Ministrul bulgar de Finante pentru CNN si BBC: Zona Euro trebuie sa invete de la Bulgaria

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:38 Economie | Finanţe & Bănci

Zona euro si restul UE ar trebui sa invete din exemplul Bulgariei in ceea ce priveste stabilitatea fiscala, a declarat ministrul de Finante bulgar Simeon Djankov intr-o serie de interviuri pentru CNN, BBC, Sky News si Reuters.

"Am invatat din criza globala ca avem nevoie de reguli fiscale stricte", a spus Djankov, ministrul insarcinat cu realizarea proiectului guvernamental Pactul de Stabilitate Financiara, un set de masuri legislative pe care l-ar putea lua Bulgaria pentru a pastra o disciplina fiscala stricta.

"Acum introducem in legea bugetului restrictii pentru ca guvernele sa nu poata avea politici fiscale indisciplinate. Este ceva ce toate statele europene ar trebui sa faca, iar zona euro ar putea invata de la Bulgaria", a spus Djankov, citat de Novinite.

El a subliniat ca a Bulgariei este extrem de interesata de perspectivele economice si fiscale ale statelor zonei euro, pentru ca 70% din comertul extern al Bulgariei se face cu eceste state.

Intr-un interviu pentru CNN, Djankov a subliniat, de asemenea, lectiile pe care statele din zona euro le pot invata din experienta Bulgariei.

"Atat ministrii de finante din UE, precum si politicienii si analistii trebuie sa fie constienti de faptul ca problemele din zona euro nu pot fi rezolvate partial si ca este nevoie de o solutie globala", a declarat el.

Intrebat de ce Bulgaria vrea sa adere la acesta "corabie care se scufunda reprezentand zona euro",  Djankov a declarat cunoscutului realizator CNN Richard Quest, ca prin tari precum Bulgaria si cele mai recent intrate in zona euro precum Estonia si Slovacia, zona euro s-ar putea transforma intr-un club fiscal conservator, o dezvoltare de care ar beneficia de toata lumea.

"Zona euro are o multime de invatat de la aceste tari, deoarece am trecut printr-o restructurare enorma a economiilor si a sistemelor bancare dupa prabusirea regimurilor comuniste, si aceste lectii au fost uitate intr-un fel", a subliniat ministrul de finante bulgar.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1862 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Au haz! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:55)

    Mircea_ [utilizator]

    Au haz bulgaroii astia! Au fost pe ultimul loc in Europa si dupa ce au aplicat masurile miraculoase, au reusit sa ...ramana pe ultimul loc! :)
    • +1 (3 voturi)    
      Sunt pe primul loc de la coada (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:05)

      vaisamar [anonim] i-a raspuns lui Mircea_

      =))
    • +1 (3 voturi)    
      Poate au dreptate (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:17)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mircea_

      Tu ce ai alege intre instabilitate si ultimul loc in Europa?
    • +2 (4 voturi)    
      Ce sa invatam? :)) (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:11)

      Ropride [anonim] i-a raspuns lui Mircea_

      sunt de acord cu tine :)) Bulgaria e cea mai corupta si cea mai saraca din UE si ne dau noua lectii stabilitate? :)) vai de capu lor... au investit cativa chinezi la ei in tara si gata.... se cred o tara atotputernica :)) vai de capu lor Bulgaria e tara in care populatia are cel mai scazut acces al apa potabila din UE :)):)) mereu au fost ultimii la tot...
    • +2 (6 voturi)    
      Bulgarii au haz, in restul Europei e tristete mare (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:52)

      OrmenLange [utilizator] i-a raspuns lui Mircea_

      Au ramas pe ultimul loc din cauza ca nu au permis "investitorilor" sa isi faca de cap cum si-au facut in Romania cu efecte dezastruoase pe termen lung. Romania este pe langa Bulgaria precum este iubitorul de manalele care sta cu chirie si si-a amanetat familia pt o limuzina pe langa un taran cinstit care se chinuie sa stranga bani din vanzarea de castraveti ca sa-si traga apa si canalizare. cine e mai bogat dintre cele doua personaje?
  • 0 (2 voturi)    
    Nenea ministru' (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:02)

    Emil [anonim]

    nimic despre Consiliul Monetar impus Bulgariei?
  • -1 (1 vot)    
    Stima noastra si mândria! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:29)

    Dimitar Kastravetoff [anonim]

    Într-adevar, balegarii sunt un model si exemplu pentru întreaga Europa dom'le, da' ce , de fapt pentru întreaga lume! Au cei mai mari castraveti din lume si bostanii cei mai grei, în plus nu se masoara nimeni cu ei la grosimea cefei! Ce sa-i faci, un popor plin de complexe de inferioritate, tara în care mafia îsi are sediul principal, o gloata plina de admiratie netarmurita pentru cioloveci si care se lauda ca în foarte scurt timp va fi mai bogata decât.....românii!!! Acum toata elita europeana, Merkel, Sarkozy, Barroso, Cameron etc.etc. va da buzna la Sofia ca sa învete de la marele popor balegar si de la realizarile lui marete, iar Balegaria va fi implorata sa intre cât mai repede în zona euro si în Schengen, ca fara ea UE se va prabusi inevitabil! Chiar ca au haz cefele groase din Mafiastan! Dar cine stie, poate ca UE are nevoie si de o tara pe post de bufonul curtii, poate ca Merkel et & s-au amuzat copios citind afirmatiile lui Balsoi Ceafa Gogosarov, si din cauza asta vor invita Mafiastanul balegaresc sa adere la zona euro! Doamne, gradina ta!
  • -1 (1 vot)    
    Pai da... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 16:35)

    molotov [anonim]

    Sa inteleg ca ceafa groasa ne explica cum sa nu patim ca nasul subtire? :)
  • 0 (2 voturi)    
    ehe, unde-i inflatia de altadata? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:27)

    gogoasa bulgareasca [anonim]

    Bulgaria a avut la un moment dat, in 1997, o inflatie de 1082%. Intre timp s-a dat peste cap si a devenit o economie model de la care, vai, tarile membre euro ar trebui sa i-a exemplu.
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate bulgarul. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:05)

    mircea [anonim]

    Deja doi comentatori(Mircea si Ropride) fac misto.Chiar au uitat ce sa intamplat in Bulgaria si nu numai.Si in Romania prin anii '90 era o inflatie de groaza,dar nu sa intamplat ca la bulgari,sa circuli cu tramvaiul si sa platesti cu oua.leva nu mai avea nici-o valoare.De fapt au si adoptat pentru o perioada marca germana si finantarea a fost asigurata de Germania.Poate ca ,daca nu aveau niste apucaturi mai rele ca noi,erau departe.
    • 0 (2 voturi)    
      Offf... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:16)

      RoPride [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Poi bineanteles ca fac misto.In momentul in care esti o tara puternica din punct de vedere economic, da sigur poti sa dai sfaturi de cum sa ajunga si altii ca tine, dar in cazul Bulgariei? Spuneti-mi si mie ce e de admirat? Sunt vreo mare putere economica si nu stiu eu? Daca sunt imi cer iertare ....
  • -1 (1 vot)    
    o idee bună (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:34)

    ampersand [utilizator]

    Euro trebuie înlocuit cu castraveciorul, având drept monedă divizionară feliuţa. În sediul băncilor va domni mirosul de aprozar. Depozitele la vedere vor fi interzise, iar cele pe termen lung vor fi păstrate în borcane cu oţet şi mărar. Bancherii nu vor mai purta costum, ci şorţ de muşama verde, tras peste o cămaşă cu picăţele transpirată la subsuori. Inflaţia castraveciorului va fi influenţată doar de încălzirea globală.