Primaria Capitalei a decis: Hala Matache ramane pe amplasamentul initial si va fi restaurata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2011, 21:56 Economie | Imobiliar

​Hala Matache nu va mai fi stramutata sau demolata, ci va ramane pe actuala locatie si va fi restaurata, potrivit unui comunicat trimis de Primaria Capitalei. Constructia, monument istoric trebuia demolata sau relocata pentru a face loc Diametralei Buzesti-Berzei Uranus. Primaria Capitalei a lua aceasta decizie dupa ce societatea civila a blocat in instanta lucrarile la proiectul Diametrala Buzesti-Berzei-Uranus si s-a strabilit un dialog intre autoritatea locala, cea centrala si societatea civila.

"In vederea consolidarii consensului aparut in urma dezbaterii publice din 15 iulie, referitor la diametrala Berzei-Buzeşti, reprezentantii Municipalitatii si cei ai Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului au hotarat implementarea unor solutii pentru protectia monumentelor istorice şi valorilor  de patrimoniu construit  şi pentru demararea unui proces de  abordare integrata a aspectelor sociale,  economice, de circulatie, mediu natural si construit", se arata in comunicatul Primariei Capitalei.

Vezi toate deciziile luate de Primaria Capitalei in colaborare cu Ministerul Dezvoltarii si sociatatea civila, referitor la Diametrala Buzesti-Berzei-Urnanus:
  • Referitor la Hala Matache, au fost dispuse masuri de conservare si punere in siguranta pana la demararea unui proces de restaurare a monumentului istoric. Se va pastra  amplasamentul actual al Halei
  • Pastrarea pozitiei caii de rulare pe partea de est a Halei Matache, prin diminuarea nesemnificativa a benzilor de circulatie, cu respectarea profilului de 4 benzi auto + 2 tramvai
  • Proiectarea trotuarului de vest prin porticul halei in conformitate cu proiectul tehnic final
  • Devierea canalului colector din pozitia actuala sub Hala Matache, in zona circulatiei auto, cu modificarea solutiei tehnice
  • Se vor continua, in conformitate cu legislaţia in vigoare,  lucrarile de infrastructură in baza proiectului initial pe segmentele P-ta Victoriei – Calea Grivitei (inclusiv intersectia) si Calea Plevnei – str. Mircea Vulcanescu (exclusiv sensul giratoriu)
  • Se va organiza de catre Primaria Municipiului Bucuresti, cu sprijinul Ordinului Arhitectilor din Romania si MDRT, un concurs de solutii de arhitectura, in vederea reamenajarii zonei Pietei Matache şi  a spaţiilor publice adiacente, inclusiv integrarea Halei,  care va fi initiat pana la 30 octombrie 2011.
  • MDRT va lansa in parteneriat cu Municipalitatea un studiu pilot de regenerare urbană integrată pe intreaga zona est si vest, fata de axul strazii Buzesti-Berzei, intre str. Occidentului si str. Stirbei Voda. In baza studiului pilot se vor fundamenta masurile necesare in vederea legiferarii proiectelor de regenerare urbană integrată.
  • Planurile urbanistice zonale in curs de avizare vor fi amendate in consecinta cu instituirea unei restrictii temporare de construire pe latura de vest a strazii Buzesti, intre str. Occidentului si str. Stirbei Voda.
  • Primaria Capitalei va intreprinde masuri de amenajare ambientala provizorie a zonei (pentru spatiile reziduale, calcane) si de creare a unui punct de informare privind evolutia proiectului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2841 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Hala rusinii (Miercuri, 3 august 2011, 7:29)

    Over [anonim]

    Domnilor,
    In orice solutie Hala Matache trebuie demolata. E o rusine siun pericol sanitar prezent si viitor mentinerea ei pe amplasamentul actual . Dl Primar va pierde mult daca nu se implica cu autoritatea sa
    Rog multa luciditate acum pana nu e tarziu
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 3 august 2011, 10:38)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Over

      Cine a adus-o in halul in care a adus-o? Chiar crezi ca o cladire se degradeaza singura? Nu tot romanul care-si face nevoile pe toti peretii e de vina? Sau te simti, pardon, va simtiti cu musca pe caciula?
    • -2 (2 voturi)    
      jegoasa cum e... (Miercuri, 3 august 2011, 10:42)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Over

      tu nu intelegi ca e o mare valoare cladirea aia ?!... ne reprezinta... de asta o vrea toata lumea acolo
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 3 august 2011, 11:36)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

        Adevar graiesti. Intradevar ne reprezinta, zidurile sunt oglinda civilizatiei. Asa cum ne reprezinta si duhoarea de pe zidurile Universitatii. Nimic mai reprezentativ decat un popor care-si face nevoile, la propriu si la figurat, pe cea mai mare universitate din tara. Dupa mintea ta ar trebui s-o demolam si pe asta doar pentru ca miroase a WC? Nu m-ar mira.
        • -2 (2 voturi)    
          decat asa mai bine deloc (Miercuri, 3 august 2011, 13:17)

          eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

          prefer lipsa istoriei decat o istorie pisata si infectata... ce sa vada strainii la noi ? aceste cladiri pline de boschetari, gunoaie, urnina si alte alea ? mai bine sa nu le vada... mai bine sa vada blocuri de 12 etaje de sticla...
        • -1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 3 august 2011, 13:21)

          eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

          inca ceva... cea mai veche universitate din tara "Al.I.Cuza" din Iasi arata impecabil... curata, renovata, iluminat arhitectural...etc... de ce oare ? or fi moldovenii mai civilizati.. nu cred... e vorba de interesul autoritatilor...
    • +1 (1 vot)    
      Hala rusinii? (Joi, 22 septembrie 2011, 11:02)

      Hala Matache, un monument national [anonim] i-a raspuns lui Over

      Eu zic sa construim numai drumuri si daca se poate numai cladiri de birouri sau de ce nu blocuri de locuinte. Cred ca Bucureștiul ar arata foarte bine daca am avea numai blocuri ceausiste.
      Totuși, daca vrei sa salvezi Hala Matache nu ezita sa intri pe sospatrimoniu.ro
  • -1 (5 voturi)    
    Si cu ce bani, (Miercuri, 3 august 2011, 10:25)

    Stepanida [utilizator]

    ma rog?Sa vina Udrea cu bani de la minister,pentru restaurare!Doar nu vrea parale de la Sorin Oprescu si de la bucuresteni!De ce sa plateasca bucurestenii pentru poftele unor ONG-isti?
    • +2 (2 voturi)    
      buget infim in cazul restaurarii (Miercuri, 3 august 2011, 12:54)

      horia_m [utilizator] i-a raspuns lui Stepanida

      mare e prostia la romani. Inclusiv la Stepanida.

      Pai Hala ar fi trebuit demontata cu grija si reconstruita pe alt amplasament. Asta voia pana acum primaria.

      Acum ea ramane pe loc, deci va fi doar renovata.

      E evident ca renovarea unei cladiri costa cu MULT mai putin decat demontarea ei si reconstruirea ei in alt loc.

      Diferenta de costuri e cam de zece ori mai mica, in cazul restaurarii.
  • +3 (3 voturi)    
    Aha! (Miercuri, 3 august 2011, 10:27)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Deci se poate! Cu un pic de efort, cu zbierete, cu procese, cu contestatii, pina la urma se poate atinge normalitatea si in tara asta mereu anormala...
  • -2 (4 voturi)    
    Hala Matache (Miercuri, 3 august 2011, 11:34)

    arakis [utilizator]

    este proprietatea Primariei Generale!Municipalitatea si Sorin Oprescu pot face ce doresc cu acest "monument":inclusiv un muzeu al prostiei de culoare portocalie!
  • -3 (3 voturi)    
    Un mare fass (Miercuri, 3 august 2011, 11:55)

    Vlads [anonim]

    Deci mult zgomot pentru nimic...Daca este sa o luam inginereste avem:
    -Solutia initiala propusa de primarie: 3benzi/sens+ tramvai, mutarea mai in spate a Halei Traian, daramare totala case pe Buzesti
    - Ce au cerut ONG-urile: 2 bezi/sens + tramvai, pastrare Hala pe aceasi locatie, pastrare 2-3 case zismai importante+ 1 cinematograf
    -Ce s-a hotarat in urma negocierilor: pastrarea pe acelasi amplasament a Halei, toate casele daramate, si 2 benzi/sens
    "Castiguri" in urma opririi lucrarilor: cost suplimentar, pierderea a 2 luni de vara in care se poate lucra usor, pierderea unei benzi pe sens, Hala oricum ramanea ce conteaza ca mai in fata sau mai in spate, oricum se darama toate casele inclusiv cinematograful.
    Cine a pierdul :Bucurestenii
    • +2 (2 voturi)    
      dar pentru tine justitia si dreptatea nu conteaza? (Miercuri, 3 august 2011, 13:00)

      horia_m [utilizator] i-a raspuns lui Vlads

      daca pentru tine valorile istorice si culturale n-au nici o valoare, du-te si locuieste tu pe bulevardul cel nou, pune-ti un cort pe mijloc, intre masini si tramvaie.

      Primaria e de vina: ea a demolat ce nu avea voie sa demoleze. E o problema de justitie. Daca cineva face o iilegalitate, nu e normal sa o indrepte? sau ti se pare normal sa te duci sa furi o masina, si sa nu te urmareasca nici politia, nici justitia, ci sa se spuna: lasati-l cu masina furata, sa ramana a lui, ca e mai ieftin decat sa dam bani pentru 10 politisti sa- l caute timp de 3 luni, si un complet de judecata ca sa-l condamne?

      Cam asa pui si tu problema cu Hala Matache. Ce conteaza ca ar fi fost demolata ilegal? Ce conteaza LEGEA pentru tine? e un rahat, nu-i asa?

      Intr-o buna zi o sa stea buldozerele si in fata casei tale, si atunci sa te duci si sa-l imbratisezi pe primar si sa-i multumesti pentru crima care o va comite impotriva ta!
  • -2 (2 voturi)    
    Nicusor Dan (Miercuri, 3 august 2011, 16:31)

    milosh [utilizator]

    sa vina cu voluntarii lui,cu bani de la Udrea,si sa o restaureze!Si apoi,Primaria Generala si Sorin Oprescu sa inchirieze aceasta sandrama PDL-ului,ca sediu de partid!