Week-end-ul demolarilor: Trei case din Bucurestiul de altadata au fost puse la pamant

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 14 septembrie 2010, 10:48 Economie | Imobiliar

Casa demolata de pe strada Tudor Arghezi
Foto: Hotnews
Moda demolarilor de week-end continua in Capitala. O casa de circa 160 de ani de pe strada Tudor Arghezi a fost rasa de pe fata pamantului sambata dimineata. In locul casei demolate se va construi o cladire de birouri, la inaltimea blocurilor alaturate, respectiv 11 etaje. Aceeasi soarta au avut-o si alte doua case de pe bulevardul Stirbei Voda.

Casa de pe strada Tudor Arghezi nr. 4 are autorizatie de demolare de la Primaria Capitalei. Beneficiarul este Centrofarm. Printre administratorii companiei se numara Catia Radulescu, sotia lui Cristache Radulescu, presedintele Consiliului Judetean Ilfov.

Autorizatia de desfiintare, semnata de arhitectul sef al Capitalei, a fost emisa pe data de 2 septembrie si prevede doar demolarea anexelor imobilului de la nr. 4. Casa demolata nu era anexa. Strada Tudor Arghezi este zona protejata, iar arhitectul Dan Ionescu spune ca in Bucuresti sunt foarte putine constructii ca aceea demolata: "Casa in stil neo-clasic de pe Str. Tudor Arghezi prezinta particularitatea porticului de ordin ionic, care inlocuieste un foisor (sau pridvor), dupa cum rezulta din Planul Borroczyn. Acest model de portic ionic este extrem de rar in Bucuresti, fiind databil (stilistic), la inceputul raspandirii neo-clasicismului in Principatele Romane, recte in Bucuresti. Astfel, datarea lui ar putea sa fie plasata prin 1850-1860".

Pe teren a mai ramas o casa construita in anii 1930-1950.

Terenul viran ramas pe strada Arghezi
Foto: Hotnews
"Este scandalos sa se demoleze o casa care este de la 1850, cum probabil nu mai sunt nici o suta in Bucuresti si care arata asa cum arata. Parerea mea este ca numai din greseala nu a fost declarata monument. Vinovatia apartine primarului Oprescu si arhitectului sef,  Gheorghe Patrascu. Din nou gasim o autorizatia care are un aviz prealabil de la Directia de Cultura Bucuresti, in loc de Ministerul Culturii, desi este zona de protectie a unui monument de clasa A, iar competenta conform legii revine Ministerului si nu Directiei. Este un aspect pe care noi l-am semnalat de mai multe ori arhitectului sef", ne-a declarat Nicusor Dan,  presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul.

Pentru cele doua case de pe bd. Stirbei Voda, nr. 118-120 si 122-124, construite in prima jumatate a secolului XX, autorizatiile de demolare au fost date tot de Primaria Capitalei, exact in aceeasi zi cand a fost data autorizatia de demolare pentru casa din Tudor Arghezi nr. 4.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9964 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    America de Sud (Marţi, 14 septembrie 2010, 10:55)

    Frankie [utilizator]

    Avem capitalism ca in America de Sud.
    Uitati-va ce turism are Praga, Varsovia, Budapesta(tari fost comuniste) datorita cladirilor vechi ce dau un aspect superb oraselor.
    Ca la noi, la nimeni
    • +5 (13 voturi)    
      buna observatia. cu 2 amendamente (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:18)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      1 este vorba de cracovia si nu de varsovia.
      2 cladirile din praga si budapesta sunt foarte frumoase dar apartin statului!
      cum la noi au fost retrocedate in natura si proprietarii nu au bani sa le intretina ajung ruine pe care le vand pentru teren.
      aceste cladiri ar trebui sa apartina statului si acolo sa functioneze diverse muzee.
      • +14 (14 voturi)    
        Dar Varsovia ce are, e un exemplu foarte bun (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:53)

        747 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Ai fost in Varsovia?
        Acest oras a fost distrus complet in razboi. Totusi l-au refacut din poze. Centrul vechi este superb. Desi cladirile au doar 50 de ani, sunt reconstruite identic cu cele distruse in razboi. S-au folosit efectiv schite vechi si fotografii pentru a-l reface asa cum era inainte de razboi. Si chiar au reusit...
        Cracovia este intr-adevar, de mare exceptie, e altceva, insa ce au facut polonezii in Varsovia merita tot respectul.
        Astia ai nostri ar trebui bagati la zdup si hraniti cu paine, apa si bataie.
        • -3 (5 voturi)    
          n-are nimic varsovia (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:00)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui 747

          dar cauta poze pe net cu ambele orase.
          cauta la agentiile de turism sa vezi unde se organizeaza excursii - la varsovia sau la cracovia.
          cracovia a fost resedinta regilor sau ce-au avut ei. are cladiri - palate/castele mult mai vechi.
          varsovia e oras mai nou. cladirile sunt mai noi decat cele din bucurestiul vechi.
      • +6 (6 voturi)    
        ale statului??? (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:53)

        danieltm [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Nu stiu de unde ai luat informatia asta cu Budapesta si Praga. Daca te duci pe acolo (si vb cu oamenii) o sa vezi ca majoritatea caselor au fost fie retrocedate fie vandute de stat unor investitori straini. Ca acestia au beneficiat de facilitati pentru refacere e alta treaba
      • +2 (2 voturi)    
        amendament la amendament (Marţi, 14 septembrie 2010, 17:56)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi cu atata siguranta ca acele fumoase cladiri din Budapesta apartin statului, dar te sfatuiesc sa te informezi mai bine, deoarece este fals: retrocedarile s-au facut in Ungaria mult mai eficient si mult inainte de Romania.
    • +9 (15 voturi)    
      Bucurestiul (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:26)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Nu a fost niciodata nici ca Viena, nici ca Parisul, nici ca Praga si nici ca Budapesta. Nu a dispus nici de sumele de bani de care dispuneau aceste orase. Stau in Praga, intr-o casa de 90 de ani, cu parchet din lemn pe jos, cu statui pe fatada. Si credeti-ma, casa cere bani caci trebuie mereu intretinuta.

      Imi plac extrem de mult casele vechi, stil. Insa acum este o chestiune de preferinta: decat o casa parasita, magnet pentru gunoaie si oameni ai strazii, mai bine un bloc locuit si folositor.

      Langa casa in care stau la Praga este una abandonata. Am pana acum vreo 7 apeluri la 112 intrucat oamenii strazii isi fac in ea adapost si dau foc la cine stie ce de se afuma toata strada. Sa nu ma intelegeti gresit: cand vin pompierii vine si politia, vine si salvarea. Se blocheaza strada, nu circula tramvaiele si lumea sta prin statii. In plus, fiecare interventie costa primaria cu cateva mii de euro. Tocmai de aceea facem petitie pentru demolarea acelei case.

      Concluzia: da, casele sunt frumoase dar trebuie intretinute. Este greu sa te desparti de un trecut frumos, insa trebuie sa o faci daca acesta iti ingreuneaza prezentul. Tot ce pot spera este ca acest bloc (cel din Romania ma refer) sa nu fie o hidosenie, asa cum se intrec marii arhitecti romani.
    • -1 (1 vot)    
      Gresit!!!!! (Marţi, 14 septembrie 2010, 20:31)

      Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      In America de Sud exista un cult pentru IMOBLELE VECHI! Imobilele vechi dau farmecul si specificul oraselor sud-americane si nu numai.
    • +1 (1 vot)    
      intre Bucuresti si orasele mentionate de Dvs (Miercuri, 15 septembrie 2010, 7:31)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      intre Bucuresti si orasele mentionate de Dvs sunt mari deosebiri edilitare, arhitectonice, etc.
      Dar orasele noastre sunt creatia ultimilor 70-75 de ani (Satele Unite !)
    • +1 (1 vot)    
      Sa nu uiti Frankie... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 14:12)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Sa nu uiti Frankie...

      Ca Romania nu mai este de mult a romanilor ci doar a celor care au banii si relatii.

      Ca Romania a devenit saraca datorita celor care au banii si relatii si facut ce au vrut din aceasta tara.
  • +13 (21 voturi)    
    Demoleaza astia mai ceva ca Ceausescu! (Marţi, 14 septembrie 2010, 10:56)

    G [anonim]

    ...
    • +5 (11 voturi)    
      Un plus de la mine! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:01)

      citizen B [anonim] i-a raspuns lui G

      +
    • -1 (1 vot)    
      Da, dar acum e altceva... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 13:03)

      L [anonim] i-a raspuns lui G

      Demolarea o decide Proprietarul, nu Statul uzurpator al dreptului de proprietate privata. E o diferenta esentiala.
      In rest, discutia cu valoarea arhitectonica a vechilor case e alta mancare de peste. Sunt de acord ca Statul ar trebui sa se implice in mentinerea vechilor case din Romania, cu valoare artistica si istorica, dar oare nu cerem prea mult si prea devreme de la acelasi Stat care, inainte de '89, le demola intr-o veselie?!
  • +10 (14 voturi)    
    Nemernici (Marţi, 14 septembrie 2010, 10:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Suntem un popor idiot, cu functionari idioti daca lasam niste nemernici sa ne distruga istoria. Este de asteptat ca diversi indivizi fara trecut si fara viitor sa faca orice pentru bani, este insa scandalos ca indivizi carora le delegam temporar puterea politica si administrativa sa nu ne apere patrimoniul istoric.
    • +9 (11 voturi)    
      ba nu... (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:00)

      CiprianVS [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu suntem idioti (nici poporul, nici functionarii). Dimpotriva, suntem "dastepti", "jmecheri", "dascurcareti". Toate povestile astea sunt insotite de autorizatii dubioase, de acte legale la marginea legii. Cineva a dat, cineva a luat, toata lumea a castigat, s-a orientat.
      Iar pe cei ce se plang "ii roade pizma" ca nu le-a iesit si lor. Se plang dupa, nu au facut nimic inainte, nu vor face nimic niciodata, doar se vor plange. Pana le va iesi si lor "o schema".
      Astea sunt valorile adevarate, asta este reteta succesului romanesc.
      Istorie? Pffff.... Q7 e istorie. Se poarta Lexus si va roade.
    • -3 (7 voturi)    
      ... comentariile dumitale ... (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:28)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... mergeau daca te-ai fi oferit sa dai bani pentru intretinerea casei in cauza ... asa e doar revolta ieftina pe banii proprietarului.
  • -3 (13 voturi)    
    OK, dar totusi... (Marţi, 14 septembrie 2010, 10:59)

    modream [utilizator]

    Eu sunt de acord cu pastrarea monumentelor, dar totusi, in Bucuresti exista asa de multe case in ruina - monument, ale nimanui si in locuri inaccesibile turismului incat conservarea lor este fix inutila. Chiar si reabilitatea acestora (care probabil ar costa mai mult decat reconstructia lor) pare inutila deoarece nu duce la nimic... si oricum nu se va face. Doar sa le pastram in ruina deoarece sunt "monumente" nu mi se pare o solutie.
    • +4 (12 voturi)    
      Putine case si alea distruse (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui modream

      In primul rand, depinde cum defintesti multe. Comparativ cu o capitala europeana, sunt foarte putine (daca excludem Tirana).

      Si ce ti se pare o solutie, sa ii lasam pe rechinii imobiliari sa ne trimita la gunoi istoria, aia putina pe care o mai avem?
      • -1 (1 vot)    
        scuze (Marţi, 14 septembrie 2010, 18:40)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        scuze, voiam sa-ti dau + si am apasat pe -.
        dar ai plus de la mine!
    • +8 (12 voturi)    
      Re: OK, dar totusi.. OF! (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:11)

      Jackie O [anonim] i-a raspuns lui modream

      Si in loc sa avem istorie si monumente, mai bine avem blocuri de zeci de etaje, nu?
      E ce merita un popor cu asemenea mentalitate.
    • +4 (8 voturi)    
      nope. (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:15)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui modream

      OK sunt in ruina, dar corporatistii care investesc milioane de euro in blocuri de birouri ar trebui sa se urmeze exemplul Londrei sau Parisului, unde multe agentii de banci si birouri de avocatura sunt in cladiri vechi, somptuoase, renovate.
      In loc sa aleaga pe otel si sticla, fara personalitate sau de prost gust, puteau sa investeasca in multele cladiri deja existente.
      • -2 (8 voturi)    
        Nu e chiar asa.. (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:22)

        modream [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Corect, dar noi n-avem modelul de cladiri din Paris si Londra, noi avem niste case micute, pe care nu le poti transforma in cladiri de birouri, ci poate doar claridi de birou. Decat sa ramana in mizerie si ruina la infinit, mai bine rase si facut ceva util in locul lor. Destul cu patriotismul asta de fatada....De aia ne-am rupt si masinile pe Aviatorilor atata vreme, ca sa conservam piatra aia cubica nenorocita ca era "istorica"! Se pot face lucruri bune si acum, nu numai sa ruinele pline de gunoaie sa ne inconjoare ca deh, sunt monumente. Daca nu suntem in stare sa le valorificam cumva, la moloz!
      • -2 (4 voturi)    
        Da, insa uitati ceva (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:30)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Cladirile alea din vest au 4 etaje. Chiar daca le pastrezi fatada si construiesti una moderna in spatele ei (cum se practica), atunci utilizezi eficient si estetic valoarea spatiului. Casa din poza (ca de altfel multe din cele demolate) are un etaj (adica parterul si atat). Facem bloc tot cu doar cu parter, si parterul cu magazine, nu? Sau deschidem banca si spunem "relatiile cu clientii la etaj va rugam, aici la parter e directiunea". Este foarte usor sa facem comparatii cu marile capitale ale lumii, atunci cand folosim metrici diferite.
      • 0 (4 voturi)    
        ... corporatistii ... (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:32)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        ... ce sa faca corporatistii cu o constructie a carei suprafata utila e pe la 120mp, care are parterul deja infundat in pamant pana la jumatatea ferestrelor ...
    • +6 (10 voturi)    
      Dar ce propui ? (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:16)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui modream

      Sa isi mareasca burta niste mafioti bisnitari speculatori prin constructia de mamuti cat mai mari pt a vinde cat mai multe spatii de birouri? Asa incurajam viitorul oraselor? Prin daramarea de monumente si constructia de cladiri ca sa se imbogateasca niste mafioti de pe urma lor?
    • +5 (11 voturi)    
      profund gresit (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:17)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui modream

      Daca generatia noastra nu este capabila sa isi salveze istoria, asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la ea, ci sa o lasam cel putin asa cum este generatiilor viitoare. Daca daramam monumentele istorice pe principiul "conservarii lor fix inutile" cum scria mai sus cineva, cand se vor trezi din somn generatiile viitoare se vor uita cu manie in urma, la parintii lor care le-au lasat mostenire niste blocuri anoste si eventual nelocuite.
    • +2 (8 voturi)    
      amice... (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:25)

      sfarsitoru [anonim] i-a raspuns lui modream

      Oricat de ruinate ar fi, fac parte din identitatea noastra, cu astfel de opinii nu faci decat sa pui umarul la stergerea noastra ca natie de pe harta.
      Cand nu mai ai cu ce sa te definesti, sa te identifici, devii un ANONIM !

      Nu poti sa simti decat greata, greata pentru specimenele ce-si zic oameni si care pentru un pumn de bani omoara viitorul copiilor lor.
      Halal popor, halala viitor !
  • +9 (9 voturi)    
    demolari (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:02)

    CARMEN [anonim]

    Credeam ca Oprescu va proteja Bucurestiul vechi... ce dezamagire! In centru se demoleaza zilnic ceva (in special in sectorul 2 in zona din spatele Mosilor). Pe strada Italiana chiar langa Liceul Spiru Haret a mai fost demolata o casa.
    Eu simt ca mor un pic cu fiecare casa veche care moare.
    Ce trist ... se mutileaza totul! Nu respectam nimic!
  • -2 (2 voturi)    
    bleax (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:09)

    calugaru' vaxile [anonim]

    arata jegos, darapanat si mizerabil. si inainte, si dupa demolare. asa mai arata acu' bucurestii? pai pe vremea lu' ceausescu arata mai ingrijit.
  • +7 (9 voturi)    
    Ceea ce ma uimeste... (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:13)

    triciupa [anonim]

    ... este persistenta in cretinismul imobiliar! Astia nu vor sa stie despre criza. Desi nu se vinde nimic si chiriile se prabusesc, prostimea imobiliara, cu sau fara burti, creturi la ceafa si Bentley la scara palatului din Pipera isi continua marsul triumfal spre dezastru, sperand ca vremurile bune din 2007-2008 se vor intoarce peste 4-5 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    Economia Romaniei (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:18)

    Mihai [anonim]

    merge de duduie, cladirile de birouri lipsesc, sunt atat de putine incat nu mai au loc afaceristii unde sa isi faca sediile.
    Sa nu uitam de peisajul care il vor vedea pe geam, arata de parca sunt in Irak dupa bombardament.
    Parcare vor face? Sau tot in stilul romanesc, lasa ca se descurca ei, mai pe trotuar, mai pe spatiul verde.
  • +3 (3 voturi)    
    ffs (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:18)

    sentenced [utilizator]

    ce peisaje urbane dezolante ...
  • +4 (4 voturi)    
    frumoasa casa (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:21)

    caragiale [anonim]

    Frumoasa casa !
    Dar daca interesili o cere, la draku cu historia !
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cap... (Marţi, 14 septembrie 2010, 11:57)

    Adrian [anonim]

    ... toate trebuie făcut cu cap. Trebuie să ştim cine am fost ca să ne dăm seama ce suntem şi ce putem deveni. Istoria nu este doar o carte, istoria înseamnă multe alte lucruri printre care şi aceste case demolate. Ceea ce se întâmplă este echivalentul cenzurii din carţile de istorie de pe timpul comuniştilor. O să plătim un preţ prea mare pentru această lăcomie. Eu aştept să fie demolate blocurile sinistre făcute în anii 60 de comunişti. După alea chiar nu o să plâng dar cred că trebuie să păstrăm câteva tot pentru istorie.
  • +1 (3 voturi)    
    Arhtiectii! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:29)

    George [anonim]

    Ei sunt marii vinovati in toata afacerea, fara ei nu se face nimic.
    Sunt ca o mafie, vor doar bani multi, spagi mari.
    Nu cautati vinovati in alte domenii, ei sunt principalii, restul doar se folosesc de serviciile lor.
    • +2 (2 voturi)    
      Cata dreptate ai ! (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:21)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui George

      Daca omu a demolat casa ce masura e pusa in pv-ul de constatare si sanctionare al contraventiilor? Se poate sa fie pus sa readuca casa la starea initiala? Pe langa amenda.
  • +6 (6 voturi)    
    Cat (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:43)

    HESS [anonim]

    A fost criticat si acuzat Ceausescu ca a demolat cladiri.Acum escrocii astia sant mai ceva.
    Cea mai mare porcarie retrocedariilE.Proprietarii trebuiau despagubiti in bani.Sau daca tot se agitau pt cladiri da cladiriile dar Interdictia de a le demola si obligatia de a le intretine.Control anual pt verificarea starii cladiriilor.Cum nu ai intretinuto CONFISCATA PE VECI.
  • +2 (4 voturi)    
    ce valoare?ce istorie? (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:56)

    bucatar [anonim]

    am si eu cateva intrebari pentru cei cu dorul dupa casele vechi. ce valoare !reala istorica au? sunt cumva reproduse in carti de arhitectura? NU! si stiti de ce? nu sunt decat niste copii jalnice cu multa stucatura dupa case din Paris. Asta era moda boierimii de atunci. Sa cheltuie banii in Paris si sa construiasca la Bucuresti o casa la scare redusa precum cele de acolo. Daca tot plangeti dupa case vechi, sa stiti ca cele autentice, originale, le gasiti in Transilvania, vizitati Oradea (de exemplu) sa vedeti cateva cladiri ArtDeco originale, construite in perioada respectiva si care sunt fara pereche! De ce nu va revoltati dupa casele brancovenesti !autentice care sunt lasate in paragina de statul roman? Sau despre bisericile brancovenesti la care tamplaria originala a fost inlocuita cu...termopane? hai sa vad, stiti despre care diserica e vorba? Astea sunt cateva dintre valorile authentice de valoare de care trebuie sa avem grija.
    • +1 (1 vot)    
      Zice in articol (Marţi, 14 septembrie 2010, 17:34)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui bucatar

      "Casa in stil neo-clasic de pe Str. Tudor Arghezi prezinta particularitatea porticului de ordin ionic, care inlocuieste un foisor (sau pridvor), dupa cum rezulta din Planul Borroczyn. Acest model de portic ionic este extrem de rar in Bucuresti, fiind databil (stilistic), la inceputul raspandirii neo-clasicismului in Principatele Romane, recte in Bucuresti. Astfel, datarea lui ar putea sa fie plasata prin 1850-1860".

      Extrem de rar -> de obicei asta inseamna valoros.
      Daca o iei dupa copiere, Art Nouveau s-a inventat la Nancy, ar insemna ca toate celelalte cladiri din toate orasele sunt copii ordinare? Nu! Multe au fost construite de aceeasi arhitecti, sau de elevi ai lor. Daca te uiti pe cladirile vechi din Bucuresti e mentionat anul constructiei si arhitectul. Si pana la urma s-a dezvoltat un stil propriu Romaniei, din cate stiu eu.
      Nu stiu cam cate cladiri mai sunt intregi in Bucuresti de pe la 1850, sau care o fi cea mai veche casa inca in picioare, dar prin Vest le gasesti de obicei pe harta (unele orase se pot lauda cu case de pe la 1400).

      Cat despre cei care au demolat cladirea, daca permisul era doar pt anexa ar trebui sa infunde puscaria.
  • +4 (4 voturi)    
    nu (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:10)

    Costi [anonim]

    marii vinovati sunt bucurestenii, romanii si ignoranta in care poporul (daca se poate vorbi de asa ceva in Romania) se scalda de 20 de ani. Meritam ce ni se intampla cu varf si indesat. Cei care s-au trezit la timp au luat deja calea occidentului, altii se pregatesc iar majoritatea sa pregateste sa mai doarma inca 20 de ani in timp ce devine din ce in ce mai idioata si sclava. In acelasi timp.
    Numai bine!
  • +3 (3 voturi)    
    asa se intipla ????! (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:18)

    tornado [utilizator]

    Nu avem o legislatie clara pentru a apra vechea ahitectura de mina criminalilor care aduc chiciu in bucuresti ,eu nu sunt bucuresten dar pacat ca mai sunt citeva lucruri frumoase ramase de la inaitasi nosti dar aci oameni au care fac aceste demolari nu au cultura necesara din familie pentru frumos si pregatirea care au facuto in regimu comunist !! PACAT!! este tara lor nu a noastra ?//?!!!FAC CE VOR
    CUMPAR CE VOR **PINA SI SUFLETE**!!!unde am putut sa ajunga acest popor cit de rudimental gidim!
  • +2 (2 voturi)    
    banditism edilitar (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:40)

    blabla [anonim]

    E cineva în drept să facă o sesizare la Parchet, Poliție, se autosesizează cumva vre-un organ în urma acestui articol? Altfel: vorbe…
  • +3 (3 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:57)

    Matei [anonim]

    uitati-va la blocurile mai din spatele casei - mai degraba acelea ar fi trebuit demolate...
  • +2 (2 voturi)    
    Prin 2100... (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:21)

    Anatol [anonim]

    Daca erau biserici, se gaseau imediat bani de renovare.
    Asa o sa ajungem ca urmasii urmasilor nostri sa creada, dupa frecventa cladirilor de cult, ca am fost un popor de habotnici 100% si ca am locuit in biserici si am lucrat in blocuri turn...
  • 0 (2 voturi)    
    da, asa e, dar nu li s-a dat... (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:41)

    horia c. [anonim]

    adevarat, la directia de cultura numai cine nu vrea nu ia avize. dar autoarea articolului a mes cam departe cu asocierile. cladirile de pe stirbei voda nu erau monumente si nici nu aveau vreo valoare arhitecturala sau istorica. as spune chiar dimpotriva. una din ele a fost acum multi ani bordel, cred, dar nu e un motiv suficient de bun pentru a ramane in picioare oricate amintiri frumoase ar fi cuprinse intre acei pereti.
    si sunt sigur ca la acea data a mai fost emisa o autorizatie de demolare pentru un imobil de pe calea grivitei (poate), sigur exista o legatura. ar trebui investigata.
  • +1 (1 vot)    
    maghernitze (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:10)

    unu' [anonim]

    1.casele incluse in patrimoniu au ajuns sa fie monument in urma unor planuri si identificari facute peste noapte, pe genunchi. se pot vedea traseele pe care s-au plimbat cai care au propus. sunt maghernitze clasate ca monument si alaturi, pe o strada neumblata, case superbe clasate ca 0.

    deci cei care au fost mandatati sa claseze au facut-o de mantuiala.

    2. casele valoroase merita pastrate, evident. dar toate? lucreaza ele impreuna pentru a forma un conglomreat unic? sau sunt doar exemple imprastiate printre maghernitze macabre? in acest caz raman sa decida proprietarii, bazandu-se pe treaba de mantuiala a celor de la punctul 1.

    3. un oras nu poate ramane muzeu. fondul vechi construit trebuie sa deserveasca in continuare orasul. (ghinion, chiar trebuie sa si traim in oras, nu doar sa-l vizitam). daca orasul cere proprietarului sa mentina casa: ii cere ceva (implica mari eforturi financiare) fara sa ii dea nimic inapoi. atata timp cat "orasul" nu lucreaza impreuna cu proprietarul la mentinerea fondului construit, atunci decide doar cel care DA BANII. proprietarul. orasele muzeu au INTOTDEAUNA participarea comunitatii in mentinerea obiectului monument.

    in concluzie nu exista un mecanism valabil de mentinere al caselor-monument. cine plange dupa ele asta ar trebui sa faca: sa creeze cadrul juridic si economic, nu sa se dea cu fundul de pamant degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    ILEGALITATE (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:19)

    Dan Ghelase [anonim]

    Admitand ca in institutiile edilitare exista functionari fara cultura, reglementarile europene, la care am aderat, impun preavizarea din timp a vecinilor si panou indicator al santierului care pot preintampina initiativele gresite...
    Ori acestea nu sunt respectate, precum si obligativitatea semnalarii prin placute a obiectivelor de Patrimoniu...
    Legile nu sunt facultative, organele de control nu-si fac treaba, guvernul neglijeaza aspectele de coordonare, organizare si verificare a acestora...
    Cand o sa putem stopa aceasta distrugere a valorilor nationale, inceputa cu fabricile, domeniul public si resursele naturale...???
  • +2 (2 voturi)    
    pe vremuri era gradinita (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:32)

    Andrei [anonim]

    cand eram mic, casa de pe Arghezi era gradinita de la Rosetti. Gradinita mea.. i-as impusca pe toti cei care demoleaza orice de dinainte de1947
  • +2 (4 voturi)    
    Nu mai suport! (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:45)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Nu mai suport asemenea stiri! Imi produc un rau fizic! Nu se poate asa ceva! Casa era in foarte buna stare, foarte frumoasa, nu se poate spune nici macar ca era o epava, desi chiar si in acest caz trebuia renovata si pastrata! Nu imi inchipui ca, intr-o zona protejata, centrala, se poate intimpla asa ceva. Chiar nu conteaza legea?
    • -1 (3 voturi)    
      cum te simti? (Miercuri, 15 septembrie 2010, 7:47)

      errine [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

      cum ti se face rau fizic? te doare ceva? te ia cu lesin? sigur nu exagerezi?
      • 0 (2 voturi)    
        nici una, nici alta (Miercuri, 15 septembrie 2010, 21:39)

        Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui errine

        Mi se intuneca privirea, e bine?
  • +2 (2 voturi)    
    .......... (Marţi, 14 septembrie 2010, 17:39)

    radiogargara [utilizator]

    nu inteleg, cand se prezinta asemenea stiri, la tv sau ziare, de ce nu se merge pana la capat: de ce nu sunt intrebati in legatura cu aceste lucruri chiar cei care le-au faptuit?? de ce stimata d-na ivanov n-ati avut curiozitatea sa puneti cateva intrebari arhitectului sef al capitalei, imbecililor de la directia de cultura, primarului oprescu?... de ce nu ne aratati si noua pozele celor care isi pun semnatura pe distrugerea istoriei noastre? din moment ce stiti ce se va construi acolo, inseamna ca exista si o aprobare pentru asta! n-am vazut, citit, auzit niciun editorial calumea, spumos ( ca cele cu "borduriada" lui videanu...) cu oprescu vizavi de multele potlogarii pe care le face la primaria bucurestiului! cu videanu s-a exagerat, iar pe oprescu nu -l deranjeaza nimeni. mai stiti cum se batea cu pumnu-n piept pentru "orasul' lui? pentru parcurile lui minunate? odios...
    de ce jurnalistii nu se apropie de cei care incalca regulile cu intrebari incomode, ci fac doar interviuri cu cei pe care trebuie sa-i perie? da, veti spune ca nu accepta asa ceva, dar vreau sa vad un jurnalist sufucient de inteligent, care sa-i prinda in plasa unui asemenea interviu.(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    Cristacje Radulescu (Marţi, 14 septembrie 2010, 20:20)

    Costin [anonim]

    este un personaj pervers care vrea sa para ceea ce nu e, va ajunge mai devreme sau mai tarziu la puscarie.

    Un avizat
  • +2 (2 voturi)    
    O situatie aparte (Marţi, 14 septembrie 2010, 21:56)

    vetanase [anonim]

    o reprezinta cladirile ridicate dupa 1989 si abandonate, de multi ani , la stadiul de “structura “ cum ar fi : Casa Economistilor de pe Cale Mosilor, cladirea de langa intrarea la Staionul Dinamo de pe Sos Stefan cel Mare , cladirea de la intersectia strazilor Calarasi cu Traian sau hala fostei intreprinderi Mecanica Fina din Obor -decopertata de noul proprietar pana la structura de rezistenta si care zace asa de cativa ani buni…Toate aceste schelete de beton mutileaza aspectul orasului.
    In mod normal primariile ar trebui sa scoata bani frumosi numai din amenzile pe care ar trebuie sale administreze proprietarilor… si sa-i oblige fie sa termine constructiile incepute
  • +1 (1 vot)    
    diferenta (Miercuri, 15 septembrie 2010, 3:16)

    Alexandra [anonim]

    casa arata mai bine decat blocurile jegoase si deprimante din spate
  • -3 (3 voturi)    
    se cheama progres! (Miercuri, 15 septembrie 2010, 4:35)

    cetateanu` [anonim]

    asa ca tot inainte . si asa era doar loc de adunare pentru vagabonti si aurolaci . In zona marriot care ar trebui sa fie centru bucurestiului exista tot felu de cladiri de genu asta pe dupa blocuri.

    Este o decizie buna , si asa cei carora li s`au retrocedat casele le vand sau le lasa in paragina si dupa aia vand terenu .
  • +2 (2 voturi)    
    a cui e casa? (Miercuri, 15 septembrie 2010, 8:04)

    errine [utilizator]

    daca are proprietar, proprietarul are dreptul sa faca ce vrea cu ea sau, daca statul considera ca e monument arhitectural si proprietarul nu are drepturi integrale, trebuie sa sustina proprietarul la renovare si pastrare. daca statul nu poate, proprietarul are dreptul sa faca ce vrea, doar nu-l obligi fara sa-l ajuti.
    stiu o familie de conditie medie care a mostenit neasteptat o casa, oamenii nu aveau mijloacele financiare sa o renoveze, nici nu doreau, nu aveau cum sa o vanda si statul nu-i lasa sa o demoleze dar nici fonduri de reparatii nu le-au dat. ei stateau cu chirie la bloc si erau prinsi in capcana istoriei din care nu aveau cum sa iasa fara bani.

    daca cladirea e a statului, expertii ar trebui sa certifice faptul ca e un monument, ca faptul ca e veche nu-i o certificare a valorii. oare nu exista un sistem prin care decizia expertului sa poata fi contestata? sa se anunte demolarile, sistemul sa fie transparent, daca cineva contesta, sa se evalueze imobilul din nou. daca intr-o perioada de 30 de zile nu contesta nimeni demolarea, sa se demoleze.
  • +1 (1 vot)    
    Buzesti (Miercuri, 15 septembrie 2010, 8:35)

    Mills [anonim]

    Cine sta in Bucuresti sa treaca pe str buzesti sa vada ce cladiri sunt in paragina si asteapta demolarea pentru o sosea "Mai lata" din cauza unor Asa zisi proprietari care lasa cladirile in paragina ori pe mana rromilor ptr a le distruge.
  • +1 (1 vot)    
    Directia de cultura e de vina (Miercuri, 15 septembrie 2010, 9:28)

    Andrei [anonim]

    Directia de cultura si patrimoniul national a municipiului Bucuresti este vinovata pentru ca da avize de demolare in cazul unor cladiri care merita sa fie clasate monument istoric. A se vedea casa Prager de pe Aviatorilor, vila de pe Gutenberg, vila de pe Batiste langa ICCJ.
  • 0 (2 voturi)    
    Democratie... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 9:42)

    amerigo [anonim]

    Multi vad ca nu doresc sa se darâme casele vechi. Foarte frumos, organizati-va intr-o asociatie de tipul salvati casele vechi, cumparati-le si renovati-le...Daca proprietarul lor, oricine ar fi el, putea fi unul dintre dvs., vrea sa le darâme si imobilul respectiv nu e in categoria cladire istorica, nu are nici un stimulent sa o pastreze, are libertatea consimtita de orice societate libera sa faca ce pofteste cu ea.
    Ganditi-va ca primariile au bai de sparg. Cheltuie pe tot felul de smecherii banii in loc sa cumpere de exemplu aceste case, si sa le introduca in circuitul turistic sau al primariei: sa faca crese, gradinite acolo, ma rog s-ar gasii utilizari...
  • +1 (1 vot)    
    Of (Miercuri, 15 septembrie 2010, 12:23)

    Dani [anonim]

    Din timp in timp, mai ales in zile frumoase, simt nevoia sa renunt la a mai merge la serviciu sau inapoi spre casa pe sub pamant, indiferent cat de rapid este metroul comparativ cu ratb-ul. Imi place sa privesc pe geamul autobuzului la casele vechi, locuite sau nu acum, dar atat de frumoase ca, privindu-le, parca traiesti un pic vremea trasurilor si a plimbarilor pe bulevard cu umbreluta de soare, la bratul unui domn in frac. Iar daca mai sunt si pomii infloriti, nu ma pot abtine sa nu o iau usor la pas, cu un zambet tamp pe fata. E tar frumos. Si e pacat ca nu stim sa fim un popor unit si inclinat spre frumos. Uniti n-am fost niciodata, oricum... Sa moara capra vecinului si eu ii voi pune o fundita caprei mele de bucurie!
  • +3 (3 voturi)    
    Uimire (Miercuri, 15 septembrie 2010, 13:15)

    dorel [anonim]

    O umire maxima ma cuprinde cand vad comentariile unora. Intr-adevar ne-au adus astia in situatia de a dori sa ne pierdem identitatea nationala.
    Stau si ma gandesc ce ar fi un oras ca Roma pe care l-am vizitat de curind, daca ar fi locuita de un neam ca romanii. Pai cred ca toata istoria ar fi fost inlocuita de un americanism idiot plin de fier si sticla.
    Ce tine totusi un oras ca Roma in picioare? Vaticanul si biserica, care cu toate relele ei, macar un lucru bun il face (institutional vorbind): da bani si renoveaza si pastreaza monumentele. In rest acel oras e un jeg ca si Bucurestii. Diferenta o face muzeul in aer liber pe fiecare milimetru patrat, literalmente. Fiecare pietricica fiecare fir de iarba este ingrijit si pastrat. In rest strazile sunt varza, parcarile asijderea, mizerie cat cuprinde. Istoria e insa curata si se infatiseaza maiestuos la tot pasul. Nu am putea macar atit sa facem si noi? Nu ne mai duce mintea?
    Macar BOR sa investeasca niste bani in asa ceva. Zicea unu destept mai sus, ca si-a rupt masina in Aviatorilor pe piatra cubica... Ma gandesc cum ar arata Piazza Venezzia sau Champs Elysee cu asfalt... Mentalitatea americanoida stupida si atomizata ne-a cuprins si ne distruge incet incet...
  • -3 (3 voturi)    
    Urat (Miercuri, 15 septembrie 2010, 13:29)

    andrei [anonim]

    ce sa mai, avem un oras urat, si cu si fara case de genul celor demolate. cladiri cenusii, aspect general dezolant......... trei cladiri vechi nu il vor face mai frumos. oricum si renovate nimeni nu le-ar fi vizitat... nu ar fi folosi la nimik. pai ce, cladirile astea ne cresc noua gradul de cultura? ce patrimoniu domnule? sa invatam sa fim mai educati, sa ne respectam unii pe ceilalti, sa vopsim peretii cladirilor din bucuresti sa nu arate in halul in care arata..... vara sau iarna, sa reparam strazile, sa organizam activitai culturale pentru populatie.....
    au daramat cladirile? foarte bine, pana acum nu s-a preocupat nimeni de ele si nici de restul cladirilor folosite in bucuresti, pentru birouri, locuinte sau alte activitati. macar pe locul unde se aflau vor construi ceva util, birouri, bloc de locuinte, ce conteaza pana la urma? si oricum daca pana acum statul nu s-a sesizat cu privire la casele astea, proprietarii erau liberi sa actioneza dupa bunul plac, sa le pastreze sau sa le darame... cui ii pasa? sa se ingrijeasca primaria de restul cladirilor din oras, de oras in general... ca se afla intr-o stare deplorabila... si ne mai miram de ce nu vin multi turisti?!!! n-au ce vedea. dar poate nu vin tocmai pt ca voiau sa vada cele 3 cladiri daramata ...sa fim seriosi...
  • 0 (0 voturi)    
    Proprietati private (Miercuri, 15 septembrie 2010, 14:36)

    Stepanida [utilizator]

    Degeaba cautati vinovati!Sunt proprietati private!Cum au ajuns actualii proprietari sa le dobandeasca,e alta poveste!Ati vrea ca Oprescu si Primaria sa investeasca bani publici in restaurarea si intretinerea unor propprietati care nu le apartin?
  • 0 (2 voturi)    
    daca astia care va revoltati ati... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 16:37)

    mariasabase [anonim]

    da si cu aia de pamint in sensul intelectual ce bine ar fi. pina una alta, milionarii de carton ai romaniei va vor decide viitorul. veti munci ca niste robi ptr niste rate si doar atit....in genunchi cu voi. placerea de a trai va este luata si ati ajuns popor migrator din cauza celor votati sau pusi pe sistemul ...realtiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    mai exact (Miercuri, 15 septembrie 2010, 18:19)

    andrei [anonim]

    problema nu sta in luarea deciziilor lui Oprescu ci in lipsa oamenilor interesati sa isi faca treaba asa cum trebuie, orice se intampla e de vina Oprescu, ce sa zic ca el are 4 maini spre deosebire de noi, sau cum?!
  • +2 (2 voturi)    
    oricum nu mai nimic de facut... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 19:19)

    gnb [anonim]

    sa multumim directiei de Monumente, si primariilor care semneaza aceste demolari..ce nu a reusit Ceausescu sa dea jos, sa terminam noi !!!!