Elena Udrea: Piata constructiilor se va relansa anul viitor

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 12:15 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a declarat joi ca piata constructiilor se va relansa anul viitor, pe fondul stabilizarii economiei, transmite Mediafax.

"Semnalele sunt ca economia se va stabiliza in 2011 si piata constructiilor isi va reveni anul viitor. Din cauza constrangerilor bugetare nu am reusit sa facem tot ce ne-am fi dorit pentru ca in constructii activitatea sa functioneze normal, dar au fost foarte multe lucruri pe care le-am facut la nivel de reglementari", a spus Udrea, la seminarul Romania Construct Forum.

Ea estimeaza ca anul viitor se va putea vorbi de o relansare a pietei constructiilor.

"Speram ca odata cu 2011, intrand in vigoare aceste prevederi care sa aduca finantare, sa putem vorbi de o relansare a acestui domeniu", a spus Udrea referindu-se la parteneriatele public-private care urmeaza sa fie lansate de minister anul viitor atat pentru constructia de locuinte cat si pentru cea de drumuri, apa si canalizare.


Citeste mai multe despre   










925 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Daca spune ea, atunci musai (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:19)

    BEDE [anonim]

    Atatea gogoshi electorale! Fiecare cauta sa castige capital politic prin minciuni ca va face sa fie bine...
    Ca si Basexu, care in 2008 zicea ca Romania nu va fi afectata de criza.
    Poae ca va fi un pic mai bine cu constructiile peste 2-3 ani, dar nici vorba sa ajunga sa fie cum era prin 2005-2007. Mai e mult pana departe...
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu uitam (Joi, 11 noiembrie 2010, 13:19)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ca de la nuti a plecat criza in epoca base cu biletu ... are deci suficienta cadere, poate incepe cresterea daca zice o persoana atat de compenta ;)
      • 0 (0 voturi)    
        borduri si marmura (Joi, 11 noiembrie 2010, 16:57)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui n_asul

        sectoarele care se relanseaza sint cele ale marmurei si bordurilor
        defapt nu au fost niciodata in criza
  • +2 (6 voturi)    
    vorbe.... (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:20)

    gjhgllh [anonim]

    Parca ce o costa sa promita sau sa vorbeasca, precum Boc, numai latimpul viitor!!
  • +2 (6 voturi)    
    Da, da... intr-o joi pe 2 !!!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:27)

    lili [anonim]

    Atunci o sa creasca piata constructiilor din Romania anului 2011 !!! Asa a vazut in stele, probabil, Dna Udrea........O sa tot stea ani de zile, nu o sa creasca curand, s-au vindecat romanii de credite ipotecare cel putin o peroada luuuuunga.....
  • +1 (1 vot)    
    Relansare (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:34)

    Mario Popa [anonim]

    Constructii nu inseamna doar locuinte, drumuri, apa si canalizare! Daca doar astea se vor relansa atunci relansarea va fi un mare fas.
  • 0 (0 voturi)    
    Relansare (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:49)

    Contractoru [anonim]

    sigur o sa creasca! trebuie doar se aranjeze putin lucrurile ca sa existe cerere pe rezidential, retail, industrial unde stau investitorii in rand sa bage bani gramada. ca despre lucrari de infrastructura, acolo cresterea o sa fie si mai mare pentru...firmele de partid!
    • 0 (0 voturi)    
      la fiecare partid! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 8:03)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Contractoru

      caci nu cred ca lucrarile din Cosntanta (primar PSD0 se vor duce la "firme PDL" (idem la Iasi). Nu cred ca lucrarile de la Deva (primar PNL) se vor duce la alte firme (idem sect.1 Buc, Bacau ). Din 330 de primarii numai 1000 sunt PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e suficient (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:59)

    teddy [anonim]

    A constructiilor, poate. Dar nu si vanzarile.
    Ca si asa stau blocuri goale cu doar 2 apartamente pe scara ocupate....Cand vom ajunge cu preturile ca i 2000 atunci va fi realitate. Pana atunci, baloane de sapun...
  • 0 (0 voturi)    
    Chiriasii din Brancusi vor sa cumpere casele, dar (Joi, 11 noiembrie 2010, 13:18)

    ionescu petrica [anonim]

    este o minciuna faptul ca cei care locuiesc cu chirie in blocurile construite de ANL nu vor sa cumpere aceste locuinte. Sunt foarte multe cereri depuse la PS6 in acest sens. Dar se pare ca tocmai d-na ministru si dl. Poteras nu vor inca sa le vanda. Personal am depus cerere din 28.04.2010 si mi s-a raspuns ca nu au criterii de aplicare si ca PMB-ul nu le-a transmis datele cadastrale. Cand am intrebat PMB-ul, mi-au raspuns ca PS6 are toate infomatiile de care are nevoie pentru punerea in vanzare a acestor apartamente. Am intrebat-o chiar si pe d-na Udrea printr-o petitie ce se intampla si nu mi-a raspuns. Astfel, concluzia este ca totul este de imagine si nu se doreste cu adevarat vanzarea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    carcotasilor ! (Joi, 11 noiembrie 2010, 13:24)

    calin [anonim]

    d-na udrea are semnale clare ca anul viitor parteneriatul privat (cativa investitori construiesc pe bani putini) - public (statul cumpara pe bani multi ce au construit primii) va fi cheia relansarii . Si probabil o va ajuta sa scape de investitiile alea imobiliare geniale pe care le-a facut si care ii dadeau insomnii la un moment dat .

    Asa-s romanii invidiosi pe succesul altora .
    • 0 (0 voturi)    
      "semnale clare" ??!!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:43)

      lili [anonim] i-a raspuns lui calin

      din Cosmos, de unde are Dna Udrea ??!!!
  • 0 (0 voturi)    
    termen (Joi, 11 noiembrie 2010, 13:48)

    jalemare [anonim]

    dezvoltatorii priceputi care activeaza pe piata dau ca termen optimist al relansarii pietei constructiilor anul 2014. si niciodata la nivelul la care a fost!!!
  • 0 (0 voturi)    
    stie ce spune... (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:01)

    adi [anonim]

    Dna. Udrea stie ce spune pentru ca are un alt proiect de lege prin care doreste sa faca reabilitarea fatadelor cu forta.

    Si ghiciti cine va reabilita fatadele ?

    Exact, ati ghicit, firmele de constructii.....
  • +1 (1 vot)    
    bla bla (Joi, 11 noiembrie 2010, 14:43)

    Stefan [anonim]

    Clar. Bla bla fara nici un pic de consistenta. Vorbe aruncate in vant. Pai daca tot vorbest de o analiza atent facuta atunci iti permiti si ceva cifre. Revine cum era acum 2000 de ani (adica 0 ), sau revine cum a fost in 2009 (jalnic), sau ...ceva numere dmne.
  • +1 (1 vot)    
    conflict de interese (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:52)

    Maracin [anonim]

    Pentru cineva care a speculat 3mil de Euro in afaceri imobiliare si a pierdut este evident ca pozitia de ministru ii poate oferi sansa sa actioneze in sensul revenirii la nivelul preturilor speculative anterioare pentru a isi minimiza pierderile. Daca piata cade in continuare asa va face si pretul investitiei efectuate iar cele 3mil de euro vor insemna mult mult mai putin, asa cum e si defapt normal.
    Se poate sa nu fie cazul dar acest ministru are un interes personal care o face sa aiba un conflict de interese cu cetatenii statului roman.
    Eu ca profesor am interesul ca salariul meu sa nu fie mai mic decat chiria unei garsoniere pentru a avea si eu unde sa stau, sa nu mai locuiesc la parinti ca un adolescent. Si ca mine sunt alti multi altii! Interesul meu personal este contrar acestei ministrese. Problema ei e ca la fel ca mine sunt multi iar la fel ca ea putini. Democratic ar trebui ca acesti oameni sa zboare din peisajul public unde s'au cocolosit. Ce e rau e ca si cei din opozitie sunt facuti din acelasi aluat.
    Pentru D-zeu, ne trebuie niste alegeri cu adevarat nominale, un parlament reprezentativ in care deputatii si senatorii sa apere interesele celor care i'au votat nu sa astepte "degetul" sa le spuna cum sa voteze!
    Problema nu mai este coruptia ci insasi reprezentativitatea Parlamentului si a tot ce e politica in tara asta. Poate ar fi bine sa o luam de la inceput. Nu cu o revolutie dar cu un CPUN macar... republica asta nu a avut parte de niste parinti ai democratiei romane, a fost oarecum un copil din flori atata vreme cat parintii ei s'au ascuns "ultimii pe lista".
  • 0 (0 voturi)    
    Parca ar fi (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:12)

    HESS [utilizator]

    Cu fusta larga si inflorata .Va fi,ar,o,sa ,se poate sa, etc ,etc.Asa la ghicite.Vai de ea politica si tara.
  • 0 (0 voturi)    
    o fi (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:25)

    nume [anonim]

    mda, nu stiu ce semnale primeste elena udrea...dar eu sper sa fie corecte.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbe (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:26)

    luminitzza [anonim]

    udrea in general stie despre ce vorbeste. Acu sa vedem cum iesim din coma. Cuvantul relansare mi se pare prea mult totusi. Rata falimentului in sectorul ala a fost cam mare.