VIDEO Adriean Videanu: Coalitia de guvernare discuta un pachet de politici fiscale ce ia in calcul scaderea taxei unice de 16% si scaderea contributiilor sociale

de C. Pantazi, D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 18:35 Economie | Finanţe & Bănci

Adriean Videanu despre scaderea cotei unice
Foto: Hotnews
Coalitia de guvernare va discuta "in urmatoarele doua saptamini" un pachet de masuri economice care ar putea include scaderea cotei unice de impozitare (aflata acum la 16%), scaderea contributiilor sociale si simplificarea fiscala, a spus joi Adriean Videanu, prim-vicepresedintele PDL, intr-un interviu pentru HotNews.ro.​

Videanu a spus ca Romania are nevoie de o politica guvernamentala curajoasa, care sa "incurajeze fluxurile de capital straine", si a vorbit despre o relaxare fiscala care sa produca "un soc" in economie.

"Vom discuta probabil in coalitie in urmatoarele doua saptamini un pachet de masuri care sa duca la cresterea increderii in economia nationala, la atragerea capitalului strain si la incurajarea capitalului autohton. Toate aceste trei obiective sint vizate. Relaxarea fiscala trebuie sa fie de natura socului", a spus Videanu, care a refuzat insa sa precizeze cu cit ar putea scade taxa unica daca acest proiect va intra in vigoare.

Videanu a mai spus ca daca acest pachet de masuri ar fi fost aplicat de la 1 ianuarie 2011, Romania ar fi inregistrat in acest an o crestere economica de peste 3 puncte procentuale. "Romania, dupa primul trimestru din 2011, poate spune ca iese din recesiune oficial. Criza sigur ca va mai avea efecte perverse, secundare, dar eu cred ca politica guvernamentala pentru o crestere economica trebuie abordata cu incredere si mai mult curaj".

Videanu a spus ca nu poate raspunde daca acest pachet de masuri trebuie anuntat de Emil Boc sau de un viitor premier sustinut de coalitia PDL - UDMR - UNPR - minoritati.

Vezi aici declaratiile complete ale lui Adriean Videanu:




Citeste mai multe despre   










4626 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    atent (Joi, 10 martie 2011, 18:39)

    mama [anonim]

    sunt ochi si urechi!

    asteptam vesti
    • +3 (3 voturi)    
      interesant (Vineri, 11 martie 2011, 7:35)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui mama

      Un astfel de pachet -in afara de rezultate imediate pozitive- pune in mare incurcatura USL. Vor trebui sa scoata un program economic (si asa inca nu l-au publicat) care sa nu contrazica pe cel al PD. Combinat cu bugetul aprobat de CE (deficit limitat, inflatie minima) sa vedem de unde se mai dau pomeni (marire de pensii, de punct de pensii, de numar de bugetari, de ajutoare sociale etc).
      • -2 (2 voturi)    
        22 zile (Vineri, 11 martie 2011, 10:46)

        eu [anonim] i-a raspuns lui prudent

        Peste 22 zile toata lumea o sa rada, cinte si danseze, economia a iesit din recesiune.
        Cum nu-l credeti pe domnul Videanu ?
        O sa ne fie bine, o sa avem si piine ca circ avem destul.Eu zic sa mai faceti o coalitie FSN sa ne mai prostiti o data. Noul FSN : PDL-PSD-PNL. In opozitie ar ramane vesnicul UDMR.
        Il maziliti pe Basescu, iar in patru ani de guvernare a noului FSN, o sa-l alegem presedinte pe ATTILA.
        • -2 (2 voturi)    
          Si mai marim o data TVA ?? (Vineri, 11 martie 2011, 11:06)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui eu

          Intotdeauna ce a spus Videanu nu s-a adeverit.
          Vezi si strategia facuta cu omul de casa Pogea cu impozitul minim care a omorat peste 300000 de firme (institutul national de statistica).
          Optimismul meu e moderat iar in cazul lui Videanu e scepticism !
      • 0 (0 voturi)    
        Astepti degeaba de la USL (Vineri, 11 martie 2011, 12:08)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui prudent

        PNL se agita de pe margine de mai bine de 2 ani. PSD face la fel de aproape 18 luni. De cateva ori au anuntat ca o sa scoata la inaintare programul lor economic. PNL a facut si guvern. Si, ai aflat ceva concret de la cele 2 partide? PSD s-a jucat cu marit impozitul oricum, iar PNL a declarat ca nu tine cu dintii de cota unica cand a intrat in USL.

        Tocmai citeam zilele trecute, ca PSD si PNL au un proiect pt Codul muncii care contine in mare parte aceleasi modificari ca din proiectul asumat de guvern. Si atunci, de ce au mai depus motiunea? Doar din ratiuni de "gica contra"? Caci cam asta se pare ca face opozitia de vreo 2 ani...

        Interesant c-ar scadea impozitul (adica ajuta firmele) dar TVA-ul nu-l reduc inapoi la 19%.
  • -8 (14 voturi)    
    nu (Joi, 10 martie 2011, 18:40)

    alex [anonim]

    Nu de asta are economia nevoie, ci de scaderea impozitarii muncii.
    • +11 (11 voturi)    
      ??? (Joi, 10 martie 2011, 19:24)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ce articol ai citit?
      • +8 (10 voturi)    
        stai linistit (Joi, 10 martie 2011, 21:46)

        suca [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        avea textul in clipboard inainte sa citeasca articolul :)
        ai idee ca stie de ce are nevoie economia? crezi ca site ce-i aia o economie? :)

        l-a luat pe nu in brate si orice articol in care pdl-ul spune ca adopta, sau vrea sa ia o masura, el spune nu.

        intreaba-l daca felix si-a turnat familia sa vezi ce-ti raspunde :)
  • -10 (14 voturi)    
    Repetitie (Joi, 10 martie 2011, 18:41)

    Orpheus [utilizator]

    Iar se arunca zvonuri in toate directiile...
  • -10 (14 voturi)    
    CAND? (Joi, 10 martie 2011, 18:45)

    florin [anonim]

    Ce vrajeala ieftina! Oricine e intrebat "tocmai am hotarat sa discutam..., in cca 2 saptamani o sa..., cel mai tarziu in trimestrul II o sa..."!
    Intai faceti si apoi sa veniti sa va laudati!
  • -15 (17 voturi)    
    Pana acum ce-ati facut ? (Joi, 10 martie 2011, 18:46)

    Profiler [anonim]

    Au furat cu sacu"timp de 2 ani si acum ne da niste firmituri...Cred ca ar trebui toti acesti indivizi pusi pe capatuiala sa raspunda penal.
    Videanule rusinea in care ai bagat Romania impreuna cu cei din gasca ta nu se spala cu masurile pe care le vei propune peste 2 saptamani.RUSINE........
    • +11 (13 voturi)    
      pana acum? (Joi, 10 martie 2011, 21:54)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Profiler

      pana acum a platit 7 miliarde imprumutate de tariceanu pe termen scump.
      pana acum a reglat veniturile cu cheltuielile facute de tariceanu.
      pana acum nu se putea lua o astfel de hotarare ca intram in picaj liber. dar voi habar nu aveti de economie. voi aveti rolul de carcotasi care habar nu au despre ce vorbeste.

      calculeaza 5,7% deficitul de la sfarsitul lui 2008 la un pib de 140 miliarde de euro. aia au fost imprumutati de tariceanu pe termen scurt pe care boc i-a platit in 2009 si-n 2010. habar nu aveti ce-a facut slabiceanu. habar nu aveti ca-l are pe felix si vantu care-l acopera.

      problema ta nu este ca au luat-o tarziu, ci ca au luat-o pdl-istii. cu felix turnator cu acte v-ati pupat pe bot de suspendari si schimbari de guvern. sunteti VARZA. PDL-ul acum intoarce foaia. pana-n 2012 sunteti la pamant.
      asta este de fapt problema voastra.
      l-am vazut zilele trecute pe ponta cum incerca sa arunce o pastila ca base a incalcat constitutia ca s-a dus la reuniuna celor de la PPE? a scos presedentia un comunicat si si-a inghitit limba.
      nu stie de ce sa se mai lege. este in chingi. stie ca a ajuns presedintele unui partid falimentar.
      vorbim in toamna cam cine mai e ponta si crin :)

      v-a ciuruit base. de 6 ani va joaca cum vrea el. usor usor va inghititi limba :)
      asa-mi place ca dispare acest partid :)
      • +4 (4 voturi)    
        Corect (Vineri, 11 martie 2011, 7:31)

        ALL GAAEF [anonim] i-a raspuns lui suca

        In totalitate corect.Cele doua televiziuni ale turnatorilor FELIX&NUSU au avut grije sa acopere "zestrea" grea -oferita de guvernul pnl-psd -legata de gatul nefericitei Romanii,inducand idea ca toata prabusirea ecomomica este opera guvernului Boc,iar populatia (fara nici cea mai mica idee a cea ce inseamna mecanismele economice si deficit bugetar)a inghitit sfruntata minciuna iar cand au venit si masurile dure inevitabile de a pune economia pe linia de plutire,masuri dure ce s-au simtit la buzunar,au dat navala la "salvatorii"populisti care in fapt au prabusit economia.
        Lipsa unei comunicari agresive din partera guvernului pentru a scoate la lumina adevarul
        a fost o lipsa majora care a dus la deruta populatiei.

        POATE ACUM CU OCAZIA IESIRII ROMANIEI DIN INDELUNGATA RECESIUNE PDL-UL SI ALIANTA AR TREBUI SA NE PREZINTE CU CIFRE,CU SUBIECT SI PREDICAT ADEVARATA
        SITUATIE ECONOMICA A TARII DE LA PRELUAREA GUVERNARII IN IAN 2009
      • -1 (1 vot)    
        dar cele 20 de la FMI? (Vineri, 11 martie 2011, 8:10)

        m [anonim] i-a raspuns lui suca

        o fi platit 7 da a imprumutat 20 numai de la FMI.
        • +2 (2 voturi)    
          da (Vineri, 11 martie 2011, 10:54)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui m

          din care 15 sunt la bnr. nu i-a cheltuit nimeni.
          imprumutul de la fni trebuia sa arate investitorilor ca avem colac de salvare. era mai mult psihologic pt economie. practic nu aveam nevoie decat de vreo 5.
          dar cum tot spun, nu va informati fratilor. absolut deloc

          aduceti-va aminte cum a crescut euro in perioada de "crestere" economica in timpul lui tariceanu si cum s-a stabilizat, chiar a scazut euro in tipul crizei economice cu guvernul lui boc. sunt cifre.
          sa nu mai vorbim de deficit bugetar mai mic. deficit comercial mult mai mic. record de exporturi.. etc.
          asta se cheama reforma. dar voi stiti ca 20 e mai mare decat 7 si gata... si cu voi a castigat iliescu 20 de ani si tot cu voi o sa vina nebunul de ponnta la putere. ca nu ganditi...
          • +1 (1 vot)    
            iti bati gura aiurea, doar ce le pica la ureche (Vineri, 11 martie 2011, 11:34)

            cineva [anonim] i-a raspuns lui sucaa

            cui explici tu toate astea ?!
            suntem unii care le stim si sunt ...restul care stau lipiti de telecomanda...sa vada ce se intampla

            ce li se serveste, aia recita, in rest...praf; gandire, mentalitate, informare, ... varzaaaaa
            trancaneala, trancaneala...trancaneala..si le place la greu, merge unsa trancaneala asta pe stomacu' gol !
      • -3 (3 voturi)    
        Mda (Vineri, 11 martie 2011, 8:35)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui suca

        Ai dreptate, Tăriceanu a guvernat singur, iar preşedintele ţării a fost Ion Iliescu...

        Ce dracu' mă, PDL-iştii vorbesc de criză de parcă ar fi fost în opoziţie...
      • -2 (2 voturi)    
        pana acum... (Vineri, 11 martie 2011, 8:49)

        marmota [anonim] i-a raspuns lui suca

        Pana acum au fost ocupati cu "deratizarea" IMM-urilor, cum gratios si zambitor s-a exprimat mai an Boc...
        A, si s-au mai ocupat s-o faca pe EBA europarlamentar....
        A. si la pamant suntem toti, ca noi platim imprumuturile facute in numele nostru fie de tariceni, fie de scarbele portocalii...Ca nu cred sa fi platit Videanu din banutii cu greu adunati de el in ani de munca...
      • 0 (0 voturi)    
        "PDL-ul acum intoarce foaia" (Vineri, 11 martie 2011, 12:03)

        Ionut_1981 [anonim] i-a raspuns lui suca

        Am ajuns sa ridicam mediocricitatea la rang de performanta si sa confundam masurile de disperare cu un plan de relansare a economiei pe termen lung. Prietene, orice idiot (ma refer la guvern) cand vede ca nu mai are bani se imprumuta si taie din cheltuieli, nu tre sa fie mare economist. Guvernul Boc, in afara sa taie in stanga si-n dreapta nu a luat nici o masura concreta de relansare economica. Iar acum relansarea economica este datorata cresterii cererii externe din partea tarilor care sunt de mult pe plus. Recunosc, la momentul la care au fost efectate taierile, nu mai era alta alternativa. Dar incompetenta vine din faptul ca nu au luat nici o masura de atenuare a efectului crizei la momentul oprtun , preferand sa puna in functii cheie incompetenti pe criterii politice.
        • 0 (0 voturi)    
          "prietene" (Vineri, 11 martie 2011, 15:37)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Ionut_1981

          cand este pe buza prapastiei si risti sa intri in incapacitate de plata, NICIUN guvern nu-si permite luxul de a testa diverse masuri economice de crestere. in vara noi am fost la marginea suportabila cu platile. putini stiu asta.
          in acele momente orice ban este bine tinut. nu-ti permiti relaxari fiscale in prag de colaps.
          masurile se iau in momentul in care economia se relaxeaza.
          este adevarat, nu trebuie sa fi mare economist sa stii asta, trebuie doar sa te informezi.

          vezi ce masuri de relansare economica a luat portugalia, irlanda, spania sau grecia care erau in situatia noastra. nu au miscat in front. singurul lucru care l-au facut a fost taierea de cheltuieli.
          stiu ca e usor sa cauti nod in papura dar incercati sa ganditi inainte sa acuzati.

          mediocru este sa gandesti ca tine, nu cum a procedat guvernul. nu spun ca se putea si mai bine, dar in niciun caz nu poti sa-l acuzi ca nu au dat relaxari fiscale in perioada in care Romania esra in pragul incapacitatii de plata.
  • 0 (14 voturi)    
    ADEVARUL = surpriza PDLului..... (Joi, 10 martie 2011, 19:23)

    lili [anonim]

    "In schimb, electoratului trebuie sa-i spui adevarul, si aceasta este surpriza cea mare cu care vine PDL: adevarul."

    In interviul on-line de azi de pe HotNews, raspunzand primei intrebari referitoare la alegerile din 2012 , Dl Videanu a facut afirmatia de mai sus! Adica, zice Dumnealui ca la alegerile din 2012 PDL va surprinde alegatorii cu ADEVARUL ! Sa intelegem, asa cum eu am afirmat mereu, ca pana acum PDL a mintit si asta e surpriza, adica noutatea cu care isi va surprinde PDL alegatorii?! Ma indoiesc ca vor avea vreun succes cu o astfel de abordare, mai ales ca de-acum si de-or spune numai adevarul si numai adevarul(fara nici o minciunica macar, desi sincer nu-i cred in stare la cat au mintit pana acum!) nu cred ca-i mai crede cineva! PDL a pierdut increderea romanilor, ca toate partidele si ca mai toate institutiile statului roman. Daca ceva caracterizeaza azi statul roman in afara de marasmul economic in care se scalda aceasta este lipsa de credibilitate generalizata. Greu sa mai astepti sa construiesti ceva cu un popor care si-a pierdut increderea.
    • -1 (1 vot)    
      Mincinosul (Vineri, 11 martie 2011, 10:28)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui lili

      Videanul asta este . Pe cine crede el ca prosteste???/Videne sunteti mancati .Vedem toate manglelie. Stim ce faceti .Oil Terminal Constanta spagi de 50.000 euro ???.Tu esti regina???
  • -6 (10 voturi)    
    Sumă zero (Joi, 10 martie 2011, 19:42)

    Gigi Maybachistu' Neportocaliu [anonim]

    Dacă vor scădea cota unică (aşa, ca în promisiunile deşarte ale lui Boc-Poc de anul trecut, "mai întâi 12% şi apoi 10%"), trebuie să compenseze de altundeva. Cel mai probabil de la TVA şi accize.
  • -10 (12 voturi)    
    vomitatul lui videanu (Joi, 10 martie 2011, 19:54)

    taliban [anonim]

    sint niste nemernici !!!!! au ratat intrarea in Schengen ..O impotenta clara a guvernului de care nimeni nu mai vorbeste nimeni..!!!
    acum muta conflictele in alta parte.. Blejnar vamesi...avocati...irinel columbeanu...oana zavoranu si pepe....
    acum cica analizeaza posibilitati....Isi bat joc de popor de altceva nu sint in stare...sper sa-si plateasca cindva faradelegiile
  • -2 (6 voturi)    
    Vrem un program ferm, nu discutii probabile ! (Joi, 10 martie 2011, 19:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    O afirmatia a domnului Videanu, de tipul : 'vom discuta, probabil, in coalitie, in urmatoarele doua saptamani, etc., tine de domeniul amagirilor care ne-au vrajit doua decenii si ne-au saracit.
    Este o nota proasta pentru cei care le mai scot de la naftalina.
    Ca sa ne dea o speranta fundamentata, politicienii (recte domnul Videanu) trebue sa excluda faza de promisiuni din arsenalul lor politic si sa apara in public cu o afirmatie de felulul : "am convenit in coalitia de guvernamant ca, pana la 30 Mai, sa supunem aprobarii parlamentului o lege care sa reduca taxa unica de 16% si contributiile sociale'.
    Asupra acestei decizii a guvernului trebue sa fie informat, de la inceput, parlamentul si presedintele tarii, cu care sa se convina, tot de la inceput, si programul de discutare si aprobare a legii in parlament, precum si termenul de promulgare de catre presedinte.
    Tara se afla intr-o situatie grava, indusa de lalaiala politicienilor, de discutii 'probabile'.
    Inca o problema 'arzatoare' : Este de neinteles cum guvernul nu poate mobiliza cateva mii de oameni harnici, buni profesionisti care sa intocmeasca ei documentatiile necesare absorbtiei banilor de la UE. Nu este suficient sa se foloseasca 'profesori' care sa ii invete (sa le tina lectii) pe cei ce vor sa deschida afaceri dar nu se pot descurca in paienjenisul birocratiei noastre si a UE. Trebue ca 'profesorii' sa alcatuiasca ei documentatiile, cot-la-cot cu beneficiarii fondurilor.
    Tara trebue sa faca"sacrificiul" de a-i plati excelent pe cei cateva mii de 'profesori' (cateva mii de euro pe luna). Suma totala 'in joc' (peste treizecidemiliarde de euro), care conditioneaza decisiv dezvoltarea tarii, justifica acest 'sacrificiu'. O asemenea decizie ar trebui sa fie luata de guvern in max. zece zile. Daca nu este capabil sa ia o asemenea decizie ferma, domnul Boc nu va ramane ca 'un nume in istoria tarii'.
    In situatii extreme se fac cunoscuti marii conducatori, prin deciziile lor ferme, taioase.
    • -5 (7 voturi)    
      Deocamdata,... (Joi, 10 martie 2011, 20:36)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      numai promisiuni si minciuni. Cat cred ca-i mai suportam? Daca Basescu ii lasa din mana, astia sunt terminati. Nu sunt buni de nimic; poate numai de furat si mintit.
    • +1 (1 vot)    
      Sa nu ne lasam divizati, dragi comentatori! (Vineri, 11 martie 2011, 7:58)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Textul meu, de mai sus, nu se refera la un partid sau altul, la cei de la putere sau la cei din opozitie. Se refera la toti politicienii care au condus tara dupa '89.
      Imi doresc ca acest text sa nu fie considerat nici 'partizan' nici 'potrivnic'. Este opinia mea, a unuia dintre cei optsprezecemilioane de romani cu drept de vot (nu 22 de milioane, cum spun politicienii demagogi, cei care se vor cat mai reprezentativi).
      De aceasta data, in prim-plan ne-a aparut domnul Videanu. El nu este omul denumit Videanu dar este 'omul-politician', oricare dintre ei, de dupa '89.
      Toti si-au aratat masura puterii, a vointei, a profesionalismului lor si a rezultat ce a rezultat : 'o tara retardata, din vointa, din neputinta, din interesul lor exclusiv pentru ei, orb, indiferent la destinul tarii.
      Asa ca, dragi comentatori, sa nu ne impartim in 'pro si contra Basescu', sa nu le facem astfel jocul politicienilor care ne vor ocupati (uzati) in injurii reciproce, ca sa isi vada linistiti de interesele lor (fiecare strict de ale lui).
      Este uluitor, incredibil ca oferta de personalitati care ni se prezinta, de catre partide, la alegeri, este atat de mizerabla, ca avem de ales doar dintre niste nevolnici, dintre niste hulpavi. Este uluitor ca, dintre cei 18 milioane de votanti-potential, nu ies in fata oameni de valoare, care sa ia in maini ferme, mestesugite, soarta tarii. Sa fie oare acesta nivelul absolul general al acestui popor?
      Inainte de '89, se mai gasea cate unu, doi dizidenti impotriva unui regim totalitar, necrutator. Acum nu iese la iveala niciun 'dizident' care sa ii mature pe cei ce au insfacat tara. N-au curaj? Suntem toti niste neputinciosi, condamnati definitiv sa ramanem in coada Europei? Suntem permanent in situatia sa apelam la cate un Carol I, salvatorul, constructorul?
      Avem senzatia ca suntem impinsi, de catre politicieni, in 'rolul' unui rom care cauta ceva de mancare prin gunoaie (cauta cel mai mic rau dintr-o mare de gunoaie).
    • +1 (1 vot)    
      Eu as mai avea sfaturi, nu mai aveti voi gaste. (Vineri, 11 martie 2011, 8:51)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Cei cateva mii de 'profesori ce vor fi insarcinati sa intocmeasca documentatiile necesare extragerii fondurilor UE trebue sa raspunda, fiecare, om-cu-om de cazul repartizat lui, pana in final, cand vor ajunge banii la beneficiarul respectiv. In acest sens, statul trebue sa faca si contracte cu fiecare 'profesor', contracte care sa prevada si sanctionarea drastica a celui care a avut un esec (returnarea unei parti mari din salariile primite).
      Obtinerea imediata a fondurilor UE este vitala pentru tara. Aceste fonduri sun t'motorul datator de viata'', care va urni tara din inapoiere, va dezvolta agricultura si turismul, va construi infrastructura, scolile, spitalele, etc.
      Problema obtinerii acestor fonduri este mult mai importanta, , mai stringenta, in acest moment, decat probleme ca legea educatiei, a salarizarii, a pensiilor, decat codul muncii care, grele si ele dar mai de nasul nostru, mai abordabile. de catre noi. Le-am putea amana vreo cateva luni, pana ne intra banii de la UE. Sa nu ne mai consumam energia certandu-ne pe ele (este cearta aceasta doar un subterfugiu care ar acoperi incapacitatea de a rezolva marile probleme, dependente de obtinerea fondurilor UE?)
      Daca domnul Boc nu poate sau nu vrea (nu pot sa cred asta !) sa formeze imediat formatia de 'profesori extractactori ai fondurilor UE', trebue sa recunoadca fatis, sa lase liber postul de Prim Ministru pentru un om cu adevarat puternic, pregatit (dovedit prin activitati anterioare de profil) pentru a ne scoate din mocirla.
      Domnul Boc a facut si multe lucruri bune pentru tara, l-am certat mai toti, pe drept sau pe nedrept. Problema extragerii urgente a fondurilor UE categoric il depaseste. Regretam. Ii vom pastra o amintire, una-peste-alta, pozitiva.
      Parafrazandu-l pe rabin, domnul Boc a ajuns in faza (finala) sa ne spuna : 'eu as mai avea sfaturi dar nu mai aveti voi gaste'.
  • +1 (5 voturi)    
    si coada nu scade? (Joi, 10 martie 2011, 20:37)

    eu [anonim]

    poate pe linga subiect, dar coada aia pt PFA-uri (platitori de contributii) de la Casa de Sanatate a Bucurestiului, coada pe care tocmai au marit-o considerabil comasind cozile ce erau inainte raspindite pe la casele de sector (azi avea citeva sute de persoane), coada asta, nu vor s-o scada si pe ea cumva? cred ca azi era cea mai mare dintre toate cozile ce le-am vazut pe acolo, unde te uitai numai cozi vedeai.
  • -3 (7 voturi)    
    a inceput campania (Joi, 10 martie 2011, 20:54)

    sellerman [utilizator]

    vine cu aceleasi neadevaruri ( nu am spus minciuni , sic ) cu care a venit si in campania trecuta ...... evident iesim din criiza, reducem taxele, etc etc, dam si ceva galeti oamenilor, aaa, si apropos domnule videanu, vorbiti cu sefu dumneavoastra, nu mariti iar salariile cu 50%?
    • -1 (1 vot)    
      50% a mers in 2008. acum macar 150%... (Vineri, 11 martie 2011, 10:30)

      radu [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      150%, ca doar nu ii doare gura...
      fara numar, fara numar.... promisiuni, "o sa facem...", bla bla bla....
  • -2 (6 voturi)    
    daca punem inregistrari cu asta (Joi, 10 martie 2011, 21:15)

    ghsajk [anonim]

    de acum cativa ani aceleasi texte le avea si pe atunci, pampalai sunt cei care casca gura si cred ca un fomist ca asta, care a fost sarac cand da de bani si putere politica nu va fura pe rupte
  • +2 (2 voturi)    
    Promisiuni desarte (Joi, 10 martie 2011, 21:21)

    Mihai [anonim]

    Reducerea de impozit nu o sa elimine economia subterana si nedeclararea tuturor veniturilor, deci nu o sa reduca, ar fi ca si cum si-ar hali singuri mana dreapta.
    Relaxare fiscala in Romania, hahahahha, nu exista oameni capabili de asa ceva.
  • -2 (2 voturi)    
    voturi (Joi, 10 martie 2011, 21:41)

    nano [anonim]

    daca mai vreti voturi la alegeri faceti ceva pentru oameni, pentru ca multi printre care si eu nu mai pune votul pe buletinul de pdl daca nu vedem ceva concret, intai voi sa faceti si apoi poate primiti voturi desi nu meritati.
  • -1 (1 vot)    
    Vine primăvara (Vineri, 11 martie 2011, 8:33)

    Mitică [anonim]

    Uau, deci alegerile chiar se apropie... abia aştept :D
  • 0 (0 voturi)    
    deocambata... (Vineri, 11 martie 2011, 10:02)

    egroeg [anonim]

    seamana a povestea cu ata dulce....
  • -2 (2 voturi)    
    Guvernul SRL (Vineri, 11 martie 2011, 10:49)

    Dedalus [anonim]

    Politica acestui guvern e foarte simpla, si poate fi analizata simplu daca asimilam Guvernul, ca instiutie cun un SRL:

    a) In prima faza s-a colectat maxim ce se putea ca lichiditati: impozitul forfetar
    b) in a doua fazaa au fost supraestimate contractele de stat din fondurie europene, singurele care au bani multi si nu-i controleaza nimeni (kestia aia ca "europenii stiu sa controleze" starneste rasete oricui stie despre ce e vorba... Vezi frunzulita lui Udrea si altel...

    c) in a atreia faza, au fost taiate drepturilor tutror celor care nu se pot plange -pensionari, funcioanri etc. pentru a face rost de lichiditati pentru contractele de stat supraestimate

    d) a patra faza -asta cu reducerile fiscale- are drept scop capitalizarea masiva a firmelor satelit, pentru a avea de unde sa cotizeze la alegeri. Se face acum, petnru ca banii trebuie sa ajunga in 2011 la firme
    pentru a putea fi scosi simplu in 2012 (ratiuni contabile la mijloc).

    Ce "analiza poltica"... E vorba de bani pentru partid... si nimic altceva. Absolut nimic altceva.

    corputie si probleme de-astea sunt si in alte State, chiar avansate. Diferetna e ca la ei guvernul este SI corupt, adica pe langa ce face el ca guvernare, mai fura si cate ceva, pe cand la noi Guvernul face NUMAI acele acte pentru el, nici macar nu e vorba de corputie si de capturarea fortei statului in folosul exclusiv al unor grupuri private. Folosul EXCLUSIV!!!.