Piata imobiliara intra in atentia autoritatilor: miza este uriasa

de D. Zaharia, A. Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:11 Economie | Imobiliar

Consiliul Concurentei a anuntat inceperea unei "analize" pentru cunoasterea pietei imobiliare si a serviciilor conexe trazactiilor imobiliare. Potrivit unui comunicat al institutiei, Consiliul Concurentei va analiza structura si mecanismele pietei. Scopul este acela de a gasi eventuale prevederi anticoncurentiale, urmand ca raportul final sa fie facut public.

Mai mult, Consiliul Concurentei ii invita pe cei afectati de eventualele mecanisme neconcurentiale ale acestei piete sa trimita informatii.

"Conform estimarilor, bunurile imobiliare reprezinta intre jumatate si doua treimi din averea totala a majoritatii economiilor europene. In plus, cea mai importanta tranzactie financiara pe care un consumator obisnuit o va efectua in decursul vietii sale o reprezinta vanzarea/cumpararea unei locuinte", se arata in comunicatul de presa.

Analiza va dura cateva luni

Analiza pe care si-a propus sa o realizeze Consiliul Concurentei ar putea determina, ulterior, luarea unei decizii pentru deschiderea unei investigatii privind incalcarea concurentei. Analiza a fost initiata pentru evaluarea pietei imobiliare, asa cum s-a intamplat si in alte domenii sensibile - retail, farmaceutice si telecom.

Consiliul Concurentei a vrut ca aceasta analiza sa fie facuta de experti independenti si a cerut chiar oferte in aceste sens, dar nu a primit nici o scrisoare de intentie. Cercetarea pietei imobiliare este estimata sa dureze cateva luni si vizeaza intregul lant de intermediere, care include agentii imobiliare, notariate si Cadastru.

Exista un precedent

Consiliul Concurentei a dat doua decizii privind incalcarea concurentei pe piata imobiliara, in 2004 si in 2005. Cele doua decizii se refereau la fixarea preturilor prin intelegere, mai exact agentiile imobiliare au stabilit tarife minime sau de referinta incasate pentru intermedierea vanzarilor si cumpararilor. In 2004, Consiliul a anulat intelegerea dintre 28 de agentii imobiliare din Braila de a practica un comision minim pe tranzactie de 2,5% plus TVA. Totodata, agentiile au fost amendate.

In 2005, Consiliul a decis anularea unei alte intelegeri stabilite intre agentiile imobiliare membre ale Uniunii Nationale a Agentiilor Imobiliare referitoare la practicarea unui comision minim de 2% plus TVA si a unui comision de referinta de 3% plus TVA. Amenzile date au fost de 5% din cifra de afaceri obtinuta in anul anterior sanctionarii.

Si BNR cere mai multa transparenta

Anuntul Consiliului survine la doar o zi dupa ce Mugur Isarescu, guvernatorul BNR, a recunoscut nevoie unei transparente mai mari pe piata imobiliara. Mugur Isarescu le-a cerut notarilor sa raporteze valorile reale ale tranzactiilor pe care le inregistreaza, sustinand ca datele actuale sunt insuficiente.

"O sa ne intalnim probabil saptamana viitoare cu asociatia notarilor la banca centrala sa vedem primul element pentru a face o abordare, pentru a tine cont de preturile pietei imobiliare, sa ai date statistice fundamentate care sa reflecte realitatea", a precizat marti Mugur Isarescu, citat de NewsIn.

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romania (UNNPR) au declarat ca din octombrie 2007 se straduiesc sa obtina o intalnire cu Isarescu pentru a discuta aceste probleme.

"Am solicitat sa avem o intalnire in care sa prezentam date cu privire la numarul si valoarea tranzactiilor imobiliare, la valoarea expertizelor imobiliare care privesc terenuri, case (ne referim aici la pretul minim pe metrul patrat) si nu ne-au raspuns. Ne-au ignorat pana la decizia de astazi. Saptamana viitoare cand ne vom intalni ii vom pune la dispozitie toate statisticile cu privire la tranzactiile imobiliare", a declarat pentru HotNews.ro, Alin Briceag, editor de imagine al UNNPR.

Potrivit datelor UNNPR, valoarea impozitelor pe veniturile din tranzactiile imobiliare incasate de catre notari in 2007 a fost de peste 1,19 miliarde lei, dupa ce in 2006 valoarea aceasta s-a situat putin peste 925 milioane lei. Nu exista insa o evidenta a castigurilor obtinute de notari in urma tranzactiilor intermediate.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5970 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Aiurea (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:28)

    dorian [anonim]

    Pana o sa ajunga Consiliul Concurentei la o concluzie, o sa cada piata imobiliara!

    Mai degraba ar trebui sa intre pe fir Protectia Consumatorului sa ia anunturile din ziar si sa sanctioneze agentiile imobiliare ca au sute de motive petru asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:56)

      cumparatoru' [anonim] i-a raspuns lui dorian

      Sunt "agenti imobiliari", angajati la firme de real estate, care baga comisionul in buzunarul lor, firma angajatoare nici nu stie de tranzactiile lor! Si notarii nu au nici un motiv real sa declare pretul adevarat... ies castigati si clientii si agentii si firmele de imobiliare, singurul pagubit fiind statul, care isi scoate parleala prin introducerea unor preturi minime si prin alte si alte taxe!
      • 0 (0 voturi)    
        ce zici tu mege daca cumperi cu cash (Joi, 10 aprilie 2008, 11:54)

        Mihai Brad [anonim] i-a raspuns lui cumparatoru'

        Cati crezi tu ca au bani sa dea cash pe un apt in ziua de azi ? Ma refer la oameni simpli cu job-uri care isi cauta o casa in care sa locuiasca. Pentru ca doar ei au cum sa declare alt pret la notar. Ceilalti , care eu cred ca sunt peste 90%, cumpara cu un credit si atunci esti obligat sa declari suma reala. !!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 10 aprilie 2008, 12:28)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui dorian

      Acum ca si-au cam facut damblaua speculantii imobiliari (Becali, etc) e intradevar cazul sa normalizam piata. Primul milion e greu de facut, restul se fac legal. ...desi la noi uneori primele 100 sunt cu cantec sau chiar primele 2.7miliarde intr-un anumit caz. Dupa care trebuie sa ne infoiem si sa punem punct. Ce sa spun, mai bine mai tarziu decat niciodata.
  • 0 (2 voturi)    
    E bine (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:42)

    Ada [anonim]

    Poate fi un inceput.
    Magariile tranzactiilor imobiliare gen "cumpara tot sau tine sub cheie apartamanele fara sa se stie vanzatorul" spre a se tine la pret afecteaza mare parte a cumparatorilor.

    Apartamanetele si-au marit pretul in 4 ani cu 5-600% datorita monopolizarii pietei de mafia agentiilor imobiliare.

    Ar tebui interzise A.I., sau daca functioneaza sa aibia baremuri de adaos fixat prin lege.
    • 0 (0 voturi)    
      amatorism (Miercuri, 9 aprilie 2008, 13:55)

      tsunnami [anonim] i-a raspuns lui Ada

      informatiile se pot lua de la banci. de la cei care imprumuta bani.

      "hai, va rog frumos, spuneti-mi cat ati dat pe casa", LLLLLLLLOL
  • 0 (2 voturi)    
    Diletantism (Miercuri, 9 aprilie 2008, 14:34)

    dodo [anonim]

    Nu va mai faceti iluzii ca statul roman va fi in stare sa reglementeze ceva, nu aveti atatea contraexemple? Iar piata imobiliara in Bucuresti nu o sa cada niciodata sunt prea multe interese, incepand de la constructori si terminand cu dezvoltatorii. In plus tot romanul vrea sa se mute la Bucuresti. Presupunand prin absurd ca s-ar prabusi atunci in mod cert nu va mai vinde nimeni, iar chiriile vor creste exponential.Sunt foarte multi bani in piata.
    • +1 (3 voturi)    
      Preturile nu o sa scada (Miercuri, 9 aprilie 2008, 16:43)

      Unul oarecare [anonim] i-a raspuns lui dodo

      si piatza nu o sa crape! Daca preturile ar incepea sa scada din vari motive toti s-ar arunca sa cumpere deci preturile ar urca!
      Nu uitati unii au foarte multi bani si inca populatia dispune de sume negre necontorizabile nici la banci nici la notari!

      Acum tendintza generala a cumparatorului este expectativa si a developerilor minciuna si presiunea!

      singurul lucru ce se va intampla este ca developeri o sa inceapa sa vanda din ce in ce mai greu si o sa fie nevoiti sa aiba atuuri la vanzare si nu numai minciuni!
      atuuri de gen! o parcare asigurata, o sosea facuta, un parc amenajat, un cotract negociabil etc!

      pe scurt in urmatorii ani nu o sa scada preturile ci doar se va mai corela calitate ofertei cu pretul cerut!

      Dar pana atunci cat timp exista unii care dau bani pe cutii de beton in santiere de noroi la care ajung cu masina in 3 ore de trafic si li se pare OK, developerul prost sa fie sa scada pretul sau sa negocieze contractul!

      am lucrat pentru peste 10 proiecte imobilare si din gura develperilor am auzit de nenumarate ori "ce prosti sunt romanii" si se prapadeau de ras!

      trist!
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt asa de sigur (Joi, 10 aprilie 2008, 12:43)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Unul oarecare

        Imobiliarele la noi sunt ca si jocurile piramidale. Romania s-a imboatit prin cresterea valorii terenului, nu prin dezvoltarea echilibrata a economiei, industriei, agriculturii. iar terenul este acelasi, nici mai bun, nici mai rau cu cel din '90. Banii multi disponibili pentru tranzactii imobiliare sunt cei a speculantilor imobiliari bogati, bani care in ultima instata sunt cei din creditele consumatorilor finali. Mai sunt investitii straine fie direct in imobiliare fie indirect (ex. Nokia care prin prezenta justifica cresterea pretului in zona) dar la scala nationala terenul si constructiile sunt supraevaluate. Speculantii cu bani lichizi pot intradevar sa mai cumpere, dar prin aceasta nu fac decat sa isi agraveze si mai mult situatia fiindca nu vor avea cui sa vanda. Oamenii de rand (cei care muncesc 30-40 de ani pentru un credit imobiliar) cei care sunt singurii care pot sa transforme preturile imaginare ale imobiliarelor in bani reali, obtin credite mai greu sau prefera sa isi cumpere o proprietate prost localizata dar pentru care sa isi dea mai putini ani din viata. Iar terenurile si locuintele bine pozitionate raman nevandute.
        Romanii intradevar nu sunt destepti cand cumpara peste preturile din occident, dar si prostii se termina la un moment dat, iar cei care vor ramane cu investitii in imobiliare la un moment dat, apropiat (2 ani zic eu), vor pierde.
    • -2 (2 voturi)    
      Preturile nu o sa scada (Miercuri, 9 aprilie 2008, 16:43)

      Unul oarecare [anonim] i-a raspuns lui dodo

      si piatza nu o sa crape! Daca preturile ar incepea sa scada din vari motive toti s-ar arunca sa cumpere deci preturile ar urca!
      Nu uitati unii au foarte multi bani si inca populatia dispune de sume negre necontorizabile nici la banci nici la notari!

      Acum tendintza generala a cumparatorului este expectativa si a developerilor minciuna si presiunea!

      singurul lucru ce se va intampla este ca developeri o sa inceapa sa vanda din ce in ce mai greu si o sa fie nevoiti sa aiba atuuri la vanzare si nu numai minciuni!
      atuuri de gen! o parcare asigurata, o sosea facuta, un parc amenajat, un cotract negociabil etc!

      pe scurt in urmatorii ani nu o sa scada preturile ci doar se va mai corela calitate ofertei cu pretul cerut!

      Dar pana atunci cat timp exista unii care dau bani pe cutii de beton in santiere de noroi la care ajung cu masina in 3 ore de trafic si li se pare OK, developerul prost sa fie sa scada pretul sau sa negocieze contractul!

      am lucrat pentru peste 10 proiecte imobilare si din gura develperilor am auzit de nenumarate ori "ce prosti sunt romanii" si se prapadeau de ras!

      trist!
    • 0 (0 voturi)    
      tot romanu vrea in Bucuresti ? (Joi, 10 aprilie 2008, 11:57)

      ioko ono [anonim] i-a raspuns lui dodo

      Se mori tu ! tot romanu vrea in bucuresti ?! eu traiesc de 10 ani in rahatul asta de oras si abia astept sa plec de aici. As pleca cu ochii inchisi din mizeria asta de oras in oricare alt oras din romania daca asi gasi un job similar pe salariu similar...
      • 0 (0 voturi)    
        Bucurestiu nu e Romania (Joi, 10 aprilie 2008, 15:45)

        radu [anonim] i-a raspuns lui ioko ono

        pentru ca nicaieri in tara nu o sa gasesti job similar la salariu similar, eu iti spun ceea ce spun mereu:
        Bucurestiu nu e Romania
        Asa ca, stai aici sau pleca pentru jumatate din bani!
  • -2 (4 voturi)    
    nu totul e nergu (Miercuri, 9 aprilie 2008, 14:43)

    elaxxx [utilizator]

    eu pana acum ce am cumparat a fost inregistrat suma intreaga ... sa intamplat sa intrebe notarul cat scrie... dar suma intotdeauna a fost integral inregistrata si toate taxele catre stat platite.. si am avut de platit direct catre proprietari de agentii ..asa ca toti banii intrau in buzunarul lor....
    Problema monopolizarii preturilor este sustinuta de vanzatorii persoane fizice care la randul lor cer chiar mai mult decat agentiile. Exemplu foarte bun "apartament" de 34mp la 51000 de la persoana fizica sau apartament de 50mp la 54000 de la agentie si in zona mai buna.
    In plus agentiie sustin legalizarea operatiilor, asfel nu ajungi sa cumperi ceva fara actele in regula, sau sa inchiriezi ceva fara ca proprietarul sa-ti semneze contractul .. .aici agentia impune semnarea unui contract standard intre parti.
    iar agentiile care iau comisioane % din valoarea tranzactiei si fac asta legal n-au nici un interes sa nu se declare la notar suma reala.
  • 0 (4 voturi)    
    parghii ale statului (Miercuri, 9 aprilie 2008, 14:52)

    alex [anonim]

    Statul roman are parghii pentru a controla cresterea alarmanta a preturilor in domeniul imobiliarelor.

    1.
    Spre exemplu, pentru revanzarea unei proprietati imobiliare in mai putin de 5 ani de la achizitia acesteia, vanzatorul sa plateasca o taxa de 200% din valoarea apartamentului(dar minim X RON).

    In acest fel, s-ar elimina achizitiile speculative, intrucat speculantul nu va mai cumpara proprietati in vederea revanzarii peste 1-2 ani cu un pret triplu.

    2.
    In privinta chiriilor, statul ar trebui sa gaseasca solutii pentru evazionisti, si cei care inchiriaza fara contract. La prima greseala, faptuitorul sa fie doar avertizat, la a doua, pedeapsa sa fie draconica.

    3.
    De asemenea, statul ar trebui sa creeze un organism (o agentie) de monitorizare a pietei imobiliare, auditata de un auditor international (pentru a se elimina furtisagurile, controlul politic si alte asemenea hotzii).
    Aceasta agentie ar trebui sa tina evidenta tuturor tranzactiilor, si sa publice preturile de referinta practicate pe piata imobiliara, asa incat orice cumparator/ vanzator sa acceseze informatiile publice, si in baza acestora sa ia decizia de a cumpara/ vinde.
    Toate tranzactiile sa fie facute in mod transparent, ca la BURSA, iar fiecare achizitie/ vanzare sa fie inregistrata in acest sistem.
    In cazul in care apar situatii in care agentul imobiliar pune placa cu "stiti, s-a vandut, dar mai este unul in cartier cu 5000 euro mai scump, dar grabiti-va ca se vinde ca painea calda", acea tranzactie sa se inregistreze in sistem, si sa aduca o penalizare substantiala partilor faptuitoare...

    Aceasta agentie ar trebui sa elimine de pe piata agentiile imobiliare; acestea nu fac nimic decat sa inhatze 6% din valoarea proprietatii tranzactionate, in rest... nimic.

    Degeaba stau in parlament, NU FAC NIMIC, si pentru asa noi ii platim cu bani grasi.
    • -1 (5 voturi)    
      Amatorism, draga Alex (Miercuri, 9 aprilie 2008, 15:23)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      Este piata libera sau nu ?
      Prost este cel care da banii, nu cel care cere.
      De ce sa se inventeze tot felul de comisii care sa se calce pe picioare ? Ce treaba au ei cu piata libera ? Sau ce treaba are Parlamentul cu banii mei sau ai tai ?
      La oricare dintre comentatorii de pe forum daca vine un cumparator si ii da un pret mare isi vinde imediat casa. Nu toti au capacitatea de a-si repartiza o casa si apoi sa o cumpere la un pret derizoriu.
      Banul este ochiul dracului pentru oricare dintre noi.
      • 0 (2 voturi)    
        Expresia "Prost este cel care da banii... (Miercuri, 9 aprilie 2008, 16:27)

        tavyy [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Am citit nu stiu de cate ori expresia "Prost este cel care da banii, nu cel care cere". Este o expresie care nu are ce cauta in acest context. Poti folosi aceasta expresie la piata din spatele blocului cand te duci sa cumperi lapte, oua dar nu in piata imobiliara. Daca pretul apartamentelor de 2 camere este acum 110.000 eur si cineva vrea sa vanda cu 140.000 eur cred ca-ti dai si tu seama (nu-i greu) ca nu o sa-l vanda decat in momentul cand apartamentele de doua camere vor avea un pret mediu de 140.000 eur.
        Daca prost este cel care da bani sa-si cumpere o locuinta, atunci cum se numeste cel care plateste chirie si este la cheremul proprietarului???
        • +1 (1 vot)    
          Hai fi serios (Miercuri, 9 aprilie 2008, 20:39)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui tavyy

          Se cheama chirias si nu e la cheremul proprietarului. Plateste pentru un serviciu, asa cum platesti abonament la mobil sau la televizor. E fraier ala care nu stie sa aleaga cum trebuie si ajunge la cheremul proprietarului, cam ca la cumparatori.
        • +3 (3 voturi)    
          Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 0:05)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui tavyy

          Fraier sau lenes, cum vrei tu.
          Chiria trebuie reglementata si impozitul pe proprietate in functie de zona si de valoarea de piata.
          • 0 (0 voturi)    
            Cred ca esti de pe alta planeta (Joi, 10 aprilie 2008, 10:37)

            tavyy [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Puisor eu am impresia ca tu stai cu parintii. Inca te tine mama de mancare si iti spala hainele. Te invit sa-ti cauti chirie in Bucuresti si dupa vino sa mai comentezi fara rost pe forumuri. Acum sa nu vii sa-mi spui ca nu stai cu parintii ca stai intr-un apartamant si ai contract cu properietarul, ca ai declarat toata valorea chiriei la stat ca ai deveni penibil penibil. Eu nu cunosc pe nimeni, adica pe nimeni sa aiaba contract inregistrat la fisc si (citeste bine am pus si da?) sa declare toata chira pe care o primeste. (adaca cunosti vre-un caz asemenator tot ce e posibil ca o parte din cei 16% pe care tre sa-i plateasca prop la stat sa fie suportati de catre chiriasi.) Asa ca stai cuminte in banca ta si comenteaza la alte articole ca asta este peste capacitatea ta de intelegere.
            • 0 (0 voturi)    
              Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 11:39)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui tavyy

              Stau cu chirie cu familia mea de citeva luni, pentru a reduce cheltuielile unei constructii pe care o fac. Asta doar ca exemplu pentru tine.
              Revin la comentariul meu - fraierii sau lenesii stau cu chirie. Este valabil si pentru mine.
              Pentru intelegerea ta deplina, imobilul meu il fac fara credit bancar, pentru ca am ales varianta sa string cureaua pentru a ramine cu ceva palpabil.
              Asa ca mai usor ca nu le stii pe toate si nici cu cine stai de vorba pe forum.
              Ceea ce iti lipseste se numeste decenta - sper ca apreciezi faptul ca nu ii spun proasta crestere.
              • 0 (0 voturi)    
                ma rog... (Joi, 10 aprilie 2008, 14:02)

                tavy [anonim] i-a raspuns lui Alex

                daca tu te consideri fraier/lenes e parerea ta personala si ti-o respect insa poti sa-mi spui si mie niste lucruri: de la ce varsta nu mai stai cu parintii, pamantul pe care-ti construiesti casa este cumparat de tine sau mostenit de la cineva si daca parintii tai nu erau din bucuresti si lucrai aici te-ai fi considerat tot fraier/lenes daca stateai cu chirie. (asta daca locuiesti in bucuresti) daca nu locuiesti in bucuresti nu te mai obosi sa raspunzi pt ca este neimportant.
                Sa-ti mai spun un lucru oricat ai strange tu cureaua nu ai cum sa-ti faci casa singur in roamania. POTI sa fi cel mai bun dintre cei mai buni nu ai sa ai un salariu suficient sa-ti incepi o casa de la 0 fara un mic ajutor de la cineva (adica cumperi pamant + materiale + autorizatii + mobilata + etc etc). Asa ca nu mai barai degeaba pt ca ti-am mai spus. Acest subiect este peste capacitatea ta de intelegere si de rationamet.
                Si inca ceva pe mine nu ma intereseaza cu cine stau pe forum eu doar imi spun puntul de vedere legat de unele aspecte. Asa ca poti sa fii si copilul presedinteleui pt mine tot aia esti.
                • 0 (0 voturi)    
                  Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 17:47)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui tavy

                  Esti frustrat.
                  Ia lucrurile mai usor si vezi ca o sa cistigi foarte usor banii.
                  Depinde de ce target iti stabilesti.
                  Nu exista un mic ajutor de la cineva divin. Esti un roman tipic. De cine iti este frica ?
                  Vezi ca problemele sint in alta parte nu in piata imobiliara.
                  Apuca-te pe cont propriu de munca si cind dai de greu, angajeaza oameni. Restul vin de la sine daca iti faci serios treaba.
                  Tot ce fac este cistigat de mine si a mea sotie, fara ajutorul nimanui.
                  Nu am fost angajatul nimanui, decit in calitate de colaborator extern / consultant de specialitate. Parintii / socrii au fost detinuti / persecutati politic / deportati.
                  Daca tu crezi ca o sa ai vreodata o casa dintr-un salariu, crede-ma, te inseli amarnic. Ia-ti viata in maini si o sa ai 10 case.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu inteleg (Joi, 10 aprilie 2008, 13:53)

              Niko [anonim] i-a raspuns lui tavyy

              Tot zici despre contract, asta e singurul lucru de care poti sa te agati probabil. De fapt ai dreptate, singura diferenta dintre chirias si cumparator este ca cel din urma are contract cu banca, unde se precizeaza cam cat e chiria, desi banca isi rezerva dreptul de a modifica aceasta chirie in functie de tot felul de chestii. Si nu ma lua ca dupa 30 de ani ai ceva. In ultimii 5 ani mi-am pierdut slujba, am schimbat alte doua slujbe, m-am mutat in alt oras. Ai idee cate se pot intampla in 30 de ani? Nu sunt impotriva proprietatii, e ceva foarte bun, dar nu te pripii sa judeci oamenii.
              • 0 (0 voturi)    
                Daca o iei asa (Joi, 10 aprilie 2008, 15:30)

                tavyy [anonim] i-a raspuns lui Niko

                Cate se pot intampla in 30 de ani... Normal se poate ca sa nu mai poti munci (ai fereasca Dumnezeu un accident) nici macar sa-ti platesti chiria si atunci... ce faci? Mie unul mi se pare ca este exact acceasi situatie. Nu mai poti plati datoria fie ea catre banca fie catre prop iesi afara in drum. Avantajul este ca banca nu te va scoate niciodata afara daca-ti platesti datoria fata de ea si in plus chiria bancii nu o sa creasca cu cat poate creste chiria unui proprietar (gandeste-te ca la noi nu exista nici o lege ca sa oblige prop sa-ti impuna o chirie mai mare cu maxim un procent fata de cea actuala). Astfel ca daca bea Gheorghe care l-a facut Ceasca prop vede in ziar sau aude pe Esca trancanind ca au crescut chiriiile o sa-ti mareasca si el ca doar are nevoie de bani omul. Cu cat cu cat o sa vrea el. Daca acum ai 250EUR poate sa-ti spuna uite 350EUR daca-ti convine daca nu caut pe altcineva. Daca chiria in Bucuresti este sa zicem 400 eur ce-ai sa faci? Ai sa-i accepti conditiile si ai sa-l injuri in gandul tau sau ai sa procedezi pedepsindu-l, mutandu-te?.
                Cu referire la mutatul in alt oras e ok. Te muti in alt oras si iti inhiriezi apartamentul altuia cunoscut (eu tot ce zic aici ma refer la Bucuresti in alt oras nu ma pronunt pt ca nu stiu cum sta treaba acolo). Cu banii de chirie iti platesti rata la casa.
                • 0 (0 voturi)    
                  Esti putin in urma cu preturile (Joi, 10 aprilie 2008, 17:49)

                  Niko [anonim] i-a raspuns lui tavyy

                  Nu iti mai platesti de ceva vreme rata la casa cu chiria. Adevaraul e ca banca poate creste chiria cu mult, poate sa te dea afara din casa, poate sa faca multe, aproape la fel de multe ca un proprietar. Tu nu ai cunoscut pe nimeni care a trebuit sa isi vanda apartamentul pentru ca a girat cu el pe cineva? Dupa cum am zis, nu e nimic rau in a fi proprietar, dar nici in a fi chirias. Fiecare din optiuni are avantajele si dezavantajele lor.
        • 0 (2 voturi)    
          "Prost este cel care da banii... (Joi, 10 aprilie 2008, 1:40)

          _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

          Intrebare:
          "Daca prost este cel care da bani sa-si cumpere o locuinta, atunci cum se numeste cel care plateste chirie ..?."
          Raspuns:
          "Prost este cel care da banii, nu cel care cere".
        • 0 (0 voturi)    
          piata din spatele ansamblului rezidential.. (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:44)

          gracy [anonim] i-a raspuns lui tavyy

          ..suporta expresia cu brio, mai ales cand exact aceasta expresie mi-a fost servita chiar de catre directoul unei agentii RE importante , ca raspuns la o intrebare copilareasca la acea vreme " cine determina cresterea preturilor in re.." A exprimat-o razand/ranjind, cu aplombul si impertinenta celui care " stie mai bine" raspunzand cuiva care lucreaza 10 ore pe zi si inca nu isi permite un apartamant in marile ansambluri rezidentiale construite " pentru clasa medie-superioara"
      • +1 (1 vot)    
        zici? (Joi, 10 aprilie 2008, 7:58)

        ekonomu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        piata libera e una si evazionismul e alta. adevarat: nu comisii, agentii, ci o lege de reglementare, fiscala eventual. sa zicem ca suma aferenta impozitului pe chiria incasata ar fi dedusa din salariul chiriasului. astfel chiriasul va fi interesat sa depuna la adm fin. chitante cu suma reala. ar putea fi o solutie si in cazul vanzarilor. cumparatorul sa demonstreze daca a platiti impozit pe suma data. cu alte cuvinte sursa lor: credit, o mostenire, salariu... lol. dar vitele care ne conduc sunt atat de bagate in chestia asta ca nu vor trece NICIODATA astfel de legi...
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 17:51)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui ekonomu

          In orice societate dezvoltata micul proprietar, cu doua trei proprietati inchiriate, face evaziune. O stie si fiscul si toata lumea. Nu astia sint banii care trebuie albiti.
          Efortul ar fi prea mare pentru fisc, financiar vorbind, sa scoata acesti bani la lumina.
          • +1 (1 vot)    
            poate, dar... (Vineri, 11 aprilie 2008, 8:29)

            ekonomu [anonim] i-a raspuns lui Alex

            asta nu e un argument. in primul rand, la nivel mic sau mare toata lumea tre' sa respecte legea. ok, nu exista. :D dar diferenta intre un "gainar" cu doua apartamente si nastase cu patru case este 0 dpdv al drepturilor si obligatiilor in calitate de proprietar. sau tu nu platesti impozit pe proprietati? in plus, acesti bani negri, care nu sunt deloc putini - media unei chirii pe 2 camere in buc. este de 350e -, duc la preturi mari. se numeste economie subterana. si ar trebui sa intelegem ca economia gri nu face bine, asa, in general. nu am chef sa explic asta. cauta pe gugal. ;)
            In al doilea rand, efortul e la fel de mare pentru fisc ca si in cazul formularelor de venituri declarate din chirii. ai obligatia sa o faci, dar nu o faci. logistica exista, dar nu declari. cum obligi? facand o parte a contractuli de inchiriere sa declare adevarul. nu mai dezvolt, te-ai prins.
            nu zic ca asta e o propunere foarte buna. spun doar ca se pot gasi solutii. si o intrebare: cum iti explici ca in ro, desi salariul mediu este de 300€ sa zicem, apartamentele costa in jur de 100000€? in vest la un salariu mediu de 1700 ar trebui ca apartamentele sa fie in jur de 600000. (o sa zici ca asa si e. da-mi voie sa ma indoiesc. cunosc destul de multi oameni pe afara si n u e asa.) iti spun eu cum: exista bani. nu e vb numai de cerere si oferta. exista bani negri. dar, dupa cum spuneam, ai nostri sunt toti implicati, asa ca nu vom vedea legi favorabile economiei. avem si o mentalitate de CAP, poate stii ce e aia. daca furam un pic, nu se vede...
      • 0 (0 voturi)    
        amatorism? (Joi, 10 aprilie 2008, 10:40)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Stimate Alex, nu vad amatorism mai sus...
        Ai idee ce inseamna piata libera? Ce intelegi dumneata prin piata libera? Doar formarea pretului in functie de cerere si oferta? Este corect asa, insa incomplet...
        Unul dintre atributele pietei libere inseamna transparenta, adica ceea ce lipseste pietei imobiliare din Romania.

        Daca te mai gandesti la conceptul de "Piata libera", am rugamintea de a face comparatia cu BURSA, intrucat acolo se intalneste oferta cu cererea in mod transparent.

        Piata imobiliara trebuie obligatoriu sa fie reglementata de stat, deoarece obiectul acesteia il reprezinta o resursa limitata care se adreseaza unei infinitati de purtatori ai cererii.
        Nevoia de a avea o locuinta este o nevoie de baza, asa cum este si nevoia de a te imbraca, a te hrani, etc.
        Mai mult, colapsul pietei imobiliare va antrena un colaps financiar general; de aceea sectorul trebuei reglementat.
        Situatia este iminenta... s-a intamplat in SUA, si de curand a inceput si in Marea Britanie.

        O agentie de monitorizare a pietei imobiliare ar fi similara cu Bursa de Valori Bucuresti, si ar permite transparenta informatiilor.
        Daca un cumparator decide sa cumpere un apartament, verifica preturile de referinta, si ia decizia in cunostinta de cauza.

        Iar mecanismul de care pomenesti, cum ca daca "La oricare dintre comentatorii de pe forum daca vine un cumparator si ii da un pret mare isi vinde imediat casa", este gargara...

        Nu ti-as dori sa mori de foame, sa ajungi la o alimentara, sa ceri pretul unei paini pe care sa o mananci, iar pana scoti banii din portofel, sa iti spuna vanzatorul ca "Stiti, s-a vandut deja, dar mai am cateva in depozit cu 3 RON mai scumpe, dar grabiti-va ca se vinde ca... painea calda"
        • +1 (1 vot)    
          Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 18:07)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui James Bond

          Partial ai dreptate.
          Nu cred ca este bine sa compari un bun imobiliar cu o piine. Nu are rost sa te combat.
          Gindeste-te ca tot momirlanu salariat vrea sa traiasca cum vede la TV sau imita pe cei mai potenti financiar decit el.
          Este doar o problema de educatie si mentalitate.
          Cum in viata prostia si domnia se plateste, normal ca vine si scadenta.
          Eu cred ca daca muncesti constant si serios si esti un individ ponderat, banii vin de la sine.
          Nu este bine o suprareglementare a nici unei piete, pentru ca apar derapaje - vezi actuala criza ca a inceput si nu a ajuns la maxim.
    • 0 (2 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 9 aprilie 2008, 17:07)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui alex

      Perfect de acord cu pct.3, avem mare nevoie de asa ceva. Piata nu trebuie sa fie numai libera dar si transparenta. Nu ar disparea toate agentiile, dar 90% ar disparea sigur.
      La pct.1 as adauga: scoaterea unui teren din circuitul agricol in vederea unor dezvoltari imobiliare trebuie sa devina o promisiune de a construi. Daca in 3 ani nu s-a construit nimic, proprietarul ar trebui penalizat, iar dupa 5 ani penalizarea ar trebui sa devina insuportabila, astfel incat proprietarul sa fie obligat sa vanda sau sa construiasca. Constructie inseamna constructie finalizata, la cheie. M-am saturat sa vad campuri cu case aruncate ici colo din avion printre balarii si molozuri. Fara o reglementare de genul asta, asa zisele cartiere rezidentiale nu se vor finaliza niciodata, nici macar pe jumatate.
      Imobiliarele nu sunt o marfa ca oricare alta! De aia piata imobiliara trebuie reglementata, monitorizata si nu lasata la voia intamplarii si la mana unora.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrajeala (Joi, 10 aprilie 2008, 9:13)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Alex, punctul 1 nu face altceva decat sa ingradeasca drepturile TUTUROR romanilor. Daca, doamne fereste, ai nevoie urgenta de bani si vrei sa-ti vinzi apartamentul cu 3 camere si sa-ti cumperi unul cu 2 (sau daca vrei sa te muti in Spania, China, Congo, ...), ce faci?

      Si asta nu va impiedica speculatorii. De exemplu, SPECULA SRL cumpara azi un apartament, iar maine a gasit cumparator. Pur si simplu ia banii de la cumparator si incheie un contract cu el, prin care ii permite sa utilizeze apartamentul gratuit timp de 5 ani, dupa care apartamentul sa-i fie incredintat fara plata niciunui leu suplimentar.

      Mai mult ca sigur, speculatorii vor gasi o astfel de portita, deoarece isi permit financiar. Deci mareata ta reglementare, tot pe Gigel, care are si el un apartament, il va afecta.
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti barosane... (Joi, 10 aprilie 2008, 10:21)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        barosane, ma indoiesc ca ai dori sa dai sute de mii de euro pe o proprietate, si sa ai doar drept de utilizare asupra ei...

        Iti reamintesc cele patru drepturi:
        1. proprietate
        2. utilizare
        3. dispozitie
        4. uzufruct

        In cazul tau, cumparatorul ar avea drept de utilizare, asa incat dupa plata proprietatii (spre exemplu - o casa), s-ar putea ca in 2 luni sa ii se vanda casa de catre SPECULA SRL.
        Cat timp NU ai drept de proprietate, NU poti vinde/ instraina ceea ce ai cumparat.

        In asemenea cazuri, o lege poate reglementa daca este vorba de o vanzare mascata sub forma unui contract de folosinta.

        Daca ai nevoie urgenta de bani, te imprumuti de la o banca, si pui gaj pe casa. Simplu...

        Acest sistem functioneaza in alte tari cu mare succes. Este un motiv pentru care apartamentele in Bruxelles sunt mai ieftine decat cele din Bucuresti.
        • +1 (1 vot)    
          Alt exemplu (Joi, 10 aprilie 2008, 16:45)

          Danu Barosanu [anonim] i-a raspuns lui James Bond

          N-ai inteles.

          Eu n-am spus ca aia este metoda. Ci doar am dat o idee GENERALA asupra unui sistem. Mai mult ca sigur speculatorii vor gasi o portita de scapare, in timp ce tot oamenii de rand raman cei afectati de tot felul de limitari.


          Uite alta idee:
          Popescu infiinteaza firma SPECULA 2008 SRL si cumpara apartamentul 20 pe firma (mai face cate o firma pt restul de 100 de apartamente). Apoi ii vinde lui Ionescu TOATA FIRMA (care vine la pachet cu apartamentul).
          Speculantii = 1
          Oamenii de rand (care n-au relatiile/ pilele/ banii/ antrenamentul/ cunostintele necesare sa infiinteze firme "la minut") = 0
  • 0 (0 voturi)    
    Agentiile sunt mari TEPE!!! (Miercuri, 9 aprilie 2008, 14:58)

    tavy [anonim]

    Ar trebui sa se dea o lege sa se explice clar rolul agentiilor. AGENTIA IMOBILIARA nu are nici o putere NICI UNA. De exemplu daca gasesti un apartamant de cumparat nu poti sa faci prin agentie un act cu putere judecatoreasca astfel incat prop sa nu mai poate vine pana cand semnezi antecontractul. Spun asta dein proprie experienta. Asa ca daca dai peste vre-un prop avar (majoritatea sunt asa) chiar daca bate palma cu tine acum este posibil ca in 2 ore sa te anunte ca nu-ti mai vine tie pt ca a venit altu care-i ofera cu 100-200 eur in plus. Asa ca eu sincer nu le vad rostul. Mai bine ar intra toti prop pe site-ul anuntul.ro si ar pune anunuturi astfel ca o sa iasa si ei in castig (nu platesc cei 3% comision care-i platesc sigur deoarece nu-i ca la inchirieri) si cumparatorul.
    • +3 (3 voturi)    
      parazitii (Miercuri, 9 aprilie 2008, 17:24)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui tavy

      Va spun eu cum functioneaza o agentie din asta: se iau ziarele de mica publicitate (daca se poate chiar inainte de aparitie) si se filtreaza temeinic anunturile. Pentru asta exista un program care iti spune daca un nr de tel apartine unei agentii sau nu. Cand se depisteaza o persoana fizica, se copiaza anuntul si se retrimite la acelasi ziar de vreo 20 de ori, cu preturi diferite si cu nr de tel al agentiei. Apoi se suna proprietarul si se incearca obtinerea unui contract de exclusivitate. Adica proprietarul nu mai are voie sa vanda decat prin agentie si mai si plateste un comision gras pt asta. Chiar daca pare incredibil, unii semneaza. Daca nu e de acord proprietarul, i se aduc oricum clienti. Daca iese tranzactia, agentia va incerca sa scoata comision si de la client si de la proprietar.
      Cum reusesc agentiile sa traiasca fara sa ofere nici un serviciu util? Simplu, intoxica toate ziarele de publicitate pina cand este aproape imposibil sa dai de un proprietar (daca nu ai softul lor). As spune ca ce fac ei se cheama deturnarea pietei. Da, DETURNARE. O piata nu poate fi si libera si deturnata in acelasi timp. De aia sustin ca ar trebui infiintata o BURSA imobiliara care sa faca intr-adevar ca cererea sa se intalneasca cu oferta fara ajutorul acestor PARAZITI.
    • +2 (2 voturi)    
      solutia e simpla (Miercuri, 9 aprilie 2008, 17:49)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui tavy

      Ar trebui data o lege prin care agentiile sa nu aiba voie sa faca publicitate unei proprietati decat daca este MANDATATA de catre proprietar. In plus, un proprietar nu ar trebui sa aiba voie sa mandateze decat o singura agentie.
      De asemenea ar trebui sanctionata publicitatea mincinoasa, adica anunturi de genul "Proprietar, vand..." in spatele caruia se ascunde o agentie. Eu am sunat la mai multe astfel de anunturi si mi se explica cu nonsalanta ca da, proprietarul vinde, noi doar intermediem. Asta e o alta nesimtire care se practica.
      Trebuie sa facem ceva pentru a scapa de acesti nesimtiti ordinari care incearca sa castige mii de euro fara sa ofere in schimb decat amenintari cu procese (si nu numai).
  • 0 (4 voturi)    
    Faliment (Joi, 10 aprilie 2008, 1:07)

    BlackHack [utilizator]

    Cek mai bine ar fi sa cada piata de imobiliare si sa dea faliment toti Gigeii speculanti de imobiliare.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 10 aprilie 2008, 9:08)

    liviu [anonim]

    dupa ce siau umplut buzunarele aia care trebuiau s-au trezit sa faca analiza... rusine
    oricum o sa pice piata inainte sa faca astia ceva
    oficiul concurentei na facut nimic medicamentele 50% mai scumpe can strainatate mancarea nu mai vb. etc... mananca bani degeaba si acum cand oricum pica piata imobiliara se trezesc "sa faca ceva" ca sa creada prostii ca nu traiesc degeaba
  • 0 (0 voturi)    
    consiliul concurentei!! (Joi, 10 aprilie 2008, 9:36)

    consiliul concurentei!! [anonim]

    ... daca mai traia Ceausescu primea fiecare salariat cate o casa, dar ce te faci ca prin padurile si parcurile din Bucuresti si Ilfov nu apareau atatea vile, este corect, sa nu ne bucuram de parcuri si gradini demolate, doar asta e democratie, nu??
  • +1 (1 vot)    
    statul!! (Joi, 10 aprilie 2008, 9:46)

    statul!! [anonim]

    "statul!!".......... nu are de ce sa isi faca grigi, el oricum nu construieste nimic, ci doar pune biruri, ar fi normal daca si-ar face griji sa impoziteze ce construieste el, dar "statul" nu construieste el doar ne urmareste ca nu cumva vreo breasla sa o daca mai bine sa nu care cumva sa fie si lumea mai multumita de vata asta de zi cu zi, foloseste presa pentru dezinformare, nu ne lasa sa creiem ceva constructiv sa ne si bucuream de ceace am creat, statul doar vine sa ne impuna pripria lui vointa si noi sa ne supunem orbeste halal democratie, unii fac miliarde altii sa chinuie sa faca un imprumul pa 30 de ani pt.o amarata de garsoniera si nici asa nu e bine, vine statul sa le dea si la astia in cap acum-cica de unde au si banii asti........ stalul......
  • +1 (1 vot)    
    Piata va cadea! (Joi, 10 aprilie 2008, 13:07)

    Alin [anonim]

    Hai sa ne gandim logic:

    In SUA, Spania, Anglia Irlanda piata imobiliara cade.

    In Bucuresti preturile sunt deja egale cu orase precum Madrid, Barcelona, desi orasul e mult mai urat.

    La revolutie au fost 23mil de proprietari care aveau unde sa stea.

    Acum 5 milioane sunt in strainatate, deci au mai ramas 18 milioane in tara, pe acelasi fond locativ, dar nu mai au unde sa stea.

    Anul acesta pretul a stagnat. Bancile au un risc de rating din ce in ce mai mare. BNR mentine cu greu cursul si face declaratii zi de zi (daca n-ar fi in criza fiti linistiti n-ar zice nici pas).

    Oameni buni, toata efervescenta imobiliara s-a incheiat. Peste 2-3 ani un apartament cu 3 camere va costa 60.000E. Nu se va mai ajunge vreodata la preturile din anii 90 2000-5000E.

    Dar piata imobiliara va pica. Cine are acum ceva si reuseste sa vanda e baiat destept.
    • 0 (0 voturi)    
      "La revolutie au fost 23mil de proprietari" ??? (Joi, 10 aprilie 2008, 13:54)

      ... hai sa ne dam cu parerea ca e gratis.... [anonim] i-a raspuns lui Alin

      ... "La revolutie au fost 23mil de proprietari" ???.... pe vremea lui Ceausescu eram o tara de proprietari !!! -- SAU DE CHIRIASI LA STAT---[ MAI DOCUMENTATIVA ca sunteti departe], ce bine si ce frumos, acum isi vand apartamentele ca numai au bani de intretinere -- cam asa ceva, asta NU vede nimeni, nu aveti NIMIC DE ZIS, Domnilor EXPERTI IN DALE IMOBILIARELOR, [ calculele de mai sus sunt varza ] sau raspundeti numai la comanda, tot dati in AGENTIILE IMOBILIARE, mai bine ati citii legile si Constitutia inainte cel putin de lecturat, eventual si Codul CAEN-APROPO ACOLO SUNT TRECUTE TOATE MESERIILE si cea de agent imobiliar este legala asa ca respectati legea, ca nu traim in dictatura domnilor.......
      • +2 (2 voturi)    
        in sfarsit, un agent iritat (Joi, 10 aprilie 2008, 14:22)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui ... hai sa ne dam cu parerea ca e gratis....

        Agentule, n-a zis nimeni ca meseria ta e ilegala. Dar toata lumea care a avut de a face cu cei ca tine stie ca sunteti niste escroci. Metodele voastre de lucru infecte ne deranjeaza, precum si faptul ca 90% dintre voi sunteti niste PARAZITI.
        Stai linistit ca se va reglementa piata si in acelasi timp criza imobiliara va lovi si Romania, iar voi va veti angaja pe la supermarketuri, sa va ispasiti pacatele carand lazi de coca-cola. Sa traiti bine, dar putin!
    • 0 (2 voturi)    
      Casandra (Joi, 10 aprilie 2008, 13:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Rationamentul tau este un sofism. Luat punct cu punct.
      Oameni buni Bucurestiul (urat, poluat, infect spuneti-i cu vreti) este cel mai mare punct de atractie din Romania, aici sunt cei mai multi bani (in industrie, servicii, case etc) si vor fi in continuare cei mai multi bani din Romania. Bucurestiul atrage oameni din toata tara in toate domeniile. Sunt zeci de mii de studenti din care o parte raman aici samd. Toti oamenii astia au nevoie de o locuinta (chirie, proprietate), iar asta alimenteaza preturile. Iar comparat cu o capitala europeana preturile sunt mici, nu mai comparati de exemplu zona Unirii cu o periferie din Madrid. Locatia conteaza. Asa gasim garsoniere cu 40.000 euro in Voluntari.
      • -2 (2 voturi)    
        Cata dreptate ai.. (Joi, 10 aprilie 2008, 15:59)

        radu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Ai dreptate.
        Toti vor in Bucuresti (pe care il injura peste tot), pentru ca ... nu gasesc de munca la banii de aici nicaieri in tara. Le ramane banu' dupa ce au platit chiria si isi iau masina cu credit si se duc la ei la Cuca Macaii si zice mama catre vesina: Vesina al mieu ie'n capitala iote are si masina, al matali unde e?
    • +1 (1 vot)    
      Te ti-ai citi postul inainte sa apesi trimite... (Joi, 10 aprilie 2008, 14:16)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Cum poti sa pui ca piata imobiliara va cadea. Vorbesti aberatii. In primul rand: Daca un apartamant de 3 camere va ajunge 60.000 :)) super funny atunci unul de 2 camere va ajunge 50.000 iar o garsoniera cam 35.000. Asta ar insemna ca oricine isi va putea cumpara case. Daca oricine isi va putea cumpara case atunci este clar o sa fie cerere mare. Fiind cerere mare si oferta mult mai mica decat cererea ce se va intampla??? Tu ce zici dupa tine... Eu zic ca vor creste pretul apartamentelor. Deci ajungem de unde am plecat. Ca sa intelegi de ce in SUA, Anglia, Irlanda piata cade trebuie sa stii de cei oameni care au luat credite nu-si mai pot achita creditul. De ce? una din cauze ar fi migrarea companiilor din aceste tari dezvoltate in tari precum India, China, Romania, Bulgaria. Acei oameni si-au luat credit cu grad de indataorare 80-90 %. Bineinteles ramanad fara job multi dintre ei nu si-am mai putut plati creditele. Bancile au scos apartamanetele la vanzare. Aparand multe apartamente la vanzare implicit si costul lor au scazut. Deci asa s-a produs aceasta "prabusire". In Romania nu este acest context (deocamdata) asa ca nu are ce sa se pabuseasca (doar vre-un avion MIG). Preturile vor continua sa creasca si in cele din urma vor scadea cand oamenii nu-si vor mai permite sa-si ia credite dar cum: (vor creste cu 25-50% dupa care vor scadea cu 5-10% uite de aici a iesit prabusirea). Normal tu vei citi in ziar Preturile la apartamente a scazut (daca in ianuarie iti luai.....) Bineinteles daca trasezi un grafic al cresterilor si al descresterilor ai sa-ti dai seama ca acest grafic este crescator permanent.
      • +1 (1 vot)    
        visul erotic al agentului imobiliar (Joi, 10 aprilie 2008, 14:51)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        Preturile cresc spre infinit in ritm alert! In 2 ani o garsoniera in Militari va costa cat o vila la Monte Carlo cu tot cu Ferrari-ul din curte! Comisioanele vor curge in rauri! Agentul imobiliar ii va rade in nas oricarui doctor, inginer, profesor, el va stapani piata si lumea va fi a lui. Toate femeile frumoase vor lesina in preajma unui agent imobiliar...
        Alo?! Trezirea!!!
        • +1 (1 vot)    
          Super funny (Joi, 10 aprilie 2008, 15:20)

          tavyy [anonim] i-a raspuns lui zvezda

          Super tare. M-am amuzat la ce ai scris tu. Am uitat sa precizez un lucru pretul la imobile va creste pana la un un moment dat dupa care parerea mea este ca va stagna. Eu nu cred intr-o prabusire a pietei imobiliare chiar daca sincer mi-as dori foarte mult acest lucru ca sa o ia peste ochi toti proprietarii avari. Si inca ceva agentiile imobilirae au contribuit enorm enorm la crestera preturilor. Am un prieten care a fost acum 3 ani agent imobiliar si imi spunea cum a fost invatat sa procedeze de colegii lui. Prop scotea la vanzare un apartament cu 40.000 eur sa zic la care ei le propuneau ca le va gasi client insa la un pret putin mai mare si ce iese peste ii va ramane lui (adica firmei + comisionul de la cumparator) Astfel ca el scotea acest apartamant la vanzare cu 42.000 - 43.000 eur. Bineinteles prop fiind comod nu se mai obosea sa mai puna anunt si astepta sa-i vina pe tava cumparatorul.
          • +1 (1 vot)    
            de aia trebuie reglementata piata (Joi, 10 aprilie 2008, 15:40)

            zvezda [anonim] i-a raspuns lui tavyy

            Agentii imobiliari se afla intr-un conflict de interese, ei nu au cum sa reprezinte pe nimeni intr-o tranzactie. Asa cum spui tu s-a procedat in toata tara. Acum insa proprietarii le-au cam luat-o inainte si e foarte greu sa mai adaugi ceva la pret. Agentii sunt cam disperati de cateva luni ca nu prea mai prind fraieri. La cat au ajuns comisioanele, putinele tranzactii care se mai fac nu prea se mai fac prin ei. Iar piata va cadea, pentru ca ceea ce s-a intamplat la noi (si nu numai) este o clasica bula (bubble). Orice bubble are o evolutie, un grafic, o psihologie, astea sunt lucruri studiate de mult. Ti-as atasa graficul unui bubble si graficul pietei imobiliare de la noi, dar n-am cum. Pe grafic se vede foarte clar ca suntem in varf. Zicea cineva ca n-are cum sa cada piata, ca daca scade putin pretul imediat sar toti sa cumpere. Gresit. Cand scade pretul se panicheaza speculatorii si se arunca sa vanda. Eu, ca si cumparator, nu cumpar cand scade pretul, astept sa se stabilizeze. Efectul: se sparge gogoasa. Dupa parerea mea asta se va intampla la sfarsitul acestui an. Preturile vor scadea cam in 2-3 ani pina la nivelul preturilor din 2004, dupa care vor urca putin si piata se va stabiliza undeva la nivelul din 2005.
            • 0 (0 voturi)    
              Eu m-as bucura (Joi, 10 aprilie 2008, 16:20)

              tavyy [anonim] i-a raspuns lui zvezda

              Eu m-as bucura, sincer, sa ai dreptate dar ma cam indoiesc. Asta este parerea mea personala. Ramane de vazut ce va fi...
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Joi, 10 aprilie 2008, 18:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Corecta aprecierea ta.
      Felicitari.
      • 0 (0 voturi)    
        incorect (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 21:57)

        8-3=1 [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Toate rationamentele voastre de mai sus iau in considerare doar cererea locala. Daca preturile scad 10-15% atunci casele din Ro vor fi mai atractive pentru investitorii straini, sau pentru cetatenii romani plecati in strainatate. Asa ca nu contati prea tare pe prabusirea pietei, are cine sa o sustina.

        Plus de alta, daca va mai aduceti aminte de momentul 1990-1995 orice strain cu pantofi scalciati si ciorapi rupti care manca la saormerii, dar cu 10,000 de EUR in buzunar, isi lua casa , in vreme ce romanii care nu aveau nici macar acesti bani se uitau lung. Bleah...sa fie preturi mari + salarii mari mai bine sa nu mai vina toti nespalatii...
  • 0 (0 voturi)    
    pretul corect (Duminică, 13 aprilie 2008, 8:59)

    clujeanul [anonim]

    Cum credeti voi ca o sa ajunga 30 mii o garsoniera, cand aproape atat costa o masina mai buna? Masina care in 10 ani consuma o gramada de bani, si in final e fiare vechi..
    Totusi, un bloc tine 100 ani sa zicem , si produce din chirii, nu consuma...
  • 0 (0 voturi)    
    ACASA (Luni, 1 iunie 2009, 23:08)

    SAOUL BRUCKNER [anonim]

    Agentiile imobiliare sunt niste SRL-uri pentru escrocarea oamenilor, care in majoritatea lor sunt dezinformati. Exista de asemeni o '' legatura '' stransa de ''cooperare si ajutorare'' intre notariate si aceste ''capuse geambase'', gen : ''zi-mi cine a mai vandut de capul lui, ca sa-i luam comision si pe urma sa-l impartim''. In realitate AGENTIILE IMOBILIARE SUNT NISTE PARAZITI ca multi altii aparuti o data cu democratia.