eu ii apreciez pe avocati si lucrez cu ei. Si sunt cu siguranta foarte necesari intr-o lume plina de hidrogen si ... . Voiam doar sa subliniez ca este absolut imoral sa lasi banii la fraieri.
  • 0 (0 voturi)    
    dobanda 10.8 (Miercuri, 27 octombrie 2010, 20:53)

    ovidiu [anonim]

    astazi am primit raspunsul la petitia depusa la bcr si tin sa va spun ca acesti camatari sustinuti de isarescu imi ofera o marja fixa de 9.66%.in contractul de baza dobanda este de 7% deci ei imi impun acum o marja cu mult mai mare decat contractul semnat de ambele parti.
    si acum vin cu ideea ca ei ajuta oamenii.

    sper intr-un nou '45
  • 0 (0 voturi)    
    INDIFERENTA TOTATA (Joi, 28 octombrie 2010, 9:04)

    mbuica [anonim]

    A-ti primit raspuns la refuz semnare act aditional...SUNTETI FERICIT!.
    Eu nu am beneficiat de acest privilegiu.
    BCR a considerat ca solicitarea mea e lipsita de interes si nu a binevoit macar sa-mi raspunda nici macar in "DOI PERI".
    SUNT INDIFERENTI si in mod sigur se bazeaza pe unii ca NICOLAESCU!
  • +1 (1 vot)    
    am mai auzit de bcr (Joi, 28 octombrie 2010, 11:26)

    nenea [anonim]

    tot ei dadeau la dobanda "mica" in primul an si dupa primul an, dobanda crestea cu peste 100%. cand BCR propune, inarmati-va cu avocati, juristi si oameni care se pricev sa va explice, ca altfel o dati in bara
  • +2 (2 voturi)    
    teama bancilor (Joi, 28 octombrie 2010, 14:11)

    bancheru [anonim]

    cea mai mare teama a bancilor este "sindicalizarea" consumatorilor - adica asocierea si negocierea in grup. De aceea incearca prin orice mijloace sa va cheme "individual" la negocieri.
    Sfatul meu este sa va asociati toti intr-o singura mareorganizatie cu cateva mii de membri si apoi sa negociati colectiv conditii de refinantare a tuturor creditelor - sunt sigur ca vor fi banci care vor fi interesate sa "cumpere" mii de clienti de la concurenta.
    Va faceti apoi un draft unic de contract in care cereti baniclor sa oferteze doar la o rubrica - dobanda, fara orice alte comision.
    Sa vedem daca si puteti sa o faceti...
    • 0 (0 voturi)    
      infiintare asociatie (Vineri, 29 octombrie 2010, 12:22)

      cosming@cosming.ro [utilizator] i-a raspuns lui bancheru

      Daca ne scad veniturile ne reduc cu 50% rata pe 6 luni de zile! Excelent!
      Mai intai vedem rezultatele la procese, aflam ratele legale, recuperam banii platiti in plus, facem rambursari anticipate cu comision 0% si apoi avem si un avantaj oferit de BCR !
      Excelent!

      Consultati grupurile de pe Internet!

      Se demareaza procedura de infiintare a unei asociatii pentru protejarea consumatorilor de credite!

      Inscrieti-va !!
      Taxa anuala 10RON pe membru!
  • 0 (0 voturi)    
    Banca Camatarilor Romani (B.C.R.) (Joi, 28 octombrie 2010, 22:30)

    adrian ionescu [anonim]

    in multe contracte B. C. R. are dubla calitate.
    1. de camatar
    2. sa stabileasca zilnic dobinda catre client
    -??? nu prea e corect ???
    clientul nu a fost informat P R E C I S de modul in care se calculeaza dobanda
    -??? in legislatie se prevede clar ca consumatorul trebuie informat PRECIS de modul de calcul al ratei.
    << din cauza gravitatii faptelor si a repetabilitatii acestora se pot aplica bancii sanctiuni complementare cum ar fi S U S P E N D A R E A activitatii pana la remedierea cauzelor.. 0731832526