Emil Boc vrea sa continue politica de impozitare suplimentara a celor cu mai multe case

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2011, 14:40 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Emil Boc a anuntat in sedinta Guvernului de joi ca intentioneaza sa continue printr-un act normativ politica de impozitare suplimentara a celor care detin doua sau mai multe case, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. "Boc a fost nemultumit de rezultatul dezbaterilor si votului din Parlament, motivand ca nu este momentul opririi acestei politici care inca aduce bani la buget din partea celor care pot sa dea fara probleme. Ulterior, in guvern au fost comentarii de genul “parlamentarii au actionat in propriul interes”, au spus sursele citate.

Impozitarea persoanelor care au in proprietate mai mult de doua cladiri se va aplica doar pana la data de 31 decembrie 2011, potrivit unei legi publicata recent in Monitorul Oficial. Este vorba de Legea 88/2011 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

Ordonanta de Urgenta nr. 59/2010 adoptata de Executiv anul trecut, prevede ca persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri platesc un impozit suplimentar.

  • cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
  • cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
  • cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu.

In octombrie 2010, legea a fost respinsa de Senat. Insa, Camera Deputatilor, forul decizional a adoptat legea, pe 24 mai, cu amendamente care prevad ca actul normativ sa se aplice doar pana la data de 31 decembrie 2011.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1355 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cota unica (Joi, 16 iunie 2011, 14:47)

    Radu [anonim]

    O forma subtila de mentinere a cotei unice,tipic de dreapta.............:)))
  • +3 (3 voturi)    
    4 Case (Joi, 16 iunie 2011, 15:02)

    Vizitiul [utilizator]

    Cat platim daca avem 4 case si ne cheama Nastase?
  • +2 (2 voturi)    
    Dar ce sunt fraieri. (Joi, 16 iunie 2011, 15:10)

    haiducul [anonim]

    Ca multe altele nu o sa reuseasca,pai cum sa fie domni deputati si senatori cu o asemenea impozitare,
    Cand este vorba de buzunarul lor nu mai exista putere sau opozitie,fac front comun de parca ar fi frati gemeni,“parlamentarii au actionat in propriul interes” nu-i nici o noutate.
    Iar poporul nu scanceste ca este pus la jug si impovarat cu te miri ce fel de taxe.
  • -3 (3 voturi)    
    case (Joi, 16 iunie 2011, 15:23)

    dorin valeriu [anonim]

    Impozitarea caselor + aberanta si populista lege a chiriilor sunt un obstacol pentru investitorii care ar dori sa construiasca imobile de inchiriat, o afacere curenta in alte tari. Acesta este motivul pentru care desvoltatorii imobiliari construiesc doar apartamente de vanzare, piata grav lovita de scumpirea - restrangerea creditului imobiliar .
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai (Joi, 16 iunie 2011, 15:40)

      tocmai [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      tocmai ca locuintele inchiriate beneficiaza de o cota de impozitare normala. se incurajeaza chiar punerea lor pe piata de inchirieri.
    • -1 (1 vot)    
      aha... Negoita (Joi, 16 iunie 2011, 15:41)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Impozitarea propreitatilor in Romania este una dintre cele mai permisive din Europa.

      In tarile dezvoltate, impoztilu este calculat la o baza de impozitare egala cu chiria pe care ai putea s-o obtii pentru acel imobil. Asta e si unul din motivele pentru care Romania este si tara cu cei mai multi proprietari. Mai mult de 90% din populatie sunt propritetari. Ne permitem sa avem mai multe case!!

      Echivalent pentru Romania, de exemplu daca ai o garsoniera (pe langa locuinta de domiciliu) pe care ai putea s-o inchiriezi cu 300 eur, din prima trebuie sa platesti la stat un impozit lunar de 48 de eur, anual inseamna 576 EUR, indiferent ca sta cineva in ea sau nu. Cam care e impozitul acum? pai sa fie vreo 60 de lei ~ 15 eur.

      Dar deh, in Romania nu plateste nici dracu impozite, si se mira de ce nu avem bani de spitale si nici profesori, dar bisnitaru de locuinte isi cumpara, gen ceafa groasa, Audi A5 negru.
  • +3 (3 voturi)    
    MARIMEA FIECAREI CASE CONTEAZA ? (Joi, 16 iunie 2011, 16:36)

    MARINA [anonim]

    Sa spunem ca pe principiul ,, sa te ajuti singur" un om munceste si are o a doua casa pentru inchiriere si sporirea veniturilor la pensie ..pentru ce este impozitat suplimentar??!! pentru ca a facut sacrificii ??!!
    Este doar o faramitare a averii pentru a putea spori veniturile lunare si ca pensionar sa nu plangi pe langa farmacii .
  • 0 (0 voturi)    
    Impozitarea bogatilor (Joi, 16 iunie 2011, 17:12)

    Nicoleta Rusu [anonim]

    Normal ca nu este momentul opririi acestei politici! Am iesit din recesiune dar inca suntem in criza iar aceasta masura aduce bani buni bugetului… Romania are nevoie de stabilitate financiara iar daca este nevoie de impozitarea suplimentara a celor cu mai multe case atunci asa sa fie! Premierul Emil Boc are dreptate cand spune ca e nevoie ca aceasta impozitare sa continue.
  • 0 (0 voturi)    
    toate la timpul lor (Joi, 16 iunie 2011, 17:17)

    Noemi Varga [anonim]

    Consider ca aceasta metoda de impozitare a fost o masura corecta luata de guvern la timpul respectiv care se aplica la fel de bine si azi. Tot romanul cotizeaza la bugetul de stat iar cei cu mai multe proprietati nu trebuie sa faca exceptie de la aceasta regula.
  • +1 (1 vot)    
    Nu mi se pare foarte corect (Joi, 16 iunie 2011, 19:23)

    suki [anonim]

    Adica eu, care muncesc sa imi platesc o garsoniera luata prin credit, pot sa dau impozite, doamne fereste sa primesc vreo mostenire ca mi-l si majoreaza, iar altul, care sta mereu la mila statului, si a primit moka un ANL, nu da nici un ban. Ba mai mult, se simte bine in ANL-ul construit pe banii mei!!
    Toti astia care muriti de grija statului, ca n-are destui bani la buget, sunteti niste fraieri creduli, care ar cadea pe jos daca ar pune mina pe pix sa faca niste calcule. Faceti si voi un calcul citi bani ajung la stat daca din absolut orice cumparati pe lumea asta platiti direct la stat TVA de 24%. Fiecare litru de benzina e accizat cu 2lei, iar pt casele alea pt care ii blamati voi pe altii, omul a platit autorizatia de construire cu 0.6% din valoarea de investitie, pe linga alte nenorociri de taxe si avize. Poate nu stiti ca din banii pe care ii lasati la notar statul ia cea mai mare parte. Si lista poate continua la nesfirsit.
    Un singur lucru am vrut sa punctez cu aceasta insiruire: trebuie sa deschidem ochii si sa nu mai fim creduli; oriciti bani i-ai da pe mina unui guvern iresponsabil, el o sa zica ca tot nu ii ajung. Drept doavada, in peste 20 de ani de la revolutie, nici unul nu a venit sa puna cifrele pe masa, si sa spuna: atita am strins si atita am cheltuit, pe cutare treburi. Nu, nu fac asta, ca doar n-or fi prosti sa se dea in vileag ca au dat paralele pe apa simbetei....e mai rentabil sa infierezi comunist "bogatii" si sa continui sa ii storci pe toti, mai ales pe aia care cit de cit muncesc (daca is prosti...)
  • 0 (0 voturi)    
    pentru viitor... (Joi, 16 iunie 2011, 20:05)

    alina precup [anonim]

    Sigurantza zilei de maine si binele romaniei! De aceea ma numar printre cei care sustin si lauda masurile acestui guvern, nu numai pentru ca am vazut rezultate, ci pentru ca stiu ceea ce se poate face in continuare…
  • 0 (0 voturi)    
    bogatii si saracii (Joi, 16 iunie 2011, 20:07)

    Cristi Capusan [anonim]

    sunt perfect de acord cu faptul ca cei care isi permit mai mult trebuie sa plateasca mai mult - nu se poate pune semnul egal intre saracii si bogatii Romaniei iar Emil Boc a inteles acest lucru - felicitari, capul sus, si tot inainte!
  • 0 (0 voturi)    
    afaceri si intentii (Joi, 16 iunie 2011, 20:08)

    Adelline [anonim]

    Exista multi romani care au facut afaceri ilegale din imobiliare si traiesc bine merci in vile exagerate!! Intentiile premierului sunt de apreciat mai ales intr-o perioada in care orice ban in plus la buget conteaza enorm.
  • 0 (0 voturi)    
    guvern de prosti (Joi, 16 iunie 2011, 23:08)

    bogatu [anonim]

    eu sunt bogatu.Am 2 garsoniere.Videanu este saracu si are o vila-palat .Prietenul meu e desteptu si are o casa in Austria.Cand pot o sa-mi urmez prietenu.. SEC
  • 0 (0 voturi)    
    guvern de prosti (Joi, 16 iunie 2011, 23:19)

    bogatu [anonim]

    Eu,bogatu am 2 garsoniere.Videanu,saracu are o vila-palat.Un prieten desteptu are o casa in Austria.Cand voi putea ,voi fi si eu destept si Romania va incasa impozit ZERO.
  • 0 (0 voturi)    
    impozit (Joi, 16 iunie 2011, 23:23)

    I [utilizator]

    orice om ar trebui sa poata avea o casa pentru care sa nu platestesca impozit. Jos comunistii! numa aia iti intrau in ograda si luau ce doreau, "impozit". Vreti bani? la munca! e valabil si pentru guvernanti. Ia vedeti pe unde se scurg banii pe care ii strangeti deja si astupati gaurile respective. Munca.
  • 0 (0 voturi)    
    impozitare (Vineri, 17 iunie 2011, 11:19)

    ion [anonim]

    Nu se impoziteaza suplimentar "mai multe locuinte" ci detinerea de mai multe cladiri. E o excrocherie a guvernului. Daca detii pe langa locuinta si o cocina in curte, conform legii aceasta se va impozita suplimentar. Si daca detii cocina la o data anterioara locuintei atunci vei plati impozit normal pentru cocina si impozit majorat pentru locuinta. Asa excrocherie nu s-a mai intalnit.