Un hacker viziteaza site-ul RATB si introduce linia speciala pentru Superman

de Alex Sima     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 10:29 Economie | Gadget

Siteul RATB spart
Foto: TownPortal
Site-ul RATB a fost spart in weekend, afisand pe pagina de tarife cateva date interesante:

Tarife      
      
Pentru batrani: UNA LINIE URBANA in directia Pat - Portile raiului
Tarif integral 30,00
Tarif redus 15,00

Linie speciala pentru Superman
Tarif integral 35,00
Tarif redus 17,50

Dedicata pentru toti controlorii zelosi
Tarif integral 50,00
Tarif redus 25,00

Pe langa informarea calatorilor cu privire la noile linii disponibile, hackerul a lasat si cateva mesaje "din inima":

- Mi-am tatuat pe p*** o p*** mai mare.

- Dragostea de tara naste prosti. Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii. E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii. (Parazitii) - Uite d-aia imi iubesc tara. he made me do it.

- Multe urari de bine angajatilor care isi fac exemplar treaba, cu un spirit civic senzational!

La sfarsitul paginii a fost inserat un clip postat pe Youtube, al carui actor principal este un controlor care se cearta ca la usa cortului cu un calator.

Pagina in cauza a revenit in cele din urma la normal.


Alex Sima - TownPortal


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

19023 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    nu ma prea incanta hacker-ii... (Luni, 16 martie 2009, 10:41)

    eeeuuuu [utilizator]

    dar pe asta il felicit! in special pentru versurile din "parazitii".
  • -1 (21 voturi)    
    e iures (Luni, 16 martie 2009, 10:48)

    gogu hecaru [anonim]

    super tare frate...bravo tie man
  • -2 (36 voturi)    
    bravos, admirati ilegalitatile (Luni, 16 martie 2009, 11:08)

    bozo [anonim]

    Super ceea ce faceti; comentand admirativ astfel de acte ilegale si penale nu faceti decat sa le incurajati.

    Musai trebuia sa mentionati ca tipul a scris si "Mi-am tatuat pe p*** o p*** mai mare", era de maxim interes si ca niste profesionisti adevarati trebuia sa informati poporul.

    Stiu ca n-o sa-mi publicati comentariul, dar ar fi super ca macar sa corectati abordarea si sa mai scadeti din admiratia aratata hackerilor.

    A sparge un site e ca si cum ar sparge un sediu de firma si ar scrie diverse prostii pe pereti. Nu au furat nimic, dar e huliganism si violare de proprietate.
    • +2 (12 voturi)    
      bravo (Luni, 16 martie 2009, 15:24)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui bozo

      ai minte de controlor
      • +6 (14 voturi)    
        si tu de roman al vremurilor noastre... (Luni, 16 martie 2009, 16:27)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        ...numai romanii admira infractorii inteligenti.

        Numai la noi (si in tarile subdezvoltate) inteligenta se judeca in valoare absoluta, nu conteaza ca face rau sau bine.
        In tarile civilizate nu exista admiratie pentru inteligenta daca e diabolica.

        O tara in care anarhia si hotia este laudata nu prea are mentalitate de tara dezvoltata.

        Succes in sub-dezvoltare, admira-i in continuare pe aia care sparg site-ul RATB ca sa le dovedeasca vulnerabilitatile. Presa i-a facut vedete fara sa merite, in curand va fi o competitie de idioti inteligenti care sa puna pe butuci siteuri de institutii, ziare, bloguri etc.
        • +3 (7 voturi)    
          poate ai dreptate (Luni, 16 martie 2009, 20:16)

          florin [anonim] i-a raspuns lui bozo

          dar dupa parerea mea va ///i pe voi cu "ilegal" si alte rahaturi. EU vad aici un singur lucru, un administrator incompetent cum sunt 90% din cei angajati la regii. Cine tinea aceasta pagina de web, cine a facut pagina de web si a permis sa fie gaurita, a fost testat site-ul web respectiv ? Pun pariu ca nu, a fost facut cu contract preferential si este administrat de nepotul vreunuia de la primarie. Pe pile si abea stiu sa instaleze un windows. Crezi ca se va lua cineva de adminul respectiv ca a fost gaurit site-ul respectiv ?
        • -2 (4 voturi)    
          Esti colectivist! (Marţi, 17 martie 2009, 8:19)

          jaffu [utilizator] i-a raspuns lui bozo

          Bai Nea Caisa,da de italieni ce spui ca il vor elibera pe hacker-ul ce le-a sifonat atatea?E mai greu pentru unii din voi sa priceapa informatica asta!
          • +1 (3 voturi)    
            si tu cam iresponsabil :) (Marţi, 17 martie 2009, 12:34)

            bozo [anonim] i-a raspuns lui jaffu

            Gogule, italienii i-au propus hackerului aluia reducerea pedepsei daca va colabora cu politia pentru depistarea anumitor delicte. Cu alte cuvinte el isi efectueaza pedeapsa, dar pentru ca accepta sa colaboreze va avea conditii mai bune de detentie si va fi eliberat mai repede. Nu era condamnat la moarte si e normal sa fie asa. Orice sistem normal incearca sa recupereze infractorii, fie ei inteligenti sau tantalai.

            N-a zis nimeni ca hackerii sunt prosti, am spus ca e inteligenta folosita gresit din motive de frustrare profesionala (pentru ca nu sunt platiti conform pregatirii), din teribilism sau (mai rar) din ambitia de a rezolva probleme dificile.

            Chestia asta cu spart situl RATB suna la fel de ilar precum treaba cu spionul Floricel. 'A aratat webmasterilor RATB vulnerabilitatile siteului' suna de un umor involuntar nebun.
            Ceea ce ramane insa, e partea distructiva, referitor la care imi mentin parerea: e huliganism (si poate chiar razbunare din partea celor ce nu au fost alesi sa faca acest site).
            Pe principiul ca trebuiau pedepsiti ca-s corupti sau ca fura, atunci sa distrugem si conductele termice ca RADET e mai hot, sa terminam si tevile de apa curenta ca si Apa Nova e banuita de manarii etc. etc.

            PS: Intamplator cam stiu destul de bine ce inseamna informatica.
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 17 martie 2009, 9:33)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui bozo

          Astea ilegalitati? :)) prietene esti hilar. In tara noastra cei cafe fura sute de milioane de euro sunt cei care ne conduc in timp ce cei care atrag atentia prin diverse mijloace la toate nedreptatiel care ni se intampla sunt trasi la raspundere imediat. Deschide ochii si nu mai fi berbec  :))
          • +1 (1 vot)    
            si cam care ar fi nivelul de toleranta minim? (Marţi, 17 martie 2009, 12:38)

            bozo [anonim] i-a raspuns lui festinalente

            de acord cu tine, sunt mari infractori nepedepsiti.
            Dar asta e un criteriu sa incepem sa actionam anarhic?
            Pai atunci e bine sa dam liber la graffiti pe usile vecinilor, spart geamuri babelor care cheama politia cand avem bairame etc.

            Tocmai ca am deschis ochii ca sa nu mai fiu mocofan din lumea a3a.
            Civilizatia pleaca de la aspectele marunte si daca la nivelul vietii obisnuite accepti tot felul de mici abateri precum cea de aici, atunci nu mai veni cu pretentii la hotii cei mari. Ei sunt doar rezultatul selectiei naturale, sunt cei mai buni din multimea de cetateni hoti si vandali.
    • +2 (2 voturi)    
      Uiti (Marţi, 17 martie 2009, 13:36)

      veronica [anonim] i-a raspuns lui bozo

      ca suntem in tara in care suntem si tot mai multi se gandesc cum sa-si faca singuri dreptate pt ca legea este doar de partea celor slabi doar atunci cand nu are nici un interes problema cu pricina.

      Toata stima maestre ca ai intrat pe site dar atat ti-as zice si matale - limbajul face diferenta intre un hacker si un pustan de mahala.
      • +2 (2 voturi)    
        nu uit (Marţi, 17 martie 2009, 17:12)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui veronica

        nu uit, dar daca vrem sa fie mai bine cineva trebuie sa inceapa sa se schimbe.
        Cel mai periculos lucru care se poate intampla e sa inceapa fiecare sa-si faca dreptate. Asta e anarhie si e la fel de periculoasa ca si aplicarea preferentiala a legii.

        In cazul de fata insa nu e cazul sa vorbim de facut dreptate, tipul care a 'agresat' siteul RATB s-a distrat.

        PS: repet, n-am spus niciodata ca hackerii sunt tipi prosti, dimpotriva, am spus ca sunt foarte inteligenti. Problema e ca in acest caz si-au folosesc aiurea inteligenta.
  • +7 (21 voturi)    
    :)) (Luni, 16 martie 2009, 11:11)

    niky86 [utilizator]

    f tare, au meritat o din plin. Chiar ar trebui infiintata linia superman, iar controlorii RATB sunt jalnici, cersesc banii, daca le dai 100 mii sunt super fericiti, merg si ei la o bere. Nu fac mofturi nici daca le dai 2 lei. Iar de tiganii care nu au bilet nici nu i deranjeaza, halal oameni, eu zik sa i faceti controlori pe unii jandarmi care se pricep f bine sa intimideze infractorii. Chiar am vazut niste razii pe la Miorita, sa mai faceti razi cu jandarmi ca se merita.
    • 0 (2 voturi)    
      wtf (Marţi, 17 martie 2009, 10:37)

      neluke [anonim] i-a raspuns lui niky86

      corect, eu de exemplu am ramas c gura cascata cand controlorul, care ma convinsese sa i arat portofelu ca sa-i dovedesc ca nu am buletinul la mine si nici bani, vazuse ca am un bon de masa, unu singur. si ma cheama mai intr-o parte si imi zice in soapta ca daca ii dau bonul ma lasa fara amenda..wtf??? iar razia de la miorita am prins-o si eu, si vreau sa zic ca jandarmu respectiv abia scotea 2 vorbe.halal tara cu reprezentantii institutiilor ei publice cu tot!!
  • +2 (16 voturi)    
    Finut (Luni, 16 martie 2009, 11:15)

    vladR [utilizator]

    Super tare! :)
  • +3 (5 voturi)    
    Pagina a revenit la normal??? (Luni, 16 martie 2009, 11:36)

    Mircea [anonim]

    O fi revenit pagina dar meniul principal nu functioneaza!!! Asa este o pagina normala? Verificati si voi comunicatele RATB inainte de a da stirea. Auzi functioneaza normal cu un mic inconvenient: Nu poti naviga pe site!!!
    • +3 (3 voturi)    
      merge in IE (Luni, 16 martie 2009, 13:48)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Foloseste IE sau un add-in IE pt Firefox. In Firefox pagina nu functiona nici inainte de incidentul de acum; probabil nu au auzit de alte browsere informaticienii lor.
  • +7 (17 voturi)    
    nu incurcati ideea (Luni, 16 martie 2009, 11:41)

    zerror [anonim]

    "A sparge un site e ca si cum ar sparge un sediu de firma si ar scrie diverse prostii pe pereti. Nu au furat nimic, dar e huliganism si violare de proprietate."

    Comparatia similara ar fi : daca lasi usa deschisa firmei , cu toate datele confidentiale, bunurile de valoare puse la vedere, iar cineva intra si iti lasa un biletel "Sunteti cam prosti in ceea ce priveste securitatea firmei dvs" cine e de luat de guler ? "hackerul" sau omul responsabil cu securitatea ?
    ...reganditi inainte sa postati...
    • +6 (10 voturi)    
      Nu incurca (Luni, 16 martie 2009, 12:03)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui zerror

      Ideea e ca de multe ori se cauta o ferestruica :P. Din punctul meu de vedere astfel de actiuni ar trebui sanctionate drastic.

      Daca era bine intentionat trimitea un mail la prostii aia de admini si o rezolva. Asa, doar s-a dat in stamba.

      PS: Nu pot totusi sa nu apreciez umorul.
    • +3 (11 voturi)    
      Nu e deloc asa... (Luni, 16 martie 2009, 12:12)

      plictisitu' [anonim] i-a raspuns lui zerror

      Comparatia nu e deloc potrivita. Nu oricine care intra pe site avea acces sa editeze paginile repspective, nu-i asa? Hacker-ul a folosit niste mijloace speciale pt. a obtine accesul de modificare pe site, exact la fel ca un spargator care foloseste un speraclu sau alte scule "speciale", asa ca mai las-o cu usile deschise... As vrea sa-ti vad mutra cand ai veni acasa si ti-ai gasi apartamentul devastat de hoti, ce scuze le-ai gasi... Probabil ca te-ai considera singurul vinovat, nu?
    • +5 (9 voturi)    
      sa regandim maestre :) (Luni, 16 martie 2009, 12:16)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui zerror

      comparatia nu e buna, 'usa firmei' nu era deschisa ci 'incuietoarea' era una banala, prea simpla pentru spargatori.
      Niciun site nu sta 'cu usa deschisa' ci doar au mai multe sau mai putine protectii.

      Mi se pare aberant sa feicitam spargatorul pe principiul ca a aratat o problema de securitate in sistem.
      In cazul asta ar trebui sa-i felicitam pe toti spargatorii de case cu incuietori simple montate la usi standard de bloc, pentru motivul absurd ca le-au aratat proprietarilor ca trebuie sa-si ia usi metalice, incuietori triple si sa faca contract cu o firma de paza si securitate.
      Adica eu sunt obligat sa investesc insutit pentru ca niste hoti 'de bine' mi-au spart casa si mi-au distrus bunurile pentru a-mi arata ca nu ma protejam suficient.

      halal optica, intr-adevar sa regandim inainte s apostam.
    • -1 (5 voturi)    
      intrebare (Luni, 16 martie 2009, 12:39)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui zerror

      tu chiar inchizi usa la casa cu cheia absolut tot timpul?
    • +1 (3 voturi)    
      idealul.... (Luni, 16 martie 2009, 13:08)

      gilfroro [anonim] i-a raspuns lui zerror

      ... ar fi ca atunci cand lasi usa deschisa la intrare, sa nu intre nepoftitii, iar dorinta de a distruge sau fura sa nu existe.
      Chiar daca pare o utopie, a fost o vreme cand chiar se intampla asta si in Romania. Eu am vazut prin ardeal, ce-i drept in zona rurala, cu ceva ani in urma astfel de case.
      Din pacate, responsabilul cu securitatea a aparut exact din cauza unora ca cel ce a "atacat" acel site. Ce este mai rau, este si ca nu a avut nimic de spus, multumindu-se doar sa aplice niste texte copiate de la altii si transformate, intr-un mod pueril, in limbaj de exprimare. Un putoi.
      Tot huliganism se numeste.
  • -4 (8 voturi)    
    Nebunii Internetului (Luni, 16 martie 2009, 11:57)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Daca cineva in Elvetia ar face asa ceva se va trezi la casa de nebuni cu patalama pentru toata viata. Probabil ca autoritatile in Romania moderna se ocupa mai putin cu prinderea celor ce provoaca cu premeditare asemenea incurcaturi si mai mult cu organizarea coruptiei si hotiei.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Miercuri, 18 martie 2009, 21:12)

      cris2008 [utilizator] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      Bine ca stii tu cum e in Elvetia. Vad ca iti place atat de mult incat te-ai semnat "Radu, Elvetia" si nu poti sa nu te abtii sa nu denunti lipsa de interes a autoritatilor romane pt delincventii online, spre deosebire de elvetieni, care toata ziua ii alearga pe ai lor pe acolo sa-i invete minte.
      Cert e ca RATB-ul e viciat, iar "hackerul" le-a dat o palma ca sa vada ca noi, desi suntem obligati sa folosim serviciile lor, nu suntem orbi la toata erorile din sistem, ca vedem controlorii zelosi, controlorii corupti, hotii de buzunare si ca putem sa facem mai mult decat sa inghitim in sec. "Hackerul" a gasit o bresa in sistem si s-a razbunat. Foarte bine a facut. Nu e vandal, nu e huligan, iar cine spune altfel sa se dea jos din masina si sa se urce in autobuz.
  • +1 (5 voturi)    
    Pagina a revenit in cele din urma la... (Luni, 16 martie 2009, 12:06)

    MauriceX [anonim]

    ANORMAL FRATILOR!!!

    Nu merge nici un meniu, Deh, poate ca cel care a facut site-ul nu a avut vreun back-up la indemana.

    Il scuzam de data asta, desi ar fi trebuit sa lase tarifele pentru liniile speciale nou-infiintate la locul castigat cu truda! La urma urmei nu-i usor sa spargi un site :D

    O zi buna si hazlie tuturor.
  • +6 (6 voturi)    
    .... (Luni, 16 martie 2009, 12:26)

    Vladutz [anonim]

    cine stie care o fi castigat "licitatia" pentru site-ul ratb, evident pe pile, si va dati seama ca e extrem de greu sa ai un back-up decent. patetic. tipic romanesc. pute a spaga. felicit si eu pe cel ce a facut gluma.
  • +1 (5 voturi)    
    domnilor.... (Luni, 16 martie 2009, 12:44)

    a4on4 [anonim]

    sa fim seriosi. Site-ul e o prostie. Cine il administra sa isi faca treaba. Daca nu stie sa invete. Eu zic ca RATB sa ii dea bani (din amenzi :)) pentru cursuri de specializare. Asa una doua toata lumea e webmaster?

    Felicitari!! Evident!!! Habarnistii sa taca!!!
  • -4 (8 voturi)    
    hackerul (Luni, 16 martie 2009, 13:33)

    Gheorghe Tarno [anonim]

    Daca hackerul e prins, trebuie supus unui examen
    psihiatric. Poate se decopera ca pe creier are tatuat un creier mai mic si mai neted cu doua emisfere drepte.

    Justitia este foarte moale cu criminalii
    cibernetici. Dar asta merita un bilet gratuit pe linia pe care a destinat-o batranilor.
  • +4 (6 voturi)    
    si asta pt ca applicatiile sunt facute pe genunchi (Luni, 16 martie 2009, 15:06)

    gheorghe [anonim]

    Solutie : folositi applicatii facute in Java, instalate pe application server, sa zicem WL8 / 10 (dar sunt mute altele, merge si Tomcat f.bine), rulate pe masini Linux/Unix cu baze de date Oracle si o sa-i lasati pe hacker-i fara obiectul muncii ... pe bune !!!
    Lasati odata pentru totdeauna PHP, ASP, Web serverul lui Windows si MSSQL si nu veti mai vedea scene de-astea hazlii !
    • +2 (4 voturi)    
      Imediat... (Luni, 16 martie 2009, 19:30)

      PHP-ist [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Ai gasit solutia unica si geniala pe care nu o vad 99% din webdeveloperi. Ma si mir cum de esti asa destept... <br/> De incarcarea procesorului, a memoriei serverului, cache, etc nu mai zici nimik? Java solutia universala! Hai lasa-ne si du-te si programeaza ceva in java sau mai bine apuca-te de flash ca e frumos, are animatie !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Java? Pai in aia e facut, in Java (Luni, 16 martie 2009, 19:39)

      Java-ist [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Domne, pai noi credeam ca l-am facut in Java. Cel putina asa ne arata noua "page source". Tie iti da cu HTML? Are ceva calculatorul tau probabil. Are la Java in el de nu poate duce, de aia nici nu merge in Firefox meniul orizontal. La scoalaaa meeeeyy inainte de a-ti da cu parerea.
  • 0 (4 voturi)    
    Angajam haker!!! (Luni, 16 martie 2009, 15:23)

    Mihai [anonim]

    Postati cv-ule unul din urmatoarele site-uri (la alegere):

    www.ratb.ro
    www.bnr.ro
    www.mapn.ro
    www.sri.ro
  • 0 (2 voturi)    
    Toata stima si respectul (Luni, 16 martie 2009, 16:00)

    bogdan [anonim]

    Felicitari tanarului :D
  • -1 (3 voturi)    
    BINE le-a facut .... nemernicilor !!! (Luni, 16 martie 2009, 16:07)

    Cetentereseaza [anonim]

    O meritau javrele RATB-iste !!!.....
  • +1 (3 voturi)    
    bravo baiete! (Luni, 16 martie 2009, 16:56)

    kllaus [anonim]

    cred ca scopul principal al acestei "interventii" este a arata faptul ca se platesc bani grei pentru a angaja firme sau IT-isti de 2 lei. Calitatea acestora este insa ZERO barat.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Luni, 16 martie 2009, 16:58)

    anonim [anonim]

    Sunt curios, e vreun putoi de 18 ani care a descoperit laturile Parazitilor si crede ca daca nu asculta manele e vreun geniu???
    Alaturarea Parazitii-hacker e una demna de mila, dar din pacate la noi hotia e vazuta ca o haiducie.
    La distrus si facut rau nu ne intrece nimeni, dar cand e vorba de facut ceva util suntem VARZAAAAA!
    Pe cand o stire in care un parlit de hacker a fost arestat si pus la munca in folosul comunitatii? Aia ar fi o stire, sa vada toti asistatii social din tara asta ca din cand in cand trebuie sa mai si munceasca.
    Acesti asa zisi hackeri sunt niste blegi fara prietene:)
  • +2 (2 voturi)    
    Nostalgie ! (Luni, 16 martie 2009, 18:59)

    Danut D Deleanu [anonim]

    Pe cand "copil eram" gospodarii din sat cutreeram !Daca stapinul era plecat de acasa lasa ca semn o matura in usa ca sigiliu.Nu se fura nimic, Azi si matura trebuie schimbata fiind infectata. DDD
    • -2 (4 voturi)    
      Admiratie (Luni, 16 martie 2009, 19:30)

      Extremism [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Admiratie pentru oricine e in stare sa infrunte institutiile corupte langa care ne facem veacul...
      • +2 (4 voturi)    
        pe ce te bazezi cand spui 'corupt'? (Luni, 16 martie 2009, 19:58)

        bozo [anonim] i-a raspuns lui Extremism

        adica de ce RATB ar fi corupt? :))

        pentru ca iau controlorii spaga?
        pai luati-va bilete si abonamente si controlorii vor pleca in somaj.
        sau faceti blatul ca niste oameni cinstiti ce sunteti si aveti taria sa nu dati spaga ci sa platiti amenda.

        Si daca toti am ataca si am distruge ce fac institutiile crezi ca ne-ar fi mai bine? Tot noi platim oalele sparte.

        Nu institutiile sunt de vina, ci oamenii.
        Sa belim ochii bine la alegeri si sa nu mai votam 'hackeri inteligenti' in fruntea tarii ci cetateni capabili sa-si foloseasca inteligenta in mod cosntructiv, capabili sa ridice si sa curete institutiile statului si nu doar sa le 'hakckereasca' precum astia de azi.

        Daca vrem cinste si corectitudine macar sa fim consecventi si sa cerem tuturor asta, inclusiv noua insine.
        Daca nu, sa nu mai acuzam pe altii de coruptie, furtisaguri si distrugeri daca noi suntem de acord cu aceste metode.
        • +1 (1 vot)    
          calator nervos cu abonament valid (Luni, 16 martie 2009, 21:27)

          BeznaWarrior [anonim] i-a raspuns lui bozo

          nici nu aplaud nici nu scuip respectivul hacker...Problema cu ratb-ul e alta : abonamentul e dublu fata de metrou...care credeti ca e motivu?!?70% din calatori sunt blatisti iar restu' de 30 tre sa acopere gaurile facute de astia...
          PS Nu suport toti cocotierii blatisti...Pe cand niste razii cu balenele de la jandarmerie cum se practicau pe vremuri....e de ajuns cate o razie la saptamana pe fiecare traseu si garantat va creste nr abonamentelor vandute...Problema e sa creasca si conditiile pt ca mertzurile luate pe 200 de mil de E nu sunt din banii ratb-ului ci din bugetul statului si daca nu ma insel sunt credite rambursabile...Care o sa va ridicati cu pretentii ca platiti impozite mai rasfoiti cartea/contractul de munca pe care l aveti si verificati brutul/netul cu care sunteti incadrati acolo (minim pe economie nu inseamna ca platiti impozite)
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 16 martie 2009, 22:33)

    unu [anonim]

    1.Nu sunt un putoi de 18 ani; hamsterul inca nu e major dar va garantez eu ca e cu multe clase peste majoritatea celor de pe aici.

    2. Am abonament; hamsterul e blatist uneori, insa il iertam.

    3. Nu ascultam manele. Nu ne credem genii.

    4. Nu mai faceti comparatia hacker-hot. Noi nu am furat nimic de acolo.

    5. Meniul era praf dinainte sa ne uitam noi pe acolo.

    6. Cei care sunt responsabili cu siteul nu si-au dat seama nici pana acum unde este problema, drept urmare au decis sa ia mirifica solutie: au blocat pagina de acces in control panel. Trist...

    Sfat: Nu cautati unde trebuie.

    7. NU ne credem hackeri!

    PS. Pentru cei care vor comenta: Nu sufar de dubla personalitate, Hamsterul este o persoana (A se intelege ca nu pot sa-i divulg numele). E paros, are urechi mari insa n-are coada. Pacat...
    • -1 (3 voturi)    
      pur si simplu resprect!!! (Luni, 16 martie 2009, 23:43)

      white mouse [anonim] i-a raspuns lui unu

      1. de furat ... si-a cam furat-o ADMIN-ul de la RATB, sau cel putin asa ar fi fost normal sa se intample
      2. si totusi ADMIN-ul si-a spalat o parte din pacate reactionand, fie chiar si prin banalul block

      intrebarea mea e: de ce tocmai RATB? Exista si un va urma? si daca da, cine e la rand?

      tks
  • +2 (2 voturi)    
    tips (Marţi, 17 martie 2009, 0:26)

    pt Mr/Ms Hacker (itza) [anonim]

    ce faci tu acolo este meserie oficiala in vest si se plateste bine, orice firma mare angajeaza expert testeri pt web security.
    n-ai nevoie de belele, fa-o pe bani si dormi linistit !
  • +2 (2 voturi)    
    site ratb (Marţi, 17 martie 2009, 8:05)

    anonim [anonim]

    In primul rand site-ul nu e adminstrat de catre angajatii ratb-ului. Site-ul e facut si administarat de un nene care a tras niste sfori pe acolo. Va spun din sursa sigura
  • -1 (3 voturi)    
    Tatzi suntem experti (Marţi, 17 martie 2009, 9:53)

    Oarecare [anonim]

    Si ne dam cu parerea cum ca adminul nu si-a facut treaba, vorbim de tehnologii teoretic sigure, si uitam ca si aia mai mari, si-o iau cateodata in freza ... poate si pentru ca personalul specializat e putin si al naibii de scump. Oricum, ce au folosit vitejii par a fi mai mult niste scripturi care se holbeaza dupa vulnerabilitati, iar restul ... s-a vazut :D
  • -1 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 17 martie 2009, 10:08)

    flo [anonim]

    felicitari si respect hackerului!
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Marţi, 17 martie 2009, 13:27)

    V [anonim]

    Bravo mai, desi cainii latra si caravana trece. Nu cred ca i-a afectat in vreun fel pe controlorii "cu simt de raspundere" ci cel mult i-a dat batai de cap informaticianului de la ratb. Data viitoare fa o lista cu nume de controlori, si dedica-le cateva vorbe de duh.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pentru bozo - cunoscatorul de hackeri (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:12)

      Pharek [anonim] i-a raspuns lui V

      hai sa iti explic eu o realitate cu totul alta fata de ce vezi la tv: hacker inseamna sa creezi propriile sisteme si programele cu care (brute force sau encoding) sa reusesti sa intrii intr-un anumit sistem informatic.CRACKER voiai sa il numesti pe individ... intr-o alta ordine de idei nu tin minte ca vreo tara europeana sa ofere conditii speciale vreunui cracker... cu atat mai putin italia.sau tu iti faci impresia ca diviziile de antihacking nu au specialistii lor ? inainte de a arunca cu "informatii" pe un blog asigura-te ca sunt si valide... diferenta dintre hacker si restul este ca 95% dintre ei sunt consienti de capacitatea lor... q.e.d
  • 0 (0 voturi)    
    - (Miercuri, 27 mai 2009, 20:51)

    cornel [anonim]

    acest "nenorocit" nu vrea decat sa arate cum ratb (ca orice institutie a statului) a virat sume enorme unei firme ce habar n-are (chiar e greu de aflat cum a ajuns firma asta sa faca site-ul ratb?! ...nu, e o combinatie: statul apeleaza la firme ad-hoc , care le apartin, directc sau indirect, pentru a lua din banii prostilor)
    si cica mai e regia autonoma....