O hala industriala: Tranzactie de aproape un milion euro pe piata imobiliara din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2009, 12:40 Economie | Imobiliar

GLS Invest, departamentul de investitii al General Lux Service, a anuntat marti finalizarea tranzactiei prin care a vandut unei companii belgiene, pentru 925.000 euro una din halele finalizate in zona industriala din estul Bucurestiului. Anul trecut, conform datelor companiei de consultanta imobiliara Cushman & Wakefield, valoarea principalelor trazactii imobiliare din Romania a ajuns la 970 milioane euro, la jumatatea nivelului din 2007, sectoarele hotelier si industrail inregistrand cele mai mari scaderi.

Portofoliul curent al GLS Invest este compus din proiecte industriale - GLS Industrial Park, GLS Logistic Park, Branesti Industrial Park, proiecte rezidentiale - Shine Residence si Dobreni Residence, office - Shine Executive Apartments si agro-industriale - ferma Lehliu Dor Marunt.

Conform datelor Cushman & Wakefield, cele mai mari scaderi in 2008, in Romania, au inregistrat tranzactiile pe piata hoteliera si din sectorul industrial, care au scazut cu 79% si respectiv 71% fata de 2007, pana la valori de aproximativ 18 milioane euro in cazul tranzactiilor cu hoteluri si circa 44 milioane euro in cazul investitiilor din sectorul industrial.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1311 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cushman & Wakefield (Marţi, 17 februarie 2009, 14:30)

    Radu S [anonim]

    Alta intoxicare?
    In ultima vreme numai astia dau comuncate.
    Pana cum 2 saptamani nici nu auzisem de ei si acum sunt citati peste tot.
    Ce treaba au ei in Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu ai auzit tu asta nu inseamna... (Marţi, 17 februarie 2009, 15:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui Radu S

      ...ca nu exista. Intamplator sunt de la concurenta, dar oamenii astia au inchiriat toate spatiile comerciale din malluri unde merge tot romanul ca inecatul, printre care si tu, mai documenteaza-te!
      • 0 (0 voturi)    
        serios? (Marţi, 17 februarie 2009, 17:31)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui george

        De la ce concurenta esti? Au inchiriat toate spatiile? Au inchiriat si Liberty Center, de exemplu? ha,ha,ha.
    • 0 (0 voturi)    
      ii cunosc (Marţi, 17 februarie 2009, 21:49)

      colegul [anonim] i-a raspuns lui Radu S

      Corect... expertul de la ei este un monument de prostie. intr-un interviu publicat in ZF (http://www.zf.ro/dupa-afaceri/dan-ionascu-work-hard-play-hard-3091072/) nu e in stare sa faca propozitii mai lungi de 5 cuvinte.
      dar daca astfel de oameni sunt adevaratii consultanti imobiliari, asteptati-va la ce e mai rau pe aceasta piata.
  • 0 (0 voturi)    
    o flore nu face primavara... (Marţi, 17 februarie 2009, 14:49)

    luputehno [utilizator]

    in zadar......ice age a inceput ptr imobiliare....
  • 0 (0 voturi)    
    Pai asta e stire ??? (Marţi, 17 februarie 2009, 15:05)

    helloooooo [anonim]

    Acum un an un apartament amarat de 100 mp costa 200.000 euro.
    Asta e hala industriala, adica mult mai mare !!!
    1 milion de euro ar trebui sa fie doar cusca pasnicului.
    Hai sa fim seriosi daca si asta e stire inseamna ca o sa avem in toamna app de 3 camere in bloc vechi pe la 35-40000 de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    350 euro mp (Marţi, 17 februarie 2009, 16:00)

    cushman&lehman brother [anonim]

    la 350 euro/mp inseamna ca hala are 3000 mp. vi se pare imposibil? da, in conditiile actuale ale pietii.
  • 0 (0 voturi)    
    Habar n-aveti (Marţi, 17 februarie 2009, 16:04)

    747 [utilizator]

    Hala care s-a vandut cu un milion are "Un modul de hala are 527 mp hala depozitare-productie si 169 mp de birouri"

    vezi: http://www.wall-street.ro/articol/Real-Estate/48868/GLS-Invest-construieste-un-parc-industrial-format-din-8-hale.html

    In urma cu un an, o hala cu suprafata de 16 ori mai mare (11.400 mp) s-a vandut cu 5 milioane euro, tot in zona de est a Bucurestiului.

    vezi: http://www.capital.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=106538&rss_link=1

    Asa ca, as putea spune ca preturile sunt chiar in crestere...
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Marţi, 17 februarie 2009, 17:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui 747

      Foarte bun comentariul, multi bat campii pe-aici.
    • 0 (0 voturi)    
      poate ca (Marţi, 17 februarie 2009, 19:16)

      cushman&lehman brother [anonim] i-a raspuns lui 747

      stimate domn, cand am spus 350 euro/mp am spus un pret acceptabil si corect pentru o hala. nu aveam alte informatii acum pot sa-ti spun ca aceasta constructie valoareaza aproximativ 300.000 euro ca si constructie dar tot nu stiu cat teren este