5 lectii pentru societatea romaneasca extrase din noua investitie imobiliara a domnului Isarescu

de Ilias Papageorgiadis     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2012, 21:52 Economie | Imobiliar

O noua tranzactie a fost anuntata zilele acestea in media. O tranzactie ce nu a fost realizata de "oricine" ci de Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, domnul Mugur Isarescu. Omul ce, practic, sustine stabilitatea financiara a tarii si o protejeaza de certurile politicienilor, a facut o alegere ce pare excelenta. Conform imopedia.ro, acesta a "cumparat un apartament de 120 mp, in zona Arcul de Triumf, angajandu-se la un imprumut de paorximativ 700.000 lei (circa 155.000 Euro). Acest apartament face parte dintr-un complex rezidential al carui proprietar este in faliment", scrie Ilias Papageorgiadis pe blogul sau.

Pentru mai multe informatii, puteti gasi articolul aici.

5 lectii pentru societatea romaneasca

Daca informatia publicata in media este corecta, investitia D-lui Isarescu spune multe si exista cateva lectii ce pot fi extrase de aici. Sa le verificam impreuna:

1. Cand gasesti o oportunitate buna, este intotdeauna momentul potrivit pentru a investi in imobiliare

Cand proprietatea este buna, locatia este cea potrivita si pretul este atractiv, sa astepti nu mai are sens. Dl. Isarescu a cumparat o proprietate cu valoare reala si a incheiat tranzactia acum, nu a asteptat sa vina iarna cand au fost anuntate scaderi de preturi.

2. Daca venitul este in lei, si imprumutul trebuie sa fie tot in lei

Salariu sau este platit in lei asa ca a ales sa investeasca in lei. Anuntul acestei investitii trimite un mesaj important populatiei. Nu este o coincidenta  ca in ultimul timp bancile sunt dispuse sa ofere imprumuturi in lei (ce exista in surplus in visteriile unora dintre aceste institutii) si nu in Euro, o valuta scumpa si rara.

3. 1.200 - 1.300 Euro/mo pentru un apartament aproape de Arcul de Triumf

Daca un apartament de 120 mp in aceasta zona chiar costa 155.000 Euro (si nu 250.000 ¬ 300.000), atunci acest fapt este o directie clara pentru piata si pentru viitorul acesteia. Nu trebuie sa spun mai mult, sunt sigur ca intelegeti ce vreau sa spun.

4. Intrebati la banci (sau vorbiti cu prieteni care au acces la proprietatile de vanzare ale bancilor). S-ar putea sa aiba oportunitati disponibile pentru voi.

Conform canalelor media, Dl. Isarescu a cumparat un apartament ce apartinea Bancii Unicredit Tiriac. Aceasta banca a oferit initial un imprumut dezvoltatorului si, pana la urma, a ajuns proprietar. Aceeasi banca a oferit un imprumut Guvernatorului BNR, pentru ca acesta sa cumpere proprietatea.

Mult banci sunt dispuse sa va ofere o proprietate pe care o detin cu un discount decent si finantare. De ce? Pentru ca astfel rezolva o problema, primesc cash in avans si transforma o "activa ce nu produce nimic" intr-o activa generatoare de venit. Deci in realitate imprumutul nu inseamna bani in plus pentru ei. Daca ai acces la o banca, vorbiti cu reprezentantii acesteia. Daca nu, vorbiti cu cineva care are acces. Cred ca este o oportunitate ce merita incercata.

5. O proprietate pe masura statutului unei persoane

Dl. Isarescu este una dintre cele mai importante persoane din Europa. Cu toate acestea a investit intr-o proprietate ce nu este extravaganta daca luam in considerare statutul sau. Nu a ales sa cumpere o proprietate de 300-500 mp. A investit intr-o zona buna, intr-o proprietate buna la un pret bun. Nimic exagerat.

Cati dintre noi chiar cumparam o proprietate ce se potriveste standardelor noastre REALE? Cati dintre noi investesc in ce isi pot permite astazi si nu in ceea ce visam sa detinem? Mesajul este clar: daca Guvernatorul BNR cumpara o astfel de proprietate, atunci cineva cu un salariu de 1.000 Euro/luna ar trebui sa fie constient de standardele sale si sa isi ajusteze dorintele.

Acesta este opinia mea despre investitia anuntata a D-lui Isarescu. Voi ce parere aveti?


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

12595 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Rezon! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 22:30)

    Un Yesman [anonim]

    Poate că dl Papaorgiadis nu stie ce vrea sa spună subiectul mesajului meu si cine a fost Nae Ipingescu, dar articolul e scurt, bun si la obiect.

    Il felicitam pe dl Isarescu pentru alegerea făcută; Domnia Sa devine, iată, un veritabil trendsetter.

    Mai citim printre rândurile autorului că, pentru a ajunge la o asemenea proprietate din portofoliul "de aur" al băncilor, trebuie "sa ai acces". Afirmatia cam veştejeşte imaculata imagine, măiastru construită, a institutelor de credit autohtone.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Joi, 13 septembrie 2012, 7:53)

      cititorul [anonim] i-a raspuns lui Un Yesman

      Daaa, foarte imaculata e imaginea bancilor, peste tot in lume!!! Niste hoti, niste camatari la cravata!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Bancherul e hot, intradevar, (Joi, 13 septembrie 2012, 21:54)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui cititorul

        dar nu-mi fura banii, el imi fura ce-am in minte mijlocindu-se de bani.
  • +2 (8 voturi)    
    daca (Miercuri, 12 septembrie 2012, 22:30)

    Mazeta [utilizator]

    Mulți „dacă” în articolul ăsta. Mai pun și eu unul: „da, că totul este o vrăjeală”.
  • +10 (10 voturi)    
    Elemente lipsa (Miercuri, 12 septembrie 2012, 22:39)

    Paul [anonim]

    Cred ca lipsesc unele chestiuni esentiale, mai subiective, dar si obiective:

    1. Pretul pe metru patrat pe care il calculati pleaca de la premisa ca apartamentul a fost cumparat doar cu banii imprumutati de la Unicredit, ceea ce nu ma astept sa fie cazul. Nu cred ca daca Dvs sau eu mergem sa obtinem finantare pentru un apartament vom primi 100% din suma ce urmeaza a fi platita.

    2. Nu toata lumea se bucura de apreciere, la fel ca dl.Isarescu. E foarte posibil ca pentru alti doritori, pretul apartamentelor din complexul respectiv sa fie diferit. Totusi, daca banca nu a extras garantiile din procedura de insolventa in care este implicat complexul imobiliar respectiv, pretul diferit ar trebui aprobat de catre Comitetul Creditorilor.

    Una peste alta insa apreciez si va felicit pentru articol si opiniile exprimate, insa cred ca ar trebui sa fim putin atenti la unele nuante.
  • +14 (14 voturi)    
    Parerea mea este ca (Miercuri, 12 septembrie 2012, 22:45)

    CtrlV [utilizator]

    La salariul meu o sa cumpar un cort .. si-l montez langa o cismea, sa am si apa curenta ...
    • +3 (3 voturi)    
      asa este (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui CtrlV

      cativa, doar cativa, raportat la numarul total de salariati, au 1.000 euro/luna, cei mai multi au aici, pe pamant, din pacate, 1.000 ron/luna Ș)
    • +1 (1 vot)    
      Si vei plati pt el (Joi, 13 septembrie 2012, 14:01)

      OrmenLange [utilizator] i-a raspuns lui CtrlV

      40 de ani, tu si copiii copiilor tai!
  • +1 (7 voturi)    
    Calcul gresit (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:17)

    Demostene [utilizator]

    Ca intotdeauna, oamenii nu vad pretul real. Daca s-a angajat la credit de 700000 lei pe X ani iar dobanda pe acei X ani este de inca 700000 lei atunci pretul platit pe mp este de 2600 € si nu 1300. Ma rog, 2600 este pretul maxim posibil insa tinand cont ca dl Isarescu stie foarte bine ca cea mai buna urmatoare investitie este sa-si achite anticipat creditul rezulta ca afirmatia corecta in articol ar fi trebuit sa fie: 1.300 - 2.600 Euro/mo pentru un apartament aproape de Arcul de Triumf.
  • +10 (10 voturi)    
    155000 langa arcul de triumf (Joi, 13 septembrie 2012, 0:10)

    MM [anonim]

    La pretul ala il cumparam si eu cu cash nu cu credite si alte magarii. Ce pacat ca eu nu gasesc sub 250000 in zona... Fiecare trage concluzia care o vrea.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Joi, 13 septembrie 2012, 7:46)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui MM

      Autorul ne induce ideea ca imprumutul guvernatorului = pretul apartamentului. M-am enervat pt ca am pierdut timp sa citesc articolul pana la capat.
  • +7 (9 voturi)    
    Cam tirziu (Joi, 13 septembrie 2012, 1:48)

    TK9 [utilizator]

    ... se prezinta Isarescu cu exemplul personal si cu lectiile. Trebuia s-o fi facut acum 10 ani cind tot romanul isi inchipuia ca nu e nimic mai misto pe lumea asta decit sa se imprumute de la banci si sa dea pe patru pereti de beton in Bucuresti cit pe o casa decenta in America.

    Era mut ca o lebada domnul Isarescu in anii in care bancile occidentale navaleau ca niste buldozere in Romania. Si cam tare de urechi si nici nu avea ochelarii la indemina, se pare... Acum, cind nu mai e mare lucru de ruinat, poate sa filozofeze linistit.
    • 0 (0 voturi)    
      Da' ce, domne? (Joi, 13 septembrie 2012, 18:55)

      Pierre.Smirnoff [utilizator] i-a raspuns lui TK9

      Aveti cumva impresia ca prima grija a guvernatorului BNR o reprezinta interesele romanului de rand?
  • +3 (9 voturi)    
    up or down (Joi, 13 septembrie 2012, 7:11)

    tontu [utilizator]

    Totul depinde de pe ce "parte" vom iesi din criza. Mugur zice ca ar trebui sa o facem pe crestere economica, eu zic ca ar trebui sa o facem pe o reducere severa a consumului, pe conservarea resurselor si protejarea mediului....
    • +1 (1 vot)    
      what? (Joi, 13 septembrie 2012, 11:22)

      unu [anonim] i-a raspuns lui tontu

      de ce a primit comentul asta minusuri? cresterea economic continua e ceva la fel de utopic ca si comunismul? cu ce a deranjat comentul?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-i utopica! (Joi, 13 septembrie 2012, 22:11)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Atata timp cat cladim folosindu-ne de munca parintilor, bunicilor, stramosilor, economia se va inalta.
  • -3 (7 voturi)    
    Cei (Joi, 13 septembrie 2012, 8:06)

    Jar [anonim]

    care il critica pe Isarescu dovedesc ca n-au inteles nimic din ce inseamna piata libera ,nu cred in piata libera si n-au viitor.Insa fiind foarte multi(...),nici noi ,astilalti,nu avem viitor.
    • +3 (3 voturi)    
      Piata libera? (Joi, 13 septembrie 2012, 8:38)

      F@r [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      Ne-a mai dat o "lectie" Mugur! In Romania piata monetara si financiara nu e libera sub nici o forma!
  • +2 (2 voturi)    
    Eu (Joi, 13 septembrie 2012, 8:19)

    Pruteanul [anonim]

    m-am oprit din citit la randul: "Omul ce, practic"...
  • +3 (3 voturi)    
    AMARNIC (Joi, 13 septembrie 2012, 9:09)

    SRA [anonim]

    Numai D.ISARESCU sa creada ca acest apartament costa 150'000 Euro.

    Chiar asa de prosti considera Romanii, se inseala amarnic !!
  • +5 (5 voturi)    
    daca nu esti in sistem, nimic nu e (Joi, 13 septembrie 2012, 9:27)

    m. preda [anonim]

    Cind punga devine mai mica si pretentiile devin mai mici. Dar nu e cazul lui isarescu, asa cum se sugereaza in articol. Altul din afara sistemului, n-ar fi avut acelasi acces avantajos nici la pret si nici la credit. Poolimea intra pe alta usa de acces fata de isarescu. Asa ca articolul in mod fals il camufleaza pe isarescu in spatele unui 'trend' care nu il reprezinta. Ma bucur ca lumea a primit articolul asta de PR asa cum se cuvine!
  • +1 (1 vot)    
    Dar Dobinda ? (Joi, 13 septembrie 2012, 11:35)

    Rekomeister [anonim]

    Pai da dar eu vreau sa stiu cu ce dobinda a obtinut Isarescu imprumutul. Nimeni nu zice o vorbulita despre asta. Si cit e dobinda ptr un cetatean obisnuit. Daca mai tii minte d-aia Presedintele Germaniei a trebuit sa isi dea demisia acum vreo 2 ani ptr ca obtinuse un imprumut cu o dobinda preferentiala. Asa ca nu se sufla nici un cuvintel despre dobinda.
  • 0 (0 voturi)    
    trilaterala (Joi, 13 septembrie 2012, 12:05)

    andrei [anonim]

    Nu ati auzit de Trilaterala. Sunt (3) romani acolo.
    Unul este Dl. Isarescu si unul este presedintele bancii in cauza. Al treilea nu este implicat in afacere. Care-i mirarea?
  • 0 (0 voturi)    
    credit vs. pret (Joi, 13 septembrie 2012, 13:13)

    Ilinca [anonim]

    eu inteleg ca creditul este 700.000 mii lei, dar nu rezulta ca atit e si pretul apt. Posibil ca dl. Isarescu sa fi "pus" o suma care poate fi oricit, mai ales ca practica bancilor e sa solicite cumparatorului un aport personal. Deci posibil ca pretul sa fi fost mai mare.
    Ref. la achizitia unui apt. "sub statutul dumnealui": a afirmat ca va locui acolo? Poate l-a cumparat sa il inchirieze sau pt. vreo ruda sau sa isi faca birou de consultanta mai tirziu...
  • 0 (0 voturi)    
    hiper inflatie (Joi, 13 septembrie 2012, 18:09)

    angel [anonim]

    Singura concluzie pe care o trag este ca nici macar el nu are incredere in RON. Daca ar fi avut, ar fi platit cu Euro si USD pe care ii are in conturi si ar tine depozite numai in RON.
    Sub cirma acestui domn, leul s-a depreciat de 10000 ori in 1990 - 2000.
  • 0 (0 voturi)    
    Adicatelea... (Joi, 13 septembrie 2012, 18:51)

    Pierre.Smirnoff [utilizator]

    ...daca guvernatorul BNR si-a luat un apartament cu un pret cam egal cu salariul lui pe un an, cel cu salariul de 1.000 de euro pe luna cam cat sa-si ajusteze dorintele? Ca la 12.000 nu prea am observat oferte p-aci...