Gheorghe Piperea: Nu doar clientii vor fi afectati de modificarile aduse Ordonantei 50, ci si bancile

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 14:46 Economie | Finanţe & Bănci

Transformarea in lege a modificarilor aduse Ordonantei 50 de deputatii din Comisia de Buget, Finante si Banci va afecta atat bancile, cat si pe clientii acestora, este de parere avocatul Gheorghe Piperea, care reprezinta clientii Volksbank si pe cei ai BCR in actiunile in instanta. El a mai spus ca bancile nu ar trebui inca sa spuna ca au castigat razboiul, deoarece ordonanta mai trebuie sa parcurga inca trei etape pentru a se transforma in lege.

"Ca sa se transforme in lege, ordonanta trebuie sa mai parcurga trei etape. De la Comisia de Buget Finante, ordonanta va ajunge in plenul Parlamentului, iar daca trece mai mult ca sigur ca va ajunge la Curtea Constitutionala si apoi la promulgare la Presedinte. In ultima vreme insa, regula a cam fost ca Presedintele sa retrimita legile inapoi la Parlament", a declarat Gheorghe Piperea.

Totodata, si Constantin Cerbulescu, presedintele Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, este de parere ca ordonanta mai poate suferi modificari pana la promulgarea de catre Presedinte.

"Deocamdata OUG este in vigoare. Comisia de buget a aprobat o serie de amendamente. Eu nu sunt pesimist in legatura cu ceea ce se va intampla mai departe. Exista posibilitati de a mai face unele modificari. Aceasta este o decizie a unei comisii, plenul Parlamentului mai poate face unele modificari, iar forma finala va fi cea promulgata de Presedinte", a spus Cerbulescu pentru HotNews.ro.

Daca modificarile aduse OUG 50 se vor transforma in lege, aceasta va afecta atat clientii, cat si bancile

Gheorghe Piperea crede ca "marile probleme" vor incepe daca ordonanta se va transforma in lege in forma propusa de membrii Comisiei de Buget-Finante din Camera Deputatilor, urmand sa afecteze atat clientii, cat si bancile.

Piperea a aratat ca Ordonata 50 a produs efecte pentru aproximativ cinci luni si prin aplicarea ei clientii institutiilor de credite au capatat o serie de drepturi, care nu pot fi retrase fara incalcarea unor prevederi constitutionale sau ale CEDO. De asemenea, prin aplicarea unor prevederi ale OUG 50 doar la creditele noi vor exista clienti discriminati. Astfel, pentru un produs similar vor exista doua categorii de consumatori, care nu beneficiaza toti de drepturi similare.

"Discriminarea e mult mai grava, pentru ca OUG 50 a abrogat toate criteriile de protectie a consumatorilor in materie de credite de consum. Asta inseamna ca daca se renunta la aplicarea Ordonantei pentru creditele vechi, acesti consumatori nu vor mai fi protejati. Acestia nu vor mai avea nicio reglementare de protectie a consumatorului", a mai aratat Gheorghe Piperea.

Piperea: Doar trei banci vor beneficia de aceasta modificare

In ceea ce priveste bancile, el a spus ca nu toate institutiile de credit vor beneficia de aceasta modificare, ci doar trei, fara a da insa nume. Acestea sunt "cele care au spus de fiecare data ca ordonanta nu e buna si nu o aplica si au facut un lobby puternic".

"In sistemul bancar sunt insa peste 40 de banci, marea majoritate aplicand prevederile Ordonantei 50, unele cu costuri foarte mari. Cele care au apucat sa aplice aceste prevederi vor trebui sa faca noi acte aditionale si sa cheme din nou clientii pentru a le semna. Bancile care au aplicat ordonanta se vor transforma astfel in victime", precizat Piperea.

Avocatul a incheiat spunand ca modificarile facute de Comisia de Buget Finante sunt o gresala conceptuala grava.

"In primul rand, legislatia protectiei consumatorilor intervine in contractele in derulare (90% din dispozitiile protectiei consumatorilor se aplca contractelor in executare). In al doilea rand, legii i se da un efect retroactiv, ceea ce in vara era principalul repros. Ordonanta a apucat sa aiba efecte, pentru ca au fost persoane care au incheiat acte aditionale. Mai sunt niste drepturi catigate pe care nu le poti lua inapoi, decat prin incalcarea Constitutiei", a continuat Gheorghe Piperea.

Deputatii din Comisia de Buget, Finante si Banci au aprobat, miercuri, aplicarea majoritatii prevederilor ordonantei privind creditele populatiei doar la contractele de imprumut incheiate dupa intrarea in vigoare a actului normativ.

"Prevederile prezentei ordonante de urgenta nu se aplica contractelor in curs de derulare la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta cu exceptia dispozitiilor art. 66-69 si, in ceea ce priveste contractele de credit pe durata nedeterminata existente la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, a dispozitiilor art. 37 (1), art. 50-55, art 56 alin (2), art 57 alin (1) si (2), art. 66-69 si art. 70-71 din prezenta ordonanta de urgenta", potrivit amendamentului aprobat de deputati.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2269 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Piperica.. (Joi, 16 decembrie 2010, 15:31)

    Bulan [utilizator]

    Ramai fara obiectul muncii!!Cum mai ajungi tu presedinte!:D
    • 0 (0 voturi)    
      Obiectul muncii (Joi, 16 decembrie 2010, 16:43)

      Madao [anonim] i-a raspuns lui Bulan

      Piperea se lupta cu bancile pe legile de dinainte de OUG 50. Nu invoca OUG 50 la procese.
  • +1 (1 vot)    
    SUNT ROMAN DAR MA TRATEZ ! (Joi, 16 decembrie 2010, 15:35)

    MERRY CHRISTMAS [anonim]

    De 6 luni clientii bancilor au fost pusi pe jar de aceasta lege. Toti au inceput sa-si citeasca contractele , sa descopere ca sunt pline de clauze abuzive ....(unii deja decoperisera asta odata cu faptul ca desi rata lor era functie de euribor dobanzile lor se incapatanau sa ramana mari desi euribor era in scadere...) . Cine a semnat un contract de credit a aflat ca era predefinit si nu exista posibilitatea negocierii acestuia cu banca , dosarul de credit mergea la BNR spre a fi verificat...dura o luna pana luai creditul ....deci iti dadeau impresia ca totul este legal si nu ai de ce sa-ti faci griji ca ceva ar fi in neregula de vreme ce iti dadeau impresia ca BNR vegheaza bunul mers al lucrurilor si tu ca si client fara cultura financiara sau juridica puteai beneficia de un credit in deplina siguranta . S-au intocmit acte aditionale abuzive la niste contracte deja abuzive , respingeri , propuneri .... in final banca isi incaseaza in continuare rate cu dobanzi imense la credite pe 30 de ani ....asa cum nu exista nicaieri in Europa. Legea 50 era pentru creditele in derulare o BULA DE OXIGEN ....neaplicarea ei insa arunca clientii in justitia romana iremediabil corupta . Probabil ca actualii clienti ai bancilor isi vor cauta dreptatea la CEDO sau in orice caz departe de granitele acestei tari . E posibil sa refinantam creditele la o banca din afara obtinand rate omenesti . Sfatul meu : dragi romani , daca vreti un credit pe 30 de ani ....mai bine emigrati si faceti un credit peste hotare ! Bancile venite in tara noastra au venit strict pentru imbogatirea la care nu visau in alte colturi ale lumii. Suntem un fel de TARAM AL FAGADUINTEI pentru domeniul bancar . Nu era nici o problema daca eram bogati . Dar saracia e maxima si sunt oameni care pentru a-si achita ratele raman nemancati ...ei si copii lor . Guvernul ne-a amanetat viitorul nostru si al copiilor nostri , odata cu imprumuturile la FMI.Va multumim dragi guvernanti-infractori pentru starea in care ati adus tara
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 16 decembrie 2010, 15:48)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui MERRY CHRISTMAS

      Dar tu de ce crezi ca au venit bancile aici?Sa faca acte de caritate?!Da,au venit sa se imbogateasca pentru ca asta este scopul unei firme private!
      Oamenii nu au ce manca?!Poate nu ar fi trebuit sa faca credit de prima data sau sa aleaga intre rata si mancarea copiilor!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa sfatuiesti oamenii sa emigreze (Joi, 16 decembrie 2010, 16:09)

      xy [anonim] i-a raspuns lui MERRY CHRISTMAS

      DOAR ca sa poata obtine un credit pe 30 de ani... asta da gandire!!
      • 0 (0 voturi)    
        Da gândire! (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:49)

        Gica [anonim] i-a raspuns lui xy

        Păi pe 30 de ani, un apartament luat în 2008 (la vârf de preţ), renovat şi mobilat, presupune o rată de circa 4000 lei pe lună (după ce salariile au scăzut drastic, părinţii au ieşit în şomaj sau pensie etc). Păi să-i spui lu' M(m)utu că nu este un motiv de a emigra, pentru a obţine o refinanţare la o dobândă omenească. Cealaltă variantă ar fi de vinde în pierdere. Păi unde e scofala? În fapt, guvernul a înrobit tinăra generaţie. Cum a spus Putin trădătorilor: "porcilor".
        • 0 (0 voturi)    
          s-au inrobit singuri (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:57)

          bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Gica

          ca au pus botul multi la specula, se visau milionari in euro cu buticuri de apartamente

          dar sunt si multi care asteapta :D
  • 0 (0 voturi)    
    tradatori (Joi, 16 decembrie 2010, 16:01)

    cristi [anonim]

    unul dintre cei care a votat contra romanilor a fost deputatul calian, l-am vazut la protv, a primit sms de la bok, si a recunoscut imberb ca asa i s-a cerut sa voteze. pai atunci care e rolul lui? pe cine reprezinta? care este utilitatea? de ce mai exista aceasta institutie?
  • 0 (0 voturi)    
    Efecte (Joi, 16 decembrie 2010, 16:31)

    catalin [anonim]

    Dupa cinci luni de la aplicarea OUG 50 ar cam trebui sa apara si efectele... sa vedem ce "pierderi uriase" vor avea bancile care se tot plangeau de acest lucru...

    In al doilea rand, este posibil ca ori guvernantii nostri sa fi facut acest compromis de a nu aplica OUG 50 pt creditele in derulare, asa cum a cerut FMI, pt ca Romania sa poata primi urmatoarea transa, ori sa se incerce tergiversarea aplicarii (amendamente, dezbateri amanate in comisii, vot in plen, dupa aia contestatii la curtea constitutionala, etc) pentru a trece timpul, a incasa transa si dupa aia a se reveni la aplicabilitatea totala. Daca nici varianta a doua nu se va petrece, inseamna ca politicienii nostri sunt manjiti pana la gat...
    • 0 (0 voturi)    
      Prietene... (Joi, 16 decembrie 2010, 16:57)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Tu crezi ca esti ca la piata?Joci alba neagra cu FMI?d-asta avem dobanzi de rahat pentru ca mentalitatea este de 2 bani..'lasa ca ne descurcam noi,ii facem'!
  • 0 (0 voturi)    
    Legi imposibile !! (Joi, 16 decembrie 2010, 17:20)

    MB [anonim]

    A aplica ordonanta 50 DOAR pentru creditele noi este ca si cum te-ai inscrie acum la facultate cu durata de 5 ani si ai afla peste 2 ani , odata cu aparitia unei noi legi ,ca noii studenti pot urma aceeasi facultate/ aceeasi specializare in numai 2 ani !!.... Dar oops!! pt tine nu e valabil, mai ai de studiat inca 3 ani...ptr ca ptr tine se aplica legile vechi... tu nu faci parte din societatea respectiva, nu ai aceleasi drepturi DAR platesti aceleasi taxe si impozite precum semenii tai care beneficiaza de prevederi speciale !!