Surse: Suma luata in calcul pentru noul acord cu FMI este de 5-6 mld. euro, dar poate creste la 8 mld.

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2010, 21:48 Economie | Finanţe & Bănci

Suma luata in calcul in prezent de autoritatile romane pentru noul acord cu FMI este de circa 5-6 miliarde euro, dar valoarea ar putea creste pana la 8 miliarde euro, in functie de nevoia de finantare, au declarat surse guvernamentale, citate de Mediafax.

Suma va fi pusa la dispozitia Romaniei sub forma unui acord de tip preventiv si va fi accesata doar in caz de urgenta. Statul va plati insa institutiei financiare un comision de angajament de 0,3% pe an indiferent daca banii vor fi sau nu folositi.

Seful misiunii FMI, Jeffrey Franks, a declarat la finele lunii noiembrie ca nu a fost stabilita valoarea viitorului acord, dar Fondul va pune la dispozitia Romaniei resurse financiare suficiente pentru a contracara eventualele probleme care ar putea aparea in urmatorii ani.

Premierul Emil Boc declara saptamana trecuta ca "obiectivul guvernului este sa duca la bun sfarsit acordul cu FMI pe care il avem", urmand ca in ianuarie sa se discute si despre posibilitatea incheierii unui nou acord de precautie.

"Vom discuta despre posibilitatea unui nou imprumut. Romania ar putea avea nevoie de un acord cadru pentru a preveni populismele. Este un acord preventiv pentru a evita derapajele Romaniei in viitor", a spus Emil Boc.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

778 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    bun de tipar (Luni, 20 decembrie 2010, 21:56)

    cristian dogaru [anonim]

    bineinteles, romanii nu vor plati nici de aceasta data nici un leut....tipareste mugurel pentru nenea FMI....
  • +3 (9 voturi)    
    datori vanduti (Luni, 20 decembrie 2010, 22:00)

    dodol [anonim]

    o mai fi vreo tara in halul asta de vanduta FMI-ului?
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa ne miram (Marţi, 21 decembrie 2010, 11:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dodol

      Ca e mai usor decit sa ne informam...
      In primul rind nu stiu de ce e mai bine sa fii vindut la banci private decit la FMI. Asta avind in vedere ca FMI te imprumuta cu 3% pe cind de pe piata te imprumuti cu 5%.
      In al doilea rind, uite aici procentul din PIB al datoriei externe in tarile UE:
      http://www.zf.ro/topurile-zf/topul-tarilor-din-ue-in-functie-de-datoria-publica-pib-in-2010-5658537/
      Nu e foarte actualizat (de ex Romania a ajuns la 36% PIB). Dar tot nu suntem printre tarile fruntase.
      Asha ca inainte sa te miri n-ar fi rau sa incerci un google.
  • +1 (9 voturi)    
    Uraaa! Autostrăzi! Cale ferată! (Luni, 20 decembrie 2010, 22:18)

    Wasile [utilizator]

    Ce bine! Acești bani sigur vor fi folosiți pentru proiecte de infrastructură, pentru autostrăzi, pentru căi ferate, pentru diguri și hidrocentrale, pentru amenajarea zonelor turistice, pentru susținerea investițiilor și pentru încurajarea inițiativei private!

    Ăăă, stai așa... România? A, scuze, se vor duce pe pensii anticipate la oameni de 40 de ani, pe șomaj la mii de țigani (nu rromi, țigani!), pe întreținerea aparatului bugetar imens, pe investiții în lopeți de 800€ și ceasuri aurite de 30.000€... mai este nevoie să mai enumăr?
    • +1 (1 vot)    
      mai documenteaza-te (Luni, 20 decembrie 2010, 23:35)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      banii de la FMI nu se pot duce pentru cheltuieli curente de la buget, merg direct in rezerva BNR. deci nu au cum sa fie cheltuiti nici pentru infrastructura, nici pentru ajutoare sociale, fie ele utile sau nu.
    • 0 (2 voturi)    
      Gresesti. Mai putin de 2 md $ s-au dus la buget. (Luni, 20 decembrie 2010, 23:57)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Cea mai mare parte s-au dus la Mugurel si apoi indirect la bancile comerciale (prin micsorarea provizioanelor acestora la BNR). De la bancile comerciale, o parte din bani s-au scurs la bancile mama si din ce a ramas s-a imprumutat guvernul.
      Deci, esti intr-o grava eroare daca crezi ca s-ar putea face vreodata investitii cu banii de la FMI (in Romania). Poate o mica parte sa fie folositi la co-finantarea proiectelor europene.
  • +4 (8 voturi)    
    Sa mai luam, zic (Luni, 20 decembrie 2010, 22:39)

    Hopa Mitica [anonim]

    "Romani, fiti cumpatati! Nu va lungiti mai mult decat va tine plapuma", cantau la unison, mai deunazi, parazitii politici.

    Astazi, intr-o zi de decembrie, constatam incompetentii pe care i-am votat sa ne scoata din c****, incompetentii pe care i-am votat sa evite o asemenea situatie, se imprumuta acum intr-o veselie, mai ceva ca la un paranghelion cu mici, mustar si bere.

    Hai sictir, bai BOC ! Noi, sa ne veselim acum, traim pe datorie, pana la adanci batreneti, iar creditele astea la FMI, "nu sunt ale noastre, nici a le urmasilor nostri, ci a urmasilor urmasilor nostri".

    Amin.
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Luni, 20 decembrie 2010, 22:41)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Am si eu o intrebare: cu atatea acorduri de precautie unde ajungem ? De unde dam banii astia innapoi ? Unde se duc banii imprumutati ?
  • +2 (8 voturi)    
    Hmmm (Luni, 20 decembrie 2010, 22:59)

    MRSmrs [utilizator]

    Uraaaa!!!!!Base si cu gasca portocalie ne-au salvat iarasi...de la un trai decent.Parca iesisem din criza,pentru a n-spea oara asa ca de ce ne mai imprumutam?Parca s-au facut reduceri cu peste 25%(intre 25-50%)in tot sistemul de stat...asa ca de ce nu sunt bani?Cum ne explica asta "competentii" de bese+boc?PS.Transa trebuie luata,altfel cu ce se poate hrani liota de "sponsori" a portocaliilor?!
    • -1 (5 voturi)    
      dar (Marţi, 21 decembrie 2010, 0:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      liotele de puturosi asistati votatori de pnldsr sau de liotele de paraziti bugetari din ministere si primarii cu se vor hrani ? Dar liotele de postaci, ca matale, asa ? A, da, stiu, pe astia ii hranesc voiciorescu, patriciu si vintu din averea mostenita de la parinti, din satul lor natal cu oameni gospodari.
      • -2 (2 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:14)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        1).Puturos esti tu...si asta in gandire.
        2).Sper ca in viata ta sa castigi de un miliard de ori mai multi bani decat castig eu ca "postac"(desigur al lui patriciu,voiculescu,vantu...trei intr-unul singur:))si astea sa fie toate castigurile tale!Adica zero lei....
        3).Sa inteleg ca bese si portocalii iau suma asta pentru...votantii "pnldsr"??
        Se vede ca nu ai exercitiul gandirii....doar cateva
  • 0 (4 voturi)    
    Ma doare capul (Luni, 20 decembrie 2010, 23:09)

    M-Teo [utilizator]

    Ma doare capul si ma ingrozesc ce ne pregatesc astia. Cu mare regret si bucurie totodata sunt impacat ca am sansa ca la anul in vara sa plec cu contract de munca in alta tara. Nu ma incred ca o sa fie dar prin munca se poate. Nu imi doresc ca si copii mei sa platesca prostiile "dracilor" nostrii conducatori. Din punctul meu de vedere tara asta seamana cu o barca petecita, in deriva care e condusa de un capitan chior in plina furtuna. Cat priveste luminita (de la capatul tunelului) farului e putin cam prea departe .................
  • +1 (1 vot)    
    Cum vom da banii inapoi? (Marţi, 21 decembrie 2010, 7:47)

    gabi [anonim]

    Tot imprumutam de la FMI dar cand vom da banii inapoi? putem oare, sau vom fi sclavii FMI-ului? Ne vor lua proprietati importante de strategie nationala (electrica, gazele, rafinarii, pamanturi,...) ceea ce trebuia de demonstrat!! Vai de mama noastra!