Francul elvetian a atins un nou nivel record in raport cu moneda nationala, de 4,0865 lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 13:33 Economie | Finanţe & Bănci

Leul a continuat sa se deprecieze in fata francului elvetian, care a ajuns la o noua valoare record de 4,0865 lei/franc, desi Banca Nationala a Elvetiei a anuntat miercuri noi masuri pentru a contracara aprecierea francului. Dupa anuntul bancii centrale a Elvetiei, francul a pierdut teren in fata euro si a dolarului american, fiind cotat la 1,0402 unitati/euro, respectiv 72,34 centime/dolar.

In ziua anterioara un euro putea fi cumparat cu 1,0075 franci elvetieni, in vreme ce un dolar era cotat la 70,71 centime.

BNR calculeaza cursul leu/franc in functie de cotatiile euro/franc de pe pietele internationale si leu/euro de la Bucuresti.

Moneda nationala s-a apreciat usor in fata euro, cursul BNR fiind cu 0,50 bani mai mic decat cel de marti, de 4,2620 lei/euro.

Leul a castigat teren si in fata monedei americane, dolarul fiind cotat la 2,9629 lei, comparativ cu un nivel de 2,9892 lei/dolar publicat marti. In acelasi timp, 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,8658 lei, dupa ce in ziua anterioara cursul de schimb afisat de BNR era de 3,8780 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   










2908 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    super ! :( (Miercuri, 10 august 2011, 13:38)

    mihai [anonim]

    aseara francul era cotat la 4,22 lei.
  • -4 (6 voturi)    
    Acu sa te tzii...:) (Miercuri, 10 august 2011, 13:48)

    Alui [anonim]

    Parca vad ca o sa intre unii in greva foamei ca sa scada cursul:).
    • +12 (12 voturi)    
      trist (Miercuri, 10 august 2011, 14:02)

      m [anonim] i-a raspuns lui Alui

      nu am sa inteleg bucuria fata de neplacerile/necazurile altora. daca "moare capra vecinului", totul e mai "roz" pentru unii
      • +3 (9 voturi)    
        Welcome to ... (Miercuri, 10 august 2011, 14:14)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui m

        Welcome to HotNews forum!

        Unde 95% din majoritatea posturilor sunt injurii, calomnii sau ironii intre:
        1) postaci si subiectii articolului;
        2) postaci si restul lumii;
        2) postaci.

        Sper sa nu fie sters si acest post.
        • +5 (5 voturi)    
          Aici e paradis pe langa EVZ (Miercuri, 10 august 2011, 14:50)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui cristi

          Citeam ziarul ala, dar acum nu mai suport mizeria din cometariile de acolo.
        • +3 (3 voturi)    
          Sa inteleg ca.. (Miercuri, 10 august 2011, 15:03)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui cristi

          .... ai frecventat si alte forumuri mult mai decente. Poate ne dai si noua, postacilor, niste exemeple de astfel de forumuri (din aceeasi categorie fireste).

          Multumesc!
        • +1 (1 vot)    
          ai vreo statistica sa ne dai si noua postacilor? (Miercuri, 10 august 2011, 16:11)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          sau doar lozinci?
      • +5 (5 voturi)    
        mentalitate balcanica (Miercuri, 10 august 2011, 14:19)

        instabil [utilizator] i-a raspuns lui m

        niciunde in lume nu ai sa intalnesti asa ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu tocmai iegzact! (Miercuri, 10 august 2011, 15:40)

          Con Tamplaru' [anonim] i-a raspuns lui instabil

          Si alte natii au sadismu' asta privind bucuria dementa la necazul altuia. Este adevarat, ca nu sunt mitocani, si iti ureaza "aterizare placuta" in modul cel mai elegant cu putinta. Dar este tot la fel de ...gretos, pentru ca prefacatoria si duplicitatea este...la mama ei! Macar romanii nu tin sa se prefaca!
      • +4 (4 voturi)    
        Exact (Miercuri, 10 august 2011, 14:26)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui m

        Acesta este unul din principalele motive pentru care suntem unde suntem: in aceasta stare de "fara perspectiva"

        trist....
      • +1 (1 vot)    
        Ma distram de mentalitatea romanilor (Miercuri, 10 august 2011, 14:49)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui m

        care refuza sa-si asume consecintele faptelor lor.
        Nu si-au dat unii foc ca SA LE DEA apartament primaria? Nu s-a catarat unul pe stalp ca a pierdut un proces?
        In general nu se merge la extrema asta, ca doar cine are parinti are de la cine lua bani si mancare:).
    • +3 (3 voturi)    
      De ce mai postezi? (Miercuri, 10 august 2011, 14:59)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Alui

      De fiecare dată când apare un articol despre franc vin şi comentez pentru că am credit în franci. Nu mă interesează să-i fie cuiva milă de mine, numai proştii mor de grija altora. Când am luat creditul plăteam cu 40% mai puţin decât dacă aş fi luat în Euro, lucrurile s-au schimbat dar nu or să rămână aşa tot timpul. Nu există o decizie pentru care să plăteşti 30 de ani şi să nu fie momente în care să regreţi dar creditul ăla a fost un lucru bun pentru mine, pierd mult mai puţin cu aprecierea CHF decât am câştigat prin ce am obţinut din creditul ăsta, poate nu e cazul tuturor dar când ţi se pare că lucrurile stau prost toate lumea trebuie să se gândească că într-o viaţă de om îţi este dat să treci prin multe încercări şi situaţii, unele fericite altele mai grele. Un credit e doar un credit nu e o condamnare la moarte.
      • +1 (1 vot)    
        Esti OK daca gandesti asa (Miercuri, 10 august 2011, 15:21)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Eu "ma leg" de aia care comentau ca:
        "Banca i-a OBLIGAT sa ia creditul in franci"(adica banca e de vina, ei sunt nevinovati ca niste prunci,
        "N-o sa mai plateasca, si sa vezi cum o sa vina banca in genunchi sa se roage de ei",(adica bancii ii e greu sa-i evacuaze din casa), etc, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum e momentul! (Miercuri, 10 august 2011, 14:11)

    mihai [anonim]

    Acum e momentul sa-mi vand francii... ;-)
    • 0 (0 voturi)    
      Ii vandui si eu (Miercuri, 10 august 2011, 14:52)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Aia de la banca transpirau de parca era sa dea faliment banca. Acu chiar daca mai urca, nu mai urca mult, iar eu mi-a facut plinul, ca sa zic asa.
    • 0 (0 voturi)    
      mai stai (Miercuri, 10 august 2011, 15:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      mai ai rabdare sa depaseasca si Euro
  • -4 (4 voturi)    
    Japita de BNR (Miercuri, 10 august 2011, 14:13)

    Alex [anonim]

    Mai ieri ne spunea BNR cum calculeaza cursul franc, ca-l raporteaza la Euro.
    Pai daca cursul Euro a scazut, francul s-a depreciat fata de Euro, cum se face ca francul e la un nou maxim in lei astazi?
    Gresesc cu ceva?
    • -2 (2 voturi)    
      Minusuri (Miercuri, 10 august 2011, 15:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Multumesc pentru explicatii "logicilor" si "economistilor" cu conturi pe Hotnews.
      • +1 (1 vot)    
        Eu nu ti-am dat minus (Miercuri, 10 august 2011, 15:50)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Dar pot sa iti explic ce nu ai inteles "mai ieri"

        Probabil ceea ce scria in articolul respectiv suna cu alte cuvinte cam asa:
        BNR nu calculeaza paritatea RON - CHF in mod direct (prin tranzactiile de vanzare cumparare care se efectueaza intre cele doua monede) ci folosind paritatea intermediara EUR.

        1 EUR = 4.26 RON
        1 EUR = 1.04 CHF
        => 1 CHF = 4.09 RON

        Cel mai probabil, nu ai observat corect faptul ca francul s-a apreciat fata de EUR si nu s-a depreciat. Astfel, desi RON a crescut fata de EUR, scaderea EUR in fata CHF a dus la cotatia care te-a mirat pe tine

        Bafta
        • 0 (0 voturi)    
          Explicatie (Miercuri, 10 august 2011, 16:56)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui justin

          Multumesc pentru explicatie insa am observat foarte corect "francul a pierdut teren in fata euro si a dolarului american, fiind cotat la 1,0402 unitati/euro, respectiv 72,34 centime/dolar" daca a pierde teren inseamna ca s-a apreciat ...

          Domnule, comparatia se face fata de ziua precedenta, eu de asta m-am legat.
          Daca Eur se apreciaza fata de CHF, LEU se apreciaza fata de EUR cum mama naibii CHF se apreciaza fata de Leu?
        • 0 (0 voturi)    
          Referire (Miercuri, 10 august 2011, 17:05)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui justin

          Se pare ca te incadrezi la cei descrisi mai sus ca "economisti".
          Sa luam sa analizam cifrele ca vad ca esti "expert"

          1. In ziua anterioara un euro putea fi cumparat cu 1,0075 franci elvetieni
          2. Francul a pierdut teren in fata euro fiind cotat la 1,0402 unitati/euro

          Si matale zici ca s-a apreciat francul fata de Eur nu? Bravo "economistule".
        • 0 (0 voturi)    
          Explicatie (Miercuri, 10 august 2011, 17:14)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui justin

          Facem verificarea matematica la demonstratia ta:
          1 Eur = 4.2620 RON
          1 Eur = 1.0402 CHF
          rezulta ca 4.2620 RON = 1.0402 CHF adica 1 CHF = 4.2620/1.0402 = 4.09728 RON
          Curs CHF = 4.0865 RON
          4.097 nu este egal cu 4.086

          Verificarea nu da asa ca mai incearca o explicatie.
          • 0 (0 voturi)    
            Expertii astia (Joi, 11 august 2011, 11:50)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            In loc sa iti pierzi timpul comentand aiurea pe-aici si incercand sa-mi demonstrezi ca nu sunt expert, mai bine puneai mana si aflai tu raspunsul "corect" la intrebarea ta.

            In primul rand, daca doresti sa faci o analiza trebuie sa te bazezi pe date corecte, nu pe ce ai vazut tu ieri. Uite aici cotatiile oficiale date de BCE pentru EUR/CHF:
            http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-chf.en.html

            Nu vad unde a pierdut francul in fata EUR dar ma rog, fiecare vede ce doreste. Daca te referi la date in timp real (http://www.cotatiivalutare.ro) atunci e altceva.

            Referitor la explicatia de care ai nevoie, cel mai probabil, diferentele care apar sunt legate de MOMENTUL la care se iau cotatiile de pe pietele internationale (CHF/EUR), respectiv momentul in care se afiseaza cursul BNR pentru EUR/RON. Este mai mult ca posibil ca intre cele doua momente sa existe o oarecare distanta in timp ceea ce duce la diferentele sesizate de tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu ... (Miercuri, 10 august 2011, 14:17)

    Mickey13 [anonim]

    ... cum se calculeaza si de catre cine, dar mi se pare cel putin aberant, daca nu dubios modul in care acest CHF creste in Romania! Leul se apreciza fata de: EUR, USD si Yen, CHF, iar pe pietele internationale CHF-ul se depreciaza frata de TOATE cele 3... Daca nu sunt alte interese la mijloc nu vad nicio logica in aprecierea acestuia fata de leu.
    • -1 (1 vot)    
      Cum se calculeaza (Miercuri, 10 august 2011, 14:35)

      viv [anonim] i-a raspuns lui Mickey13

      RON - CHF se calculeaza in functie de RON - EUR si EUR - CHF, deci prin EUR

      EUR - CHF se calculeaza in functie de EUR - USD si USD - CHF, deci prin dolar !!!

      aici e buba, dolarul este cel care s-a devalorizat extrem fata de franc (acum e undeva pe la 0.73 CHF la 1 USD), asta antreneaza si devalorizarea euro fata de franc si a leului fata de franc
      • 0 (0 voturi)    
        Calcul (Miercuri, 10 august 2011, 14:49)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui viv

        Corect insa din ceea ce spui cursul trebuia sa scada nu sa creasca cum s-a intamplat pentru ca:
        1. Dolarul s-a apreciat fata de franc:
        "francul a pierdut teren in fata euro si a dolarului american, fiind cotat la 1,0402 unitati/euro, respectiv 72,34 centime/dolar."

        2. Leul s-a apreciat fata de Eur si Dolar:
        "Moneda nationala s-a apreciat usor in fata euro, cursul BNR fiind cu 0,50 bani mai mic decat cel de marti, de 4,2620 lei/euro.
        Leul a castigat teren si in fata monedei americane, dolarul fiind cotat la 2,9629 lei"

        Cum spuneam mai sus, Japita de BNR.
        Japita care ia bani de la FMI ca "centura de siguranta" ca sa platim toti dobanda.
      • +1 (1 vot)    
        Nu-i chiar asa (Miercuri, 10 august 2011, 15:04)

        Gigell [anonim] i-a raspuns lui viv

        EUR - CHF e rata directa. La fel si USD - CHF.
        Tranzactiile Elvetia - EU sunt cam de 2 ori mai mari decat Elvetia - USA si impreuna reprezinta peste 80% din comertul exterior al Elvetiei.

        Mai la subiect: CHF s-a apreciat fata de EUR mai tare decat s-a apreciat RON-ul si raportul RON / CHF se calculeaza pe ruta RON - EUR -CHF (ceea ce inseamna ca CHF este moneda exotica fata de RON)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-i chiar asa (Miercuri, 10 august 2011, 15:04)

        Gigell [anonim] i-a raspuns lui viv

        EUR - CHF e rata directa. La fel si USD - CHF.
        Tranzactiile Elvetia - EU sunt cam de 2 ori mai mari decat Elvetia - USA si impreuna reprezinta peste 80% din comertul exterior al Elvetiei.

        Mai la subiect: CHF s-a apreciat fata de EUR mai tare decat s-a apreciat RON-ul si raportul RON / CHF se calculeaza pe ruta RON - EUR -CHF (ceea ce inseamna ca CHF este moneda exotica fata de RON)
    • 0 (0 voturi)    
      plus (Miercuri, 10 august 2011, 14:36)

      viv [anonim] i-a raspuns lui Mickey13

      Inca ceva: cursul BNR e anuntat la ora fixa, pe cand monedele se tranzactioneaza permanent. Cum zicea cineva mai sus, azi noapte era peste 4.20, dar la ora 13.00 a fost 4.08 tocmai pentru ca francul a scazut fata de alte monede (cum ai observat si tu mai sus)
    • 0 (0 voturi)    
      aaaaaaa (Miercuri, 10 august 2011, 14:37)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui Mickey13

      Leul se raporteaza la Euro , Euro la CHF , astfel se calculeaza, nu direct. Atata timp cat Euro se depreciaza fata de CHF , atunci CHF creste in acelasi raport cu leul + diferenta EUR-RON.
      • 0 (0 voturi)    
        Mentiune (Miercuri, 10 august 2011, 14:53)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui STF

        Euro s-a apreciat fata de CHF, Leul s-a apreciat fata de Eur, deci cursul trebuia sa scada. E logic sau nu?
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Miercuri, 10 august 2011, 15:40)

          STF [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Leul nu s-a apreciat fata de Euro, a ramas relativ constant la 4,26.
          Euro s-a depreciat fata de CHF.
          http://www.x-graphs.com/exchange-rates.php
          vezi aici , uite-te la niste grafice , fa niste calcule si termina cu paranoia.
          • 0 (0 voturi)    
            Verificare (Miercuri, 10 august 2011, 16:59)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui STF

            Prietene, intru aici ca sa citesc stiri. Trebuie sa stau sa le verific? Aia e investigatie si daca as sta sa o fac probabil as scrie articole mai bune.

            Conform articolului pe care-l comentez pe acest site "francul a pierdut teren in fata euro si a dolarului american, fiind cotat la 1,0402 unitati/euro, respectiv 72,34 centime/dolar".

            Daca vrei sa comentezi si sa faci pe desteptul fa-o pe forumul http://www.x-graphs.com/exchange-rates.php, eu aici comentez stirile Hotnews.
            Intelegi "informatule"?
            • +1 (1 vot)    
              atitudine (Miercuri, 10 august 2011, 19:33)

              STF [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Daca tu crezi ca atitudinea asta te ajuta in viata , succes .
    • 0 (0 voturi)    
      s-a depreciat francul si fata de lei (Miercuri, 10 august 2011, 14:41)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Mickey13

      nu trebuie sa faci comparatia numai cu anteriorul curs BNR, care e imaginea statica de la un moment dat. aseara, pe piata internationala, francul se aprecia in draci si ajunsese, cum se spunea in articol apoape la egalitate cu euro (1,007). in lei ajunsese la peste 4,22 (deci oricum la paritate mai buna pentru lei decat cea trecand prin franc). daca compari 4,22 de aseara cu 4, 0865 de la pranz (retinut de BNR) iti iese ca si raportul chf/leu urmeaza trendul international (oricum cursul se calculeaza indirect, in functier de eur/chf).
  • -1 (1 vot)    
    Francul elvetian (Miercuri, 10 august 2011, 14:32)

    nicanor [anonim]

    Toti papagi s-au bucurat ca Elvetia a luat masuri de oprire a ascensiuni francului lor, temantu-se de umflarea artificiala a acestuia,profund daunatoare la puturosenia si indolenta acestei tari, cultivata ca tabu,altar etc.
    Trebuie sa se dea peste bot acesti tari care traieste fara munca si intrat in secretele bancare cele detine(secrete ale expoatatorilor trecuti si moderni) si de pe urma carora traieste boiereste,pozand in tara laptelui si a mierei.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te mai agita atata (Miercuri, 10 august 2011, 15:11)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui nicanor

      ca poate patesti ceva.
      Un roman tipic:
      1. sa moara capra vecinului
      2. vorbesti fara sa ai habar
      Elvetienii sunt unul dintre cele mai muncitoare popoare iar secretul bancar se refera la faptul ca nu poate orice pulifrici (inclusiv politist sau procuror) sa se uite in contul tau. Adica ei protejeaza persoana, nu functionarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i criza, e o reactie bla-bla-bla... (Miercuri, 10 august 2011, 14:51)

    Marian Boldea [anonim]

    Niste guzgani isi muta banii in Elvetia - ca si cum asta i-ar putea ajuta cu ceva!
  • -2 (2 voturi)    
    francu' si si leu' (Miercuri, 10 august 2011, 15:05)

    johnny [anonim]

    oare nu va da faliment Hell-vetia asta cu moneda ei cu tot?!? Sa se inchida toate fabricile ca nimeni nu mai le cumpara produsele la ce pret ajung...
    Ar fi tare faza sa se coalizeze toti cei care au credite in franci si sa nu le mai plateasca nimic pana cand nu scade cursul francului la valoarea lui reala.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Miercuri, 10 august 2011, 15:13)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui johnny

      si de unde stii tu care e valoarea reala a CHF comparativ cu celelalte valute? A ajuns la nivelul asta tocmai pentru ca lumea il considera mai solid decat restul valutelor. Cred ca e singurul cu acoperire in aur.
      • 0 (0 voturi)    
        Acoperire in pirita eventual (Miercuri, 10 august 2011, 16:12)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Ia si citeste despre acoperirea lor in aur...

        http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2011/08/quantitative-easing-begins-in.html

        au dat si ei drumu' la facut bani...
    • +1 (1 vot)    
      Esti pe langa (Miercuri, 10 august 2011, 15:28)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Banca ti-a dat franci in mana? Nu, ti-a dat lei si tot lei iti ia inapoi. Nici tu, nici banca n-ati atins un franc de-al elevetienilor. Daca nu platesti e problema bancii din Romania, pe elvetieni ii doare-n spate.
  • -2 (2 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 10 august 2011, 15:29)

    Dariuka [anonim]

    Uite, d-asta nu am incredere deloc in Isarescu si BNR: intotdeauna miscarile lor sunt contrar celor din piata si in 90% din cazuri in favoarea unor bancheri... Chf se depreciaza fata de toate cekelalte (inclusiv fata de monedele din regiune) dar se apreciaza fata de leu... Maine iese Vasilescu si declara ca efectele la noi se vad la o zi-doua dupa... Si uite asa unii speculanti fac niste profituri nemeritate doar dun condei... Daca ar exista un organism de control asupra BNR Fac pariu ca stimabilii de acolo ar fi descoperiti cam PENALI!...

    Pt postaci: da, am credit in CHF dar e pe final si mi se cam rupe, sa urce francul si la 7 lei si nu ma doare prea tare...
    • 0 (0 voturi)    
      Unde vezi tu ca se depreciaza CHF ? (Miercuri, 10 august 2011, 16:15)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui Dariuka

      Nu despre asta e vorba, ca se apreciaza CHF in draci si aia de la Banca Natinala a Elvetiei nu mai stiu ce sa faca sa-l potoleasca ?
  • -1 (1 vot)    
    Piraeus, poti sa ma suni cat vrei ! (Miercuri, 10 august 2011, 20:50)

    Unul care intarzie cu rata de cateva luni incoace [anonim]

    Se pare ca soarta vrea sa nu mai platesc bancii creditul (neipotecar) .Sa vedem ce se intampla !