Microintreprinderile vor putea opta pentru un impozit de 3% din cifra de afaceri

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2010, 18:33 Economie | Finanţe & Bănci

Microintreprinderile vor avea posibilitatea ca, incepand cu anul viitor, sa opteze intre plata unui impozit de 16% si o taxa de 3% din cifra de afaceri, in baza unei modificari decise, joi, de Guvern la Codul Fiscal, au declarat agentiei Mediafax surse oficiale.

Pana la sfarsitul anului trecut, microintreprinderile au beneficiat de un regim special de impozitare, care le permitea sa opteze intre plata impozitului pe profit si plata unui impozit pe venit, care a crescut progresiv in ultimii ani pana la 3% din venituri.

Persoanele fizice cu venituri ce depasesc cu 50.000 lei sumele declarate vor plati 16% pe diferenta

Persoanele fizice ale caror venituri reale depasesc cu cel putin 50.000 lei sumele declarate vor plati un impozit de 16% aplicat la diferenta dintre cele doua valori, a anuntat ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu.

Potrivit acestuia, veniturile nedeclarate vor fi identificate pe baza cheltuielilor efective, a fluxurilor financiare (cand sunt inregistrate operatiuni de incasari si plati fara un venit declarat) si a patrimoniului (cand sunt sesizate cresteri de avere).

"Toti cei care nu si-au declarat veniturile, ma refer la persoanele fizice, iar in momentul controlului nu pot demonstra natura acestora, vor fi impozitati cu 16%", a spus ministrul.

El a precizat ca impozitul va fi aplicat "persoanelor cu venituri foarte mari".

"Vor fi verificate persoanele cu venituri foarte mari, este exact ca in Statele Unite, 1% din persoanele cu venituri mari asigura 40% din cheltuielile bugetare. Trebuie sa introducem aceste metode daca dorim sa avem succes in prevenirea si combaterea evaziunii fiscale", a afirmat Ialomitianu.


Citeste mai multe despre   










4485 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Hm, intentia nu e rea (Joi, 23 decembrie 2010, 18:49)

    nano2k [utilizator]

    Ar fi bine sa mai vedem soldaritate si de sus in jos.
    • +1 (1 vot)    
      Decizia este foarte buna! (Vineri, 24 decembrie 2010, 8:59)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Decizia este foarte buna mai ales pentru firmele prestatoare de servicii cu un venit de pana in 100 000de euro.Pentru ca aceste firme nu au cheltuieli foarte mari si atunci plateau un impozit mare pentru puterea lor(16%).
      Problema este ca daca vine PSD-ul o sa trecem la vestitul impozit progresiv si atunci sa vezi stimularea economiei.
  • -10 (10 voturi)    
    banc (Joi, 23 decembrie 2010, 19:09)

    gica [anonim]

    Cica la popor le era foame. Si regele a hotarat sa reduca ratia de mincare de la o paine la jumate de paine.
    La popor era foame si s-a rasculat si regela a redus ratia de la jumatate la un sfert.
    Poporul s-a rasculat , oamenii au murit si regele a marit ratia la jumatate. Si toata lumea a fost multumita si fericita.

    Nu va e rusine obrazului !
    • +6 (8 voturi)    
      Portocale gratis (Joi, 23 decembrie 2010, 19:52)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui gica

      Vezi ca da statul portocale moca, la colt. Fugi si prinde vreo 20 de kile.
    • +5 (5 voturi)    
      banc.. (Joi, 23 decembrie 2010, 20:20)

      Mousaios [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Gica, poate cu asemenea poante ai succes la tine-n sat, la carciuma, nu aici! Plus ca stai prost cu gramatica; "la popor le era foame"...
    • -7 (7 voturi)    
      Multumim din inima partidului! (Joi, 23 decembrie 2010, 20:25)

      George [anonim] i-a raspuns lui gica

      Dar ce zic eu doar partidului, ci si bravului conducator!
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Joi, 23 decembrie 2010, 20:32)

      just_me [anonim] i-a raspuns lui gica

      Prietene nu stiu cum sa-ti spun, dar poporul trebuie sa MUNCEASCA pentru ratia de paine si d'abia dupa aceea sa se "rascoale" ...
    • +6 (6 voturi)    
      banc (Joi, 23 decembrie 2010, 20:52)

      suca [anonim] i-a raspuns lui gica

      sa vezi cate bancuri sunt la noi roamnii despre munca.

      pana noi nu muncim, degeaba tipam la guvernanti.
      cat timp astyeptam sa cada para de la guvern nu vad ce drept avem sa tipam.
      ne-am obisnuit de 70 de ani sa ne dea statyul. sa stam sa ne uitam si sa cerem de la stat.
      pe vremea comunistilor primeam servici si casa fara sa ne strofocam.
      acum daca nu mai primim nu stim sa ne descurcam. pe asta mizeaza si cei ca iliescu&comp si culmea ca tot noi le insuflam aceasta idee.

      deci potoliti-va cu statul. puneti mana si munciti. statul nu trebuie sa ne dea nimic. noi tre sa producem ca sa mancam

      Chiar nu va e rusine sa stati cu mana intinsa mereu???
  • -5 (5 voturi)    
    va zic deschis (Joi, 23 decembrie 2010, 21:34)

    Gica [anonim]

    Rog sa fie publicat raspunsul.

    Va zic deschis votacilor ce faceti opinie pe aici, ve zic deschis ca cutitul mafiei ce a gatuit tara asta a ajuns la os.
    Va zic deschis ca Romanul nu mai rabda nenorocitii ce au furtat tara asta, ce au vandut-o.

    Va zic deschis sa incetati bataia de joc care o practicati la adresa romanilor.

    va zic deschis sa terminati cu solidaritatea ceruta de mafioti.

    Toate astea va zice unul care munceste peste 10 ore pe zi si care are bani, dar nu mai suport a durerea din jurul lui

    va zic deschis sa terminati bataia de joc .
    • +3 (3 voturi)    
      _ (Joi, 23 decembrie 2010, 23:51)

      v [anonim] i-a raspuns lui Gica

      inchide-te la loc frate, ai sa racesti pe vremea asta.
      vadime, vezi ca nici macar rimele nu-ti mai ies. si eu muncesc peste 10 ore pe zi, si eu stau ok cu banii acum, dar au fost vremuri cand aproape ca nu aveam ce manca, si n-am stat niciodata cu mana intinsa.
      "Ask not what your country can do for you--ask what you can do for your country".
    • +3 (3 voturi)    
      Gica.. (Vineri, 24 decembrie 2010, 0:08)

      VictorM [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Suntem (majoritatea) oameni intelegatori si muncitori aici, cred ca asta e targetul pe care si l-a crescut Hotnews, si tocmai pentru ca fiecare are libertate de exprimare. Cred ca pot sa te asigur in numele tuturor "votacilor" ca nimeni nu este imun la durerea celor din jur, suntem empatici, mai mult sau mai putin, dar suntem. Cu toate astea suntem impacati, pentru ca intelegem si acceptam regulile capitalismului, care largeste prin definitia lui diferentele dintre bogati si saraci. E adevarat si ca nu toti bogatii au ajuns unde sunt muncind si asta nu-i corect. Care-i ultima data cand ai dat spaga sau mita? Cate persoane stii care au facut asta numai de curand? Sistemul nu se poate schimba decat oprind nedreptatile de la sursa lor, de la oameni, ei se fura pe ei si tot ei se plang. Nu-si bate nimeni joc, dar nici nu ne dorim revenirea la comunism..
      • -1 (1 vot)    
        Votac (Vineri, 24 decembrie 2010, 7:38)

        Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui VictorM

        Si eu sunt un votac care am votat schimbarea.
        Cu ce schimbare ne-am ales ? Cu forfetarul lui pogea si abetarii economoce de marire a taxelor si solidaritate ceruta de guvernanti si parlamentari de pe fotoliile lor de piele , aceiasi care apara si blocheaza justitia si judecarea mafiotilor care au vandut tara de 20 de ani ?
        Ce face securitatea in loc sa-i lege ? CE fac judecatorii ? iau spaga , sunt oamenii politrucilor ?

        Nu mai tine fratilor, nu suntem atat de idioti sa nu vedem ce fac fratiorii trandafirii rosii sau alte culori.
        Le-o spun ca simplu cetatean ca stau pe un butoi de pulbere !
        • +2 (2 voturi)    
          Votac 2 (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:53)

          VictorM [utilizator] i-a raspuns lui Gica Contra

          Am avut si eu momente de indoiala, dar stii ceva? Starea tarii nu se vede la TV si nu se aude la radio, dar se vede pe strada. Si ce vad eu, in drumurile mele zilnice in Buc? Bucurestiul evolueaza pe zi ce trece, super/hypermarketurile sunt pline, soselele sunt pline de masini. Pentru un popor asa de sarac si necajit, o ducem al dracului de bine, dar ne place sa fim mizerabili si sa ne plangem. Vaitatul si barfa sunt sporturi nationale. Daca nu-ti place cum te controleaza "mai marii", poti sa incerci sa le iei locul (ce moment mai bun de a intra in politica decat acum cand nimeni nu e multumit?). N-am votat schimbarea atat cat am votat raul cel mai mic, si nu regret absolut deloc.
  • +2 (2 voturi)    
    Impozitarea la evaziune fiscala (Joi, 23 decembrie 2010, 22:21)

    Sorin [anonim]

    Ar fi bine daca s-ar face asta.
    Ar putea fi prima actiune buna a guvernului Boc, ca pana acum numai masuri aiurite am vazut.
    Cu ceva timp in urma, gasisem pe un site persoana ajunsa in instanta pentru evaziune fiscala de sub 1000 lei. Bataie de joc, si altii cumpara masini de lux cu bani din evaziune fiscala.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:19)

    Cris [anonim]

    Nu inteleg de ce e prezentata ca o masura noua cand de fapt e revenirea la ce a fost inainte. Aceasta optiune exista si inainte de 2009 (initial a fost 2.5%) si a fost scoasa o data cu introducerea forfetarului. Ori si-a atins tinta ori nu a produs efecte bune, important e ca e functonala din nou.
    E o alternativa pentru firmele mici care au profituri foarte mari (ca % din cifra de afaceri), pur si simplu iti faci calcule si vezi care e mai putin din cele 2 (16% sau 3%) si pe aia o alegi.