Moody's a coborat ratingul datoriei publice a Greciei la un nivel ce reflecta un risc real de nerambursare

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2011, 13:10 Economie | Finanţe & Bănci

Agentia de evaluare financiara Moody's a anuntat miercuri ca a coborat ratingul atribuit datoriei publice a Greciei la un nivel ce reflecta un risc real de nerambursare, potrivit AFP.

"Moody's Investors Service a scazut ratingul titlurilor de stat emise de Grecia in moneda locala si valuta, de la B1 la Caa1", se arata intr-un comunicat al agentiei, care intentioneaza sa coboare in continuare calificativele Greciei.

Decizia reflecta "crestera riscului ca Grecia sa nu isi poate stabiliza datoria publica fara a o restructura".

De asemenea, decizia este motivata de cresterea probabilitatii ca FMI, BCE si Comisia Europeana sa puna la un moment dat drept conditie pentru deblocarea unor transe din ajutorul international ca creditorii privati sa participe la o restructurare a datoriei Greciei.

Ministerul de Finante de la Atena a atribuit retrogradarea cu trei trepte a ratingului atribuit datoriei publice "zvonurilor intense din presa scrisa si electronica" si a aratat ca Moody's nu a reusit sa ia in considerare angajamentul guvernului de a atinge obiectivele fiscale pentru anul 2011.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1721 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Aceasta Cuba Europeana (Joi, 2 iunie 2011, 13:29)

    Luk [utilizator]

    se revolta pentru a nu plati imprumuturile :))

    Asta-i "firul rosu": nu ne plac capitalistii, doar banii lor, hm? Imprumutam de la evreu si-i dam foc, imprumutam de la bancile capitalistilor si pe urma le spargem geamurile si le ardem.

    Bravo Grecia!
    • +1 (3 voturi)    
      Statul la soare costa. (Joi, 2 iunie 2011, 13:56)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Pai statul cu burta a soare si picioarele in apa costa nenica.... De unde bani ? Las' ca ne dau nemtii ca la ei e frig si vreme urata si tot n-au ce face decat sa se duca toata ziua la munca.... Si, in schimb, cand or veni la noi prin Grecia, le dam si lor voie sa stea la soare si cu picioarele in apa... Dar nu prea mult !!! Ca ei au pielea sensibila si se ard la soare. Sa stea 1-2 saptamani, si apoi sa mearga inapoi la ei si sa se apuce de iar munca.... ca doar noua, grecilor, cine ne plateste soarele si apa ? Ei ?
      • +1 (1 vot)    
        Aviz amatorilor (Joi, 2 iunie 2011, 14:23)

        flavian [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Ce se întâmplă după ce Grecia îsi recunoaste falimentul? Via John Mauldin, via The Telegraph. Economistul Andrew Lilico spune (am comentat in paranteze):

        • Toate băncile din Grecia devin insolvabile (pentru că au creditat statul în euro și nu-și pot recupera investiția)
        • Guvernul va naționaliza băncile (pentru a le împiedica să falimenteze)
        • Guvernul va interzice publicului să-și retragă depozitele (chiar dacă euro se schimbă cu drahma peste noapte, iar publicul pierde instantaneu 50% din redefinirea cursului de schimb, panica bancară nu va putea fi stopată decât prin confiscarea de facto a depozitelor populației)
        • Statul va declara probabil starea de urgență sau va impine legea marțială pentru a evita să fugă cu elicopterul de pe acoperișul guvernului, așa cum s-a întâmplat în Argentina (și prin alte părți)
        • Datoria Greciei va fi redenominată în Noua Drahmă sau cum se va numi moneda care iși va face apariția
        • Drahma se va devaloriza cu 50%, ceea ce înseamnă că datoria statului grec va fi ștearsă în proporție de 50% (adică creditorii Greciei își vor pierde jumătate din investiție)
        • Irlanda și Portugalia vor urma la rând
        • Parte din băncile germane și franceze vor trebui recapitalizate (probabil de către stat, pe spinarea contribuabilului german și francez)
        • BCE va recurge la tiparnița de euro pentru a acoperi pierderile
        • Piața creditului din Spania va tinde să colapseze (din cauza extinderii contagiunii)
        • “Atenția investitorilor se va îndrepta asupra băncilor engleze. Apoi vom vedea…”
  • +1 (5 voturi)    
    Grecia, tara africana (Joi, 2 iunie 2011, 13:33)

    1 milion de aromani in Grecia [anonim]

    Din prostul exemplu al felului in care grecii si-au condus tara trebuie sa invatam, sa aplicam unele lucruri pt a nu ajunge in halul Greciei:

    -diminuarea constanta a numarului de bugetari, pana la circa 8-900.000 (acum sunt 1.2 milioane).

    -controlul strict al cheltuirii banului public, inclusiv prin Constitutie (Basescu propune plafoane de deficit si indatorare, ceea ce e f. bine ca lupta contra populismului si pomenilor electorale).

    -reducerea drastica a asistanatului social si combaterea muncii la negru (un prim pas s-a facut cu noul Cod al muncii, urmeaza Legea privind asistenta sociala).

    -lupta impotriva evaziunii fiscale si a fraudei la TVA, pe toate caile, prin toate mijloacele de presiune pe care le are societatea si statul.

    -investitii prioritare in industrie, tehnologie, educatie, infrastructura.

    -diversificarea economica (Grecia a dat faliment bazata fiind doar pe turism).

    -absorbtia mai rapida a fondurilor UE.

    -reducerea sectorului de stat strict la sectoare strategice (energie, aparare, resurse minerale..)

    Grecia a chefuit pe banii Germaniei, si-a tras autostrazi fara nici o legatura cu economia, a dat salarii si pensii occidentale pentru o munca facuta in stil balcanic. Cunosc destui romani care erau stupefiati de decalajul intre infrastructura si nivelul de viata in Grecia si felul in care se muncea.

    Grecia nu e singurul stat european care a construit artificial o prosperitate, fara legatura cu resurse naturale, industrie, tehnologii sau calitatea fortei de munca, totul s-a facut pe credit, greu de rambursat.

    Avem noroc sa ne modernizam si restructuram tocmai in aceasta perioada, putem evita erorile grave facute de altii in Vest in ce priveste politicile fiscale, de structura a economiei, de control bugetar, de securitate si imigratie, de integrare si asimilare, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai multa dreptate. (Joi, 2 iunie 2011, 14:00)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui 1 milion de aromani in Grecia

      Si trebuie insistat,explicat la oameni care-i adevarul privind minciunile PSD si mai ales ale PNL(care au devenit prin Antonescu mai de stanga decat comunistii).Hai sa fim demni si sa-i dam in masa pe politicienii care promit ca dau.In realitate nu dau.Ei iau de la noi ,isi opresc partea lor si atunci cand au nevoie de votul nostru dau drumul la niste firimituri.De multe ori si aceste firimituri nu sunt suportate din banii lor.Altfel cum se explica bogatia unor parlamentari si bugetari dupa 1989?Din leafa de bugetar care se plang ca este mica?Trebuie creata o opinie de acceptare integrala a modificarilor la Constitutie si devenirea acestor excroci rosii egali cu noi.Sa inteleaga si PSD si PNL ca referendumul privind numarul de parlamentari este vointa noastra si este obligatoriu si nu consultativ cum declara Ponta si Antonescu.Nu sunt stapanii nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm... (Joi, 2 iunie 2011, 14:08)

      unu' de departe [anonim] i-a raspuns lui 1 milion de aromani in Grecia

      Cata dreptate avetzi in comentariu... Ma intreb insa daca se vor putea evita erorile de care (cu mult discernamant) atzi scris. La ora actuala, cred ca pericolul care ne "paste" este populismul dus la extrem de bravii nostri politicieni. Promisiunile de "j'de mii" de locuri de munca (are statul de-a face cu locurile de munca ???), de crestere a salariului minim la "n" sute de Euros/luna (adica, mai pe romaneste : falimentarea IMM-urilor daca aceasta masura va fi adoptata), etc, etc pot intr'adevar sa aduca voturi. Problema este ca promisiunile nu vor putea fi onorate decat pentru prea putin timp, dupa care se vor vedea rezultatele (si reactia bursei) - evident catastrofale. D.p.d.v. al strategiei politice, lucrurile sunt simple : "stanga" (ghilimelele sunt voite) doreste un lucru simplu, si anume transformarea boborului in asistati sociali care sa voteze in vecii vecilor "stanga" (pt ca altceva nu stiu sa faca, deci vor depinde de asistanat). Nu este numai o caracteristica .ro, ci este un trend vizibil in mai toate tarile EU. Problema lor (a "stangii" n.m.) este insa ca aceasta strategie nu mai "tine" pt ca nu mai e nimic de redistribuit (a fost deja redistribuit cam tot ce se putea). Poate s'o indura Dumnezeu de Romania si s'o scuteasca de acest scenariu...Sa ne rugam pentru aceasta....
      Cu stima,

      M.D.
    • 0 (0 voturi)    
      Povesti... (Joi, 2 iunie 2011, 15:07)

      doru [anonim] i-a raspuns lui 1 milion de aromani in Grecia

      Cred ca sunteti un elev eminent si un atent propovaduitor al "politicii economice" a guvernului. Ceea ce spuneti sunt simple speculatii, simple enunturi. Cum credeti ca, in realitate, se va intampla acest lucru? Din pacate, si statul nostru este profund corupt. Cvasitotalitatea investitiilor sunt dirijate pentru a sifona banii in conturile celor de la putere. Cum doriti Dvs., concret, sa "diversificati" activitatile economice (ca oricum statul nu mai este agent economic!). Controlul strict a cheltuirii banului public? Nu vedeti ca reducerile se fac de-a valma, cu o cheie pentru toate activitatile bugetare, fara o analiza a eficientei institutiilor bugetare? La mine in oras a existat o singura cladire (de vreo 400 mp) in care erau masate toate institutiile de tipul pensii, ITM, asigurai sociale, la un nr. de cca 30000 salariati, acum sunt 5 cladiri de vreo 5000 mp la cca 5000 salariati! Absorbtia fondurilor UE? Ati incercat vreodata, concret , sa accesati un asemenea fond? Va spun eu, trebuie sa ai toti banii pentru realizarea proiectului, apoi stam de vorba... Asa ca, de la enunturi, greu cu practica! Trebuie o reforma profunda la nivel politic, la mentalitate; am ajuns sa cred ca numai un neamt ne mai poate salva....
  • +1 (1 vot)    
    Propunerile Presedintelui (Joi, 2 iunie 2011, 14:40)

    nano2k [utilizator]

    Nici nu ca se putea un exemplu mai bun ca propunerile Presedintelui sunt corecte si necesare pentru viitor.

    Cu PSDNL (devenit peste noapte USL) eram demult in situatia Greciei. Cine are minte, sa inteleaga!
    • 0 (0 voturi)    
      Din istorie... (Joi, 2 iunie 2011, 15:09)

      doru [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Sub cer albastru pe-albastru ocean/
      Corabia noastră aleargă-nainte./
      Mândră aleargă-nainte,/
      Prielnic e vântul. Meşter cârmaciul/
      Mândră corabia... Meşter cârmaciul!"

      „(...) Cu nemărginită încredere în partid şi în guvern, cu nemărginită încredere în forţa sa creatoare, poporul nostru va transforma, … marile şi măreţele perspective de azi în realizări concrete"
      „(...) Partidul este puternic şi are o conducere fermă, încercată, pricepută. ţara noastră are bogăţii uriaşe. Poporul nostru este harnic şi talentat.
      Apud Zaharia Stancu, acum cativa ani…
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Joi, 2 iunie 2011, 16:17)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui doru

        Nicio legatura.
  • +2 (2 voturi)    
    agentiile de rating sunt varza (Joi, 2 iunie 2011, 15:21)

    centaurikisul stelar [anonim]

    ratingul greciei trebuia de mult redus. aceste agentii de rating sunt inutile si nu inteleg cine e batut in cap sa le mai bage in seama. nu au anticipat nimic din criza. deci ce plus valoare aduc ei? si eu as fi fost in stare sa-mi dau seama ca grecii au probleme, deci de ce ii plateste cineva pe baietii astia sa arunce cu truisme? apa e uda si cerul e albastru. multumim, asta o aflam si singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Grecii au cu ce. (Joi, 2 iunie 2011, 16:56)

    florin [anonim]

    Este ușor de corectat,singura problemă fiind ,,beleaua Tăriceanu'' adică creșterea aparatului bugetar peste măsură,cheltuielile în industria de apărare fiind peste măsură trebuind să țină pasul cu înarmarea Turciei ajungând la15% din P.I.B.Avantaje au ,destule;infrastructură pusă la punct,capitalismul este funcționabil,85%trăiesc la oraș,15% trăiesc la sate reușind să exporte și să asigure consumul interior,populație mică cu puțin peste 10 milioane,zonă activă maritimă,pește din Mediterană,zonă strategică militară foarte importantă,un sistem bancar privat vechi de 170 de ani cu filiale răspândite pe la ruși,ucrainieni,unguri,turci,iugoslavi,italieni și multe alte țări.Singura greșeală a Greciei este forțarea evacuării bazelor militare americane de unde veneau bani frumoși din închirierea terenurilor.Nici Europa,nici America nu vor moartea Greciei după 5000 de ani de existență,fiind una din cele mai vechi civilizați de pe Pământ.