Fantana de la Universitate-Coltea a intrat in reparatie generala la un an de la finalizare. Lucrarea initiala a costat jumatate de milion de euro

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2009, 17:32 Economie | Imobiliar

Fintina de la Universitate, in reparatii
Foto: HotNews.ro
Dupa ce, la sfarsitul anului 2007, Consiliul General al Municipiului Bucuresti a alocat circa 500.000 de euro pentru amenajarea spatiului verde dintre Policlinica Coltea si Ministerul Agriculturii (gura de metrou dinspre Coltea de la statia Universitate), la un aproape un an de la finalizarea lucrarilor, Primaria sectorului 3 s-a apucat sa refaca lucrarea. Alti bani, alta distractie.

„Fantana este in reparatie capitala. Se introduce un sistem de irigare, se repara pompele fiindca s-au stricat, intre cele doua fantani va fi montata o statuie, se va inlocui vegetatia si piatra fiindca au stricat-o rollerii”, ne-a declarat primarul sectorului 3, Liviu Negoita.

Intrebat de ce s-au stricat pompele de la fantana, daca aceasta a fost data in folosinta de doar un an, si cine va plati toata lucrarea, Negoita da vina pe Administratia Lacuri Parcuri si Agrement din cadrul Primariei Capitalei (ALPAB).

„Noi am luat in administrare, de la Primaria Capitalei, fantana stricata. Nu mai mergeau pompele. Cei de la ALPAB au intrat cu camioane de 16 tone acolo si au stricat instalatiile. Deocamdata nu stim cat costa. Va face ADP-ul un deviz. Lucrarea este facuta de ei”, ne-a declarat Negoita.

Radu Popa, directorul ALPAB, este insa de alta parere: „In primul rand, acel spatiu verde nu a fost predat catre sectorul 3, fiindca Hotararea de Consiliu prin care se face transferul este contestata de catre secretarul general al Primariei si nici nu s-a facut procesul de predare-primire al spatiului. Cu toate astea, dl. Negoita s-a apucat sa bage bani in el. Si spatiul sa stiti ca nu avea nimic. Problema este ca fantana a fost pusa tot de Primaria sectorului 3 si nu au avut aviz de la Electrica, pentru alimentare electrica. Din cauza caderilor de tensiune si a instalatiei improprii s-au stricat pompele, nu fiindca am intrat noi cu camioanele. Anul asta noi am obtinut aviz de la Electrica si am pus un tablou ca lumea. A costat 120 de milioane de lei vechi. De statuie nu stiu nimic. Acum, fiecare cu statuile lui”.

Situatia spatiului verde dintre Spitalul Coltea si Ministerul Agriculturii este incerta. Acesta a fost transmis printr-o Hotarare de Consiliu General pe data de 2 iunie, din Administrarea Primariei Capitalei prin ALPAB in administrarea Primariei sectorului 3. Primarul general, Sorin Oprescu, a declarat la vremea respectiva ca va ataca aceasta hotarare de Consiliu fiindca vrea sa recupereze spatiul verde. Chiar si asa, primarul Negoita spune ca nu putea sa ramana in centrul Bucurestiului cu spatiul verde care „arata in felul in care arata”.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2484 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Uitati-va cum arata (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:39)

    dan [anonim]

    1. Spatiul verde - nu mai e verde, e complet uscat, maroniu, pamant pur;
    2. Uitati-va la imbinarea aleii principale centrale cu alea din dreapta, in dreptul primului cos de gunoi: nu este acelasi nivel, persoanele aflate in caruciorul cu rotile au mari dificultati acolo, nu stiu ce era asa de greu sa faca dintr-o singur bucata;
    3. Uitati-va cum arata bordura din stanga aleii principale: colturoasa, neregulata, vai de mama ei.
    Pai daca asa arata cu adevarat zona 0 a Capitalei, de maxima importanta turistica, e clar ca suntem vai de mama noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred ca o hotie mai pe fata exista in Bucuresti (Miercuri, 29 iulie 2009, 20:53)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dan

      e la vedere ,o poate vizita oricine -jumatate de milion de euro din care se facea o gradinita ,o crese ,o clinica,ceva de bun gust, au fost aruncati banii in buzunarele unor escroci ;daca DNA nu se autosesizeaza pe vazute-merge un procuror pana acolo si inapoi ,face o poza cu telefonul mobil-inseamna ca nu exista justitie pe lumea asta !
  • +3 (3 voturi)    
    Huooo (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:42)

    Alexandru C [utilizator]

    Nu mai aveti pic de rusine hotilor.
  • +1 (1 vot)    
    Blestem ? (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:57)

    Ioana [anonim]

    O sa fie ca scarile rulante tot de la Universitate : n-o sa mearga fantana asta 20 de ani... :-) Poate ca e mai bine. Sa face altceva in loc, arat oribil si e prea mult beton in jur, sa faca un parculet, ceva... un pic de verdeata n-ar strica in zona.
  • +2 (2 voturi)    
    Scurt (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:01)

    Alexandru [anonim]

    Desi imi vine sa urlu vazand cat de nesimtiti sunt astia, ma abtin si imi pun o intrebare cu aplicatii practice:

    Cine e responsabil de initierea acestor lucrari si din ce partid face parte, sa stiu sa nu-l mai votez?
    • 0 (0 voturi)    
      ......sa stiu sa nu-l mai votez (Luni, 31 august 2009, 10:34)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Ca si cum ai avea de unde sa alegi pentru a vota pe altcineva.......!!??
  • 0 (0 voturi)    
    puscaria frate (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:05)

    piti [anonim]

    va asteapta. lupul pazeste stina de oi in ro
  • 0 (0 voturi)    
    Si la 1 luna era ruginita (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:10)

    Adrian [anonim]

    Tot sistemul era ruginit
  • 0 (4 voturi)    
    Negoita (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:11)

    Doru [anonim]

    Si mai face primarul Negoita o afacere banoasa, ca se apropie alegerile si trebuie sa cotizeze. Poate se infiinteaza o comisie si pentru el?! Sau, la fel ca don Costel, e de neatins?
    • 0 (4 voturi)    
      Negoita face (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:51)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      Negoita e primarul care a facut o multime de lucruri.

      Te pomenesti ca ti-o placea Oprescu care freaca menta cu talent de cand e primar.
  • +1 (1 vot)    
    asa da (Miercuri, 29 iulie 2009, 18:45)

    dedeiu [anonim]

    banuiesc ca in cazul lui Liviu Negoita nu se face o comisie parlamentara.
  • 0 (0 voturi)    
    eh.. (Miercuri, 29 iulie 2009, 20:22)

    Costi [anonim]

    Eh, mai spala si ei un ban cinstit:))
    La anu' or sa puna iarba din import in valoare de 5 milioane de euro! cat timp nimeni nu protesteaza or sa-si bata joc de noi porcii astia intr-o veselie!
  • 0 (0 voturi)    
    si la cluj... (Miercuri, 29 iulie 2009, 23:35)

    lola [anonim]

    eu as vrea si un articol despre piata matei din cluj. de doi ani de zile ma tot minunez ce vor sa-i faca bietei statui a lui matei corvin - e inconjurata de schele dar nu s-a facut absolut nici o renovare timp de doi ani. mai nou, dupa ce rezolvasera destul de onorabil problema sapaturilor arheologice punand deasupra o vitrina, si arata chiar interesant, la cateva luni dupa asta au pus panouri in jurul intregii pieti si cica o reamenajeaza pana pe la anu'. cu alte cuvinte, centrul clujului e desfiintat. nu sunt unguroaica, dar cam asa pare - hai s-o dezafectam pe asta si sa tragem lumea inspre piata "noastra" - cea cu catedrala ortodoxa si cu bietul avram iancu cocotat. catedrala ortodoxa e foarte frumoasa, dar asta nu e un motiv sa-ti bati joc de statuia lui matei corvin si de piata care constituie, efectiv, centrul orasului.
  • +1 (1 vot)    
    fantana lu peste (Joi, 30 iulie 2009, 9:57)

    vik [anonim]

    Fantana ??!!! ....Instalatie din rafinarie!
  • +1 (1 vot)    
    Rusine! (Joi, 30 iulie 2009, 10:11)

    Bedrosmart [anonim]

    rusine celor care se fac ca ne administreaza orasul si pe care fraierii de noi i-am votat.
    rusine!
    500000 euro o nenorocita de fantana in conditiile in care se fac chete publice pentru o sectie de cardiologie pediatrica care inca nu exista in bucuresti?
    in conditiile in care, cum zicea altcineva, nu sunt suficiente gradinite, scoli, spitale, azile de batrani?
    rusine!
    chiar nu va mai saturati o data?
  • +1 (1 vot)    
    bani aruncati (Joi, 30 iulie 2009, 10:23)

    Mihaela [anonim]

    Lucrari ,,urgente,, menite sa finanteze campanii electorale ! Pe Calea Calarasilor se ,,rontaie,, iar carosabilul, ca in fiecare an.
    Primarul trebuie sa rezolve problemele comunitatii. Ei as! Anul trecut s-a efectuat aceiasi lucrare. Oare in aceste cazuri nu se sesizeaza nici o ,,Comisie,,?
    Pacat de bani!
  • 0 (0 voturi)    
    oprescu (Joi, 30 iulie 2009, 13:41)

    oprescu [anonim]

    OPRESCU - autostrada suspendata ,caini vagabonzi,pasari exotice de 100.000 euro, lucrari la pasajul basarabi ramase in urma cu mult,
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca esti chior (Joi, 30 iulie 2009, 14:09)

      A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui oprescu

      Articolul nu este despre Oprescu si jaful lui de la Primaria Capitalei. Ce legatura are una cu alta? Baba si mitraliera. In articol se vorbeste despre Negoita, primar PDL, cum a spart juma de milion de euro pe o palma de spatiu verde. Crezi ca nu stiam de Oprescu? Crezi ca vorbind despre jafurile altora (PSD, PNL) ii albesti cu ceva pe cei de la PDL?
  • 0 (0 voturi)    
    :> (Joi, 30 iulie 2009, 18:08)

    tsaa [anonim]

    sper sa moara negoita cu udrea si cu videanu. toti 3 :D