ANAF a colectat in februarie circa 11 miliarde de lei la buget

de DP     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 16:34 Economie | Finanţe & Bănci

Totalul veniturilor bugetare realizate de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, în luna februarie 2011, a însumat 10,9 miliarde de lei, ceea ce reprezintă o creştere cu 17,04% faţă de aceeaşi lună a anului trecut (9.318,30 mil.lei) şi un grad de realizare de 106,69% a programului de încasări venituri bugetare comunicat de Ministerul Finanţelor Publice, se arata intr-un comunicat al ANAF.

În ceea ce priveşte ponderea în Produsul Intern Brut a veniturilor colectate de A.N.A.F se constată în luna februarie o creştere de 0,18 puncte procentuale faţă de luna februarie a anului precedent.

În structură, pe bugete şi în cadrul bugetului de stat pe principalele impozite şi taxe, situaţia privind realizarea veniturilor bugetare în perioada analizată, se prezintă astfel: veniturile la bugetul de stat în luna februarie 2011 au fost realizate în proporţie de 109,04% (program - 6,3 miliarde de lei, realizat - 6,96 miliarde). Faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010 se constată o creştere cu 1,4 miliarde de lei, respectiv cu 26,67% (realizat 2010 - 5.502,38 mil. lei).

În structura veniturilor bugetului de stat, cele mai importante creşteri s-au înregistrat la: impozitul pe profit (unde prevederile bugetare au fost realizate în proporţie de 119,60% - 773,14 mil.lei faţă de un nivel programat de 659,15 mil.lei, la taxa pe valoarea adăugată, unde prevederile bugetare au fost realizate în proporţie de 103,36% (3.123,03 mil.lei faţă de un nivel programat de 3,021,41 mil.lei ). Faţă de luna februarie 2010 s-a înregistrat o creştere a încasărilor cu 908,77 mil. lei (respectiv cu 41,04%).

Creşterea substanţială a încasărilor de TVA se datorează: majorării taxei pe valoare adaugată (cca. 583 mil. lei), creşterii eficienţei activităţii de colectare şi diminuare a fenomenelor de evaziune şi fraudă fiscală (cca. 326 mil. lei),  accize, unde prevederile bugetare au fost realizate în proporţie de 144,78% (1.234,79 mil.lei fată de un nivel programat de 852,85 mil.lei ).

Faţă de luna februarie 2010 s-a înregistrat o creştere a încasărilor cu 438,51 mil. Lei (respectiv cu 55,07%) Creşterea încasărilor se datorează atât îmbunătăţirii activităţii de colectare precum şi creşterii cotelor de impunere.

 În ceea ce priveşte bugetele de asigurări sociale, prevederile  bugetare au fost realizate în proporţie de 102,77%, faţă de realizările lunii februarie a anului precedent, încasările fiind mai mari cu 120,25 mil. lei, respectiv 103,15%.

Preşedintele ANAF, domnul Sorin Blejnar: „Agenţia Naţională de Administrare Fiscală are ca obiectiv permanent realizarea veniturilor bugetului general consolidat din impozite, taxe, contributii sociale şi din orice alte sume datorate bugetului de stat şi, nu în ultimul rând, îmbunătăţirea continuă a nivelului conformării voluntare a contribuabililor. Măsurile întreprinse de ANAF în ultimul timp în vederea sprijinirii mediului de afaceri, cum ar fi implementarea declaraţiei unice, precum şi intensificarea verificărilor pe anumite domenii cu risc fiscal, cum ar fi achiziţiile intracomunitare de legume-fructe şi alte produse alimentare, comerţul cu produse accizabile etc, dar şi creşterea economică, au condus, aşa cum o dovedesc şi cifrele, la încasări mai mari la bugetul de stat.”



Citeste mai multe despre   










1438 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Din spaga? (Vineri, 4 martie 2011, 16:42)

    AlinN [anonim]

    Au donat spaga la buget? Sau asta este pe langa spaga domnilor haiduci?
  • +4 (4 voturi)    
    nu ma pricep la macroeconomie... (Vineri, 4 martie 2011, 16:44)

    ciprikus [utilizator]

    dar daca se mentine nivelul acesta de colectare in fiecare luna pana in decembrie inseamna o crestere a bugetului cu 50% daca in luna februarie a crescut cu 50%?
  • +4 (4 voturi)    
    Ar mai trebui restructurare (Vineri, 4 martie 2011, 16:49)

    preceptorul [anonim]

    Inca nu am iesit din criza
  • +4 (4 voturi)    
    de apreciat (Vineri, 4 martie 2011, 16:51)

    Lucian [anonim]

    Bravo domnilor.
    Vad ca se poate. Deabia acum pot spune ca o parte din functionarime incepe sa-si justifice salariile.
  • -3 (3 voturi)    
    noi sau vechi ? (Vineri, 4 martie 2011, 16:51)

    Kleine [anonim]

    11 miliarde = aprox 3 miliarde E ? Sau e vb de lei vechi ?
    • +3 (3 voturi)    
      Doar in lei noi se lucreaza (Vineri, 4 martie 2011, 17:02)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Kleine

      E vorba de lei noi
      Da semnele de punctuatie sant aiurea
    • +3 (3 voturi)    
      mai, mai!!! (Vineri, 4 martie 2011, 17:05)

      wolf72 [anonim] i-a raspuns lui Kleine

      Tu cum esti platit cu lei noi sau lei vechi? :))
      • 0 (2 voturi)    
        In lei putini :) (Vineri, 4 martie 2011, 17:15)

        Kleine [anonim] i-a raspuns lui wolf72

        sunt un pic confuzat:) unii vb de lei vechi ca sa faca impresie ca no, 1 miliard suna mai bine ca 1 milion :)
    • +1 (1 vot)    
      Lei vechi? (Vineri, 4 martie 2011, 17:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Kleine

      11. Mld de lei vechi inseamna vro 300k eur :D
  • +4 (4 voturi)    
    Deci, se poate... (Vineri, 4 martie 2011, 16:56)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Numai ca trebuie sa se si vrea de catre angajatii institutiilor publice sa-si faca BINE treaba pentru care sunt platiti si sa uite ca exista si SPAGA...
  • +4 (4 voturi)    
    Caracatita (Vineri, 4 martie 2011, 16:59)

    Corneliu Z. Codreanu [anonim]

    Scapati economia de caracatita evazionista a securistilor manglitori.Sa plece la Monte Carlo cu totii .Au furat destul .Acuma este randul nostru a populatiei nonsecuristice ,nonmanglitoare sa respiram aer curat in tzara asta si sa ne crestem copii cinstiti si fara ierburi si cluburi si fitze de bani nemunciti..
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 4 martie 2011, 17:36)

    owl [anonim]

    1. Din ce zona vine cresterea de incasari ? De la retail ? ( a scazut evaziunea cu tigari?), de la industrie? ( ma indoiesc)
    De exemplu, cresterea majora poate proveni din combustibil( benzina) , unde taxa este procentuala. A crescut si in valoare si a crescut si baza la care se aplica. daca stau bine sa ma gandesc, suma colectata trebuia sa fie mai mare....


    2. E posibil sa fi crescut cu mult mai mult si sumele de rambursat si de fapt sa avem in final un efect negativ?

    Concluzie: suspectez o iesire cu "stiri pozitive", taind de fapt din informatii. pe termen scurt : merge bine, progresam. Pe termen mediu o luam pe aratura si ne intrebam apoi de ce, din moment ce totul era asa de roz.....
    • +3 (3 voturi)    
      Din majorarea TVA (Vineri, 4 martie 2011, 18:10)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui owl

      1. De la combustibil e mai greu sa vina majorarea. Cifra de afaceri in domeniu a scazut cu 15% iar majorarea de accize a fost de ~10%:
      http://businessday.ro/03/2011/consecinta-cresterii-preturilor-cifra-de-afaceri-in-comertul-cu-benzina-a-scazut-in-ianuarie-cu-15-4/
      2. Mare parte din crestere vine din majorarea TVA
      3. Scaderea economica din 2010 a fost scadere daca o ajustezi cu inflatia. In cifre absolute, PIB 2009 a fost mai mic decit PIB 2010 (491.273,7 versus 511.581,3, sau 116 mld eur versus 120 mld eur). Deci o oarecare crestere e oarecum normala:
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/anexa2_bgcdec2010.pdf
      4. Din nevoia de bani la buget, ANAF e presata sa lucreze mai cu spor.
  • -6 (6 voturi)    
    SUCCESURI portocalii de proportii!!!! (Vineri, 4 martie 2011, 17:49)

    costica [anonim]

    CUM le-or fi strans, Dumnezeu stie, ca asta nu explica, dar PDL avea nevoie de argumente ptr confirmarea competentei in functie a Dlui Blejnar!! Cine va mai crede?! Tarziu, prea tarziu, pana acum am auzit numai ca Romania are cel mai scazut grad de colectare a taxelor din UE iar Dl Blejnar e sef din 2009 si pana acum Romania e o catastrofa la colectare de taxe, spunea la intalnirea on-line pe Hotnews de saptamana trecuta Dl Frunda!!! Subit si dintr-o data probabil vom deveni campioni la colectare de taxe!!! bazaconii si aiureli si mai ales MINCIUNI cat casa ca sa justificati mentinerea lui Blejnar in functie!! Nu cred o iota nici ce spune ANAF nici ce spune INSul portocaliu din pix!!! Minciuni, daca ati strans asa de mult, ce veti acae cu banii?! Unde vor merge daca aveti atatia in plus?! La pusculita portocalie ptr alegerile din 2012?! MINCIUNI!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      esti varza (Vineri, 4 martie 2011, 18:17)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui costica

      mestere, economia se bazeaza pe cifre, nu pe declaratiile lui Frunda.

      Romania are cel mai slag nivel de colectare a taxelor dintotdeauna. Pina si pe vremea lui nastase, cind nivelul de impozitare era mult mai mare (65% pe salarii si 25% parca pe profit), procentul din PIB colectat to pe la 32-33% se invirtea. Asha ca fii fericit, ai descoperit apa calda.

      Daca te iuti nitel pe executia bugetara din 2010, vei vedea ca procentul din PIB colectat a crescut si-n 2010 de la 32 la 32,95% din PIB. Deci ceva-ceva s-a schimbat din 2009.

      Inainte de a posta istericalele alea n-ar fi rau sa te documentezi nitel. Si nu de pe realitatea tv....
      • -5 (5 voturi)    
        poti sa spui ce vrei (Vineri, 4 martie 2011, 19:04)

        costica [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        nu cred o iota din succesurile astora subite si dintr-o data !!! Poate sa-l spele pe Blejnar si cu sampoane de Paris si sa-l parfumeze dupa, pute a coruptie si spaga si nu mai mintiti pe nimeni!! Ai vazut cum strigau aia azi in Pitesti despre coruptie si spaga si ceea ce se intampla in vami?! pe cine crezi tu ca mai pacaleste PDL de-acum?! Ia vezi ce zice Boureanu azi in Evenimentul zilei ca PDL e perceput mai degraba ca un partid de incompetenti decat ca un partid de corupti, asta a-propos de ceea ce vor Macovei si Preda si Voinescu!! pe care Boureanu nu da 2 lei!! Si a-propos, tu care le stii pe toate, te rog sa ai grija cum vorbesti, daca nivelul educatiei de la mamica ta e atat de scazut sa nu zic jalnic, taci din gura aia si mai incearca cumva sa umpli carentele educative evidente!!! SUCCESURI !!!
        • +1 (3 voturi)    
          tare! (Vineri, 4 martie 2011, 19:48)

          cezar [anonim] i-a raspuns lui costica

          I-ai zis-o! Cifrele nu conteaza, oricum, perceptia domnului costica bate tot. Si are dreptate!!!!!

          :)