Britanicii, fortati sa faca reduceri mari de pret pentru a-si vinde locuintele

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2008, 17:47 Economie | Imobiliar

Britanicii cu case spre vanzare au inceput sa faca reduceri mari de pret fata de valoarea ceruta initial, pentru a-si vinde mai repede proprietatile, in contextul in care conditiile economice continua sa se inrautateasca, potrivit Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), informeaza Financial Times. Casele din Marea Britanie se vand in medie cu 9% sub pretul cerut, in anumite regiuni, vanzatorii fiind nevoiti sa ceara si cu pana la 12,5% mai putin. Datele companiei de cercetare Hometrack, arata ca preturile locuintelor din Marea Britanie au scazut in septembrie pentru a 12-a luna consecutiv.

Pentru cei mai multi proprietari de locuinte asta inseamna ca sunt nevoiti sa faca reduceri de zeci de mii de lire sterline, in conditiile in care preturile locuintelor isi continua scaderea in toata tara.

A crescut durata de timp in care o casa se vinde

Potrivit datelor companiei de cercetare imobiliara Hometrack, preturile locuintelor din Marea Britanie au scazut in luna septembrie cu 1% fata de luna anterioara, fiind a 12-a luna de scaderi consecutive. Fata de aceeasi perioada a anului trecut, preturile caselor au scazut cu 6,2%, echivalentul unei scaderi medii de o mie de lire sterline pe luna.

Datele Hometrack arata o scadere atat in privinta numarului de noi cumparatori cat si a celui de noi vanzatori, in timp ce perioada medie de vanzare a unei case a crescut pana la 11,5 saptamani.

In plus, RICS estimeaza continuarea accentuarii diferentei intre pretul cerut initial si pretul de vanzare al caselor in urmatoarele luni de zile, in conditiile in care scaderea activitatii economice devine tot mai vizibila.























2668 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    iar? (Luni, 29 septembrie 2008, 18:28)

    ekek [anonim]

    nene, de cand tot scad casele astea si la ei si la noi or sa ajunga pe minus.
    serios vorbesc, or sa va dea proprietarii bani sa le luati casele.
    inteleg ca vreti trafic pe site, dar mai lasati luma sa se certe si pe alte forumuri, nu doar la voi.
    zgarcitilor
    • +2 (2 voturi)    
      N-o sa fie gratis, e de ajuns un discount de 30% (Luni, 29 septembrie 2008, 18:47)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ekek

      De-abia au inceput la noi sa tot scada si deja nu mai suporti?
      pai ce-o sa te faci peste 1-2 ani?
      • 0 (0 voturi)    
        25% (Marţi, 30 septembrie 2008, 12:06)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        pai piata la noi a scazut deja cu 25%, sa inteleg ca daca mai scade un pic gata? incepe lumea sa cumpere? pai eu vreau sa scada cu 50% cel putin... preferabil cu 80%
        • 0 (0 voturi)    
          SUNTETI INCONSTIENTI (Marţi, 30 septembrie 2008, 13:34)

          cui ar folosi? [anonim] i-a raspuns lui dan

          daca scade piata cu 50-80% sigur voi o sa fiti someri si n-o sa mai aveti nevoie de apartamaent la Bucuresti si o sa apara noii imbogatiti care vor cumpara cate o scara la pret redus.
          • 0 (0 voturi)    
            trebuia sa sriu ca e gluma? (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:46)

            dan [anonim] i-a raspuns lui cui ar folosi?

            tu crezi ca eu sunt inconstient, eu sunt sigur ca nu ai umor :)
            comentariul meu era sarcastic, vezi si celalalt post al meu "la ei a scazut piata cu 6,2% intr-un an, la noi cu 25% in 6 luni, dar noi tot mai asteptam scaderi... nu-i asa ca suntem tari? "
  • 0 (4 voturi)    
    preturi case (Luni, 29 septembrie 2008, 18:39)

    tudor [anonim]

    lasa sa scada!
    casa trebuie sa fie locul unde sa stai sa nu te ploua cand dai de mancare la copii si unde dormi...nu sa fie scopul omului in viata
  • +2 (2 voturi)    
    10%? (Luni, 29 septembrie 2008, 18:48)

    Alius [anonim]

    Ce se vaita astia la 10%.. Da cand preturile au crescut de enspe ori era fain... Cand o sa scada 30-40% atunci putem vorbi de niste scaderi din care sa mai intelegem ceva. In rest.. ciubucarii...
  • +2 (2 voturi)    
    Saracii... (Luni, 29 septembrie 2008, 18:55)

    S [anonim]

    Nu mai vinde londonezul apartamentul de 80m2 cu 1 milion de € ci 900 000... piata engleza nu se depreciaza ci se stabilizeaza, la fel ca si cea din Romania. Cu toate ca cea din Bucuresti are inca 30% in plus de cea normala, conform regulilor de calitate internationale.
    • -1 (1 vot)    
      .... (Luni, 29 septembrie 2008, 19:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui S

      Fiecare piata are particularitatile ei. Daca lumea are (a avut) bani sau posibilitati sa se imprumute, preturile caselor au crescut.

      Oricum apart de 80m2 nu e 1 milion de euro, decat in zonele cele mai bune din Londra.

      Piata engleza e destul de matura si stabila, piata scade si atata tot. La noi e "stabilizare" pt ca apart vechi din periferii au crescut prea mult.
  • -2 (6 voturi)    
    ce sa ma fac (Luni, 29 septembrie 2008, 19:18)

    speculantu [anonim]

    Si daca vand casa ieftin ca sa scap de ea dupa aia ce sa fac cu banii,sa-i pun la una din bancile care au inceput sa crape ?Mai bine in imobiliare ca sunt mult mai linistit iar pe termen lung sunt sigur ca voi iesi in castig
    • +1 (1 vot)    
      desigur desigur (Marţi, 30 septembrie 2008, 1:22)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui speculantu

      Daca nu ai cumparat acel apartament cu bani dintr-un credit ideea ta este foarte buna. Daca in schimb trebuie sa dai banii inapoi si nu prea ai de unde, trebuie sa vinzi apartamentul...insa cum preturile scad tu trebuie sa scazi mai mult ca sa-l poti vinde.....si uite asa pierzi niste bani (bunicei)......
  • -1 (1 vot)    
    scadere (Marţi, 30 septembrie 2008, 12:04)

    dan [anonim]

    la ei a scazut piata cu 6,2% intr-un an, la noi cu 25% in 6 luni, dar noi tot mai asteptam scaderi... nu-i asa ca suntem tari?