Fiscul ii va verifica pe cei cu venituri foarte mari si le va impozita veniturile de natura necunoscuta

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2010, 22:28 Economie | Finanţe & Bănci

Un departament din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) va verifica persoanele cu venituri foarte mari si va impozita cu 16% veniturile nedeclarate de natura necunoscuta, estimate prin metode de control indirect, informeaza Agerpres.

Ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Ialomitianu, a declarat joi, la finalul sedintei de guvern, ca va fi impozitata diferenta intre veniturile declarate si situatia fiscala personala, stabilita pe baza metodelor indirecte de control - metoda cheltuielilor efective, metoda fluxurilor financiare si metoda patrimoniala, urmarindu-se discrepantele intre venituri si cheltuieli si elementele de crestere de avere, in conditiile inexistentei unor venituri corespunzatoare, declarate Fiscului.

Impozitarea cu 16% va fi aplicata doar daca diferenta intre situatia fiscala personala si veniturile declarate este mai mare de 10% sau 50.000 de lei.

Presedintele ANAF, Sorin Blejnar, a mentionat ca aceste metode indirecte de control sunt utilizate in foarte multe state din UE si in SUA si ca Romania s-a inspirat in acest demers din experienta Fiscului american, unde 1% din persoanele cele mai bogate asigura 40% din incasarile din impozitul pe venit.

De altfel, o misiune de asistenta tehnica pe acest subiect, din partea Fiscului din SUA, va veni in Romania in ianuarie 2011, urmata de o misiune tehnica a administratiei Fiscale din Franta, in februarie. In Romania, procedura de verificare va fi stabilita prin hotarare de guvern, pana la finele lunii ianuarie 2011.
  • "Va fi infiintat un departament in cadrul ANAF, care va avea un singur rol, de monitorizare si verificare pe un grup tinta de contribuabili (...) Avem multe firme sarace, multe firme cu datorii in Romania, dar patroni foarte bogati care au omis in mod deliberat in decursul ultimilor ani sa isi inregistreze veniturile pe societate, sustragandu-se de la plata impozitelor. Iar cu acei bani din evaziune fiscala si-au construit case, si-a platit excursii de sute de mii de euro, si-au cumparat bijuterii, iahturi sau elicoptere, avioane de lux. Acesti oameni sunt tinta noastra, pe acesti oameni intentionam noi sa ii impozitam in perioada urmatoare, utilizand metode de control indirect, oameni care niciodata nu au ridicat dividende, care niciodata nu au avut firme in profit, care niciodata nu au avut salarii mari, dar care au un nivel de trai mult peste media europeana", a declarat presedintele ANAF.
El a estimat ca noul departament din ANAF va controla circa 200-300 de persoane foarte bogate, dar a precizat ca intai vor fi create criteriile, iar persoanele care vor fi controlate vor fi acelea care ies din sablonul dat de acele criterii.

Potrivit lui Blejnar, a fost creat astfel cadrul legal pentru a fi verificata orice persoana fizica cu o diferenta semnificativa, de 12.000 - 13.000 euro fata de veniturile declarate, si ca Fiscul are acum posibilitatea reala de a combate evaziunea fiscala si munca la negru.


Citeste mai multe despre   











2418 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 23 decembrie 2010, 22:36)

    Rhadoo [utilizator]

    2, 3 sute? Sunt mii de familii in tara asta care nu isi justifica veniturile. O buna parte sunt de o anumita etnie. Daca se duc doar la Becali, Patriciu sau mai stiu eu care, e prea putin.
    Una peste alta, o initiativa buna, sa speram ca nu va fi o fasaiala populista.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! O noua fasaiala populista (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 1:56)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Exact asta este - o fasaiala populista. S-a ales praful de OUG 50 si trebuia inlocuita repede cu altceva.

      Pai cum sa excluda soldurile din conturile bancare ale persoanelor urmarite? Cum va evalua ANAF restul averii, fara sa se uite in conturile suspectului? In vremea asta, "mogulii" credeti ca vor sta si vor tremura de frica? La banii lor, au cohorte de avocati, gata sa se ia la tranta cu statul in procese de durata, de cel putin 3-5 ani. SI ii vor scoate curati ca niste ingerasi. In vreme ce peste 3-5 ani altele vor fi partidele la putere.

      Pe de alta parte, masura este pusa pe tapet de ANAF ca sa isi justifice existenta in fata sefilor cei mari din Guvern, iar cele 2-300 de persoane sunt probabil deja puse oficial sub urmarire. Nimic nou sub soare.

      Din prezentarea noilor masuri, nu reiese daca acestea se vor aplica pentru averile care se vor face de acum inainte sau si pentru cele care existau deja. Care existau de la ce data?
  • +3 (5 voturi)    
    deutsche ordnung (Joi, 23 decembrie 2010, 22:41)

    Frantz [anonim]

    Mah ...astia de la departamentul nou al ANAF...poate includeti in grupul tinta de contribuabili si pe baietii aia de alta etnie detinatoare de palate cu multe turnuletze...
  • -1 (5 voturi)    
    Impozita ? (Joi, 23 decembrie 2010, 22:51)

    Gica [anonim]

    Impozita ?
    Aloooooooooooooooooo

    CONFISCA !
    Pina cand isi bat joc de noi barosanii si cei cre au vandut tara ?


    rog publicare.
  • +2 (2 voturi)    
    bun asa !!! (Joi, 23 decembrie 2010, 23:10)

    EXPLORER [anonim]

    Ce ziceti sa incepeti cu doamna Udrea ....:)
  • +1 (1 vot)    
    Alt praf in ochii prostilor (Vineri, 24 decembrie 2010, 1:06)

    alberto fugisimori [anonim]

    Ce nu va spune Blejnar este ca spre deosebire de SUA, metoda are la noi o mare "gaura", si anume ca obligativitatea justificarii tuturor veniturilor este mult prea recenta. Ce inseamna asta? Pai foarte simplu - atunci cand un asemenea bogatan va fi luat la intrebari de fisc cu privire la banii cheltuiti el va pretinde ca provin din venituri obtinute in, sa zicem, 1997 si pentru care nu este obligat sa se justifice pentru ca atunci nu exista legea venitului global si retroactiv nu se aplica nimic intr-un stat de drept.

    Trebuie din nefericire sa treaca o generatie pana cand aceasta portita sa se inchida. Dar pentru a mai aburi niste bizoni nici nu e nevoie de rezultate, doar ne facem ca lucram...
  • +1 (1 vot)    
    hehehe :))) (Vineri, 24 decembrie 2010, 1:21)

    bibicu [anonim]

    legalizarea furtului! dar TVA-ul? CAS-ul? CASS-ul?
    averile respective tb. confiscate! nu legalizate prin aplicarea unui impozit! cand au fost facute acele averi impozitul era de 40%! le facem un bine, nu un rau acestor hoti!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai demult trebuia facut acest lucru (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:31)

    suzana [anonim]

    Nu sunt doar 200-300 de contribuabili care se incadreaza ,sunt de ordinul miilor.....nu mai pomenesc de functionarii publici care cu salarii de bugetari si-au construit vile...vamesii...inspectorii fiscali..mai greu o sa fie de identificat averile pentru ca acestia si le-au trecut pe numele copiilor,ale neamurilor. Intentia guvernantilor este buna dar va fi f.greu de investigat ..cred ca cel mai bine s-ar deschide o linie telefonica..sau a casutza postala..si doritorii anonimi...pot sesiza pe cei care cred ca si-au facut averi ilicite...vor fii mii de sesizari...vecinii si prietenii stiu cel mai bine cum si-au facut uni averile !!
  • 0 (0 voturi)    
    guvernul si hotii (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:11)

    guban [anonim]

    Doar asa putea trece bugetul pe 2011.S-au inteles cu hotii.
    Pentru ca bugetul din 2012 sa treaca probabil ca vor fi impozitate cu 16% si conturile bancare.
    Nu amenzi,nu confiscare,nu puscarie.
    Are dreptate Franta sa nu ne primeasca in Schengen,suntem un stat mafiot.
  • 0 (0 voturi)    
    AIUREA... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 9:34)

    STAN PATITU [anonim]

    Va fi tot o forms de a anihila adversarii politici. Cine crede ca va fi verificata fata lui nu stiu care, persoana importanta, nu-i spun numele, care isi cumpara cu banii jos un "Gipan" de 70000 de euro? Sau p esora-sa care isi cumpara o casa cu un milion de euro? Crede cineva? Pe de alta parte se vor umple de bani alti baieti din ANAF. Pe de alta parte nu vad cum se vor face aceste verificari fara sa schimbe Constitutia care prevede ca averea se prezuma a fi facuta in mod cinstit. Cei cu bani care vor fi acuzati vor da in judecata statul si vor castiga ca de obicei. Degeaba vin aia din Ameraca, trebuie schimbata Constitutia.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine e sa fii hot !!! (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:41)

    ardelean [anonim]

    Cum 16% impozit ? Adica pt. banii furati se plateste acelasi impozit ca pt. cei munciti din greu?? De ce nu scrie in articol cu cat se impoziteaza "veniturile nedeclarate" in SUA, sau in vestul europei ?
    Cu aceasta lege mai bine faci bani negrii, uneori si mai usor de obtinut decat cei munciti, ca tot acelasi impozit vei plati !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bogati cu salar de 1000 ron (Luni, 27 decembrie 2010, 15:40)

    bogatu [anonim]

    pai asta o sa fie aplicata numai pe saraci, legea asta, ca pe Patriciu sau Vantu nu o sa se poata aplica, or sa vina sa impoziteze pe taranu x sau y care a vandut si el un cal sau o vaca, sau care vinde branza si lapte, sau care are oi,

    pana la urma tot saracii o sa o muste, aia care mai misca un deget sa faca un banut pe langa salar,

    e exact cum mai demult se lua bir de la iobagi
    • 0 (0 voturi)