Mugur Isarescu va fi decorat de Ambasada Frantei la Bucuresti

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 7:57 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu,  va fi distins vineri seara de catre Ambasada Frantei la Bucuresti cu ordinul Legiunii de Onoare in grad de ofiter - a anuntat serviciul de presa al ambasadei, citat de Agerpres.

Ordinul acordat Guvernatorului BNR este cea mai inalta distinctie civila si militara franceza, care a fost instituita in 1802 de Napoleon Bonaparte.


Ceremonia va avea loc la resedinta ambasadorului Frantei din Capitala, Henri Paul. Legiunea de Onoare a fost acordata neintrerupt din 1804 pana astazi.


Citeste mai multe despre   










1939 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 4 martie 2011, 8:14)

    MirceaA [utilizator]

    pe asta il vad viitorul presedinte al Romaniei. O fi bine, o fi rau? Faptul ca este membru al Comisiei Trilaterale ne-o ajuta, sau invers... Cine o sti?
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu prea pricep! (Vineri, 4 martie 2011, 8:22)

    gheorghe [anonim]

    De ce un stat strain decoreaza un cetatean al altui stat? Ca sa fii decorat de catre cineva trebuie sa faci un serviciu important celui care iti decerneaza decoratia respectiva. Eu nu pun problema Domnului Isarescu pentru ca nu e singurul din Romania care a primit legiunea de onoare, dar intreb si eu ca Alecsandri intr-o poiezie de a sa: Dar pentru care fapte si cum si ce-ai facut? Stiu eu, cica am luat steagul redutei si pe data cu el strapunsi de gloante ne-am prabusit in sant. Alecsandri deci ne spune si pentru ce a fost decorat sergentul roman de tarul Rusiei. Ar fi cazul sa ni se spuna si noua pentru ce o suma de oameni importanti ai Romaniei sunt decorati cu inalte insemne de catre Franta in special. Care sunt serviciile facute Frantei de catre acesti oameni pentru a merita o asemenea dinstinctie?
    • 0 (0 voturi)    
      Amintiri din copilarie (Sâmbătă, 5 martie 2011, 19:56)

      Old Shutterhand [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      D-le....Gheorghe, poate va amintiti ce aveau la ei cutreieratorii preeriilor pentru cazurile in care nu aveau incotro si trebuiau sa dea nas cu nord-amerindienii: bilute colorate (de sticla).
  • -3 (3 voturi)    
    O merita! (Vineri, 4 martie 2011, 9:21)

    Florin [anonim]

    Normal! O merita! A salvat producatorii si exportatorii europeni care au exportat enorm in Romania si a omorat productia locala! Toate tarile inteligente au slabit moneda nationala pentru a proteja economia locala! Cel mai mult China! Cursul de schimb ar fi fost singura bariera de intrare ramasa dupa integrarea un UE. Nah, ar trebui medaliat omul de tot vestul!
    • -2 (2 voturi)    
      he he.... (Vineri, 4 martie 2011, 10:27)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Singura nedumerire e totusi de ce a primit decoratia de la Franta si nu de la US pentru achizitionare masiva de bonduri de trezorerie folosind bani din rezerva minima obligatorie a bancilor straine, fapt ce a condus ulterior la imprumutul FMI.

      Felicitari domnule Isarescu, asa cum un alt mare ganditor spunea: "Operatia a fost un succes, pacientul e mort"
  • +4 (6 voturi)    
    Nimic nu va convine (Vineri, 4 martie 2011, 9:56)

    bancher [anonim]

    E criticat un lider roman la Bruxelles, la Paris sau la Berlin, nu va convine ca liderul ne-a facut de ras.
    E decorat un lider roman cu cea mai mare distinctie pe care o poate acorda Franta, iar nu va convine pe motiv ca omul respectiv e vandut occidentului capitalist.
    Pai oameni buni, hotarati-va: sunteti cu plus sau cu minus? (nu de alta, dar nu e bine sa fii cu minus tot timpul, numai de dragul de a fi cu minus).
    • -1 (1 vot)    
      Eu nu zic ca nu-mi convine . . . . (Vineri, 4 martie 2011, 10:38)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui bancher

      . . . dar tare as vrea sa stiu pentru ce? Daca vreau sa fiu mandru ca un conational de al meu a primit o asemenea inalta dinstictie trebuie sa fiu sigur de motivul mandriei mele. Asa cum sunt mandru ca Cioran sau Popesco au fost membri ai Academiei Franceze. In cazul lor stiu de ce!
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze! (Vineri, 4 martie 2011, 10:45)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Am vrut sa scriu Ionesco si se pare ca am scris Popesco. Este in mod cert vorba despre Eugen Ionesco.
    • 0 (0 voturi)    
      si si (Vineri, 4 martie 2011, 10:47)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Daca a primit decoratia, este normal sa ne intrebam si de ce. Daca a primit o insulta iar ne intrebam.
      • 0 (0 voturi)    
        daca ne straduiam putin sa cautam... (Vineri, 4 martie 2011, 12:51)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui adonis84

        ... aflam ca ordinul se acorda si strainilor care au adus servicii Frantei sau idealurilor pe care le sustine. Ultima parte ar trebui subliniata;)

        "Les étrangers qui se seront signalés par les services qu’ils ont rendus à la France ou aux causes qu’elle soutient, Légion Code, art. 128"
        • 0 (0 voturi)    
          prietene, (Vineri, 4 martie 2011, 13:59)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui Ionut

          ordinul nu se mai acorda ca pe timpul lui Napoleon, adica celor care au adus servicii Frantei, ci pe criterii de prietenie cordiala. Guvernatorul Bancii Central Europene, Jean-Claude Trichet, este francez, el are relatii bune cu guvernatorul BNR, si asa, pe fir, s-a acordat titlul. Este un semn al relatiilor cordiale.
          Nu uita ca Ungaria este membra a francofoniei, deci e tara francofona, desi nu are nici o legatura cu limba franceza sau cultura franceza, Totul este politic.
          • 0 (0 voturi)    
            mon cher ami, (Vineri, 4 martie 2011, 14:53)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui bancher

            ma refeream la "aux causes qu'elle soutient".

            Pentru mai multe informatii:
            http://medaille.decoration.free.fr/France/P_Medaille/M_LH.htm#BENEF
  • -2 (2 voturi)    
    Guvernatorul (Vineri, 4 martie 2011, 10:34)

    Mihail Gavrila [anonim]

    Eu nu cred in Guvernatorul BNR:
    - a fost un oponent al planului lui Anghel Rugina;
    - a fost autorul moral al planului de austeritate fara precedent, de beneficiile caruia nici el nu este convins, de aici si fuga de raspundere la propunerea de a deveni premier;
    - a luat hotarari care indirect au dus la stoparea exploatarii aurului autohton;
    - nu a facut mai nimic in ceea ce priveste recuperarea tezaurului;
    - "siguranta" oferita prin politicile BNR a avut costuri mult prea mari datorate lipsei de viziune si de creativitate ;
    etc.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns: (Vineri, 4 martie 2011, 13:54)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Mihail Gavrila

      1)de planul lui Anghel Rugina nu cunosc nimic
      2)propunerea pt planul de austeriate a venit de la FMI, si a fost conditie pt acordarea transelor de imprumut; ca au fost si altii de acord, e alta treaba, dar nu uita ca si in Spania, Ungaria, Bulgaria au fost aplicate taieri salariale ale bugetarilor
      3)nu de el depinde proiectul Rosia Montana
      4)ba Isarescu a facut multe in privinta recuperarii tezaurului, a fost chiar o comisie romana-rusa pt studierea documentelor si descoperirea tezaurului; rusii nu au fost obtuzi, ba au fost chiar cooperanti, numai ca rezultatele au fost clare: tezaurul nu mai exista, el nu este in Rusia. Nu se stie cum s-a pierdut
      5)lipsa de viziune si creativitate ale lui Isarescu sunt parerea ta personala, altii il lauda pe toate forumurile.
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi ... (Vineri, 4 martie 2011, 14:01)

    george [anonim]

    pentru ce este decorat...? intreb asa de curiozitate
  • 0 (0 voturi)    
    de ce....? (Vineri, 4 martie 2011, 14:43)

    belamy [anonim]

    va spun eu de ce....fiindca e un cal troian.
    • 0 (0 voturi)    
      icsceingi (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:26)

      vandam [anonim] i-a raspuns lui belamy

      Nu vor sa-i ia ei de suflet si sa ni-i dea inapoi la schimb pe Coanda, Brancusi si Ionesco? Ca acum e cursul avantajos.