Cel mai mic computer din lume

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 27 ianuarie 2011, 17:10 Economie | Gadget

CompuLab Trim-Slice
Foto: Trim Slice
Putin mai mare decat un hard disk de 2,5 inch, CompuLab Trim-Slice este un desktop ce inglobeaza un procesor Nvidia TegraTM 2. Trim-Slice are o carcasa de 0,6 inch grosime si este cel mai mic computer din lume, arata un comunicat al CompuLab. Desktopul va fi lansat in aprilie si va costa "mai putin decat o tableta".
 
NVIDIA Tegra 2 integreaza un dual-core ARM Cortex A9 de 1 GHz si un GeForce GPU in cadrul aceluiasi chip.

Fara a avea tastatura sau ecran (este desktop, nu netbook sau notebook), Trim-Slice are doar 130 x 95 x 15mm si include SATA SSD, 1GB de RAM, patru iesiri USB 2.0 SD, microSD, HDMI, Gigabit Ethernet, WiFi (802.11n ), Bluetooth etc.

Lansarea desktopului este anuntata pentru luna aprilie, Trim-Slice urmand sa coste "mai mult decat un streamer, dar mai putin decat o tableta".

Specificatii tehnice

CPU: NVIDIA® TegraTM 2 Dual Core ARM Cortex A9 1GHz, cu GeForce GPU
Memory: 1 GB DDR2-800
Storage:
Full size SD (SDHC)
Micro SD (SDHC)
SATA SSD (pana la 64GB)
Networking:
     1 GbE
     WiFi 802.11n + BT
Display :HDMI 1.3 full-HD + DVI (dual head)
Audio: Stereo line-out, line-in, 5.1 digital S/PDIF
Video in: PAL/NTSC
I/O:
    4 USB2 ports (480 MBps)
    1 USB device
    RS232 Serial port
Extension: JTAG, 2 UARTs, SPI
Housing: Fanless all-metal nickel-plated die-cast
Dimensions: 130mm x 95mm x 15mm – 5.1” x 3.7” x 0.6”
Power: 8-16V DC, 3W average​


Citeste mai multe despre   






















7310 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Care tableta? Ipad ? :D (Joi, 27 ianuarie 2011, 17:21)

    Anonim [anonim]

    Care tableta? Ipad ? :D
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Joi, 27 ianuarie 2011, 17:50)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      cred ca nu e prea greu pentru orice produs sa coste mai putin decat un iPad :)
  • 0 (0 voturi)    
    La noi se va lansa? (Joi, 27 ianuarie 2011, 18:42)

    Alx MAX [anonim]

    Acum 2 zile când am citit despre el m-am întrebat dacă la noi îl va vinde cineva! Şi acum mă întreb acelaşi lucru. Nu sunt un fan Motorola, dar pun pariu că echivalentul lui Motorola Atrix pentru piaţa europeană (bazat tot pe Tegra2) va avea mai mult succes: se poate folosi fie ca telefon, fie ca netbook! Citiţi articolul ăsta şi vizionaţi videoclipul: http://www.engadget.com/2011/01/09/motorola-atrix-another-look-video/
  • +1 (1 vot)    
    JTAG, 2 UARTs, SPI (Joi, 27 ianuarie 2011, 21:18)

    gigi [anonim]

    hehe, astea-s deja SF pentru userul obisnuit..
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 15:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Se mira lumea ca poarta la vitelul nou. Putin tarzie aparitia acestui "desktop" dar binevenita!
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce sistem de operare ? (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:49)

    bogdan [anonim]

    Asa.. procesor ARM.. deci tehnologie RISC pura.
    Ce sistem de operare va rula pe acest desktop ??
    In nici un caz windozele atat de popular.
    Cel mai probabil un flavour ciudat de Linux.
    Deci doar ptr pasionati. In nici un caz ptr end-user-ul obisnuit.
    Va fi un produs de super-nisa.
  • +2 (2 voturi)    
    integrarea cu masini (Duminică, 30 ianuarie 2011, 11:37)

    unu_de_aiurea [anonim]

    nu inteleg de ce firmele producatoare de masini(vezi Dacia) nu sunt mai mult interesate de multimedia si informatizarea masinilor...de genul:
    se poate luaun calculatoras din asta de 2-300 de euro, bagat in bord, cu un ecran si un dvd player, conectat cu 4-5 senzori la GPS, ulei, benzina si alte chestii si in ceva de genul 500 de euro(cred ca nu e mai mult ca simt ca eu personal as fi in stare sa il scot sub 1000, asa ca ei probabil l-ar scoate pe la 500 cu productia in masa) ar putea face un sistem de bord computerizat destul de performant(cu multimedia, GPS, informatii despre masina) care eu zic ca ar impresiona multa lume-cel putin eu as fi dispus sa platesc in plus pentru el, pentru ca e mai frumos sa il ai din fabrica, bine integrat, decat sa il cumperi tu si sa il instalezi apoi...
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Luni, 31 ianuarie 2011, 12:08)

      bobo21 [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Daca pe ei ii costa 500 de euro, tie ti-l vor vinde "bine integrat" cu vreo 2000 de euro. Putini clienti Dacia cred ca au chef de asa ceva.

      Uita-te numai la cat costa un amarat de MP3 Player montat "din fabrica", comparativ cu cat costa sa-l cumperi tu de la un magazin de electronice.
      • 0 (0 voturi)    
        aparent asa e dar... (Marţi, 1 februarie 2011, 10:54)

        xmen [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Nu e acelasi lucru! Un computer integrat in masina trebuie sa indeplineasca alte cerinte fata de unul obisnuit - legat de fiabilitate, rezistenta la vibratii, caldura, frig, umezeala etc, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    cheile..... (Luni, 31 ianuarie 2011, 13:13)

    jamal [anonim]

    misto cheile !
    de la ce masina !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:09)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui jamal

      de la una smechera :)))