Jeffrey Franks: Romania iese din recesiune la finele lunii martie. Perceptia publica nu va fi simultana

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2011, 15:46 Economie | Finanţe & Bănci

Romania va iesi din recesiune la finele lunii martie, cresterea economica va urma o traiectorie ascendenta de la un trimestru la altul, iar populatia va simti ca situatia s-a imbunatatit pana la jumatatea acestui an, a declarat pentru Mediafax seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks.

"Exista intotdeauns un grad de incertitudine si nu stiu exact care va fi cifra de la sfarsitul primului trimestru, dar cred ca indicatorii privind economia Romaniei sunt aproape universal pozitivi. Exista si unele exceptii, dar daca ne uitam la productia industriala, cresterea este foarte robusta, iar evolutia exporturilor, de asemenea, foarte pozitiva. Chiar si cele negative, precum vanzarile din retail sunt mai putin negative decat erau, iar indicatori precum increderea consumatorului s-au imbunatatit", a adaugat Franks.

El a aratat ca indicatorii s-au imbunatatit constant in primul trimestru si se asteapta la o crestere modesta a economiei dupa primele trei luni ale anului.

Pentru a iesi tehnic din recesiune, economia unei tari trebuie sa inregistreze cresteri in doua trimestre consecutive. In ultimul trimestru al anului trecut, economia a crescut cu 0,1% fata de cel anterior.

"Ma astept ca avansul economiei sa creasca gradual pe parcursul anului 2011. Cresterea din fiecare trimestru va fi, in medie, ceva mai puternica decat in trimestrele anterioare, astfel incat sa putem intra in anul 2012 cu o crestere destul de robusta", a continuat Franks.

Guvernul si FMI estimeaza pentru acest an o crestere economica de 1,5%.

"As spune ca pana in a doua jumatate a anului veti vedea ca o persoana obisnuita isi va da seama ca lucrurile s-au imbunatatit", a mai spus Franks.

Board-ul FMI a aprobat, vineri, cea de-a saptea si ultima evaluare a acordului stand-by cu Romania, bazata pe indeplinirea obiectivelor stabilite pentru ultimul trimestru al anului trecut, precum si termenii viitoarei intelegeri, de tip preventiv, care incepe la 31 martie.

"Trebuie sa continuam procesul de consolidare fiscala pentru ca Romania sa-si indeplieasca obligatiile de a reduce deficitul bugetar la sub 3% din PIB pana in 2012. Greutatile cele mai importante au fost depasite prin masurile dure deja adoptate. Vom completa acest proces acordand atentie acelor limitari care stau in calea cresterii economice", a mai spus oficialul FMI.

El a aratat ca una dintre aceste limitari este absorbtia fondurilor europene, care are ca obiectiv imbunatatirea infrastructurii, a sistemului de educatie si alte zone care sustin cresterea economica.

"In momentul de fata, cheltuiala publica este infestata de ineficienta si sub 3% din suma de 19 miliarde de euro pusa la dispozitia Romaniei pentru fonduri structurale este utilizata. Trebuie sa ne asiguram ca Romania va beneficia cat se poate de mult de aceste foduri", a continuat Franks.

Franks a declarat de asemenea ca BNR va lua masurile de politica monetara necesare pentru a reduce din nou inflatia dupa ce preturile au crescut peste asteptari in primele doua luni, influentate de cotatiile internationale la alimente, petrol si energie,

"Ne asteptam ca trendul inflatiei sa fie descrescator pe parcursul anului 2011", a continuat oficialul BNR.

Referindu-se la aprecierea leului, Franks a declarat ca aceasta reprezinta un vot de incredere dat de investitorii straini, in conditiile in care fluxurile de capital sunt mai degraba orientate catre Romania decat din interiorul tarii spre exterior.

"Cred ca aprecierea din ultima vreme a fost determinata de un val de incredere fata de Romania. In prezent exista anumite fluxuri de capital care mai degraba sunt orientate catre interior decat din tara catre exterior. Presiunea pe aprecierea unei monede este, de obicei, un vot de incredere dat de investitori in tara respectiva", a afirmat oficialul FMI.

Cursul de referinta anuntat vineri de BNR, de 4,0881 lei/euro, este cel mai redus din ultimele 12 luni.


Citeste mai multe despre   










4669 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    y (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:19)

    x [anonim]

    Asta va fi maine la ora 4 si 15' PM.
  • +13 (23 voturi)    
    Romania iese din recesiune!!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:19)

    Gutza [anonim]

    Pai atunci sa se duca cineva si sa spuna si la copilasii aia doi, Viktoras si Floricel, ca sa nu mai fie asa tristi!
    • -8 (8 voturi)    
      Lasa-ne! (Duminică, 27 martie 2011, 14:58)

      Tiomping [anonim] i-a raspuns lui Gutza

      da ce mai manelistule, aia te-au bagat in criza sau chiorul tau?
  • -10 (22 voturi)    
    Ce glumet! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:24)

    Balint [anonim]

    Ce de glume bune! Si eu sunt George Bush! Si daca iesim din recesiune la ce ne ajuta? Sa mai micsoram niste venituri la fraieri si sa ni le marim pe ale noastre(de la ciolan)? Eu zic sa mai dea Base niste micsorari de pensii, salarii, venituri si sa ne spuna dupa ce murim ce bine o sa ne fie. Hai sictir mai hotii dracului!
    • +2 (2 voturi)    
      Stai cu ochii in portofelul tau. (Duminică, 27 martie 2011, 12:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Balint

      Daca esti cu ochii in portofelul altora,risti sa ramai cu buzunarele goale.Fii atent la portofelul tau si nu mai asculta lozincile lui Ponta si Antonescu.Cu asemenea lozinci au distrus toata industria si agricultura.Buna,rea,dar exista.Au avut grija sa o vanda si banii sa-i ia ei,de parca era averea lui tat-su.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu prefer portofele altora! (Duminică, 27 martie 2011, 18:42)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Sunt mult mai multi bani in ele fata de cei din portofelul meu. Daca stii sa pescuiesti, cu nada potrivita, te umpli de peste.
      • 0 (0 voturi)    
        nu, nu cred! (Luni, 28 martie 2011, 16:58)

        Balint [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Pai tocmai aia e! Ca nu cred bociferii del0c, ci doar ce nu mai am in buzunar!
  • +14 (22 voturi)    
    Mergem spre mai bine ?! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cum se poate asta, ca avem n-spe televiziuni care anticipeaza apocalipsa care va sa vina dupa masurile luate de guvern...

    Mi se pare mie, sau masurile alea care trebuiau sa scoata 1.000.000 de oameni in strada (dupa spusele Opozitiei), "au durut, dar au trecut" si incepem sa ne revenim ?
    • -3 (7 voturi)    
      nu, nu asta inseamna (Duminică, 27 martie 2011, 10:05)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      inseamna ca merge de la foarte prost la mai putin prost
  • +10 (18 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:33)

    yvon [anonim]

    daca te uiti la rtv si a3 zici ca romania sa prabusit. canaliile.
    • -1 (7 voturi)    
      ce ++ penru un analfabet (Duminică, 27 martie 2011, 1:58)

      jean [anonim] i-a raspuns lui yvon

      s-a nu sa
      • -5 (5 voturi)    
        ase e la portocalii (Duminică, 27 martie 2011, 15:01)

        neica [anonim] i-a raspuns lui jean

        asa e la PD minus L. Minte multa nu se cere, ................. sa fii, sa ai putere!
      • +1 (1 vot)    
        i-am dat + (Duminică, 27 martie 2011, 19:56)

        excalibur [utilizator] i-a raspuns lui jean

        ca le-a spus pe nume celor de la rtv si a3 ...
        si nu a gresit...
  • +3 (9 voturi)    
    Uite recesiunea, nu e recesiunea ! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:34)

    radu tudor [anonim]

    As vrea sa-l cred pe domnul Franks ca vom iesi din recesiune la finele acestei luni, as vrea sa cred ca aceasta prognoza nu reprezinta doar vorbe in vînt si minciuni, de care ne-am cam saturat, as vrea sa cred ca Romania va intra, in sfirsit, pe un drum civilizat si normal ! Din pacate, am multe motive sa cred ca recesiunea ne va mai "bintuii" inca suficient de mult timp de acum incolo. Sa dea Dumnezeu sa ma insel !
  • -2 (12 voturi)    
    vrajeala (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:38)

    mishu [anonim]

    sunt datorii neinregistrate in sistem maestre, verifica putin sistemul medical si vezi de cand nu au mai fost facute inregistrari...cat priveste omul de rand.... ii doresc nervi de otel...
    • +6 (10 voturi)    
      datoriile (Duminică, 27 martie 2011, 1:21)

      datoriile [anonim] i-a raspuns lui mishu

      datoriile alea sunt facute chiar de omul de rand! cine s-a inghesuit sa cumpere case, plasme, masini, toate pe credit? cine s-a bucurat ca a putut plati "la negru" de la instalator pana la mecanicul auto? cine a calatorit fara bilet pe tren, autobuz etc.?
      • -3 (3 voturi)    
        aberatii! (Duminică, 27 martie 2011, 15:18)

        Mos Craciun [anonim] i-a raspuns lui datoriile

        Hai bai neica nu mai abera! Si cum facea omul de rand cate ceva pe acasa. A baut chiorul si v-ati imbatat pupacii lui in kkkur? Oriunde in lume se face pe credit! Ce vrei, sa stai 5 vieti sa-ti iei masina fara credit? Stai tu, eu nu vreau! Si spusele martalogului sunt vorbe despre discutii. Chiorul vede ca ajunge funia la par si o tot da pe aratura cu iesirea din recesiune! Și aia de la FMI sunt de acord cu el. Aoleo ce ma degera!
        • +2 (2 voturi)    
          se vede ca esti unul (Duminică, 27 martie 2011, 19:52)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Mos Craciun

          care crede -n mos craciun.. sa-ti dau o veste: MC nu exista, nici macar la bancile care dau (dadeau f usor) credite.. daca tu erai inconstient sa iei peste cit poti duce, acum tragi ponoasele sau pune osul la treaba ...
  • -2 (10 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:40)

    horhe [anonim]

    lol ?
  • -3 (13 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:43)

    Tataie [anonim]

    La ce ora iese din criza Romania?
  • +12 (18 voturi)    
    nu-i adevarat! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 16:46)

    nostradamus [anonim]

    USL-ul mi-a spus ca nu este adevarat. Ei au alte date si-mi spun asta in fiecare zi, 24/7 cum spune englezul si pe irealitatea si pe antena lui Felix.. Daca vrem sa iesim din recesiune trebuie sa le dam lor puterea.Ei stiu cel mai bine cum sa iesim....cu picioarele inainte.
  • +5 (13 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 26 martie 2011, 17:13)

    bravo [anonim]

    bravo boc! bravo basescu!
    • -3 (3 voturi)    
      asa, asa! (Duminică, 27 martie 2011, 15:03)

      jan [anonim] i-a raspuns lui bravo

      Asa se spune unui anumit tip de animal. Banuiesc faptul ca ati inteles cui nu?
  • +9 (19 voturi)    
    Acuma ce vor mai spune astia? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 17:42)

    bgd [utilizator]

    Ca l-a pus Basescu pe Franks sa ne minta?
  • -4 (12 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 26 martie 2011, 18:06)

    Crapu' [anonim]

    A luat-o si asta pe aratura..l-o fi molipsit micul Boc, sau invers..cine stie.
    Iesim din recesiune...si intram in colaps.
    Iesim din criza...si intram in coma.
    Romania este in criza incepind cu prima marele crah mondial inceput in 1929...asa ca vom iesi cu adevarat la liman, numai atunci cind "hahalerele"(metaforic grai Giginio-Europarlamentaru' lu' peste prajit) de astazi, vremelnic la putere, se vor transforma in puscariabilii de miine.
    S'auzim numai de bine!!
  • -2 (6 voturi)    
    Franks 100% (Sâmbătă, 26 martie 2011, 18:10)

    Cititor [anonim]

    Asa sa fie, dar cu sfarsitul lui martie - imi pun cateva ...??? Mai sant cateva zile si vine minunea!
  • 0 (12 voturi)    
    2030 (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:02)

    cc [anonim]

    perceptia publica nu va fi simultana, ea se va realiza prin 2030
  • -2 (8 voturi)    
    Dl Basescu zicea ca se teme de revenirea crizei... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:56)

    costica [anonim]

    mai zilele trecute, vazand Dumnealui ce se intampla pe la altii... si il cred, chiar ii inteleg ingrijorarea... intrebarea mea este: daca Romaniei i-a fost atat de rau(cel mai rau din Europa le-a fost romanilor, care au devenit cei mai saraci) dupa ce Dl Basescu ne-a tot asigurat in 2008 si tot anul 2009 pana a castigat prezidentialele ca Romania nu va intra in criza, atunci de-acum incolo daca criza va reveni, dupa ingrijorarile Dlui Basescu atunci la ce sa se mai astepte de-acum romanii?! daca atunci cand ne spunea ca nu vine criza peste noi ne-a fost cel mai rau din Europa, acum de va reveni cum se ingrijoreaza Dl Basescu ce ne mai asteapta, va fi mai rau decat raul prin care trec acum milioane de romani?! Vor pleca inca cateva milioane din tara?! Cine mai munceste in Romania ?! Cat priveste estimarile diplomatice si vagi ale lui Franks nu dau 2 bani pe ele, asa zicea si-n 2009 si-n 2010, cresteri de 3%-5%, cand toata Europa se scufunda in criza !! bazaconii de-ale FMI-ului care cu reformele lui n-a scos nici o tara din criza, mai mult le-a adancit, vezi Argentina in 2001 pe care a bagat-o in FALIMENT, de nu mai vor aia sa auda de reformele FMI.....Boi sa zicem mersi sa nu ne scufundam mai mult, daca am calcula deficitul bugetar dupa metoda UE(cum va fi dupa intrarea in functiune a pactului de stabilitate din 2013) adica luand in considerare arieratele pe care statul roman le are de platit catre firme, atunci deficitul ar fi cel putin dublu.... farmaciile din Brasov primesc acum banii de la CJAS pentru luna mai 2010 .....
  • +1 (3 voturi)    
    dintr-o criza in alta (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:26)

    sabz [anonim]

    da, sigur, vom iesi din criza asta. dar noi n-am dus-o prea bine nici inainte, asa ca nu mi-as face sperante prea mari...
  • +4 (8 voturi)    
    ma bucur (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:45)

    elena [anonim]

    ca iesim din recesiune si se mai calmeaza spiritele;toti cei care au vorbit in ultimii 2 ani greu de suportat financiar au facut baloane de sapun.Nu au actionat in nici un fel pentru a-i ajuta pe romani.A facut vreunul o cantina pentru saraci?a platit careva bursa unui copil sarac?a facut o fabrica cu 10 louri de munca?Ne-au plans de mila la televizor si s-au dus in palatul de clestar in care traiesc ca-m basme.
  • +2 (6 voturi)    
    2x1 (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:27)

    daniel [anonim]

    Sa vina si domnu' Franks la Targoviste sa stea la coada la ulei (2x1) sa vada ce bataie iese, cu pumni in gura etc. Noi aci avem probleme, ulei, faina, galeti, un pui, 8 ore la coada, a3, iR, eheeee...Jb! JB!
    • +3 (5 voturi)    
      demnitate (Duminică, 27 martie 2011, 0:53)

      elena [anonim] i-a raspuns lui daniel

      din pacate astfel de situatii ma duc cu gandul la acei oameni saraci carora le lipseste DEMNITATEA.
      Saracia are demnitatea ei;eu stiu asta am crescuit intr-o familie saraca dar DEMNA.
      • 0 (4 voturi)    
        mai citeste..... (Duminică, 27 martie 2011, 9:43)

        costica [anonim] i-a raspuns lui elena

        ai auzit de piramida lui Maslow?! Treburi d-astea simandicoase apar in Piramida respectiva dupa ce nivelul primar, adica adapost, hrana, este satisfacut?! Adica la oamenii aia cu posibilitati materiale precare, nu conteaza motivul, asta e situatia lor in acest moment al vietii lor(ai vazut oameni scormonind prin gunoaie dupa mancare macar la Tv si nu numai in Romania?!) astfel de farafastacuri cum spui tu despre demnitate nu prea au loc!! Pe piramida lui Maslow deminitatea si nevoile de stima si de recunoastere se situeaza abia la nivelul 4, dupa ce au fost satisfacute nivelele primare, de securitate si de apartenenta de grup. Abia la nivelul 4 apar astfel de necesitati de high-life pentru oamenii aia amarati care s-au calcat in picioare acolo.....lasati-o mai moale cu teorii departe de Romania anului 2011 pentru multi, prea multi dintre oamenii ei....
        • +2 (2 voturi)    
          @costica (Duminică, 27 martie 2011, 15:17)

          dis [anonim] i-a raspuns lui costica

          mai lasa-ne cu piramida lui Maslow! E vorba strict de demnitate, cum s-a zis mai sus.
        • +2 (2 voturi)    
          dar japonezii? (Duminică, 27 martie 2011, 18:16)

          me [anonim] i-a raspuns lui costica

          Japonezilor le-au lipsit proviziile saptamani intregi, nu era mancare in supermarketuri pt ca nu mergea nimic, canci curent, canci apa, unora le cazusera si casele.
          I-ai vazut tu sa-si dea pumni in gura la coada pt ulei?
          Tine si de educatie aici. Si ma refer la sapte ani de acasa si felul de a fi al poporeanului de rand, nu la vreo elita. Ca doar nu suntem animalele padurii.
          • 0 (0 voturi)    
            exista o mare diferenta!!! (Duminică, 27 martie 2011, 20:41)

            costica [anonim] i-a raspuns lui me

            japonezii nu au ACUM si nu se inghesuie, ei STIU si SPERA ca este o chestiune simpla de TIMP pana vor avea din nou ceea ce au avut. Romanii aia ajunsi la limita saraciei NU mai au NICI O SPERANTA ca vor avea vreodata alt nivel de trai, NU mai au INCEDERE in autoritatile statului roman, care si-a demonstrat din plin incapacitatea in astia 20 de ani. Eu cred ca si romanii ar munci in Romania, dovada atatea milioane de romani care muncesc in afara si multi in domenii unde fac performanta !!!!
  • -2 (12 voturi)    
    am si eu o intrebare? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:32)

    un privitor [anonim]

    Nu fac politica ptr ca nu ma intereseaza dar, am si eu o intrebare ptr cei care sustin actualul guvern: O tara in care oamenii se omoara, se calca in picioare dupa ce au stat la coada toata noaptea, pentru 1 sticla de ulei gratuita la 2 cumparate ARATA A TARA CARE A IESIT DIN RECESIUNE? Oamenii s-au calcat si au spart vitrinele magazinelor in mai multe orase din tara si acet lucru nu arata DECAT O SARACIE GENERALIZATA! Recesiunea este o definitie tehnica care nu ajuta decat statistica, omul de rand nu stie ce inseamna si il intereseaza si mai putin daca afirmatia este adevarata sau nu, el vede ca din venituri cumpara din ce in ce mai putin si ASTA CONTEAZA CEL MAI MULT, NU CE SPUNE UNUL SAU ALTUL CARE SE PLIMBA CU AVIONUL PRIN LUME. ROMANUL DE RAND VEDE CA TOATE SE SCUMPESC SI EL CASTIGA DIN CE IN CE MAI PUTIN, asta este realitatea domnilor si nu putem sa ne facem ca nu o vedem oricat de partizani am fi.
    • +8 (12 voturi)    
      Nu prea stii ce spui... (Duminică, 27 martie 2011, 1:00)

      Athos [anonim] i-a raspuns lui un privitor

      Hai sa iti zic o chestie care te va lasa mut de uimire:
      pe Antena 3, postul tau tv favorit, la emisiunea ce e facuta de ziarul financiar, discuta moderatorul cu Ilie serbanescu despre calcatul in picioare care s-a facut nu numai pentru ulei si zahar ci si pentru BORMASINI!!! si scaune si pentru hainele de la promotiile H&M!!! Si chiar calculau ce economie faceau la zahar - vreo 9 lei. Apoi au vorbit si de BLACK FRIDAY de la americani unde si ei se calca in picioare si unii mai si mor si ajungeau la alte concluzii decat cele trambitate de fanaticii postului.
      Daca romanii se calca in picioare pentru bormasini ma indoiesc ca saracia i-a scos din casa....eu nu imi permit o bormasina...
      Ceea ce zici tu arata lipsa de civilizatie si nu foame...ar trebui sa mai studiezi nu doar sa privesti la TV caci informatiile de acolo sunt de foarte proasta calitate
      • 0 (2 voturi)    
        destept mai esti (Duminică, 27 martie 2011, 15:11)

        un privitor [anonim] i-a raspuns lui Athos

        Ptr cultura ta generala afla ca nu privesc decat stirile de la ProTV ptr ca sunt singurele care nu comenteaza si doar arata ce s-a intamplat! Si mai lasa-ma cu Ilie Serbanescu, am vazut cat a fost de capabil cand a fost ministru, din gura sa dam putem sa facem ceva este mai greu.Aia care s-au calcat in picioare ptr bormasini au fost speculantii care apoi le-au vandut la suprapret. Eu am vazut altceva la TV (repet PROTV) si inca am vederea buna! Si mai observ si atmosfera din orase si din tara, apropo locuiesc in Constanta si nu fac parte din patura saraca in schimb incerc sa fiu putin mai responsabil si mai realist,nu ma las atras de nici una din tabere ptr ca toti au fost pana acum la guvernare si nu au dovedit nimic!!! Asa ca mai lasa vrajeala ca la mine chiar nu tine cu asa ceva, cred numai ceea ce vad si te anunt ca nu vad nici o urma de redresare! Si de cele mai multe ori nu ma insel!! Daca tu mai crezi in lozinci este treaba ta , crede in continuare, dar lozincile nu tin de nimic!
        • +2 (2 voturi)    
          faci pe prostul?? (Duminică, 27 martie 2011, 20:42)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui un privitor

          era vorba de calcat in picioare la oferte speciale
          vad ca nu mai comentezi- desi a transmis si protv- cind se-mbulzesc in occident la oferte, reduceri,etc...
          acolo sunt gata sa-si dea-n cap pt o rochie (eventual de mireasa) , aici pt un kg de alimente
          unde e diferenta?
          daca o gasesti inseamna ca justifici agresivitatea dar numai de la un anumit pret in sus si am aflat raspunsul la intrebarea din titlu
    • 0 (6 voturi)    
      politica proasta! (Duminică, 27 martie 2011, 10:35)

      george [anonim] i-a raspuns lui un privitor

      Ba faci politica!Dar una proasta.
      Cine il impiedica pe romanul care castiga din ce in ce mai putin sa munceasca mai mult si sa castige la fel?
      Dar e mai bine sa te plangi, decat sa muncesti!
      Iar despre cei care s-au calcat in picioare pentru ulei, nu pot sa spun decat ca sunt oameni fara demnitate.
      • 0 (6 voturi)    
        Chiar asa? (Duminică, 27 martie 2011, 11:23)

        Seagull [anonim] i-a raspuns lui george

        Zau? Unde sa muncesti, dragul meu? Sa faci videochat sau masaj? Ma lasi... Vorbesti de parca sunt locuri de munca pe toate drumurile... Hai, domnule, fii serios...
        Iar, dvs, dragi membri ai redactiei hotnews... se pare ca v-a deranjat mesajul meu anterior, desi nu continea nici limbaj licentios, nici instigari, de orice fel... E destul de clar acum pentru mine care este politica editoriala. Multumesc pentru revelatie.
        • +1 (1 vot)    
          extraordinar (Duminică, 27 martie 2011, 18:24)

          jw [anonim] i-a raspuns lui Seagull

          La tine meseriile se impart in angajat (la stat sau la patron) si prestator/prestatoare de videochat si masaj ?
          N-ai auzit de alte afaceri si sectoare economice?
          De ce sa astepti "sa se creeze" locuri de munca (ca apoi sa-i mai si injuri pe cei care le creaza, ca "au furat dom'le, altfel cine are"). De ce nu-ti creezi singur un loc de munca si poate mai creezi si pt altii?
          Se pot porni multe afaceri cu investitii initiale mici si nu sunt toate masaj si videochat (nu ca nu ar fi mai onorabile acestea decat sa intinzi mana in continuu).
    • +2 (4 voturi)    
      despre demnitate... (Duminică, 27 martie 2011, 11:58)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui un privitor

      Acum cateva zile a fost o stire la tv cum ca la Iasi din 10.000 de persoane care trebuia sa primeasca ajutoarele de la UE s-au prezentat doar 100, iar o persoana mai in varsta a spus ca i-a fost rusine sa se aseze la coada pentru ajutoare... Iar reporterii subliniau faptul ca unii veneau cu taxiul sa-si ia ajutoarele. Alta stire, dar mai veche, anii '90, Viena: Un magazin de haine a promis ca orice persoana care va intra goala pusca se va putea imbraca gratis cu ce doreste din magazin. In dimineata zilei cu pricina, inainte de deschidere, o multime de persoane de toate varstele goale-pusca asteptau, infrigurati deschiderea...
      • 0 (0 voturi)    
        scuze (Duminică, 27 martie 2011, 12:19)

        xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrul roman

        scuze, am vrut sa spun 'infrigurate'...
      • 0 (2 voturi)    
        Voi la Iasi de ce votati PSD? (Duminică, 27 martie 2011, 12:34)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrul roman

        Ca sa stea lumea la coada pentru ajutoare?Ca sa fiti injositi?PSD se spune ca-i un partid social democrat.Unde-i social democratia,daca pentru a obtine o pomana,care nici nu-i meritul lor ci al UE,trebuie sa stai la coada?Ce era asa de greu sa faca niste liste de programare cu zile si ore cand sa te prezinti sa-ti ridici pachetul?Dar pentru asta trebuie sa gandesti si cei de la PSD au creierul ocupat cu ce mai pot fura.Unde mai vezi cozi si imbranceala la ajutoare?La Iasi si Constanta,orase mari cu primari PSD.La unul Mazare,la altul Nechita.Va las pe voi sa judecati daca acestia mai merita sa va reprezinte.
  • +2 (6 voturi)    
    sunt atat de dornici....... (Duminică, 27 martie 2011, 0:20)

    nenea [anonim]

    .....sa ne mai ofere inca un imprumut, incat ne supraevalueaza. nu faceau asa si bancile cu apatamentele inainte de criza?
    • +1 (5 voturi)    
      De acord, Romania o va duce atat de bine incat ne (Duminică, 27 martie 2011, 8:45)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      mai trebuie inca un imprumut.
      De fapt eu cred ca banii din viitorul imprumut vor fi accesati si nu m-ar mira ca cei de la FMI sa permita folosirea unei parti cel putin de catre guvern (campanie electorala?). Daca pica actuala putere, cui vor mai da imprumuturi care sa se intoarca in cea mai mare parte tot la ei (si restul prin buzunarele guvernantilor si prietenilor acestora)?
    • 0 (4 voturi)    
      corect, asta e logica! (Duminică, 27 martie 2011, 10:30)

      sg [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Baietii au avut in plan ca ne mai dau un imprumut, dar Romania nu si-a exercitat rezervarea.
      Toata lumea vuieste ca "sistemul financiar mondial ramane neputincios (si vulnerabil, n.a.) in fata unei noi crize economice-experti FMI!!!!!!).
      S-au evaluat pagubele produse de dezastrul din 11 martie Japoniei la peste 300 miliarde $.
      L-ati auzit chiar pe presedintele Basescu ca sunt 3 state europene care vor cere ajutor de urgenta
      DESPRE CE VORBESTE FRANKS?
      Guvernatorul face eforturi uriase sa mentina un leu tare,dar nu vreau sa ma gandesc cu ce costuri si cu ce consecinte sociale, probabil tot in contextul politicii basesciene.
      Astea nu sunt speculatii , sunt fapte si declaratii.
      Sa ne si demonstreze cu cifre dnul Franks ca am scapat de arierate!
      POVESTI NEMURITOARE .
  • 0 (6 voturi)    
    o parere (Duminică, 27 martie 2011, 7:41)

    A M [anonim]

    Cred ca numai acest stimat domn J. Franks crede ca noi vom iesi asa repede din recesiune.Parca tot el a previzionat ca la inceputul acestui an iesim din criza si iata ca suntem la sfarsitul lunii martie si viitorul e tot incert !
  • +1 (7 voturi)    
    Observ.. (Duminică, 27 martie 2011, 10:03)

    Seagull [anonim]

    ... ca pe site-ul acesta sunt n-spe mii de comentarii, sa le spun "portocalii". Nu sunt un "rosu", nu cred nici in unii, nici in ceilalti, dar ma intreb: cand statul roman are de platit o datorie externa mare (facuta cu "sprijinul" tuturor culorilor politice), cand lumea se da de ceasul mortii pentru 2 sticle de ulei, cand lumea se inghesuie si isi da in cap pentru un pachet de mancare de la "generosul" de Mazare, cand datoriile amaratilor la banci cresc de la o luna la alta, nu cred, totusi, ca mergem in directia cea buna. De ce? Pentru ca eventualele rezultate pozitive ale economiei noastre fragile vor contribui, ca intotdeauna, tot la imbogatirea celor bogati si la la saracirea celor saraci. Ne vor fi furate aceste rezultate pozitive si ingramadite in vile, yachturi si beizadele. Plus ca mi-e teama ca toate anunturile astea ale lui J.F. nu reprezinta decat o manipulare, deoarece urmeaza o perioada intensa de acumulare de capital electoral. Si BM, FMI si CE au nevoie sa faca in continuare afaceri cu tipii astia care sunt in stare sa se tina de cuvant si sa ia TOATE transele de imprumut, nu sa renunte dupa o transa, neindeplinindu-si obiectivele stabilite de super desteptii de bancheri. Bun, vom avea o crestere economica. Ce vom face cu ea? Mi-e teama ca parerea "mea" nu va conta absolut deloc.
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Duminică, 27 martie 2011, 12:09)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui Seagull

      Sa intelegem ca decat sa avem crestere economica si sa nu avem ce face cu ea ca o iau altii, mai bine sa nu o avem? Ar trebui sa stim totusi ce sa facem, sa nu ne chinuim degeaba cu munca.... ca de gandit la administrarea rezultatelor ei nu poate fi vorba, ca asta ar insemna sa facem politica, si pe noi nu ne intereseaza, suntem oameni seriosi doar!
  • +1 (3 voturi)    
    Pacat (Duminică, 27 martie 2011, 20:04)

    ploiesteanu [anonim]

    ca n-a precizat si anul.