Isarescu: O schimbare a Guvernului nu afecteaza stabilitatea daca noul executiv continua programul

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:41 Economie | Finanţe & Bănci

O schimbare a Guvernului, chiar in urmatoarele patru luni, nu ar afecta stabilitatea macroeconomica daca viitorul executiv va fi "serios" si va continua programul inevitabil de ajustare, a declarat vineri guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, citat de Mediafax.

"Depinde care este guvernul care va veni, daca va veni un guvern serios si va asigura continuitatea ... Nu aici este problema, nu sprijinim niciun fel de guvern, pentru ca nu avem voie sa facem politica, sprijinim un program care este inevitabil din punct de vedere al ajustarii. Se pot gasi variante in ceea ce priveste maniera, instrumentele folosite pentru ajustare", a spus Isarescu, intr-un interviu la Radio Romania Actualitati (RRA), dupa ce a fost intrebat ce se va intampla din punct de vedere al stabilitatii macroeconomice daca Guvernul va fi schimbat peste patru luni.

Intrebat de ce nu a acceptat in aceasta perioada pozitia de premier, Isarescu a raspuns ca a ocupat o data aceasta pozitie, iar "un ulcior nu merge de doua ori la apa".

"Am dat definitia primului ministru, am zis ca este o treaba foarte grea si trebuie sa aiba sub 60 de ani, eu am trecut spre 62 de ani", a continuat Isarescu.

Presedintele Traian Basescu declara anul trecut in octombrie ca cea mai buna solutie pentru postul de premier ar fi fost Mugur Isarescu, dar miscarea ar fi pus un semn de intrebare pe capacitatea BNR de a face fata perioadei de criza.

"Nu puteai sa iei guvernatorul de la BNR si sa-l duci la guvern", spunea atunci Basescu.

Mugur Isarescu a fost premier din decembrie 1999 pana in noiembrie 2000, cand a candidat la Presedintie, insa a obtinut in primul tur de scrutin doar 9,5% din voturi.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1109 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    care program ? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:48)

    cititor hotnews [utilizator]

    Program nu prea exista.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu stiu ca exista un program (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:09)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      Mesajul principal al politicii guvernului este ca trebuie sa strangem cureaua si sa cheltuim banul mai responsabil. Populatia, ce-i drept, a priceput, insa politicienii nu, sunt cu burtile umflate si se sufoca daca aplica programul guvernului.
      • 0 (2 voturi)    
        ...sub indicatiile... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:10)

        John [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ...marelui 'economast' tot inainte spre FALIMENTUL ROMANIEI...
        ...toti banii dela FMI trecuti prin BNR in sustinerea leului, cheltuieli ineficiente si neproductive, lipsa comperitiei...totul 'marca isarescu'...
    • 0 (0 voturi)    
      simplificand (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 7:07)

      bula [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      si exagerand nu prea exista PROGRAM DE POMENI. Ba chiar pe dos. Si asta-i supara pe pomanagii si pe ci ce profita politic si MEDIATIC de pe urma lor.
  • +3 (5 voturi)    
    sa fie .... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:07)

    rochiri [utilizator]

    semnul..... ca va cadea...boc
  • 0 (2 voturi)    
    Guvern Serios !!! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:08)

    haiducul [anonim]

    Care guvern a fost serios,sau mai bine zis cand am avut un guvern care sa fie pentru...popor.
    In alta ordine de idei,Domnul Mugur ia cam luat locul lui Nea Videanu nu trece o zii fara sa nu faca una,doua sau trei iesiri in scena.
  • +1 (1 vot)    
    Continuitate (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:09)

    Unu' [anonim]

    Pai daca noul guvern ar face acelas lucru si ar continua aceeasi politica fiscala de ce sa-l schimbi?
    Intreb si eu ...
    • -1 (1 vot)    
      explicatie (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:49)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Unu'

      In momentul de fata suntem condusi de FMI, cu bune si cu rele. Fiind noi o tara mica nu ne permitem sa derapam ca ne ducem fix in sant. SUA, de exemplu, isi permit mai multe si tocmai au mai scos pe piata 600 de miliarde. E, noi nu putem face asta, suntem disciplinati si ascultatori. Daca nu suntem o patim. Orice guvern vine trebuie sa inteleaga chestia asta. Astea fiind zise, e posibil totusi sa vina un guvern condus de un om mai competent si care sa nu se contrazica la fiecare doua zile si care sa controleze parlamentul astfel incat sa nu se mai dea legi absurde si care, in general, sa asigure mult mai bine guvernarea, chestie care, pe langa directiile mari de politica economica implica si o sumedenie de detalii. Or, aceste detalii de care noua nu ne pasa sunt, de fapt, foarte importante, vitale iar guvernul actual este jalnic din acest punct de vedere (chiar daca directiile mari sunt logic inevitabile si corecte).
      • +1 (1 vot)    
        ...si care (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:58)

        Unu' [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        ... si care sa scoata bani din piata seaca sa mareasca salariile bugetarilor, sa creasca punctul de pensie, sa faca si autostrazi si investitii.

        Arlecchino, tu mai crezi in povesti? Tu nu vezi ca pina una alta traim pe datorie din banii capitalistilor pe care ii blamam? Si in plus umblam cu cerutul pt. la anul, ca altfel se termina pungulita.
  • 0 (2 voturi)    
    Gropile comune ale evreilor (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:12)

    Ionel [anonim]

    Oare de ce pe acest site la articolul cu gropile evreilor au fost interzise comentariile si lasate numai cateva favorabile evreilor?
    Pe alte situri nu te lasau sa adaugi nici un comentariu.
  • +1 (5 voturi)    
    intelegem mesajul, adica Dl Boc TREBUIE schimbat.. (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:13)

    lili [anonim]

    Asta vrea sa ne spuna Dl Isarescu, nici vorba ca schimbarea ar duce Romania in cine stie ce nenorocire cum ne tot abureste dl Basescu &company..... Numai ca acelasi Domn Basescu nu gaseste in tot PDLul ala un politician care sa-l inlocuiasca pe incompetentul Domn Boc, adica unul mai bun decat Boc nu au cei de la PDL !!!!! Cum sa-l schimbe, o sa ramanem pe cap cu Dl Boc daca UDMR nu decide la sfarsit de saptamana retragerea din coalitie.... Numai ca nu cred ca se vor retrage, vor primi tot ceea ce vor cere si in plus pe deasupra numai sa ramana.... Problema e ca ramanem si cu dl Boc pe cap..... Nici macar Dl Isarescu nu poate face nimic cu tot mesajul clar transmis....
  • 0 (4 voturi)    
    Si Isarescu daca ar fi schimbat poate ar fi bine (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:51)

    marius [anonim]

    Nea Isarescu asta..prea e bine merci pe functie.

    De 20 de ani..cred ca si-a intrat in rutina. Mai recent, isi da cu parerea despre tot feluri de lucruri care nu sunt in fisa postului lui. ...de fapt ..e clar..e mana alungita a finantelor internationale pe ruta Washington-Londra-Berlin- Viena- Paris (in apararea lor, evident, nu doar referitor la banci, ci si economie, privaizari, lobby, etc).

    Mai este putin si se apropie de cat a stat ca vechime Ceausescu pe scaun..sau Stalin.
    Eu propun sa fie schimbat..sa vedem daca nu cumva e altul mai bun..si daca nu e..il punem inapoi, dupa un timp.

    Cea mai corecta solutie ar fi sa-si dea el singur demisia...sau e prea dulce mierea?
    De parca Isarescu ar fi cel mai desptept (Macro)- economist din tara asta.
    • -1 (1 vot)    
      Hopa si portocalii cu maraitul (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:45)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Te-au lasat pe tine singurel de serviciu pentru week end?!
  • -1 (3 voturi)    
    Programul de ingropare a Romaniei "must go on"! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:03)

    .... [utilizator]

    Cu alte cuvinte, daca un guvern o da in balarii, atunci trebuie schimbat cu un altul care sa faca la fel.
    Bravo domnule Isarescu, te-ai gandit mult?
    De la o vreme observ ca Isarescu face declaratii din ce in ce mai stranii, aparent fara sa-l intrebe nimeni.
    Poate se simte obligat fata de sef sa faca astfel de declaratii doar ca, vorba unui clasic in viata, "isi cacariseste" cartea de vizita.
  • -1 (1 vot)    
    Care program? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:37)

    Mircea [anonim]

    Care program ala de incurajare a hotilor si spertarilor care conduc tara din 90 incoace si care nu au facut altceva decit sa fure si sa distruga?Despre programul ala e vorba?PUSCARIE PE VIATA ASA UN PROGRAM VA TREBUIE LA TOATA ADUNATURA DE HOTI DIN PARLAMENT SI DIN AFARA LUI.