VIDEO Emil Boc: Au fost cumparate deja 1000 de locuinte prin programul Prima Casa

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2009, 15:02 Economie | Imobiliar

Premierul Emil Boc a anuntat sambata ca 1000 de locuinte au fost cumparate "in mai putin practic de o luna" de cand programul "Prima Casa" a devenit operational.

"Programul Prima Casa s-a transformat in primele 1000 de case care au fost deja vandute, in mai putin practic de o luna de cand a devenit programul operational", a anuntat premierul.

"Dupa ce s-au elaborat normele metodologice de catre banci dupa aprobarea actelor de catre Guvern, in mai putin de o luna, douazeci si ceva de zile practic, 1000 de case au fost deja cumparate prin programul guvernamental despre care am vorbit", a declarat Boc, subliniind ca astfel se creeaza premizele deblocarii sectorului contructiilor.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1152 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nimic nou (Sâmbătă, 22 august 2009, 15:54)

    kafka [anonim]

    nici sa minta nu se pricepe
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:01)

    tudor [anonim]

    minunat: :))

    cand urmeaza programul rabla pentru credite? vino cu creditul tau vechi care e mare si consuma mult si iei altul nou mai mare dar care consuma mai putin =fix aceeasi chestie
  • +1 (1 vot)    
    fundal (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:10)

    horhe [anonim]

    Cum dau din cap cei doi maimutoi pe fundal. Cred ca ii doare gatul. Tehnici de 2 lei.
  • +2 (2 voturi)    
    1000 (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:25)

    Nicolae [anonim]

    Orice numar cu mai mult de 2 zerouri la coada e doar "Politica" !
    • +1 (1 vot)    
      inca ceva (Duminică, 23 august 2009, 17:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Si daca e spus tare, apasat si eventual cu manie proletara (in fct de caz/interes) e "Politica stil PDL"
  • +1 (1 vot)    
    vai ce incompetent... (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:26)

    clujeanu [anonim]

    draga domnule prim ministru.am aprecia daca v ar interesa soarta celor multi ce vreau o casa nu a celor gen negoita,impact,pascany etc.un student al dvs ar fi facut mai mult decat acest program ce pute de la o posta a interese imobiliar-electorale.acest program este un exit pe banii nostri a celor ce au apartamente de vandut...la preturi ce nu au legatura cu castigurile noastre.sper sa se gaseasca romani sa va actioneze in instanta si sa va puna sa platiti pagubele cand vor aparea cazurile de neplata...prea de capul dvs acest program...ce pana la urma e pe banii nostri.
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha (Sâmbătă, 22 august 2009, 16:41)

    cosmin [anonim]

    Ca de obicei, Boc minte cu nerusinare. Poate ca au fost 1000 de case cumparate prin acest program in o luna dca tinem cont ca de peste o luna exista oameni care au depus dosare, iar bancile au inceput sa aprobe acest tip de credit doar de cam doua -trei saptamani. Si probabil ca la cifra de 1000 Boc a luat in calcul si casele pentru care s-a platit antecontractul. Sa fim serios, Boc e cel mai **** premier care l-a avut romania dupa '89. pana si Vacaroiu sau Roman au fost mult peste ciumpalacu' asta
  • +2 (2 voturi)    
    si marmota... (Sâmbătă, 22 august 2009, 17:29)

    gigi [anonim]

    Minciuni. Au fost cumparate 1000 locunite, dar au fost aprobate doar putin peste 450 de dosare de credit ??
    Vezi aici http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/o-luna-de-prima-casa-464-de-credite-acordate-de-la-8-banci-4776773/
    Diferenta de unde provine? Sau le numara ca steagurile in Caragiale...una la primarie, una la prefectura, una la primarie..etc
    Cum pot sa minta unii in halul asta mai ales cand ajung in functii inalte ? Sa nu uitam ca s-au promis 2000 km de autostrada in 4 ani si primul aproape a trecut fara vreun km dat in exploatare.
    Chiar si 1000 de case ar fi o valoare rusionoasa pentru un program lansat cu surle si trambite.
  • +5 (7 voturi)    
    Cine minte ? (Sâmbătă, 22 august 2009, 19:58)

    adrian [anonim]

    Acum doua zile Ziarului Financiar avea alte cifre: "pana in acest moment au fost aprobate putin peste 450 de dosare, in timp ce alte 138 sunt in curs de aprobare".

    Programul "prima casa" e o gogoasa umflata inca din nume ; nicaieri nu se spune ca e vorba de "prima" casa. Acum se umfla cifrele sa se dea impresia ca e un succes. Se spune ca "deblocheaza sectorul constructiilor" cum ? cu cele aproximativ 10 case noi cumparate prin program ?

    Sa fin realisti , programul a fost creat pentru a-i salva pe cilentii politici cu afaceri imobiliare , nu a reusit insa nici macar asta , a reusit doar SA SCUMPEASCA LOCUINTELE VECHI.
    • +1 (1 vot)    
      Boc a mai zis ca sunt 10.000 de dosare... (Sâmbătă, 22 august 2009, 23:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Asa ca e evident cine minte.
    • -2 (2 voturi)    
      oare ? (Duminică, 23 august 2009, 12:00)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Pe cine sa cred aore ? Pe Boc ? Sau grupul intact care minte zilnic ? Aia de la ziarul financiar nici ei nu mai cred aberatiile pe care le scriu pe hartia aia igienica zilnic :)
  • +1 (1 vot)    
    mda (Duminică, 23 august 2009, 9:19)

    panadol [utilizator]

    .. asa tin si eu minte ca mai acum cateva zile era vorba de aproximativ 450 dosare aprobate si alte 150 in stand by.
    de unde a scos el 1000.... acum baga si pe "imobiliaristi" in fibrilatie sa vezi cum urca iar treptat preturile si se blocheaza proeictul inainte sa aibe rezultate. In Bucuresti e cam greu sa accesezi creditul asta, poate doar o garsoniera. Mi-e cam sila, dar asta e, soarta
  • +3 (3 voturi)    
    piticanie mincinoasa... (Duminică, 23 august 2009, 9:55)

    geo12 [utilizator]

    Boc nu pierde nici un prilej pt a-si lauda "Prima teapa"... Numai minciuni: BRD-ul da un credit ipotecar normal si Boc minte ca e primul credit "prima casa"...nici macar nu aparusera procedurile, apoi minte ca exista 10.000 de cereri la banci, acum ca s-au dat 1.000 de credite, cand de fapt sunt vreo 500. Si cea mai gogonata: sectorul constructiilor se deblocheaza!!!...de la ce? de la 50 de apartamente noi vandute? Nu-mi vine sa cred ce PM avem! Sluga lui Base!
  • +1 (1 vot)    
    Prima Casa = Primul apartament SH (Duminică, 23 august 2009, 15:33)

    Alex [anonim]

    Incerc sa construiesc o casa prin acest program (dobanda avantajoasa), insa conditiile ii alunga pe constructori, care iau de partea lor tot riscul. Daca nu modifica inca o data legea sa permita constructii noi, programul asta o sa continue sa fie accesat numai de cumparatori de apartamente vechi, in nici un caz de oameni care vor "prima casa".

    Cat despre exagerari... asta-i Boc.