Campania Nu distrugeti Bucurestii de altadata - primul succes

Turnul de 17 etaje de pe Strada Mantuleasa nu se va mai construi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 14:33 Economie | Imobiliar

Viitorul strazii Mantuleasa
Foto: HotNews.ro
Consiliul local al sectorului 3 a abrogat Planul Urbanistic de Detaliu prin care s-a aprobat in luna noiembrie a anului trecut un turn de 17 etaje chiar pe locul unde a fost demolata ilegal scoala scriitorului Mircea Eliade. Decizia consilierilor a venit dupa campania facuta de HotNews si de mai multe ONG-uri pentru salvarea strazii.

Planul Urbanistic de Detaliu de pe strada Mantuleasa nr. 7-9 a a fost aprobat de Consiliul local al sectorului 3 pe data de 6 noiembrie 2008, la pachet cu alte 84 de PUD-uri. Acesta avea aviz de urbanism semnat de arhitectul sef al sectorului 3, Stefan Dumitrascu. Nu avea insa aviz de la Ministerul Culturii, cerut de lege in astfel de situatii, deoarece strada Mantuleasa este protejata datorita specificului sau si a arhitecturii valoroase din zona. Beneficiarul acestui proiect era firma Leader Properties.

Pe terenul din strada Mantuleasa nr. 7-9 au fost mai multe constructii datand de la inceputul secolului XIX, printre care scoala unde a invatat scriitorul Mircea Eliade, dar acestea au fost demolate in 2002, fara aviz de la Ministerul Culturii si Cultelor.

Foto: Colaj fotografic cu proiectul blocului de 17 etaje suprapus peste actuala conformatie a strazii Mantuleasa


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5721 vizualizari

  • -30 (40 voturi)    
    bravo, mare succes! (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:40)

    me [anonim]

    Bine tata, asa, sa ramanem in secolul XIX, sa nu se faca nimic ! Bravo hotnews, bravo ong-istii !
    • +4 (12 voturi)    
      bravo (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:54)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui me

      Mei stimabile ce te putem multumi ca sa postezi un comment pozitiv? Sa dam o lege in care sa iti livram zilnic prajiturele la domiciliu pe gratis? Macar asta te-ar face mai optimist?
    • +17 (21 voturi)    
      Hello, aici Terra !!! (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:54)

      Daddy [anonim] i-a raspuns lui me

      Smechere... tu stii cum arata strada Mantuleasa, ce inguste sunt strazile acolo, cum vroiai un bloc de 17 etaje ? sa se faca naibii acolo unde este loc si acolo unde strazile pot absorbi noul flux de trafic !
    • +12 (16 voturi)    
      :) (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui me

      Sa le faca pe splai, la unirii, in victoriei- unde sunt cladiri noi. Nu in centrul vechi.
    • +17 (21 voturi)    
      N-a zis nimeni să nu se facă (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:03)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui me

      Au zis să nu se facă ACOLO. Tu ești de acord să mai dispară un parc pentru un monstru de clădire?

      În al doilea rând, clădirea nu se încadrează în stilul zonei. Ar trebui inventat un cartier high-rise unde să se dea verde la 10+ etaje.

      Întrebarea rămâne, dacă nu aici, atunci unde vor construi clădirea? Căci sunt convins că o vor construi... au ce dom'le.... rămâne să vedem ce alt parc îi atrage...

      Adrian
      • +5 (5 voturi)    
        hm (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:50)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        eu cred ca au dat investitorii inapoi din cauza crizei, adica si spagile aferente banuiesc ca erau mari, poate n-au mai avut bani sa achite ce promisesera, in final nu ieseau pe plus.
        eu nu cred in spiritul civic al alesilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Atunci... (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:38)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Atunci suntem deja doi!

          Nici eu nu cred în spiritul lor civic. Este o lume oarbă și teribilă. Un fel de fiecare pentru el. Dar nu le port de grijă, fiecare pasăre pe limba ei moare...

          Adrian
          • 0 (0 voturi)    
            Hmm (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:54)

            edy [anonim] i-a raspuns lui ady624

            Asta nu era turnul lui Casuneanu?
            Daca da... in mod clar nu e o problema financiara. Casuneanu prin contractele cu statul.. a facut bani destui sa cumpere jumate tara asta.. cu tot cu locuitori!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa se faca (Miercuri, 2 septembrie 2009, 8:11)

      Lacra [anonim] i-a raspuns lui me

      dar mai in alta parte, acolo nu era bine.
  • +15 (17 voturi)    
    cit va mai continua aceasta situatie aberanta? (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:49)

    dorinteodor [anonim]

    eu am tot respectul pentru cei care vor sa construiasca si frinarea elanului lor de constructori face rau bucurestiului.

    oare nimeni nu se va gindi sa rezolve odata aceasta problema?

    primaria ar trebui sa cumpere teren in interiorul centurii si sa defineasca acolo un nou centru economic. ar trebui sa traseze un bulevard, sa faca utilitati si sa sprijine constructia de la zero a unui nou centru economic asa cum, in situatii similare, au facut francezii la paris centrul la defance....

    nu s-ar mai distruge parcuri, nu ar mai spori aglomeratia in centru si probabil nu se vor mai da spagi din moment ce teren va fi de ajuns.....

    avem exemplul extraordinar de pe prelungirea ghencea care a fost o initiativa mai degraba privata cu sprijin practic zero din partea primariei si unde lumea este foarte fericita chiar fara plan aprobat....
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:17)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      De acord cu tine.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai daca se face... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 1:04)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Pai daca se face...cum se mai incaseaza spagi grase? Pe urma e complicat sa faci ceva...mai usor e sa ridici mana in consiliu si sa votezi.
  • +8 (8 voturi)    
    nu e de ajuns (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:49)

    Gigi Maybachistu' Imobiliar [anonim]

    Mai trebuie sa se reconstruiasca scoala pe care o anumita firma numita M****** a demolat-o :)
  • +8 (10 voturi)    
    bravo! (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:04)

    Ion I [anonim]

    "locul unde a fost demolata ilegal scoala scriitorului Mircea Eliade"

    ce stiti de asta? a fost cineva tras la raspundere? cum?
    • 0 (0 voturi)    
      asta cu trasul la raspundere (Miercuri, 2 septembrie 2009, 10:50)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

      e ca si cum ai spune ca nu poti spune ca x a fost ucis pt ca nu a fost tras nimeni la raspundere.
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:06)

    ileana [anonim]

    Sincere felicitari! Ma bucur sa aud ca au efect initiative de genul acesta. Se pare ca mai exista o speranta pentru noi, cei care iubim Bucurestiul descoperit in romanele interbelice si batandu-l pas cu pas.

    Cu drag,
    O tanara bucuresteanca adoptata :)
  • +3 (5 voturi)    
    asteptam puscaria (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:08)

    bogdan [anonim]

    Domnul Stefan Dumitrascu nu intra sub urmarirea justitiei ? Seamana a abuz de serviciu ce a facut - si evident miroase rau de tot a spaga.
  • +8 (10 voturi)    
    Deci se poate... (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:11)

    Valentin [anonim]

    Felicitari celor care s-au implicat si au reusit! Ce ziceti, incercam sa salvam si parcul Tineretului?
  • +8 (10 voturi)    
    Modele mai bune (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:18)

    Occident [anonim]

    Este super vestea si poate constituie un precedent ce va fi urmat si in alte cazuri asemanatoare.

    Nu inteleg de ce primarii nostii "ilustrii" nu sunt in stare sa copie un concept care exista si in alte capitale (ex. Paris).
    Unde cladirile noi sunt construite doar intr-o anumita parte a orasului.

    Daca nu suntem in stare sa cream noi, mai bine copiem exemplele bune.
  • +2 (2 voturi)    
    loc la discretie (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:28)

    ADI [anonim]

    in zona lacului vacaresti de ce nu se construieste? acolo e loc destul si se poate construi in voie.... bulevardul e larg.... numai ca nu se vrea a se solutiona problema terenurilor de acolo!
    in acest sens de ce nu exista o initiativa de retrocedare a terenurilor?
  • -7 (9 voturi)    
    Sezutul pe camesa (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:30)

    Yov [utilizator]

    E evident mult mai simplu sa sezi pe camesa decat sa faci ceva. Iata o abordare minunat romaneasca. Sper din toata inima, pentru echilibru, ca dezvoltatorul sa scoata dintii consiliului in instanta. Data viitoare sa faca urbanism (si campanie electorala) in timpul lor liber nu pe timpul si banii investitorilor.

    Iar pentru cei ce iubesc "Bucurestii de alta data", inclusiv "Salvati Bucurestiul", poate ar fi bine sa inceapa si campania impotriva primariilor si statului roman pentru peisajul lunar pe care trebuie sa-l traversam zilnic, pentru catastrofa din centrul vechi si in general pentru incompetenta lor aiuritoare in absolut tot ce intreprind. Cand primaria o sa fie capabila sa construiasca macar un singur gard decent, atunci o sa aiba si legitimitatea de a bloca proiecte imobiliare. Nu poti sa fii Paris in reglementare si Mumbai in administratie.
    • +5 (5 voturi)    
      Si purtatul ochelarilor de cal (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:58)

      MB [anonim] i-a raspuns lui Yov

      Ai dreptate in privinta necesitatii dezvoltarii imobiliare (cu improspatarea vizuala a unui spatiu) dar NU in detrimentul unor locuri istorice, care mai au si dezavantajul ca sunt inghesuite - unde faci parcari? ce faci cu masa mare de oameni (normal ar trebui sa ai grija si de faptul ca vor avea pauze - unde vor servi o masa? sau o discutie la o cafenea? sau o plimbare intr-un mini-spatiu verde? sau o camasa urgent de curatat ca ai video-conferinta in 2 ore ? - in Vest asemenea complexe cu birouri sunt destul de dotate din punctul de vedere al comfortului angajatilor- numai la romani nu conteaza lucrurile astea ).

      Sunt citeva lucruri frumoase in Bucuresti si trebuie pastrate.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu stiu daca e chiar asa (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:02)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Yov

      Problema unor astfel de cladiri este locatia aleasa. O astfel de cladire pusa unde nu trebuie poate sa dea peste cap pe o perioada de 50 de ani toata zona respectiva (regimul de inaltime nu se potriveste cu restul cartierului sau traficul este complet gatuit in acea zona si mai rau, nu exista posibilitati rezonabile de extindere de infrastructura rutiera). Pana la urma faptul ca administratia e slaba/corupta nu inseamna ca trebuie sa se poate demola absolut orice si ca se poate construi absolut orice. Adica reglementare ca in Mumbai/administratie ca in Mumbai

      Pentru ca inteleg ca asta doriti:

      "Cand primaria o sa fie capabila sa construiasca macar un singur gard decent, atunci o sa aiba si legitimitatea de a bloca proiecte imobiliare". Cum primaria e incapabila, concluzia logica este clara: primaria nu are dreptul sa opreasca NICIUN proiect imobiliar: ai terenul, pune mana si ridica blocul, nu te mai incurca in aprobari
    • +6 (6 voturi)    
      de ce si-ar avea urbanismul rostul intr-un oras? (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:05)

      sau ironia fara noima [anonim] i-a raspuns lui Yov

      pai atunci primaria sa nu blocheze nici un proiect dinasta tembel, iar cand i-o veni chefu de restaurat bucurestiul vechi sa n-aiba ce sa mai restaureze, nu? sa aplicam asadar tactica faptului implinit; sau, mai exact, a pamantului parjolit :D
      e minunat (pentru investitori) ca va ganditi atata la domniile lor. eu ma gandesc la mine, si bucurestiul e al meu mai mult decat al japitelor ca oprescu sau videanu. de bine de rau e capitala tarii asteia si ma intereseaza cum arata.
      celor ce au initiat campania "salvati bucurestiul" trebuie sa le multumim. reprezinta primele semne de viata ale atitudinii civice in romania.
  • -11 (13 voturi)    
    O MARE TAMPENIE ! (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:35)

    tudor [anonim]

    pai daca e terenu omului nu are voie sa faca ce vrea pe el sau cum ? 17 etaje nici nu e mult. strada aia mantuleasca e plina de case vechi ce trebuiesc cumparate toate si daramate ca sa se faca blocuri mari si moderne pe ele cu parcari obligatoriu subterane. cu decizii din acestea nu se va mai construi nimic maret in capitala. probabil era mai bine sa se pastreze cartierul ala vechi Uranus in loc sa se construiasca Palatul Parlamentului - o adevarata mandrie a maretiei si bunului gust romanesc - asta a fost facuta in 4 ani, ar trebui sa rasara turnuri din otel si sticla intot centrul Bucurestiului - cu gradini suspendate, parcari mari subterane cu cartela in care sa parcheze si nerezidentii cladirii contra cost. prin acest gen de decizii nu faceti nimic altceva decat sa aparati vechiile cocioabe de prost gust vechi de 200 de ani in loc sa le daramati - nu ma intereseaza ca sunt de patrimoniu, ca reprezinta un stil anume arhitectural. omul acela care a cumparat terenul si-o fi facut si dasul niste calcule la ct da pe teren, cat da pe constructie si cat castiga, iar castigul e in functie de ce regim de inaltime obtii prin derogare de la zona. la omul ala nu se gandeste nimeni pt ca mai bogat a majoritatea si implicit e inamicul tuturor. DEAIA cand merg prin strainatare nu zic ca sunt roman - ca mi-e o mare rusine ! nu as fi vrut sa ma nasc aici dar asta e singurul lucru ce n l-am putut alege. trec ZILNIC pe strada aia si e o mare mizerie de strada. daca as fi primar nu as da aviz decat pt constructii de la 6s + D + P + 20 Etaje in sus. - adica as civiliza orasu asta plin de cersetori, prostituate, tigani, lenesi si prosti - pt. tigani am auzit ca era un nene care le-a umparat la toti bilet de calatorie cu prezenta obligatorie in directia Siberia.
    • +1 (3 voturi)    
      Da nene... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:10)

      Alecx [anonim] i-a raspuns lui tudor

      ... ce 28 de nivele... io as pune 100 (nu va lasati pacaliti de tampitii care zic ca s-ar putea darama la cutremur, americanii au blocuri de sute de etaje in new york si cutremure mari in los angeles nu mai cad). sa faca blocurile fix in strada... si cat mai inalte cat mai semete... asa o sa moara toate prostituatele si toti aurolacii (de ciuda). sa fie multe.... sa ajunga la toti investitorii... sa construiasca in dulcele stil romanesc (ca Casa Poporului :D). sa mergem apoi peste mari si tari si sa ne laudam cu "titoriile", ca ca noi n-are nimeni.
    • +1 (1 vot)    
      bravo domnule (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:15)

      mai conteaza? [anonim] i-a raspuns lui tudor

      EXCELENT!!! De asemenea oameni avem nevoie, de oameni cu o gandire verticala (de la 20 de etaje in sus)....
      Slava Domnului ca nu spui ca esti roman cand te duci in strainatate, ca cine stie ce alte prostii esti in stare sa debitezi, si mai strici si imaginea aia subreda de o avem.
      Nu mai zic de alte ce au facut alte tari, ca sunt destui cei care au insirat aici modalitatile de conservare a istoriei pe care le-au aplicat altii.. Doar atat vreau sa te intreb: lucrezi pentru firma care urma sa faca turnul? Esti platit sa postezi afirmatii de genu asta? Sper ca da, ca altfel esti mai jos decat tiganii aia de au ocupat abuziv casele din centrul vechi.
    • +1 (3 voturi)    
      @tudor (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:17)

      eu [anonim] i-a raspuns lui tudor

      si noua ne e rusine ca esti roman
    • +2 (2 voturi)    
      Vechiturile nu sunt echivalente cu mizeria (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:06)

      MB [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu stiu daca ai scris rindurile de mai sus la misto, sau chiar gindesti superficial (sau poate esti afectat financiar de hotarirea luata)

      Un bloc de otel si sticla nu o sa iti imbunatateasca traiul, dar nici macar nu vei fi mai mindru de imaginea orasului - daca nu poti sa il admiri in frumusetea lui, daca nu ai spatiu, daca ai o straduta pe care te inghesui jumatate de ora cu masina, daca starea zonei e deplorabila.

      Vei fi mindru insa de un oras care stie sa fie divers, sa isi pastreze in acelasi timp istoria si sa fie curat.
      Iar "omul acela care a cumparatul terenul" si a avut planurile aprobate ar trebui sa dea in judecata pe cei care i-au dat unda verde aiurea.
    • -2 (4 voturi)    
      Are dreptate (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:46)

      y0 [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu stiu de ce il dezaprobati pe tudor, ca are dreptate. Voi ganditi din perspectiva valorilor umane si a istoriei, dar nu va ganditi ca imobilele alea sunt vechi, mizerabile, pline de persoane dubioase, si mai ales, cu risc seismic. In cazul acesta, istoria, arhitectura si restul devin nule pentru ca imi pot afecta viata. Toti vreti sa vedeti cladiri vechi din bucurestiul de alta data, dar ce faceti daca o gasca de tigani va iau la bataie? Va plac prostituatele care va implora sa le incercati? Si daca nimeriti in timpul cutremurului acolo si va pica un bloc in cap? La asta nu va ganditi. Era mai bine sa construiasca cladiri noi acolo, odata pentru ca le daramau pe alea vechi, mizere si cu risc seismic, si alta data pentru ca ar fi creat locuri de munca.
  • -1 (3 voturi)    
    primul succes... (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:42)

    alex_1 [utilizator]

    ... al crizei :)
  • 0 (6 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:42)

    liviu_ [utilizator]

    o raza de soare...
    mai sunt inca vreo mie de planuri de anulat si ne-am scos...

    dar oricum inceputul e mai greu... speram sa mai reuseasca astfel de actiuni
  • +4 (4 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:51)

    nume [anonim]

    ma amuza ca astia in simularilor lor 3d strecoara si 2-3 pomi randati acolo, care evident, dupa constructie nu mai apar,
    suprinzatoare decizia oricum
    probabil raportul mitelor a iesit asa acum
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat ca scoala nu mai e (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:05)

    nam [anonim]

    Minunat, dar pentru scoala lui Eliade daramata in 2002 nu se poate da un verdict sa se construiasca inapoi din banii celui care a daramat-o? ;) Daca vine cineva si darama Peles-ul sa zicem fara aprobare de la culte?
  • +2 (4 voturi)    
    Uraaaa ! :) (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:09)

    lliviu [utilizator]

    Bravo Hotnews ! :)
  • 0 (2 voturi)    
    armeneasca (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:26)

    alexi [anonim]

    se mai pregatest o porcarie in zona armeneasca pe strada luca stroici
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari, (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:27)

    MB [anonim]

    dar cineva ar trebui sa faca ceva cu echipa de yesmen la comanda din administratie - care isi dau girul (si creeaza false sperante de cistig) pt constructii care nu se vor finaliza ..
  • +3 (3 voturi)    
    sectorul 2 (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:33)

    petre [anonim]

    E un incepput, dar din pacate se intampla doar in sectorul 3. In sectorul 2, domnul primar acorda aprobari cum vrea el. Vedeti la adresa de mai jos cum se construieste un bloc de 7 etaje intre case vechi de 100 de ani.
    www.popapetre5.blogspot.com
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo !!! (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:13)

    Andi [anonim]

    Continuati si cu viitorul monstru de pe Coposu !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:34)

    Felicitari! [anonim]

    Ma bucur ca Hotnews s-a implicat in acest caz si le doresc sa faca un obicei din asta ptr binele nostru dar si pentru a le mai deschide mintea primariilor de sector care se complac in nesimtire si hotie!
    As vrea ca Hotnews sa ia un interviu si arhitectului sef al capitalei care a aprobat acel proiect., ca sa vedem ce are de spus in apararea sa.
    Cu bine...
  • 0 (0 voturi)    
    Cool ;) (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:21)

    adrian [anonim]

    Cool ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur mult (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:21)

    anonim [anonim]

    1) Arhitectura noua imbatraneste urat si rapid, se consuma moral, in timp ce blocurile moderniste, echilibrate, superbe, sunt distruse de topirlanii vandali care se muta in ele. Nu avem grija de oras.
    2) Un bloc cu atatea nivele creeaza probleme de trafic, am aflat si eu de la oameni de meserie.
    3) FELICITARI!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie.. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 1:15)

    Dan W. [utilizator]

    Pierderea monumentelor istorice si a ansamblurilor arhitecturale de patrimoniu inseamna pierderea identitatii orasului, deci pierderea identitatii locuitorilor si modificarea memoriei sociale...care traieste si prin simboluri arhitecturale...

    In plus, aglomeratia si aspectul inestetic creaza proasta dispozitie si agresivitate. O vedem peste tot. Atmosfera unui oras, starea de spirit a locuitorilor sai este data de specificul acelui oras. Intr-un oras extrem de aglomerat, de poluat si de mutilat arhitectural cum ne simtim si cum ne purtam ?

    Dar...cum majoritatea sunt indiferenti...sau prea pasivi...lucrurile se vor misca greu. Exista ONG-uri care se ocupa de protejarea patrimoniului arhitectural din Bucuresti precum si grupuri de discutii pe yahoo, cautati-le si hai sa constribuim fiecare !

    La acest articol sunt 38 de comentarii, la actiunile de protest impotriva constructiilor aberante abia vin 20 de oameni.
  • -2 (2 voturi)    
    da incuiati la minte mai sunteti (Miercuri, 2 septembrie 2009, 2:44)

    me [anonim]

    Bai astia cu "nu se potrivesc zgarie norii printre cladiri joase", am atata sa va spun: mergeti in San Francisco, oras cu o mostenire arhitecturala superba: cladiri art nouveau din sec XIX, Little Italy etc.

    Zgarie norii sunt fix in down-town, adica fix in centru, dupa model american. Vreau sa va spun ca arata superb, prefer San Francisco de 10 ori fata de Paris. Cladirile mari, moderne si cladirile vechi (cate au mai ramas in Bucuresti, care nu e vreun Paris) SE POTRIVESC. Totul e sa ai destule cladiri mari, frumoase, iar cele vechi sa fie intretinute, nu lasate in paragina. Iar in materie de arhitectura si urbanism modern americanii sunt cu vreo 2 secole in fata Europei asa ca mai lasati-o cu Parisul, stiti si voi un exemplu si il tineti ca gaia matu'
    • 0 (0 voturi)    
      da tu unde le-ai vazut? in poze? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:39)

      micuta italie [anonim] i-a raspuns lui me

      unde ai vazut tu in SF zgarie nori in Little Italy? Ai macar bunul simt sa te uiti pe poze inainte de a vorbi. Zgarienorii sunt plantati toti in Downtown, iar cartierele cu mostenire arhitecturala au fost lasate in pace. Nu vezi la ei "una mare, una mica", cum ajung sa se construiasca la noi. Si oricum, bag de seama ca nici Parisul nu l-ai vazut (macar asta era mai aproape). Si ei au zgarienorii lor, plasati tot GRUPAT, si nu imprastiati dupa cum a cumparat unu si altu teren pe unde a avut pile.
      Asa ca lasa-ne tu cu americanii care sunt 2 secole in fata europenilor, ca nu au inventat americanii apa calda.
      • 0 (0 voturi)    
        cum spui tu monser (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:28)

        me [anonim] i-a raspuns lui micuta italie

        Bai taticu, si downown-ul SF unde e ? Nu e inconjurat de cartiere vechi ? Geary street si toate alea din jur nu sunt pline de cladiri vechi ? Si unde se termina ? Nu in Union Square, adica downtown/zgarie nori ? Da, sunt oarecum grupati, in sensul ca sunt multi, nu ca la noi, cate un singur turn. Dar pt asta iti trebuie niste ani buni, ca zgarie norii nu se fac la comanda, ca pe vremea lu' Ceasca, se fac in functie de cum vin investitiile.
        Ideea e nu sa impingi zgarie norii in Cuca Macaii sau in Prelungirea Ghencea, ci sa-i pui in centru ca de aia e downtown!
        Si lasa-ma cu pozele ca n-am nevoie, am fost de multe ori si in SF si in Paris, sa fii tu sanatos!
  • 0 (0 voturi)    
    in continuarea marii tampenii de mai sus (Miercuri, 2 septembrie 2009, 9:11)

    tudor [anonim]

    In primul rand nu am nici o legatura cu beneficiarul investitiei, habar n-am cine e (daca aveam nu mai stateam acum pe net ci eram prin oras sa-i vanez pe aia de la Primarie sau prin targ ca sa-mi vand tot ce am ca sa am bani de spagi tot pentru ei).
    Sunt cladiri frumoase prin bucuresti, 95% din ele stau sa cada, consolidarea si restaurarea lor costa extrem de mult si sa stiti ca in majoritatea cazurilor tehnic si omeneste gradul de distrugere e atat de mare incat nu ai ce face decat sa iei mulaje de pe elementele exterioare de decor (cam de prost gust dupa mine), sa le torni din gips cu polistiren iarasi si sa le pui la loc inlocuindu-le pe cele vechi si asa pastrezi numai fatada cladirii - caci restul e numai caramida mancata si completari cu BCA de prin perioada de dupa cutremurul din 1977.
    Sa intelegeti un lucru (daca vreti), Bucurestiul asta nu e cine stie ce oras (sincer as fi vrut sa fie), majoritatea cladirilor care au scapat de Dej nu au mai scapat de 1977 iar si alea putine nu au mai scapat de Ceausescu.
    Bun, nu trebuie sa radem tot, dar prefer sa fiu acuzat acum ca dau jos cladiri vechi decat sa fiu acuzat peste 50 de ani ca am putut sa fac un zgarie-nori (sunt niste structuri superbe) si n-am faut nici macar atat.
    Tara noastra si capitala ei sunt in urma cu tot, chit ca se face ce vreau eu si cei ca mine, sa radem tot si sa umplem Bucurestiul de noi bulevarde moderne cu cladiri impozante tot ar dura vreo 120-140 de ani pana am face asta -si putem arma cofra si turna un nivel de suprastructura de cca. 1300 mp o data la 3 zile credeti-ma-.
    *** Acel proiect a fost ingropat din cauza ca sau nu s-au inteles la bani (putin probabil) sau ca pur si simplu ceea ce se dorea a se construi nu mai era vadabil pe termen mediu ci pe termen lung cu alte costuri .(monstrul cu 17 capete care ar distruge viata celor din jur si ar termina psihic trecatorii si ar perturba crestea copiilor si dezvoltarea randunicilor). Nimeni nu pierde un astfel de proiect ...
    • 0 (0 voturi)    
      aceeasi gandire verticala (Miercuri, 2 septembrie 2009, 12:31)

      stallone [anonim] i-a raspuns lui tudor

      observ cu maxima placere ca ti-ai pastrat aceeasi gandire inalta...
      conform excelentelor tale argumente, nu putem trage decat urmatoarele concluzii:
      - daca o cladire s-a incapatanat sa nu cada sub mana lu' dej, a cutremurului din '77 sau a lu' ceausescu, e cazu sa o demolam noi, sa facem loc "arhitecturii superbe" a zgarienorilor (ce poate fi frumos la o cutie din sticla si otel?)
      - cladirile mari nu deranjeaza pe nimeni (decat poate dezvoltatea randunicilor, dar de asta de ocupa alte ONGuri). daca vrei de curiozitate sa vezi impactul creat de asemenea cladiri, fa o excursie in zona str. Fabrica de Glucoza, unde se ridica 2 (doua) magaoaie din astea. si vezi matale ce frumos se circula pe acolo, cum arata drumu, cat praf este, galagie, etc (a, nu incerca sa parchezi, ca nu ai unde). si alea inca se construiesc, sa vezi ce frumos va fi cand se va termina contructia lor si se vor da in folosinta.
  • 0 (0 voturi)    
    deci..se poate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:28)

    catalina [anonim]

    Din articol nu reiese foarte clar ce s-a intamplat.. nu este un numar de hotarare de consiliu nimic...dar sper sa fie adevarat!
    Fac parte din grupul care a initiat petitia si am postat la rubrica stiri (pe pagina petitiei: http://www.petitieonline.ro/petitie/stiri/impotriva_unui_turn_de_17_etaje_pe_strada_mantuleasa-p57504047.html ) raspunsul primit de la primarie!
    Felicitari tuturor !
    • 0 (0 voturi)    
      e de bine (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:42)

      catiusa [anonim] i-a raspuns lui catalina

      Abrogarea PUD-ului s-a votat la sedinta de Consiliu de luni. Inca nu a primit nr. fiidca abia s-a votat. Abia dupa ce ajunge la Prefectura si este verificata de legalitate primeste numar.
      Oricum, asa cum spunea un cititor mai sus, este un pas inainte faptul ca s-a indreptat aceasta greseala. Am scris si despre ilegalitati, in alte sectoare, si nu s-a intamplat nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo bravo bravo (Joi, 7 ianuarie 2010, 0:00)

    delia [anonim]

    felicitari celor care au reusit asa ceva! mare succes! astfel de lucruri ar trebui sa fie firesti, dar sper sa fie un inceput si pentru alte anulari de astfel de avize de constructii. din bucurestiul de altadata nu va mai ramane nimic daca nu il pastram. cum s-a aprobat demolarea scolii lui eliade? si ce sa caute un turn de 17 etaje pe strada mantuleasa? de ce nu il fac la periferie? sau oriunde ii este locul, unde are spatiu, unde se incadreaza in peisaj. incep sa vad din ce in ce mai des astfel de constructii. una e pe strada rodiei, o strada cu case mici, ascunsa de blocurile de pe bd. decebal. in mijlocul acestor case se inalta un bloc de sticla. ca nuca in perete. si din pacate nu e un caz singular. daca nu se respecta planul de urbanism, de ce nu se demoleaza???