Proiectul Esplanada din Bucuresti, abandonat. Dezvoltatorul si-a suspendat activitatea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2011, 16:02 Economie | Imobiliar

Proiectul Esplanada
Foto: Trigranit
TriGranit Development Romania, care intentiona sa dezvolte proiectul imobiliar Esplanada din Bucuresti, evaluat la un miliard de euro, si-a suspendat activitatea pentru trei ani, incepand cu 1 aprilie, potrivit unui anunt al companiei, citat de Mediafax.

Circa jumatate din terenul de peste zece hectare pe care se anuntase a fi dezvoltat proiectul Esplanada din Bucuresti este revendicat de fostii proprietari, ceea ce a dus la intarzierea cu peste 4 ani a investitiei evaluata la circa un miliard euro.

Initial, lucrarile erau prevazute sa inceapa in 2007, pentru derularea investitiei autoritatile incheind inca din 2006 un memorandum de colaborare cu reprezentantii dezvoltatorului.

Proiectul urma sa fie dezvoltat pe un teren de 10,7 hectare si sa aiba o suprafata totala construita de 800.000 metri patrati. Investitia ar fi inclus cladiri de birouri, comerciale, hoteliere, rezidentiale si cu destinatie sociala si culturala.

Statul roman, care detine o parte din teren, ar fi urmat sa beneficieze, dupa realizarea primei faze a proiectului, de o cladire in valoare de peste 40 de milioane de euro destinata activitatilor culturale, spatii de birouri pentru institutii ale statului de circa 12.000 de metri patrati, precum si parcari subterane publice.

Intregul ansamblu ar fi trebuit sa revina statului dupa 49 de ani, cand expira parteneriatul cu dezvoltatorul proiectului.

TriGranit Development Corporation este o companie internationala specializata in dezvoltarea si managementul de proiecte imobiliare, fiind activa in mai multe tari din Europa Centrala si de Est.

TriGranit intentiona sa investeasca direct, pe spatiul de 107,140 metri patrati delimitat de Bulevardul Unirii, Nerva Traian, Octavian Goga si Mircea Voda, un miliard de euro. Investitiile indirecte ar fi fost, potrivit companiei, intre 1 si 3 miliarde de euro.

TriGranit este una dintre cele mai mari companii de dezvoltari imobiliare din Europa centrala si de Est.


Citeste mai multe despre   






















13722 vizualizari

  • +47 (67 voturi)    
    Bravo! (Joi, 14 aprilie 2011, 16:15)

    Baba de la 7 [anonim]

    Foarte bine domn' primar Opreste ca ati blocat monstruozitatea aia de zgarie nori care sufoca Bucurestiul domnule! Auzi, sa arate Bucurestiul precum Frankfurtul sau Varsovia, sa aiba cladiri din alea inalte cu birouri luxoase care sa atraga investitori si sa profileze Bucurestiul ca o capitala cu o linie arhitecturala spectaculoasa. Mai bine ne facecti un parc cu caprioare pentur noi pensionarii Bucurestiului. Si poate aduceti si canii bagabonzi care sunt amenintati cu eutanasierea de oamenii rai si fara suflet care merita muscati si mancati de cainii nostrii dragalasi! Ce bine ar da la imaginea Bucurestiului! Un parc cu caprioare si haitele noastre dragalase fix in centru pe bulevardul Unirii! Ce daca costa vreo 100 milioane Euro intretinerea cainilor din bugetul Bucurestiului, e mai bine sa dam acesti bani decat sa aparam platitorii de taxe de cele 1,500 de atacuri lunare. Poate ca atacurile haitelor de caini intra in pachetul de servicii pentru care platesc taxe in Bucuresti!

    Va multumim d-le Oprescu pentru viziunea dumneavoastra si pentru ca tineti cu pensionarii Bucurestiului, acei oameni care va voteaza si va vor vota cu deosebita fidelitate!

    Te pup.

    Baba de la 7
    • -27 (37 voturi)    
      cine va mai intelege (Joi, 14 aprilie 2011, 16:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Baba de la 7

      daca se fac caldiri de sticla nu e bine.. vreti parcuri.. daca se fac parcuri vreti cladiri de sticla.. eu cred ca daca era primar portocaliu era totul perfect.
      • -11 (15 voturi)    
        intelege-l (Joi, 14 aprilie 2011, 19:09)

        bula [anonim] i-a raspuns lui eu

        e propagandist, e platit pentru asta...sa manance c***t la comanda
      • +15 (15 voturi)    
        :) (Joi, 14 aprilie 2011, 20:43)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Singura problema este ca tu acolo o sa vezi parc imediat dupa ce se va inaugura celebra autostrada suspendata. Adica imediat a doua zi dupa Calendas Graecas.
    • +13 (17 voturi)    
      +1 (Joi, 14 aprilie 2011, 16:55)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Baba de la 7

      Haha, sa inteleg ca nu sunteti un fan al lui Oprescu? :))

      Si nu inteleg ce aveti cu cateii....nu asa e lumea pe aici? "Hai sa nu aruncam mancarea la gunoi ca e pacat la Dzeu, hai sa o dam la cutu sa se faca cat o oaie si sa isi faca "nevoile" peste tot...si cateii nu musca, ei sunt niste suflete pasnice"
    • +11 (13 voturi)    
      Oh.... (Joi, 14 aprilie 2011, 17:14)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui Baba de la 7

      Iti promit eu solemn ca o sa fie acolo caprioare dar din mandatul urmator. Acum nu se poate. Eu le astept cu drag inca din 2008 dar sigur o sa apara caprioarele in mandatul urmator. Autostrada suspendata vine mai greu.
      • +5 (5 voturi)    
        precizari (Vineri, 15 aprilie 2011, 9:17)

        ce intelegi [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        te referi la caprioarele cu portjartiere?
    • +1 (1 vot)    
      Subiect (Vineri, 15 aprilie 2011, 14:32)

      Dripci [anonim] i-a raspuns lui Baba de la 7

      Voi nu mai recunoasteti ironia si/sau sarcasmul ? :)
    • 0 (0 voturi)    
      ce legatura are Oprescu ? (Duminică, 17 aprilie 2011, 13:39)

      Ralf [anonim] i-a raspuns lui Baba de la 7

      Eu vroiam mult sa se dezvolte acest proiect - dar nu inteleg totusi de ce cred unii pe aici ca Oprescu l-a blocat. Poate imi explica si mie cineva cum a blocat Oprescu acest proiect ....
      El a fost blocat chiar de dezvoltator.
  • -8 (22 voturi)    
    De ce nu este parc? (Joi, 14 aprilie 2011, 16:24)

    Alex [anonim]

    Dupa ce rechinul imobiliar a plecat, poate vom avea un parc inainte de a veni urmatorul rechin...
    • +9 (13 voturi)    
      :) (Joi, 14 aprilie 2011, 16:33)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      N-ai inteles. Rechinii sunt aia cu bucatele de teren care inca asteapta mii de euro pe metrul patrat. Crezi ca aia cu foamea-n gat o sa isi dea terenurile sa se faca parc acolo? Nu.

      Toata povestea asta nu o sa se termine decat atunci cand cei care au terenuri in buricul targului vor fi obligati fie sa construiasca pe ele, fie sa le concesioneze statului.
  • +9 (19 voturi)    
    ASTA-I CRIMA impotriva dezvoltarii capitalei !! (Joi, 14 aprilie 2011, 16:44)

    otonis [anonim]

    Si uite cum strainii care conduc Romania au mai inlaturat un pericol de modernizare al capitalei, de ridicare al gradului de trai in Bucuresti. Multumim ca ne tineti subdezvoltati, fortandu-ne sa ne trimitem copii departe de casa pt. a avea si ei un viitor, un viitor pe care liderii straini care conduc Romania il resping cu nesimtire si inconstienta. Sa va stea caprioarele-n gat, cu parcu' vostru de retarzi, ca asa e cand ati defrisat si padurile, acum trebuie sa gasiti un alt loc pt. caprioare, in buricul capitalei, in parc, inlantuite sa amuze poporul. FRUMOS, ce sa spun ! Sunt mandu ! Mai dati ceva promotii la market-uri ca sa uit de stirea asta calcandu-ma-n picioare cu ceilalti romani amarati de nemernicia voastra >:((
    • -6 (20 voturi)    
      De partea cui esti (Joi, 14 aprilie 2011, 17:11)

      Cindi [anonim] i-a raspuns lui otonis

      Ce statut social ai. Despre ce copii copii si despre ce dezvoltare vorbesti, Acele investitii trebuiau facute pentru imbogatirea smecherilor si nu pentru creare de locurilor de munca. Locuri de munca, insemna industrie si tehnologie nu birouri pentru trantori si speculantii finanaciari care se imbogatesc prin furt, din asa zisele speculatii si inginerii finaciare, Locuri de munca se creaza printr-o agricultura puternica si bine dezvoltata, care trage dupa sine industria constructoare de masini agricole (tractoare, combine etc.) si alte industrii producatoare de utilaje pentru industria prelucratoare a materiilor prime provenite din agricultura si utilaje si echpamente pentru industria alimentara. In acest caz se va crea o "foame" de locuri de munca, Deoarece cererea va fi foarte mare si in industrie si in agricultura, si in servicii, in comert si in turism, iar exportul efectiv va exploada.
      Nu va dati seama ca UE tocmai asta a facurt, ne-a distrus industria si agricultura, asta-i adevaratul motiv al subdezvoltarii, la care ei au reusit sa ne aduca si acum suntem piata lor de desfacere pentru ca imporata aproape tot ce consumam. Zgarie norii nu inseamna dezvoltare si nici locuri de munca, poate cateva in timpul construirii lor dupa care devin consumatori de resurse energetice. Orientati-va Romnai si fiti in stare sa distingeti adevarul si nu va lasati manipulati.
      • +6 (8 voturi)    
        Da ? (Joi, 14 aprilie 2011, 17:16)

        marinaru [utilizator] i-a raspuns lui Cindi

        Astia de pe la INS mint cand spun ca industria si exporturile merg bine. Sigur e mana lui Basescu si pe aici. Nu avem noi nevoie de speculatii si inginerii financiare. Doar nu vrem sa ajungem ca Polonia unde bursa are 100.000 de investitori. E mai bine ca la noi la 10.000. Ai naibii speculatori. Jos cu ei.
      • -5 (9 voturi)    
        nu-l subestima (Joi, 14 aprilie 2011, 17:17)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui Cindi

        Poate ca omul o fi pizzer pe motoscuter si spera sa-si mai diversifice clientela... de ce vrei sa-l amarasti? (sau o fi ajent imobiliar caruia i s-au scufundat corabiile ca prea le plange cu foc... :)
      • +15 (19 voturi)    
        Inca un BRAVO! (Joi, 14 aprilie 2011, 17:27)

        Baba de la 7 [anonim] i-a raspuns lui Cindi

        Bine zis! Toti nenorocitii astia de tineri cu Tz facultati si studii p-afara care lucreaza in birourile din Bucuresti (printre care ar fi putut fi si Esplanada) si produc servicii de software, management, consultanta etc pentru export pe bani grei in toata lumea, care in numar de cateva zeci de mii produc mai mult decat milioanele de activi din agricultura, sunt toti niste trantori speculanti care ar trebui izgoniti din tara! Sau trimisi sa munceasca la camp ca acolo e adevarata productie!

        Te pup!

        Baba de la 7
        • -1 (5 voturi)    
          Tari mai sunt tinerii astia... (Vineri, 15 aprilie 2011, 9:02)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Baba de la 7

          Mai ales cei cu diplome la private si mba de 15 zile...
          Pe bune sunt tare inteligenti tinerii astia care produc meleoane... noroc de procedurile americane.... daca aduci un nene de la macelarie, in sase ore e mai tare decat tanarul cu tz degree-uri....I-ai scos din procedura, ochii mari si nnggggg....
      • +3 (5 voturi)    
        Nu sunt de partea comunistilor (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:20)

        eny [utilizator] i-a raspuns lui Cindi

        Avem si clownul trist - un fost activist.
        Mananca de pe jos si plange regimul comunist.

        Draga tovarase,
        1. Birourile nu sunt pentru trantori, poate doar cele de la stat.
        2. O cladire de birouri produce de n ori mai multi bani pe aceeasi suprafata de teren pe care tu poti face agricultura cu ce vrei tu.
        3. Nu mai traim in evul mediu, agricultura se face cu utilaje care noua ne lipsesc.
        4. Nu UE a distrus granarul europei...noi l-am distrus. De ce? Pentru ca era un granar fortat. Din afara se vedea un mare granar, o economie in floare, dar inauntru erau sclavi pe plantatie.

        Daca vrei regimul anterior, te invit in tarile arabe, in china, korea, venezuela, abia asteapta oameni dornici de munca ca tine. Ma intristeaza faptul ca oameni importanti au murit la revolutie pentru niste tarani care nu stiu sa aprecieze.
  • +12 (16 voturi)    
    nume predestinat? (Joi, 14 aprilie 2011, 17:08)

    io [anonim]

    cum sa pleci la drum, sa dezvolti ceva, impreuna cu unu' pe care il cheama "oprescu"? si macar daca se oprescu si el din cand in cand, da' vad ca el se oprescu de tot!
  • -6 (14 voturi)    
    bravo (Joi, 14 aprilie 2011, 17:14)

    gimini [utilizator]

    Acum putem spera sa vedem un parc verde si frumos acolo, dom' primar?
    • +9 (13 voturi)    
      O ba.laie parc frumos := (Joi, 14 aprilie 2011, 17:58)

      Baba de la 7 [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Crezi ca are Bucurestiul zeci de milioane de euro ca sa exproprieze acel spatiu? Iti spun eu - NU!

      O sa ramana o parloaga plina de boschetari, de paduchi si de haite de caini dragalasi si aparatori de teritoriu pentru ca sa se bucure strainii de safari pe Unirii sau, alternativ, sa fie treaca prin aventura vietii lor de a fi haituiti de o patrula de javre turbate in cautarea urmatoarei victime care a avut tupeul ordinar sa se plimbe prin centrul Bucurestiului!

      Acest nemernic de speculant ar fi dezvoltat el terenul intr-una dintre cele mai spectaculoase zone urbane din Europa, cu spatii de birouri de lux, cu o sala de arta moderna etc. Dar noi, tarani cu mintea de provinciali nu avem nevoie de asa ceva. Noi avem nevoie sa muncim in fabrici si uzine iar seara, cand iesim de la munca, sa trecem prin zone ghetoizate chiar in plin centrul Bucurestiului.
      • +4 (4 voturi)    
        babei de la 7 (Vineri, 15 aprilie 2011, 0:18)

        studentu de la mansarda [anonim] i-a raspuns lui Baba de la 7

        ce bine le potriveste babatia!

        sa te tina dumnezeu sanatoasa mamaie!
        avem nevoie de femei vrednice ca matale.

        respectele mele.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma ingrozesc (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:16)

    Dan c [anonim]

    Ma ingrozesc cand mai tot romanul cand apare o stire o politizeaza. Fratilor politicieni voi nu ati citit articolul? E vorba de teren - proprietate privata - cel care a fost REVENDICAT (adica adevaratii proprietari si-l cer inapoi - deci li s-a furat). Si ce credeti ca particularul o sa-l dea primariei pentru parcuri?? Sa fim seriosi. Si cine incepe pe vremea asta un proiect asa de mare cand nu exista multi cumparatori pe piata? Si cu ce finantare?
  • +1 (1 vot)    
    Doar criza a mai stopat un pic din mutilarea Buc.! (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:49)

    vlahul [utilizator]

    bucurestiul arata precum un mutant. genul acesta de arhitectura se regaseste doar in america de sud, tot sub aceleasi pretexte: atentie, se dezvolta orasul!
    europa se fereste cat poate de asemenea anomani de cladiri. iar daca fac, le fac in zone compacte departe de simbolurile orasului- vezi cityul londonez, care este separat de londra, cu primar cu tot. nu are rost sa dezvolt subectul italia, unde bunul gust este la el acasa si nu au niciun simbol din sticla termopan (dar nicio prob ca le fac altora) sau nu au bani ca noi? ori poate nu-s de nasul ungurilor de la "trigranit una dintre cele mai mari companii de dezvoltari imobiliare din europa centrala si de est", zice articolul.
    oprescu saracu a facut tot ce se poate sa darame istoria orasului, sa nu-l invinovatiti ca n-a facut destul. dar mai are un an si o sa mai macelareasca cateva zeci/sute de case vechi pe muzica mariei tanase si vb despre valorile buc.