Mugur Isarescu si-a schimbat structura depozitelor din banci. Ponderea economiilor in euro si dolari a scazut, cea in lei a urcat: Euro-66,4%, USD-10,8%, Leu-23%

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 6:27 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
 documente
(06 Dec 2010) PDF, 234KB
(06 Dec 2010) PDF, 539KB
Economiile Guvernatorului BNR Mugur Isarescu si-au schimbat structura in ultimele 6 luni, ponderea monedei unice si a dolarului scazand in favoarea depozitelor in lei, potrivit ultimelor declaratii de avere postate pe site-ul Bancii Nationale. Astfel, luna trecuta Isarescu avea in conturile de economii de 357.302,3 echivalent in lei (la cursul BNR de vineri), din care 23% erau denominate in lei, 66,4% erau depozite in euro si 10,8% depozite in dolari SUA.

In iunie, depozitele in lei ajungeau la doar 5,6% din totalul economiilor Guvernatorului, cea mai consistenta suma fiind si atunci cea economisita in euro, a carei pondere depasea 80% din totalul banilor depusi de Isarescu in banci.

Din vara si pana in toamna, Isarescu a adunat un plus de 13.085 lei, diferentele provenind in cel mai probabil caz din afacerile viticole pe care Guvernatorul le detine in zona Dragasani.

Salariul Guvernatorului este confidential, ultima referire publica fiind cea din declaratia de avere din 2007, cand contraprestatia financiara a bancherului central era de circa 7.500 euro lunar. Veniturila sale actuale includ indemnizatii ale Academiei Romane si cele rezultand din activitatea didactica pe care Guvernatorul o presteaza in cadrul ASE. Academia l-a rasplatit cu circa 10.000 de dolari, iar de la ASE a mai incasat circa 20.000 de lei.

Isarescu a mai precizat in declaratia sa de avere ca si-a vandut unui amic autoturismul Land Rover cu suma de 3.000 de euro. Cumparatorul este proprietarul unei firme de transport din Valcea, fiul vicepresedintelui unei ligi de cooperare culturala Romania-Franta.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1784 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    matematica asta (Luni, 6 decembrie 2010, 8:02)

    Cosmin [anonim]

    66,4+10,8+23=100,2% ;) matematica "e greu"
    • +1 (1 vot)    
      asta e ca aia cu pariati pe leu (Luni, 6 decembrie 2010, 11:05)

      2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      leul ajunsese la cursuri nemaivazute si era evident ca nu va ramane acolo si isarescu ne zicea sa pariem pe leu. in doi ani a crescut cursul cu 30%. cine a castigat din pariul pe leu? isarescu si guvernul.
      dar bine ca are lumea incredere in el.
      daca si-a schimbat economiile in lei n-ar fi rau sa facem pe dos. sa pariem pe euro, nu pe lei ca el.
  • +3 (5 voturi)    
    salariu confidential? (Luni, 6 decembrie 2010, 8:29)

    saab [anonim]

    bravo, nene Isarica, si eu care credeam ca esti un exemplu penmtru ceilalti la completarea declaratiei de avere! si mata zici"conform fisei fiscale", iti e rusine sa ne spui cat castigi?

    iata ce spune ANI in ghidul de completare a declaratiilor de avere si interese 2010:"Atentie: Se va preciza valoarea exacta a fiecarui venit, NU se va
    face trimitere la fisa fiscala! Se vor declara si veniturile din strainatate!" (pag 13)
    http://www.integritate.eu/UserFiles/File/Ghid_completare_DAI_2010/GhidCompletareDeclaratiiAvere&Interese_Sep2010.pdf

    Insa nea Isarescu nu citeste astfel de documente, el stie mai bine. Si nici ANI nu vrea sa-l vada ca e in neregula. Bravo la amandoi, treaba facuta ca in Romania!
  • +1 (1 vot)    
    bugetar platit in euro? (Luni, 6 decembrie 2010, 10:48)

    alina [anonim]

    cum draqu ajunge un bugetar sa fie aiba salariul in Euro?
    Adica el nu face parte din tara asta de 2lei, el ia banii in euro la adapost de inflatie....


    si isarescu parea cel mai cu capu pe umeri in perioada asta de criza...
  • 0 (0 voturi)    
    ,,Baieti destepti"... (Luni, 6 decembrie 2010, 11:34)

    haiducul [anonim]

    ...isi tn bani oriunde numai in banci din Romania nu,ma intreb de ce nu fac la fel si ceilalti?
  • 0 (0 voturi)    
    Dl. ISARACESCU... (Luni, 6 decembrie 2010, 11:53)

    Stefan Ivan [anonim]

    ... are bani si la lucru ca doar sta cocotat pe un munte de bani, Rezerva B.N.R., si mai are si conturi, dar majoritatea bietilor romani fara conturi, cu credite supraumflate de dobanzi si comisioane si cu salarii si pensii de mizerie ce sa faca ? Ce structura schimba acesti concetateni ai dl. Isaracescu ?
  • 0 (0 voturi)    
    bun (Luni, 6 decembrie 2010, 12:00)

    Mazeta [utilizator]

    isarescu nu are personal nici un credit, in timp ce Romania este inglodata in datorii prin concursul BNR. Asa da gandire economica!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa buget coane fanica (Luni, 6 decembrie 2010, 12:30)

    gheo [anonim]

    @alina, salariul il are in lei, ca orice angajat al BNR
    o fi el cu capul pe umeri dar sa nu ne imaginam ca e un sfant... oricum, economiile domniei sale sunt nesemnificative comparativ cu proprietatile detinute, e stiut faptul ca e un fan al caselor cu arhitectura clasica (intamplator cele mai scumpe de pe piata)
    iar structura monedei in care face economii e prea putin relevanta comparativ cu tranzactiile imobiliare ale fetei dumnealui spre exemplu....
    nu ma intelegeti gresit, il cred un tip capabil, care in multe situatii a facut ceea ce era corect; a facut si greseli, caci fara compromisuri nu rezisti presiunilor politice; iar politica il preseaza sa suporte nota de plata pentru magariile guvernului.
    deci una peste alta e un om obisnuit, cu bune si rele iar conturile dumnealui de economii nu ar trebui sa fie un barometru dupa care sa pariem, ca ne ardem...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 10:21)

    justx [anonim]

    se joaca bine demult cu rezervele de stat inca din vremea copilarieri mele :))) desi nu cred ca fura ne vrea binele romanilor si tine bine de bani sa nu cada leu in groapa . :)))