Potrivit Colliers si Anunturi Particulari

Preturile locuintelor din Bucuresti si-au continuat scaderea si in iunie

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 17:37 Economie | Imobiliar

Preturile apartamentelor din Bucuresti au scazut in luna iunie cu pana la 6,2% fata de luna mai, potrivit monitorizarii realizate de anunturiparticulari.ro, informeaza NewsIn. Oferit de firma Agentie.Net, serviciul monitorizeaza anunturile imobiliare publicate de persoanele particulare in presa scrisa si pe Internet. Tot marti, compania de consultanta imobiliara Colliers International, a anuntat ca preturile apartamentelor au scazut cu pana la 7 % in sectorul 1 din Capitala. Ambele monitorizari arata insa ca preturile raman peste nivelurile din aceeasi perioada a anului trecut.

"Oferta de pe piata imobiliara din Bucuresti a inregistrat in ultima luna maxime istorice si in ceea ce priveste terenurile scoase la vanzare de proprietari, respectiv 956 de oferte in luna iunie, fata de 508 in luna mai. Cresterea alarmanta a numarului de oferte scoase pe piata a influentat si preturile solicitate de proprietari. Pretul apartamentelor din Bucuresti a scazut in luna iunie cu procente cuprinse intre 1,5% si 6,2% fata de luna mai", sustine managerul general al anunturiparticulari.ro, Silvia Vilceanu.

Scaderi de pret de pana la 12.000 euro la locuinte, insa valorile raman peste cele din 2007

Cele mai multe locuinte scoase la vanzare sunt apartamentele de doua camere. In iunie, pretul mediu al unui apartament cu doua camere a fost de 114.000 de euro, in scadere cu 2.000 de euro fata de luna mai.

"Totusi, in ciuda scaderii pretului in ultima luna, apartamentele cu doua camere raman cu 34% mai scumpe in luna iunie 2008 fata de iunie 2007, cand pretul mediu a fost de 85.000 de euro", spune Vilceanu care considera ca aceeasi tendinta se manifesta si pe celelalte segmente de piata.

Daca la garsoniere si apartamentele de trei camere preturile au scazut in medie cu 4000 euro, cea mai mare scadere de 6,2%, a fost inregistrata pentru apartamentele cu patru camere. Aici pretul mediu al unui apartament a scazut de la 192.000 euro in luna mai la 180.000 de euro in luna iunie. Cu toate acestea, mentioneaza monitorizarea firmei de servicii imobiliare Agentie.Net, valoarea de piata a acestor apartamente este in continuare cu 20% mai mare decat in aceeasi luna din anul trecut.

Colliers: Scaderi intre 3-7% in sectoarele 1, 2 si 5 din Bucuresti, cresteri usoare de pana la 2% in sectoarele 3, 4 si 6

Si datele companiei Colliers International arata scaderi ale preturilor la locuintele din Capitala in luna iunie a acestui an. Bucharest Real Estate Index (BREI), indicele calculat lunar de divizia de proiecte rezidentiale a companiei a inregistrat in luna iunie o valoare de 1834 euro/mp, cu 9 unitati sub valoarea din mai. Oficialii Colliers spun ca "la nivel global nu se poate afirma ca BREI a suferit o scadere, aceste mici fluctuatii fiind mai degraba caracteristice unei perioade de stagnare a pietei".

"BREI-N (Indicele apartamentelor noi) se situeaza la acelasi nivel ca cel inregistrat in luna precedenta si anume de 1909 euro/mp, in timp ce BREI-V ( indicele apartamentelor vechi) inregistreaza cea mai mica scadere din acest an, coborand de la valoarea de 1808 in luna mai la 1794 euro/mp in iunie", mentioneaza Colliers.

In ciuda scaderilor preturile raman mai ridicate decat cele de anul trecut. Conform companiei imobiliare, raportat la al doilea trimestru de anul trecut se observa o crestere a pretului apartamentelor din Bucuresti de 15%.

In privinta scaderilor de pret, datele Colliers arata ca sectorul 1 a suferit cea mai severa corectie, cu o scadere de 7%, coborand foarte aproape de nivelul de 2.000 de euro/mp, in timp ce sectoarele 2 si 5 au inregistrat scaderi de pana la 3% comparativ cu luna mai. Cresteri usoare de pana la 2% s-au inregistrat in iunie in sectoarele 3, 4 si 6. In luna mai, Colliers a anuntat ca preturile apartamentelor vechi din Bucuresti au scazut in medie cu 5% fata de luna aprilie, ca efect al scaderii numarului de tranzactii de pe piata

Tot mai multe voci care vorbesc despre o posibila scadere a preturilor la nivelul din 2007

Nu in cele din urma, managerul general al anunturiparticulari.ro, Silvia Vilceanu, crede ca aceasta scadere ar putea aduce preturile locuintelor la nivelul mediu al preturilor din 2007.

"Trendul descrescator al preturilor pentru apartamente este unul fara precedent in ultimii ani. Desi scaderea din aceasta luna a preturilor nu este una dramatica, ea confirma blocajul inregistrat pe piata in aceasta perioada si este de asteptat sa continue ajungand in toamna pana la nivelul mediu al preturilor inregistrat anul trecut", a mai spus Silvia Vilceanu.

La sfarsitul lunii iunie a acestui an, Radu Zilisteanu, purtator de cuvant al Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI), declara pentru HotNews.ro ca piata imobiliara se confrunta in prezent cu o lipsa de lichiditate, tradusa in dobanzi mari la credite, care ar putea face ca preturile locuintelor la sfarsitul acestui an sa fie mai mici decat cele din 2007.

Statistica Anunturi Particulari reprezinta numarul de oferte imobiliare din Bucuresti, publicate de persoanele particulare in toata presa scrisa si pe internet, iar pretul mediu este obtinut pe baza preturilor solicitate de proprietari. Serviciul este oferit de firma Agentie.Net si a fost lansat in anul 2001.

Potrivit reprezentantilor companiei, Anunturi Particulari monitorizeaza zilnic intre 500 si 4.000 de anunturi imobiliare publicate de particulari, dintre care o medie de 700 anunturi contin oferte aparute pentru prima data. Compania furnizeaza lunar un raport de monitorizare a anunturilor imobiliare, care cuprinde informatii statistice despre numarul total al anunturilor pe categorii de imobile.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5243 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    jos mafia imobiliara ! (Marţi, 8 iulie 2008, 18:53)

    Popescu [anonim]

    ROMANI ! NU MAI FACETI JOCUL HOTILOR SI AGENTIILOR IMOBILIARE ! NU MAI CUPARATI...LASATI SA REVINA PRETURILE LA NORMAL SI ANUME UN MP = UN SALARIU MEDIU PE ECONOMIE ! APROX 500EURO ! ACESTA AR FI PRETUL NORMAL ! JOS CU MAFIA IMOBILIARA !
    • +1 (1 vot)    
      dupa bursa urmeaza imobiliarele... (Miercuri, 9 iulie 2008, 18:39)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Fratilor dupa ce multi si-au pierdut banii pe bursa anul acesta acum urmeaza spulberarea sperantelor speculatorilor imobiliari.

      Eu unul urmaresc de la sf anului trecut ce au scris niste baieti pe urmatorul forum (in special urmariti postarile facute de steve80).

      http://www.rezidential.net/forum/viewtopic.php?t=114&start=45

      Cred ca ar fi trebuit sa citeasca aceste analize si cei care mai credeau in fata morgana numita "cresterea in imobiliare in 2008".

      In sfarsit s-au trezit romanii si nu mai arunca cu banii riscand sa devenina sclavi ai bancilor pe 30 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai vrem sa fim sclavii bancilor ! (Marţi, 8 iulie 2008, 18:58)

    Titi [anonim]

    SA nu ne mai hazardam facand credite imense pe 30 ani,,,chiar daca avem salrii de 2000 euro tot nu se justifica pretul unui apar comunist de 2 camere 100 000 euro !!! e absurd ! O scobitoare ramane o scobitoare, chiar daca nu se mai gaseste , pretul ei ar trebui sa nu depaseasca 5 ron :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Asa este (Marţi, 8 iulie 2008, 19:58)

    Vasile [anonim]

    Are drepttate la comentariul 1. Pai un mp=salariu mediu, ar insmena ca un apartament de 60 mp !ar fi 60 salarii medii !! Si cum e normal sa platesto o rata de 25% pt apart (asa se practica in occdeint) ar insmena ca platesti cu un imprumut la banca in 240 luni apartamentul si ai si tu timp sa traiesti normal ! Asta e logica...acum daca romanii sunt cretini si se indatoreaza la maxim adica 50% 80% asta e problema lor.... deci nu mai fiti tampiti si va indatorati mai mult...lasati preturile la normal... !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Sa vedem situatia peste 5 ani ! (Marţi, 8 iulie 2008, 20:01)

    Ion [anonim]

    Sa vedem situatia peste 5 ani ! Cand oprescu a afirmat ca ba construi 50 000 de apartamente...Oricum inteleg ca o casa de 120 mp sa coste 150 000 euro cu o f mica curte...dar un apart intr-un bloc comunist, cu egrasie si vecini manelisti sa ajunga sa coste 100 000 euro !!! ha ha ha...oricum balonul se pare ca se dezumfla...ceva se coace pe piatele internationale...petrolul...imobiliarelele...se duc la vale !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    stagnare sau blocaj? (Marţi, 8 iulie 2008, 20:09)

    zvezda [anonim]

    Am vazut ca intr-o luna s-a dublat nr terenurilor scoase la vanzare. Ar fi interesant de vazut si evolutia nr tranzactiilor efectuate in aceeasi perioada. Daca se si vand la pretul cerut atunci e stagnare, daca nu se vand e blocaj. As vrea si eu sa stiu cine mai cumpara pe scadere?...
  • +2 (2 voturi)    
    Stagnarea reala dar INDICII DE CACAO (Miercuri, 9 iulie 2008, 1:08)

    flavian [anonim]

    Va rog eu, nu mai dati denumire de "INDICE IMOBILIAR" la orice abureala de excel cu date culese de prin anunturile din ziare.

    Da, blocajul este real, tendinta de scadere se vede cu ochiul liber.

    Dar daca vrem sa facem o analiza corecta trebuie bagate in statistica datele reale din tranzactii nu cai verzi pe pereti din anunturi.

    Atat Colliersi astia penibili cu "indicele" lor de cacao cat si alte firme sau articole din media care au muscat la vrajeala nu vor altceva decat sa speculeze trendul de moment si sa-si faca si cat mai multa reclama cu ocazia asta.

    Pana nu vr veni cu date reale si un INDICE REAL rog sa-i tratati cu flit si sa nu mai puneti botul la orice gargara publicitara.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fim atenti cu creditele ipotecare ! (Miercuri, 9 iulie 2008, 6:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii tineri, din dorinta de a isi vedea implinit cat mai repede visul de a fi proprietarul unei case mari, se grabesc sa faca imprumuturi foarte mari la banci (credite ipotecare), pentru un apartament de patru camere sau chiar pentru o casa.
    In America, se face o educare a potentialilor, utilizatori de credite ipotecare. Li se spune sa fie prudenti.Sa-si faca bine socotelile, pe termen lung, sa puna si raul inainte (pierderea temporara a serviciului, de unul dintre soti, intreruperea serviciului din motive de ordin medical, etc.). Li se spune sa-si calculeze meticulos toate veniturile si cheltuielile (pentru plata ratei de imprumut, a dobinzii, pentru intretinerea casei, pentru cheltuieli curente, pentru hrana, imbracaminte, concediu, etc.), sa-si prevada si o rezeva de bani pentru neprevazute.. Li se mai spune ca daca nu sunt bogati, este bine ca prima casa sa fie cat mai mica, deci cat mai ieftina, de doua camere, pentru parinti si chiar un copil. Aceasta casa va fi mai ieftina, proprietarii o pot plati, chiar in avans. La un anumit moment, cand le va merge mai bine financiar, pot vinde casa sau ceda imprumutul (altor tineri) si trece la o casa mai mare, treptat. Vor fi in castig.
    Li se mai atrage atentia ca noua lor casa nu este proprietatea lor decit in proportia pe care au achitat-o, din costul total, la un moment dat. Restul caesi (la inceput, partea cea mai mare) este proprietatea bancii care i-a imprumutat banii.
    Banca face o afacere buna, investindu-si banii in afacerea imobiliara de a cumpara, in proprietatea
    ei, casa pentru care clientul a preluat creditul ipotecar, banca fiind proprietara pentru o parte din casa - la inceput 100% si apoi scazind in timp, pe masura incasarii creditului acordat.
    Banca este proprietar pe o casa, impreuna cu cel caruia i-a acordat imprumutul si se bucura si de marele avantaj ca, pe parcursul intregii perioade (trizeci de ani) pina i se intoarce toata suma imprumutata, nu plateste impozit si nici repararea casei.
    • 0 (0 voturi)    
      consecinte sau nu (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:37)

      daemon [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ai dreptate in ceea ce spui (in privinta sugestiilor).

      Am sa te corectez totusi la un amanunt.
      In america nu se face asa. Este ceea ce a determinat criza legata de subprime mortages (= credite cu risc ridicat).
      http://www.investopedia.com/ask/answers/07/subprime-mortgage.asp
      http://www.nytimes.com/2007/08/31/business/worldbusiness/31derivatives.html
      Dar cred ca e subiectul unei alte discutii.

      Consecintele crizei ar fi trebuit sa miste si piata romaneasca, si este firesc sa scada preturile locuintelor. Dar piata noastra e destul de atipica. Timpul va spune mai multe. Pana una alta, sa ne amintim ca bancile ne vor banii, nu binele.
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 9 iulie 2008, 9:28)

    liviu [anonim]

    puneti pariu ca in 2-3 zile o sa apara un articol ca au crescut?
    ca doar mafia e mareeeeee....
    preturile la imobiliare tot scad... in schimb statistic tendintele sunt de crestere... :D
    poate totusi scapam si de mafia asta cat de curand
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 9 iulie 2008, 10:06)

    cristi [anonim]

    yupiiiiiiii
  • +2 (2 voturi)    
    Abureli (Miercuri, 9 iulie 2008, 10:27)

    tavyy [anonim]

    Ganditi-va daca pretul la ap. ar scadea astfel incat majoritatea romanailor sa-si permita sa-si achizitioneze o locuinta ce se va intampla? Cererea va fi iar mai mare decat oferta. Pana acum preturile au crescut pt ca existau cumparatori da? Deci nimeni nu a crescut pretul ca sa-si tina ap. cu pretul ridicat. Sa vedeti voi la anul cand BNR-ul va reduce dobanda de referinat de la 10 la 9.5. Nu poate sa tina la nesfarsit dobanda ridicata. Asa ca nu mai ingititi tot ce zboara prin presa si mai bine v-ati interesa cate ap. au fost cumparate in ultima luna din cate au fost scoase la vanzare si cu ce pret. Este adevarat ca preturile au crescut mult mult in iarna, peste posibilitatea de cumparare. Acum se intampla o reglare a pietei. Si mai este o chestie. In acest caz de blocaj imobiliar tot prop vor avea de castigat. Vor inchiria ap. Deja chiriile au crescut mult de tot. In Crangasi un ap de 2 cam il gasesti la min 500EUR. Mult succes celor care asteapta pabusirea pietei imobiliare si stau cu chirie.
    • 0 (0 voturi)    
      abureli (Miercuri, 9 iulie 2008, 11:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Pai dupa tine toate pietele din lume ar tb sa aiba numai scaderi, in functie de cresterile salariale.HAHAHA. Nu despre asta este vorba ci daca merita. Nu dai bani pe ceva doar ca este la moda, tb sa si faca banii aia. Nu poti sa dai atatia bani pe un apartament la bloc(nou sau vechi) cand poti sa faci o casa cu aceeasi bani. Daca este o cerere mare pentru Dacia 1310 asta inseamna ca pretul va creste? Cererea ar fi mare doar ca si pretul este unul bun. Nu cred ca tu ai da pe o Dacia 1310 100.000 EUR doar pentru ca cererea este mare, daca ar fi asa nu cred ca tb sa imi mai pierd timpul si sa-ti explic ca gresesti.
      • 0 (0 voturi)    
        Diferenta dintre masina si apartament (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:50)

        JB [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        La o masina conteaza marca, modelul si vechimea nu neaparat in aceasta ordine iar la o casa conteaza location location location nu neaparat in aceasta ordine.
        Ca sa intelegi fenomenul trebuie sa te gindesti ca dacia de care vorbesti poate fi aruncata miine si in locul ei sa apara un hummer. Din pacate apartamentul vechi nu poate fi aruncat ca vine la pachet cu terenul pe care este. Tot la pachet vine si cu scoala, gradinita, mallul, transportul in comun, parcul din apropiere etc. Din cauza asta preturile cresc in centru sau zone "bune" si scad catre periferie pt un apartament de acelas tip.
        In lumea asta pretul e dictat de cerere si oferta cind te gindesti la oferta te gindesti ca este limitata pt un loc dat. Nu exista pret bun sau rau. De asemeni sint mai multi jucatori pe piata cum ar fi cei care cumpara sa stea in el, cei care speculeaza, cei care inchiriaza sau cei care vor sa aibe o locuinta de servicu. Cererea e data de suma acestora.
    • 0 (0 voturi)    
      Get lost... (Miercuri, 9 iulie 2008, 11:58)

      Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Iete ca eu stau cu 250 de euro intr-un apartament cu 2 camere la Piata Sudului, iar la Crangasi, ce spui tu e pretul unuia de 3 camere. Hai mai ia o pauza...
      Pentru "cautatori" : Aveti dragilor si voi rabdare, si nu va repeziti...Cautati, ca...se gasesc si la preturi normale...
      PS: Am un coleg care sta cu mai putin de 250 de euro in Drumul Taberei, tot la 2 camere.
      • 0 (0 voturi)    
        Chrii (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:37)

        JB [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Vasilescu

        Am inchiriat luna asta 2 apartamente (ale mele ;) ) unu cu 450 Euro (3 cam Militari) si unu cu 500 euro (2 cam igrasioase comuniste in Floreasca) si s-au dat prin cunostinte si in sub 3 zile. Le-am dat sub piata si am incasat banii pe 1 an inainte. La toamna vin studentii si o sa creasca din nou.

        Daca pretul scade unde sperati voi mai cumpar 2 ...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai spune (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:47)

        tavyy [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Vasilescu

        Eu stau cu chirie in DT cu 300 eur. Initial am stat cu 250 si anul asta mi-a marit. Daca tu gasesti in DT sub 250 sau cu 250 ap. 2 cam te felicit. Vorbesti aiureli baietas. Poate tu nu stii unde stai. Vezi poate stai in piata rahova si te-au prostit agentii imobiliari spunadu-ti cai piata sudului. Mai uitata-te si tu pe anunul.ro si mai ia ziarul si mai da telefon si dupa aia mai vorbesti. Offfff. ce credul si naiv poti sa fii.
    • 0 (0 voturi)    
      Chirii (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:08)

      ss [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Poate, dara dac negociezi o sa-l scada. In plus o sa apara o directiva euroepan care o saregelementeze domeniul. O sa-i oblige pe domnii proprietari sa corelze chiria cu doatarea is mai ales o sa fie nevoiti sa declare tot la fisc. In plus agentul imobiliar va trebuis afie d eo singura parte nu ca acum. In acest ultim caz comisonul lui nu va depinde de ce vrea proprietarul ci de cea vrea ce-l care cauta.
      • 0 (0 voturi)    
        creditele - singura sansa1 (Duminică, 13 iulie 2008, 0:33)

        ionita [anonim] i-a raspuns lui ss

        MA adresez cacaciosilor care stau si asteapta scaderea pietei. Cacaciosilor, care nu sunteti in stare sa aveti un castig salarial normal, basinosilor care vreti sa rupeti poarta la ora 16.00 fix de la serviciu , rahateilor care o sa stati toata viata cu chirie, cacarezelor care asteptati sa scada piata TREZITI-VA LEGUMELOR - INTRATI IN economie, treziti-va pensionarilor si produceti. Nimic nu va scadea --- are lor o echilibrare a pietei in functie de lichiditatile care sunt pe piata -- nu e nici macar stagnare -- este doar o calmare a gradientului de crestere -- logica si normala in contextul crizei americane si europene a creditului. Diariilor care leneviti ca nicte platinte, putorilor la care nu va place munca si faceti analizelor. Treceti rasilor la treaba, luati credite, cumparati proprietati. investiti -- nu stati ca niste tarani prosti sa vina scaderea pietei. Tendinta europeana si miondiala calculata ca medie enuara este CREESTERE pe tot ce inseamna terenuri, paduri, case --- sunt resurse limitate, neregenerabile ! Putorilor -- nu va mai scarpinati in cur si asteptati sa scada ! nu va scadea nimic ! 1.000.000 de familii in Romania au nevoie de casa !

        NU te mai trezi lache la ora 8, nu mai sta leguma dracu la stat papitoi pe 300 Eur si te mai plange ca un cacat ca nu ai bani! Vino in pizda matii la munca si ridica tara asta asa cum au facut nemtii intre anii 60 - 90, asa cum au facut cehii si ungurii intre anii 90 si 2005. Putoare -- treci la munca la infrastructura, la canalizari, drumuri --- nu mai sta cu cocoselul la soare ca sa scada ma-ta !
        • 0 (0 voturi)    
          ?!? (Marţi, 15 iulie 2008, 11:28)

          darci [anonim] i-a raspuns lui ionita

          te-ai trezit cu fundu-n sus????? esti frustrat baiete, banuiesc ca te regasesti si tu in acei 1000000 de familii care au nevoie de casa???
  • -2 (2 voturi)    
    Eu nu vand ieftin (Miercuri, 9 iulie 2008, 10:49)

    george [anonim]

    Din punctul meu de vedere ca sa vand un ap vechi ca sa-mi iau altul mai mare si nou, va trebui sa tin la pret. Si asa voi face. In ultima instanta il inchiriez si tot nu-l vand. Cu banii din chirie imi acopar o parte din credit.
    Atat timp cat cererea de spatii de locuit este mai mare decat oferta, ori preturile ap cresc, ori cresc chiriile. Peste vreo 3 ani, cand cele doua vor fi egale va fi mai simplu. Pana una alta sa expun doua motive pt care preturile nu vor scadea asa cum cred unii:
    - materia prima si manopera la cele noi creste de la luna la luna. Ca atare, ap noi se vor scumpi sau vor fi mai proaste ca inainte fiindca se vor face compromisuri. Eu nu m-as muta in asa ceva. ( ati vazut cum arata cele noi, cu pereti de rigips, ca daca te sprijini mai bine in ei intri pe partea cealalta?)Deci si ap vechi vor fi valorizate destul de bine.
    - cat credeti ca poate cobora mp la cele vechi, daca numai modernizarea de la 0 a unuia vechi costa minim 300 euro/mp ?
    • 0 (2 voturi)    
      eu nu vand ieftin (Miercuri, 9 iulie 2008, 11:50)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui george

      cred ca o sa plangi atunci cand vei constata ca nu o sa-ti mai poti cumpara nici o masina cu banii de pe el(un pic exagerat). In legatura cu chiriile, crezi ca romanii vor ramane dobitoci pe vecie? Eu nu cred. Bafta
      • 0 (0 voturi)    
        si unde o sa stea inteligantii aia? in cort? (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:43)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Daca de cumparat nu cumpara, ca e prea scump si nu face, de inchiriat nu inchiriaza ca nu sunt prosti, cred ca o sa stea sub ceru liber. Noroc cu incalzirea globala :))
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei care nu cred... (Miercuri, 9 iulie 2008, 12:33)

    GEO [anonim]

    Scaderea preturilor la proprietatile imobiliare va continua. Piata mondiala e in criza... de ce credeti ca noi nu am fi. Costurile de finantare vor continua sa fie foarte mari, tot mai putini isi vor permite un credit. Apartamentele noi se inmultesc, apar tot felul de variante ieftine langa Bucuresti, deci va exista o oferta concurenta la apartamentele vechi. Si mai lasati vrajeala ca apartamentele noi sunt facute din materiale proaste...oricum primesti o garantie pentru ele...si in mod sigur au o durata de viata mai indelungata decat cele din blocurile vechi de 20-30 de ani, unde tre sa mai suporti si vecinii pensionari, cainii, pisicile lor, instalatiile ruginite, apa care nu ajunge pana la etajul 7, mirosul ametitor care vine din chiuveta la parter sau etajele inferioare, boschetarii care se incalzesc in scara etc etc.
    • -1 (1 vot)    
      De mult nu am ris asa mult (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:41)

      JB [anonim] i-a raspuns lui GEO

      In blocurile noi nu ai nici o garantie ca:
      - nu o sa se mute manelisti
      - nu o sa fie si pensionari
      - nu o sa aibe ciini si pisici
      - firma care face blocul nu se desfiinteaza dupa ce il construieste si gata si cu garantia sau e de la o persoana fizica (cum sint multe) deci 0 garantie
      - durata de viata este cam aceeasi cca 200 ani la un bloc de beton deci nu prea conteaza diferenta fata de cele vechi (vezi paris)
      • 0 (0 voturi)    
        cine rade la urma (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:23)

        belea [utilizator] i-a raspuns lui JB

        Manelistii marea majoritatea stau cu babacii, iar salariile de cacao le toaca pe seminte, mici, bere si telefoane cu boxe.
        Pensionarii ca specie nu se muta.. desi stau in ap de 3 camere ultra-central, stau cu lumina stinsa si caloriferul inchis.. ca sa le-ajunga pensia de medicamente.
        Cei care se muta ca sa traiasca in ap noi, sunt in general tineri muncitori, cu ambitii si planuri de viitor.. care nu cred ca au timp si nici chef de caini, pisici si mizerie.
        La blocurile comuniste durata medie de viata e de 100 ani. Iar marea lor problema sunt tevile (subsoluri inundate), instalatiile electrice foarte proaste, si hidroizolatia care lipseste cu desavarsire (la ultimul etaj cand da primavara si se topeste zapada, e o veselie).
      • 0 (0 voturi)    
        ma bucur ca te-am amuzat... (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:33)

        GEO [anonim] i-a raspuns lui JB

        :) voi astia care faceti pledoarie conservelor din blocurile vechi puteti sa mai radeti acum.....ca peste cel putin un an apartamentele voastre vor fi cu 20- 30% mai ieftine
        • 0 (0 voturi)    
          oare? (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:24)

          JB [anonim] i-a raspuns lui GEO

          Eu nu mai sint tinar asa ca gindesc un pic diferit. In plus am stat si urmarit ce se intimpla in alte tari.
          20% mai ieftin fata de 150K insemna 120K.
          Asa cum in America preturile sint inca duble cu toata caderea lor fata de acum 5 ani la fel nici in Ro nu o sa mai fie niciodata ce era acum 5 ani.
          Afara pretul la apartamentele vechi e dat ce pretul apartamentelor noi din exact aceeasi zona (pretul unui apartament nou in corbeanca nu influenteaza pretul din cotroceni) si sint la cca 60-75% din cele noi. Daca iti muti fundul si faci o socoteala exacta o sa vezi ca daca consideri pretul final e cam la fel si la noi. La noi cele noi se duc in sus asa ca poti sa deduci singur ce o sa fie.
          Ca sa-ti mai dau un exemplu un apartament mic si vechi de 100 ani in centrul NY e cca $750 000 iar unul nou la periferie $150 000.
          • 0 (0 voturi)    
            ghimpe (Joi, 10 iulie 2008, 9:41)

            gimini [anonim] i-a raspuns lui JB

            Taticu', nu uita ca dolarul e DE DOUA ORI mai ieftin decat in 2000. In 2000 1 E = 0.87 USD, acum 1 E = 1.55 USD ! Deci la preturile de acum din US and A mai taie matale 50% si vezi ce-ti iese.

            In plus eu zic sa mai dai o tura prin targ si sa vezi "cat de sus" se duc preturile apartamentelor noi, care de fapt se duc in jos. Baietii nu mai au cui sa le vanda si au inceput sa dea parcare gratis, masina gratis... asta ca sa nu spuna p-aia dreapta, ca pretul trebuie sa scada. Eu inteleg ca unii dintre voi traiti in lumi paralele, dar mai informati-va inainte de a spune tampenii. Peste 2 ani un apartament nou va costa cam 100.000 de E iar infectiile comuniste, 50-60.000 cel mult. Si cred ca si asa se va ruga vanzatorul de tine sa le iei.
      • 0 (0 voturi)    
        si inca ceva.... (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:57)

        geo [anonim] i-a raspuns lui JB

        Eu nu am spus nimic de manelisti....sunt peste tot. Pensionarii crezi ca nu altceva de facut la batranete decat sa-si cumpere un apartament nou?...iar cainii si pisicile sunt ale lor...deci sigur sunt mai putini din toate cele 3 specii. Daca esti prost sa cumperi un apartament construit de ne a'Caisa da...nu ai garantie... dar sa nu-mi spui ca se poate desfiinta o societate ca Impact SA ca sa dau doar un exemplu local.
        • 0 (0 voturi)    
          ciini (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:29)

          JB [anonim] i-a raspuns lui geo

          Orice fitzoasa are un ciine. Intr-un bloc pe malul pacificului cea mai mare problema care am avuto era cu ciini care se rahateau in lift.
          Pot sa pun multe beri la bataie ca asa va fi si la noi he he he
          Pensionarii sint de multe feluri si unii sint suficient de bogati sa isi permita.
          Asa este, societatea care face blocul este extrem de importanta. E bine sa vezi ce proiecte a mai realizat in ultimii 10-20 ani si ce probleme au fost cu ele. Dar la noi nu se poate inca.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt curios (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:01)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui GEO

      Cati din astia care zic fraze de genul "apar tot felul de variante ieftine langa Bucuresti" au avut curiozitatea sa faca de cateva ori drumul de la "zona blocului din vecinatatea Bucurestiului" pana la serviciu? Sa calculeze macar vag ce presupune sa te muti in afara Buc. Eu am avut "ocazia" sa ajung 3 zile la rand in Pipera, trimis la un curs, si mi-a fost de ajuns senzatia. Dar sa faci zi de zi, 20 zile/luna, 12 luni/an, acelasi drum, de 2 ori pe zi? Bucuresti-ul nu are infrastructura necesara pentru a permite cuiva cu un job normal sa se mute in afara lui. Cum mai am si niste cunostinte care s-au mutat la casa undeva pe langa Bucuresti, stiu destul de mult ca sa fac o comparatil relativ obiectiva.
      Ia sa vedem ce diferente ar fi:
      Bloc vechi:
      - in Bucuresti, situat langa niste linii de transport in comun (tramvai, RATB, METROU);
      - magazine, farmacii;
      - gradinitze, scoli, licee (pt cei cu copii)
      - vecini pensionari si manelisti
      - probleme loc parcare
      Bloc nou, in afara Bucurestiului:
      - ai nevoie de 2 masini. Daca ai facut accident si masina sta o luna in service ce te faci?
      - magazine - daca esti norocos, sau daca faci parte dintr-un proiect mai mare
      - farmacii - cine stie
      - gradinitze, scoli - in functie de proiect, probabil ca si costa pentru ca e "zona buna" - vezi cate proiecte sunt promovate in Pipera langa Scoala Americana
      - licee - industriale in cel mai bun caz? Probabil copilul va face naveta catre un liceu mai acatari
      - ei bine, daca l-ai cumparat, ai un loc de parcare.
      - si da, vecini manelisti, petrecareti si certareti (pentru ca-s tineri, nu linistiti ca pensionarii)

      si atunci, de ce sa nu aleg un bloc vechi, curatel, dar care se afla la 5-
      • 0 (0 voturi)    
        depinde de necesitati.... (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:39)

        geo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        La fel de bine sunt si apartamente noi in Bucuresti, la preturi comparabile cu cele vechi... deci discutia s-ar putea prelungi la nesfarsit...fiecare are o opinie influentata de interese...tu probabil detii un apartament vechi...
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul locuintelor va scadea serios. (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:25)

    Alin [anonim]

    BNR tocmai a anuntat ca va ingradi destul de mult creditarea. Fara bani din credite nu se va mai cumpara la preturi astronomice. E logic. Putini au sutele de mii de euro cash, sub perna si aia deja si-au luat.
    E important insa sa scada incet, sa nu fie brusc deoarece am ajunge in situatia creata in America. Cei care s-au indatorat cu 120000E pentru o garsoniera si vad ca in 2 ani pretul este 50000E vor renunta la credit si isi vor lua locuinta mai ieftina. Banca va ramane cu o locuinta luata cu 120000E dar care acum valoreaza doar 50000E si din care i s-a platit doar 20000E. Acest fenomen ar duce la caderea economiei nationale. E un subiect destul de delicat si neinfranat cu cap ar putea fi catastrofal pentru noi toti.
    Deci e mult mai bine sa scada cu 5% pretul in fiecare an timp de 10 ani decat 50% in anul asta.
    Oricum acum preturile sunt in continuare destul de mari si cine e destept vinde pana sa intre in vigoare restrictiile la creditare.
    • 0 (0 voturi)    
      biroul de credit (Joi, 10 iulie 2008, 15:44)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Chiar asa? Tot mereu aud placa "renunta la credit si isi vor lua locuinta mai ieftina".

      Pe ce lume traiti? Ati auzit de BIROUL DE CREDIT? Daca nu-ti platesti rata, intri instant pe lista ne-eligibililor si nu mai pupi credit sa-ti cumperi locuinta aia "ieftina".
  • 0 (0 voturi)    
    Jos mafia imobiliara! (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:59)

    licu [anonim]

    Preturile vor continua sa scada pana vor intra in normal. Toti strainii care au speculat pe piata romaneasca luand romanului dreptul la o lucuinta decenta vor crapa in lunile urmatoare cand piata va pica.
  • 0 (0 voturi)    
    Tendinta e clara (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:18)

    adrian [anonim]

    Preturile vor scadea , atat la vanzare cat si la inchiriere . In mod sigur . Un coleg de al meu incearca de 5 luni sa vanda un apartament - a cerut 150.000 euro , apoin in Mai 135.000 , acum cere 115.000 numai sa-l dea . In zona buna si curat .

    Cererea scade , e clar - Mai bine o locuinta noua , decat una veche (care va valora sub 50% in 10 ani ) .

    ATENTIE - un val masiv de executari silite le vom vedea in curand ( cei care au luat credite acum 3-5 ani ) si cei inconstienti care au luat in ultimul an !!!

    Chiriile vor scadea - pt ca si standardul creste .Vrei sa ai o siguranta ( toti salariatii de peste 27 ani cauta cu contract ) , sa ai curat , masina spalat etc .

    Si sa vedem inconstientii care cu noile preturi de la petrol,mancare etc -isi vor mai putea permite 500 euro/luna chirie .Sa fim realisti .
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa o luam altfel (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:54)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui adrian

      vrei sa inchiriezi apartament cu totul nou in el , ultimul racnet, pe o perioada lunga. Eu daca sunt proprietar platesc aceleasi preturi la mancare, benzina ,platesc si impozite si investesc si in apartament. Asa ca iti cer 500 de EUR, si daca nu prefer sa astept, decat iti inchiriez tie cu 250 EUR pe 3 ani. De ce ti se pare tie ca numai chiriasul e destept si proprietarii sunt toti niste batuti in cap?? Pana la urma ei cer un pret, si daca nu iti convine sau nu iti permiti te poti muta la garsoniera in rahova, fara nici o dotare.
  • 0 (0 voturi)    
    preturile n-or sa scada (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:36)

    adrian [anonim]

    preturile n-au cum sa scada in bucuresti. scaderile simtite sunt pe termen scurt si neesentiale.
    Dau doar 2 argumente:
    1. Intr-o economie de piata pretul reflecta balanta cerere - oferta. Ganditi-va numai cati absolventi de facultate ies de pe banci anual si cati se intorc in provincie. Putini. Trebuie sa stea undeva in Bucuresti. Deci in fiecare an cererea de cumparare/inchiriere creste cu cateva sute de mii, poate, iar oferta nu tine pasul, nu o poate acoperi. Cerere mare, oferta mica->pret mare

    2. Salariile in Romania au tendinta crescatoare in ultimii ani si se va mentine trendul (comparati salariile din 2000 de ex cu cele de acum), deci multe persoane isi vor permite sa dea (sau sa se imprumute de la banci) sume mai mari. Mai multi bani disponibili -> pret mai mare (ganditi-va de ex. cat ar costa o cafea intr-un oras in care ar trai numai miliardari :) )
    • 0 (0 voturi)    
      Si porcii vor zbura... (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:07)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Scaderile sunt esentiale si pe termen lung.
      Acum hai sa-ti desfiintez argumentele:
      1. Balanta cerere-oferta nu e chiar asa de inclinata. Au plecat vreo 5 milioane de romani care aveau unde locui pe timpul lui Ceasca. Absolventii de facultate se presupune ca sunt cat de cat destepti. De ce ar sta in Bucuresti unde au salariul de 3 ori mai mic decat in strainatate si viata mai scumpa decat acolo?
      2. Daca salariile vor creste in acelasi ritm inca 10 ani vom ajunge la nivelul statelor occidentale. Nu cred ca recuperam asa de repede. Nu sunt mai multi bani disponibili. Se duc banii pe benzina, pe mancare, ca s-au scumpit si astea.
      • 0 (0 voturi)    
        fals (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:38)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Alin

        argumentele sunt slabute, detaliez mai jos:
        1. multi vor pleaca in strainatate, dar multi se vor si introarce, avand in vederea alinierea incet incet a salariilor. faptul ca multe companii isi disloca forte de productie din vest catre est este si ea o frana
        2. in 10 ani, cum spui tu, poate vom ajunge la nivelul salariilor din vest de acum (sau mai corect la puterea de cumparare a vesticilor de acum), dar gandeste-te unde vor fi ei peste 10 ani ?
    • 0 (0 voturi)    
      In plus (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:10)

      JB [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Mai trebuie sa adaugi asa zisa "necesitate de a vinde" . In general daca un posesor nu isi ia banii doriti nu vinde. La noi in Ro spre deosebire de alte tari 80% detin apartamentele 100% adica platite in totalitate de aici si posibilitatea de a nu fi obligat sa il vinda. In vest pierderea slujbei sau scaderea salariului te poate forta sa vinzi.
      Ce se vede acum e blocarea pietei, adica cei ce vind sind doar cei fortati iar restul nu mai vind, cei ce cumpara asteapta sa mai scada.
    • 0 (0 voturi)    
      te contrazic la punctul 2. (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:23)

      MAN [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Gandesti superficial. Da, dar cresc preturile la necesitatile primare( alimente, imbracaminte,transport etc.), creste inflatia, se inaspresc conditiile de creditare.....
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui MAN

        dar nevoia de locuinta este si ea o necesitate primara, ca vrei nu vrei trebuie sa locuiesti undeva, asa cum trebuie sa mananci, sa te imbraci
        iar daca nu esti din buc sa stai cu babacii trebuie ori sa platesti chirie ori sa-ti faci credit sa iei o locuinta, deci cresti cererea de locuinte :)
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:02)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui adrian

      1) In Bucuresti mai si mor oameni. Numarul de absolventi e in scadere fiindca generatiile de dupa 89 sunt ceva mai mici (semnificativ chiar).
      2) Salariile deja au inceput sa stagneze Ai rabdare sa inchida si bancile din sedii si sa vezi ce o sa iasa.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 9 iulie 2008, 17:32)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Niko

        1. sigur ca mor si oameni, dar in bucuresti (ca despre el e vorba) populatia e in crestere si asta o spun statisticile
        nu stiu daca sunt mai putini absolventi ca inainte de 89, gandeste-te cate facultati particulare sunt. acum prost sa fi sa nu faci o facultate (sau sarac), inainte de 89 era greu sa intrii la facultate, acum nici nu mai dai examen
        2. deocamdata bancile isi deschid sedii, nu inchid, si cred ca esti de acord cu mine, ca peste tot sunt sedii de banci (agentii, sucursale). piata creditului la noi nu e inca matura, asa ca trendul creditarii o sa mai creasca
  • +1 (1 vot)    
    LoL (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:12)

    scharke [utilizator]

    Ce-mi place romanul cum se pricepe si la fotbal si la politica si la imobiliare...
    Pai mai baieti, pe o piata in care apartamentele noi promise in 2007 nu sunt gata nici in 2008, voi credeti ca o sa fuga toata lumea din ap vechi si o sa vi le dea voua de pomana?
    Mutati-va in ap noi , ieftine (2000 euro / mp) si facute cu muncitori care au invatat sa zideasca cu o zi inainte sa fie angajati!
    Ce preferati? Un ap vechi cu 2 cutremure pe CV ('77 it's a must) sau unul nou gata de testare?
    Iar baietii care aduc argumente gen petrol in scumpire si alte de astea, sa ia aminte ca benzina iti trebuie cand stai in afara orasului, nu la o vechitura de ap, langa metrou! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    E mai mult decat pare... (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:18)

    Dedalus [anonim]

    Daca imparti numarul de pagini al anuntului telefonic la pretul mediu al unui ou si inmultesti cu raportul EUR/Franc elvetian, obtii indicele imobilar... :-))).

    Peste 50% din cerere a fost speculativa ("in scop de investitie") adica oamenii au cumparat cu ideea ca pot vinde mai tarziu mai scump.

    E clar ca pe o tendinta de scadere cei ce au cumparat pe crestere vor cauta acum sa vanda, pe scadere.

    Problema e ca nu-i ca la bursa -adicatelea sa vinzi actiuni si cu banii luati sa cumperi alte actiuni.

    Aici e clar- ala de are casa nu are si bani, iar ala de are bani stie ca daca ia o casa in scop de investitie ar trebui sa o poata si vinde, sucficient de repede pentru a-si marca profitul.

    Acum sunt doua tendinte:
    a) speculatorii vor sa vanda pentru a avea profit cat mai pot sa-l aiba
    b) cumparatorii nu mai au acces la un credit care le-ar garanta macar ca nu pierd daca vor vinde la randul lor.

    Ca si la bursa, daca lichiditatea scade, degeaba preturile afisate cresc - nu conteaza cat de scumpa e o actiune daca nu o cumpara nimeni cand ai tu nevoie sa ti-o cumpere.

    Nu ma ingrijoreaza pierderile unora, ci efectul catastrofal asupra intregii economii a acestei situatii.

    Bancile s-au umflat peste masura - a se vedea cate sute de sedii au cele mai multe banci, in unele dintre ele intrand cate un client pe ora. A se vedea agresivitata lor in a da credite.

    Bancile au preferat creditele imbiliare, in dauna celor productive, pentru ca au crezut ca sunt mai sigure ipotecile decat fabricile.

    S-au inselat.

    Impactul e dublu: asupra populatiei si asupra sectorului productiv care nu a mai avut acces la credite utile, din cauza dobanzilor umflate artificial si a preferintei bancii pentru creditul imobiliar.

    Lipsit de lichiditate, nici sectorul productiv, si asa sufocat de o birocratie kretina si de concurenta statului, nu s-a mai dezvoltat. In paralel cheltuielile guveranmentale au cescut, pe imprumuturi.

    Ghici ce urmeaza?
    • 0 (0 voturi)    
      urmeaza... (Miercuri, 9 iulie 2008, 18:44)

      gigi becali... [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      urmeaza o perioada de crestere economica :)
      de ce? preturile la case sunt inca mari - si vor sta mult timp inca la valori convenabile pt. constructori: problemele sectorului de constructii de afara se va rafrange in venirea acestora in Romania unde vor face case/blocuri noi si ok;
      Cresterea se va baza inca pe constructii si infrastructura, industria prelucratoare si alte "balarii" mici de productie pe care le importam acum. Bancile vor da mai putine imobiliare si vor incepe sa sprijine si industria nu doar speculatiile imobliare. - se va trece valul cu imobliarele, dar va reveni in cativa ani, cu alt tip de imobile. Piata de constructii NU va scadea, preturile la case se vor aseza: adica o casa va valora atat cat face. Cand? - nu e important - important este sa ai rabdare pana iti permiti. Nu exista: nu voi mai apuca niciodata sa-mi iau o casa. Toti vor putea sa-si ia o casa (daca vor): depinde cand si unde :)
      Per total e posibil sa castigi din imobiliare: depinde cand cumperi si cand vinzi: si pe vremea lui Ceasca puteai sa faci bani din a cumpara Dacia: una veche se vindea mai scump decat una nou. Aveai Dacie: te inscriai; venea in 5 ani, o vindeai pe aia veche si aveai si profit si Dacie noua. A trecut perioada aia...
      Nu e important ca ajungi greu din oras in Pipera: daca lucrez in Pipera prefer sa stau in Pipera. Imobiliarele sunt o chestie de zona: unde stai si unde ai treaba. Decat sa stau la metrou: fara parcare, in blocuri vechi cu gandaci si pensionari saraci, metrou prin de nespalati, prefer sa dau un pic mai mult si sa merg cu masina. Confortul costa: STIU. Dar cu banii mei vreau sa traiesc decent; nu sa-i arunc pe blocuri ce vor fi demolate in 30 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    marginea Bucurestiului? (Vineri, 11 iulie 2008, 18:19)

    george [anonim]

    E foarte bine daca ati sti ca in Budapesta, de exemplu, cei care acum 10 ani s-au mutat la marginea orasului vor sa-si achizitioneaze inca un ap in oras sau vor sa se mute inapoi. Este scump si "peste mana" sa locuiesti in afara Budapestei. Asa va fi si in Bucuresti, doar ca orasul asta trebuie sa se extinda mult ca sa ne incapa pe toti. Si eu as fi vrut, la 30 km de Bucuresti. Acum m-am orientat la 10 km si spre sa am toate facilitatile peste 5-10 ani.
    In ceea ce priveste scaderea preturilor, eu cum am mai spus, nu voi vinde ieftin, dar voi inchiria celor care nu-si pot cumpara o locuinta. Este si asta o piata. Oricum, visam cai verzi pe pereti daca credem ca un ap de 2 camere o sa ajunga la 60.000 euro.
    In curand, vor fi directori care o sa-si ia in medie, unul pe trimestru. Cash !