Lurf, CEO Volksbank: Ordonanta 50 ne-a provocat pierderi de 10 milioane de euro. No comment despre procesul intentat Statului

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:23 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(06 Apr 2011) PowerPoint, 1MB
"Nu dorim sa comentam in public in legatura cu procesul intentat Statului. Este dificil sa evaluam pierderile din OUG 50. O estimare ar fi de 10 milioane de euro daca ne gandim la toate eforturile interne, pe langa pierderile directe", a declarat presedintele Volksbank, Johann Lurf.
Dublarea costurilor cu provizioanele a facut ca Volksbank sa inregistreze o pierdere de 36 milioane de euro in 2010, au anuntat miercuri oficialii institutiei de credit.

"VB a fost finantata mult timp din strainatate dar acum intentionam sa ne finantam doar de pe piata locala. Vrem o politica conservatoare a riscului, nu suntem aici sa facem afaceri speculative", a mai punctat presedintele Lurf.

Cele mai importante declaratii ale vicepresedintelui VB, Lucian Cojocaru:
  • Vrem sa corectam greselile trecutului. VBRO a pastrat modelul grupului, dar a si deviat de la acest model. Suntem o banca exclusiv de retail, componenta corporate fiind extrem de redusa
  • Vom tinti segmentul median al pietei, insemnand si pe retail si pe corporate, adica zona de clasa medie a Romaniei plus zona de IMM. Nu avem intentii razboinice pe piata corporate 
  • Ajunsesem pe locul al treilea dupa active, dar a fost ca la razboi; avangarda era mult prea in fata in vreme ce munitia ramasese undeva in urma. Ceea ce trebuie noi acum sa facem este sa le aducem una langa cealalta
  • Cota de piata tinta vine dintr-o analiza care arata ca inafara unei cote de piata mare la credite-7%, cota pe alte produse este foarte mica. Vrem sa ajungem la o cota normala si corecta fata de dimensiunea businessului este de 3-4% pe care ne-o dorim intr-un interval de 3-5 ani
  • Vrem sa ajungem sa ne caute clientii, nu sa ii cautam noi, pentru ca suntem corecti si transparenti
  • Anul trecut pe retail nu am dat niciun credit, sau am dat in volum absolut nesemnificativ
  • Avem 75.000 de clienti cu credite si 155.000 in total
  • Vom inchide unitatile din incinta magazinelor Real pentru ca dorim sa ne ajustam reteaua la dimensiuni potrivite momentului
  • Doua milioane de euro vor fi investite in "trainingul"angajatilor
  • Vrem sa unificam conceptul fizic al sucursalelor
  • Vom incerca sa apropiem sucursalele fata de tinta de clienti. Avem sucursale si unde trebuie si unde nu trebuie
  • Modelul nostru de business nu implica locatii in functie de trafic. Vom regandi pozitionarea fizica a sucursalelor
• Veniturile din exploatare au crescut faţă de anul 2009 cu 3 milioane euro (+1.75% faţă de anul precedent), ca urmare a câştigurilor din operatiuni de trading, în timp ce câştigurile din comisioane au rămas la un nivel constant.
• Costul cu provizioanele s-a dublat faţă de anul precedent, reprezentând principalul motiv pentru pierderile înregistrate, de la 69,8 milioane EUR în 2009 la 153,4 milioane EUR în 2010.
• Venitul net din dobânzi a scăzut cu 5,88% până la 142 milioane EUR ca urmare a scăderii EURIBOR şi a Indexului CHF LIBOR.
• Am reuşit să păstrăm raportul costuri/venituri la un nivel extrem de redus (31%).

Continuarea investiţiilor în reţeaua de sucursale: optimizarea reţelei, construirea unei noi identităţi vizuale a sucursalelor VBRO.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2766 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    good news (Miercuri, 6 aprilie 2011, 11:34)

    asdera [anonim]

    Dear Mr Lurf ,

    I am a bit worried about the fact that since last week interview there are more issues in Romania for you...
    May I believe that the traffic jam and the lack of parking places are solved now?Thats a really great news for us that are living in same area with you ( Balta Alba ).

    Coming back to business please be aware that the your company is putting in place additional act to the initial contracts without my acceptance ( add other 10-20 thousands cases..).How it looks for you ?
    Sorry for bothering you in such a difficult time when is so difficult to find parking places....

    Regards and see you soon in Austria .

    The guy hows paying your salary .
  • +3 (3 voturi)    
    corecti? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:09)

    VB sucks [anonim]

    Dle Croitoru,

    Sunteti corecti fata de clientii care ca accepta clauzele abuzive ale conventiilor de credit. Sursa pierderilor VB NU este OUG50. OUG50 a scos la suprafata putreziciunea din conventiile de credit.
    Sursa pierderilor VB si a reputatiei execrabile este in primul modelul conventiei de credit care incalca aproape toate legile in vigoare la data respectiva, de la stabilirea dobanzii, comisioane ce mascheaza dobanda ascunsa pana la impunerea asiguratorului.
    De vina este si BNR ca desi legea ii cere, a ignorat continutul acestor conventii.
    O alta sursa de probleme este si comportamentul arogant si sfidator al angajatilor din sucursale - poate scolarizarea asta va contine si ceva cursuri de politete si maniere.
    Incetul cu incetul, procesele pierdute si societatea (clientii nemultumiti) au un rol educativ in aducerea VB la standardele cu care opereaza in tara de origine.
  • +1 (1 vot)    
    Si bine inteles vor gastiga (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:11)

    AlfredBernhardNobel1896 [utilizator]

    asa se fac banii cinstiti . pui pe unul sa dea o lege proasta .. dai statu in judecata ... si binenteles ca cel care a dat legea nu plateste nimic .. platesc tot aia care l-au ales .. frumos .
  • 0 (0 voturi)    
    Câtă nesimţire! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:15)

    Dani.El [utilizator]

    Nu ştiu, nu mă pricep dar ... nu se poate suspenda activitatea unei anume bănci pe teritoriul României?

    Stau strâmb şi judec drept ... Uite, grupuri si manifestări din astea justifică apariţia mişcărilor "politice" de extremă ... stângă şi dreaptă deopotrivă!
  • 0 (0 voturi)    
    slide 8 (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:54)

    AB [anonim]

    Oh! Slide-ul 8 din atasamentul la articol ne insulta inteligenta, domnule Lurf!
    "Diminuarea indicilor EURIBOR şi CHF LIBOR a generat o reducere a venitului din dobânzi."

    Cand a tinut cont VB de fluctuatia euribor sau libor? Cand euribor scadea vertiginos, VB a marit dobanda (fixa) la euro cu 1.5%.
    O data cu aparitia OUG50 v-ati dezis de dobanda fixa aferenta creditelor si ati trecut unilateral contractele pe dobanda variabila. Ati micsorat tuturor dobanda cu 0.5% sperand ca veti lua ochii consumatorilor si acestia nu vor nu observa ca in AA-urile bagate sub nas se trecea la dobanda variabila. Cu multi ati reusit....din pacate!
    Probabil ca din aceasta scadere de 0.5% vi se trage scaderea veniturilor din dobanzi in 2010, pentru ca incepand cu iunie, data VB de referinta, indicii nu au mai scazut.
    Ce-ar fi sa recalculati de la inceput contract dobanzile in functie de indici? Sa vedeti atunci pierdere!

    Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    au pierdut 10 mil. euro din banii abuzivi (Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:19)

    arakelian [anonim]

    Dpdv de client VBR, ordonanta mi-a atras atentia ca banca nu avea dreptul sa imi modifice unilateral contractul, si sa imi mareasca dobanda declarata fixa.
    Si banca a facut asta la toti clientii care au optat pt credite cu dobanda fixa acum 3-5 ani.
  • +1 (1 vot)    
    ati uitat sa spuneti si cate procese aveti (Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:34)

    Dodo [anonim]

    "Avem 75.000 de clienti cu credite si 155.000 in total"

    Nu uitati sa precizati si ca aveti mai bine de 8000 de procese pe rol, unele cu mai multi reclamanti. Plus cei care v-au dat deja in judecata si au castigat deja. Asta inseamna aproape 10 000 de clienti cu care sunteti sau ati fost in litigiu
    Ganditi-va dvs daca o banca serioasa are 15% din clienti in litigiu.
  • +2 (2 voturi)    
    Legile din Romania (Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:43)

    CP [anonim]

    Daca ati fi respectat legile din Romania, din momentul acordarii creditelor nu ati avut de a face acum, cand oamenii au inceput sa constientizeze ca acestea exista, cu mii de procese. Nu ati respectat legile din momentul acordarii creditelor, si incercati acum sa aduceti contractele in legalitate, dar pe spinarea clientilor. Mai vinovati decat voi sunt insa cei de la banca nationala, care au fost mereu constienti de "problemele" de legalitate pe care le aveti, dar singurul mod in care a inteles sa intervina a fost cerand demisiile unor CEO, lasand problemele de fod acolo. Iar acum nu intervin deloc, desi stiu ca aveti o bomba imensa in curte si ca in loc sa incercati sa o demorsati, preferati sa va omorati clientii. Nu inteleg jocul celor de la BNR, ar trebui sa isi faca treaba. Pana la urma prin faptul ca v-au "demis" ceva CEO e clar ca au recunoscut ca aveti probleme, dar indirect. Daca ati fi facut la fel in Austria sau Germania, banca ar fi fost inchisa de mult.
  • +1 (1 vot)    
    Incompetenta (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:20)

    bogdan [anonim]

    Pierdere la companie privata inseamna incompetenta manageriala. A da vina ope legi este cel putin ridicol si descalifica profesional pe cei ce o afirma. Ar mai fi de adugat ca si plata impozitelor afecteaza grav profitul si atunci companiile ar trebui sa dea statul in judecata ca platesc impozite, taxe, salarii....
  • 0 (0 voturi)    
    "Corecti !!!!" (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:25)

    cafe [anonim]

    "Vrem sa ajungem sa ne caute clientii, nu sa ii cautam noi, pentru ca suntem corecti si transparenti"

    Fraza asta e tare de tot ! Mintiti cu nerusinare ! Ne tratati ca pe niste dobitoci ! Sa vedem cum veti scoate caciula dupa miile procese pe care le aveti cu clientii pe care ii pacaliti !

    Cand am incheiat contractul a venit la mine pana si directorul sucursalei sa ma convinga ca am dobanda fixa pe totata durata creditului si dupa 2 ani jumate veniti si imi spuneti ca nu am inteles eu bine si am de fapt variabila ! O sa ne reglam conturile la proces !
    • 0 (0 voturi)    
      "Vrem sa ajungem sa ne caute clientii ... " ... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 18:33)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui cafe

      "Vrem sa ajungem sa ne caute clientii ... "

      Cred ca va cauta numai cei inarmati cu coase si topoare, precum rasculatii de la Bobalna, pentru ca v-ati comportat precum in tara ocupata ... de nazisti.

      Doar "colegii" Dvs. de la Volkisher Beobachter (un fel de revista de reclama Volksbank) mai propagau minciuni repetate, doar doar vor fi luate drept adevar curat.

      In business-ul financiar-bancar cel mai de activ este reputatia. A Dvs. a devenit acum "renume", iar in curand va fi istorie ... ceva in genul Bujor, Grozea, Tunsu si Volksbank.

      "Patria si Dreptul Meu !"

      .
  • 0 (0 voturi)    
    tristete infinita (Miercuri, 6 aprilie 2011, 16:23)

    masonu trist [anonim]

    citesc cu tristete infinta declaratiile oficialilor bancii: sunt exact din categoria Nicolae Ceausescu si Emil Bobu! Va plangeti de pierderi de 10 mil. din OUG50? pai alea nu sunt pierderi, sunt diminuari de profit nesimitit !!! bani luati oamenilor in mod smecheresc, dobanda mica la vedere si dobanda mascata in comision de risc-o porcarie! Ati uns politicul si ati invins clientii...pe moment. Keep in touch dear Mr. Lurf and dear Mr. Cojocaru. Noi nu plecam nicaieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Hoti mana in mana cu politicienii si BNR (Miercuri, 6 aprilie 2011, 18:59)

    cristi [anonim]

    alaturi de BCR -VB esteo infectie de banca sustinuta si aparata de BNR in cap cu Mugurica.
    HOTI care sfideaza bunul simt si ne ranjesc in fata prin comunicate de PR care sa le spele zoaiele.
    Puteti sa bagati miliarde in reclama pentru ca experientele traite si povestite de clientii vostri nu pot fi acoperite cu nici un fel de reclama pe TV, radio sau WEB.
    //. Presa inca va apara, dar cand nu veti mai pompa bani in ea veti incepe sa putreziti pentru ca sunteti niste hoituri.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:06)

    x [anonim]

    Au uitat cum au ajuns pe locul 3... printr-o smecherie numita dobanda fixa-variabila :))

    Au uitat si cum au pierdut locul trei: printr-o smecherie numita comisionul de risc si alte diferite clauze abuzive :))
  • 0 (0 voturi)    
    Cate Lurf, Croitoru si ceilalti directori de la VB (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:08)

    refinanztatu [anonim]

    <beeep> directori Volksbank,
    De saptamana viitoare veti avea 74.998 clienti pe credite deoarece eu si sotia mea ne vom refinanta.
    Mai mult decat atat, fac lobby pe langa 2 colegi de-ai mei si ii presez sa ia o decizie sa isi refinateze creditele pe care le au la VB.
    Acum sa va explic de ce, desi multe au fost spuse de altii pe aceste comentarii.
    - in ianuarie, directorul de la sucursala transforma dobanda fixa de la un credit in variabila, iar la celalalt credit care avea dob variabila (a crescut acu vreo 2 ani) devenea fixa.
    - nu stau la muls de 7 ori pe zi de angajatii vostri, la ordinul lui Lurf.
    - 6 ani de zile mi-am platit ratele la timp si drept recompensa Volksbank imi impune si implementeaza un act aditional prin care ma penalizeaza dobanda penalizatoare din prima zi de intarziere (desi in contracte era dupa ziua a 6 a)
    Urarea mea catre voi: clientii care pot si au ceva de castigat sa se refinateze, cei care cu au de castigat sa se refinanteze si voi sa ramaneti cu cea mai mare rata de default din Europa (oricum o aveti pe cea mai mare din Romania)
  • -1 (1 vot)    
    parerea mea (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:18)

    cristian [anonim]

    multi frustrati in tara asta.... adevaru i ca v-ati inchinat cu 2maini si n genunchi pana ati pus mana pe bani, acu cand trebuie sa ii restituiti .... banca ii nesimtita etc
    .... ati auzit de romania"tara curvelor virgine"?
    .... sigur tre sa va refinantati pe la alte banci.... ca doar toate asteapta sa dea bani degeaba. SUCCES
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea (Joi, 7 aprilie 2011, 1:10)

      refinanztatu [anonim] i-a raspuns lui cristian

      cristian,
      Poate ca nu ai credite la banci, dar sa stii urmatorul lucru: eu si multi altii am semnat niste contracte cu VB si mi-am asumat sa platesc niste dobanzi douazeci de ani ca sa nu mai stau intr-o cutie de chibrite intr-un dormitor bucurestean si mi-am facut bine calculele la ce credite si rate pot sa duc. Pot sa duc in continuare ratele la VB fara sa am nici o problema, dar nu vreau sa mai stau la muls de acesti camatari. In conditile in care eu sunt client VB, si VB jupoaie tot ce poate conform contractului, am cu o nesimtire crunta, am avut oferte de refinantare de vreo 7 banci, iar rezultatul e urmatoarul: La niste credite la care voi plati la VB dobanzi de vreo 20.000 euro, in conditiile aceleiasi rate lunare si a Euribor actual, prin refinantare mai platesc doar vreo 13.000 Euro dobanzi in urmatorii 10 ani. Da de restul 7.000 Euro fac pe care ii economisesc fac ce vreau cu ei. Si nici una din cele7 banci nu mi-a spus ca nu indeplinesc conditiile lor. Iar la chestia aia cu inchinatu cu mainile si cu picioarele: nu m-am inchinat cand am luat creditu nici cu mainile si nici cu picioarele si nu am plecat in vacanta pe banii bancii ci am folosit excelul la calcule, iar mai mult decat atat, de ceva timp am investit timp pe citit contracte (cu VB) si legi (oug 50 si legea 288) si am invatat sa lupt pentru drepturile mele. Si asta fac o multime de oameni care au postat aici. Si nu sunt frustrati, lupta pentru drepturile lor. Tu in schimb ai 2 variante: stai capra la muls sau inghiti in sec precum vulpea si spui ca strugurii la care nu ajungi sunt acrii.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 7 aprilie 2011, 13:01)

    anonim [anonim]

    daca tot sunteti atat de smecheri, de ce nu incercati sa va refinantati creditele, daca tot considerati ca sunteti dezavatajati. sunt foarte curioasa unde o sa gasiti o oferta mai buna decat creditul care l-ati achizitionat poate chiar cu 4-5 ani in urma! cand ati luat banii si v-ati facut treaba a fost bine iar acum ati uitat ca atunci aceasta a fost decizia voastra, nimeni nu v-a obligat sa alegeti vreo banca anume. ce ati vrea acum, sa nu va mai platiti datoriile, sau mai mult, sa vi se dea si banii inapoi ! foatre corecti sunteti, ce sa spun!
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtiti cu acte (Luni, 11 aprilie 2011, 17:41)

    carmen [anonim]

    Am si eu o curiozitate,OUG 50 asta nu cumva asa cum era, era lege si ar fi trebuit respectata? si care pierderi ca eu m-am rugat de ei toata vara trecuta sa implementeze aceasta lege si nu au vrut.Iar acum nu vor sa imi incaseze banii pt rata pt ca nu sunt titularul ci codebitor astfel ca refuza sa-mi faca schimbul valutar. Oare ,daca soul meu pleaca din tara cateva zile sau se imbolnaveste devenimrestanti ca nu vor domnisoarele de la ghiseu sa incaseze banii de la codebitor?RUSINE