Primele imagini cu noua familie de tablete de la HP

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 18 ianuarie 2011, 21:21 Economie | Gadget

HP Topaz
Foto: Engadget.com
Blogul Engadget a obtinut primele imagini cu noua familie de tablete de la HP, bazate pe sistemul de operare Web OS, pe care compania l-a dobandit in urma cumpararii producatorului de telefoane mobile Palm. Noile tablete vor veni, pentru inceput, in doua dimensiuni: 7 si 9 inci si au nume de cod Opal, respectiv Topaz.

Tableta nu are nici un buton in partea frontala si foloseste un conector micro-USB pentru conectarea la calculator. Inca nu sunt cunoscute specificatiile tehnice, dincolo de faptul ca va rula sistemul de operare Web OS, folosit de Palm pentru seria de telefoane Pre, si ca va avea o camera foto-video frontala.

Lansarea aparatului va avea loc la mijlocul anului, urmand ca acesta sa fie disponibil in cantitati mai mari in toamna.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7012 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    eee (Marţi, 18 ianuarie 2011, 22:00)

    miahi [anonim]

    in sfarsit o tableta care nu seamana cu ipadul=))))):P
    • +3 (3 voturi)    
      tableta (Marţi, 18 ianuarie 2011, 22:33)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui miahi

      Sunt multe care nu semana cu ipad, intra pe tableta.ro.
  • -5 (7 voturi)    
    Ipad (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 0:20)

    Andrei [anonim]

    Ipad ramane in top oricum
    • +4 (4 voturi)    
      fanboy, fanboy (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 2:03)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Eu zic ca nici nu ar trebui sa se mai deranjeze altii sa faca tablete sau telefoane.
      Pentru acesti tristi fanboys e suficient sa existe un singur producator. Apple e dumnezeul lor si nu au nevoie de concurenta. Monopolul e de la dumnezeu, asa ca de ce sa faca altii concurenta?
      Pentru acest fanboy ipad ramane in frunte pentru ca asa zice el. E o axioma iar axiomele nu au nevoie de demonstratie.
      • 0 (6 voturi)    
        Fanboys (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 3:20)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Exact. Sunt convins ca doar datorita acestor fanboys, spalati pe creier si ignoranti, Apple are in acest moment cam 87% din piata tabletelor.

        Calitatea produsului in sine, usurinta in utilizare, si numarul imens de app-uri la dispozitia utilizatorilor nu au nici o legatura cu asta. E rezultatul exclusiv al indoctrinarii lui Jobs.
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 8:01)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In top 10
  • +1 (1 vot)    
    Nebunia tabletelor... cu Di-stono-calm (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:41)

    Dan [anonim]

    Pai au mai facut oamenii tablete si inainte de Steve Jobs / Apple, nu-i asa?! Si ce s-a ales de ele? Mai stie cineva ceva de margelele, aaaaaa, pardon, de tabletele ce ni le prezinta periodic Microsoft Balmer? Dar de ale lui Mos HP, Nea Dell & Co.? Vin cu ele pe la targuri, ne promit ca la toamna vor iesi primele pe piata, si apoi tacere de mormant. Sau apare cate o porcarie cvasi-inutilizabila, la un pret de vorbesti singur.
    A venit si Apple cu iPhone / iPad si (dupa aceea) s-au desteptat cu totii. Luati de la noi (la toamna, nu acum!) tableta ieftina si buna! Tableta ce nu se compara cu prafuitul iPad.
    Ia, nemule, tableta de Di-stono-calm!
    Am inceput sa inteleg rostul acestor anunturi ce curg pe banda: Nu va grabiti sa luati iPad, ca vom fabrica o tableta de mii de ori mai buna si de sute de ori mai ieftina... la toamna.
    Eu nu spun ca nu e buna concurenta, dar hai sa comparam doua produse (sau mai multe) ce sunt pe piata.
    Sunt convins ca iPad va fi depasit/detronat de concurenti. Dar intre timp Apple/iPad au ramas in istoria IT ca fiind deschizatori de drumuri. Geniali! Bravo Stevbe Jobs! Iti doresc multa sanatate!!!
    PS. Cui nu-i place Apple, sa se inscrie pe lista de asteptare de la HP/Dell/Microsoft pentru viitoarele lor tablete, sau sa-si cumpere chiar acum ceva similar de la Samsung. Succes!
  • +1 (3 voturi)    
    apple (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:49)

    Valentin [anonim]

    Puneti mana pe produsele Apple si apoi comentati.
    Usurinta in utilizare si calitatea materialelor folosite de Apple sunt la distanta foarte mare de concurenta.
    Toate tabletele actuale sunt copii mai ieftine dupa iPad.
    Fiecare isi cumpara ce isi permite...si apoi se incurajeaza singur ce afacere a facut.
    Cert e ca toti cei care folosim produse Apple suntem niste tampiti si avem creerul spalat. :))
    • +1 (1 vot)    
      apple (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Snobismul face ravagii ...
    • +1 (1 vot)    
      Valoarea ta, valoarea taa (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:25)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      In cazul tau pare sa fie adevarata ultima afirmatie. E drept ca in limba romana se scrie 'creier', dar nu am pretentia ca tu sa fi aflat asta. Important e ca 'iti permiti' un ipad, iar ceilalti nu.
      Mertz si femei iti permiti, sau mai nou e suficient doar iPadul?
    • +1 (1 vot)    
      ...nu tâmpiți (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:39)

      kappa_cj [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      ...se scrie creier, nu ''creer''. ȘI nu, nu sunteți tâmpiți...sunteți botaniști, adică cei care puneți botul...de aceea că e șic. În primul rând nu văd marea utilitate a unei tablete. Nu înlocuiește un laptop, nicidecum....se plasează undeva între laptop și un smartphone, de fapt e un smartphone mai mare. Așa că..cel care o cumpără (și plătește mai mult decât pentru un laptop pe o tabletă Ipad)...este botanist...nicidecum tâmpit