„Intre timp, in Romania...“ - un proiect sustinut de Cosmote

VIDEOSTORY Intre timp, in Romania... olimpicii sunt garantia unei tari normale

de     Smile Media
Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:50 Intre timp in Romania

Elevii romani au avut performante remarcabile la olimpiadele internationale din 2012. Intre altii, Andreea Măgălie, Simona Diaconu, Radu Bumbăcea și Ștefan Gramatovici au devenit o sursa de inspiratie pentru noi toti. Intr-un an in care sistemul educational nu s-a remarcat decat prin dezorientare, medaliile lor au demonstrat ca reusita tine mai ales de ambitia personala.

Olimpicii sunt garantia unei tari normale from Smile Media on Vimeo.





















4541 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ===================== (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:08)

    Zede [utilizator]

    "Intre timp, in Romania... olimpicii sunt garantia unei tari normale"

    Asta pana vor emigra.
    • +6 (10 voturi)    
      nu sunt de acord (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:39)

      radul [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      In primul rand nu ei sunt garantia unei tari normale, pentru ca, statistic, sunt prea putini ca sa poata schimba ceva. Sunt cam 10-15 la fiecare materie predata in scoala cei care iau premii internationale. Asta inseamna ca sunt cam 300 cu totul...

      300 de persoane din 4 ani de scolarizare (clasele 9-12) sunt extreeeem de putini.
      Ei nu sunt norma, sunt exceptia. Trebuie sustinuti sa se dezvolte si sa plece in tari straine. Sa-si gaseasca un loc unde se simt ei bine si pot sa faca treaba...

      De ce i-am tine aici?

      Din generatia mea am ramas doar cativa si asta pentru ca am vrut noi sa ne gasim un rost in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        adevarat dar...... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:38)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui radul

        .....cred ca discutia este lipsita de sens atata timp cat cel ce a facut remarca respectiva face parte din aceiasi clasa politica paguboasa si dezinteresata in a edifica acea "tara normala", pentru ca intr-o tara normala oameni ca ei nu au ce cauta in politica.
        Asadar, omul nostru s-a trezitt in campanie electorala si a scos o lozinca rasuflata, a carei sens nu il cunoaste si nici nu il intereseaza.
      • +2 (2 voturi)    
        .... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:37)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui radul

        In primul rand o tara nu poate trimite decat x participanti (variabil de la concurs la concurs). Asta nu inseamna ca nu mai sunt cativa foarte buni care au ramas acasa. Sunt niste cifre normale dupa parerea mea. E alegerea lor daca vor sa plece sau nu. Unii s-au intors, fiecare stie ce e mai bine pt el.
      • -1 (1 vot)    
        nici macar 10-15 (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 1:47)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui radul

        Sunt cam 4-6 care participa la olimpiadele internationale de prima mana si inca maxim pe atata, la vreo 3-4 discipline la care mai sunt si balcaniade si alte competitii ceva mai modeste. In total sub 100 de insi.

        Pe langa ei mai sunt vreo cativa buni sau foarte buni - dar nu extraordinari - pe la cam toate disciplinele. Cel mai bine pentru ei e sa plece pe afara - mai ales cei ce vor sa faca cercetare. In Romania nu stiu niciun fost olimpic international care sa nu se fi plafonat in mediocritate, in cam 5-10 ani.
  • +3 (5 voturi)    
    Garantia pe departe... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:38)

    Lok [utilizator]

    Sunt o mandrie si atat. Avand in vedere ca sistemul nostru de invatamant scoate pregatire negaussiana in ultimii 10 ani. Cativa buni intr-un lac de incultura.

    Din cati olimpici cunosc nu sunt vreunul care sa conduca o firma serioasa sau sa castige destul cat sa il pot considera realizat profesional. In cadrul muncii deseori acestia sunt mediocrii. Bineinteles nu este vina lor.

    Prefer sa plece sa se realizeze in tari ce stiu sa ii valorifice, ca oricum nu vor uita de unde vin.
    • 0 (2 voturi)    
      .... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:43)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Olimpicii de obicei merg in cercetare, nu in managementul firmelor.
      Iar gaussiana prin forma ei spune ochiometric ca sunt putini foarte buni si putini foarte prosti.
      Ce-ati vrea, sa fie 100 de olimpici internationali la matematica din Romania? Prin regulament, nu se poate. Toti elevii din lotul largit de ex. sunt foarte buni, din pacate nu pot fi toti trimisi la internationala. Asta ce inseamna, ca ei automat, poate pentru cateva zecimi, sunt ....mediocri, dupa cum v-ati exprimat?
      Nu mi se pare ca invatamantul romanesc sta asa rau la calitate, mai rau e ca guvernantii ii zapacesc pe bietii copii cu atatea schimbari cu si fara rost.
      • +1 (1 vot)    
        putin mai nuantat (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 2:40)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        1) La partea cu gaussiana ai uitat sa consideri nivelul mediei (sau al medianei), ceea ce reduce valoarea rationamentului tau la un sofism.

        Uite 2 contra-exemple:
        - inaltimea indivizilor dintr-o comunitate urmeaza - aproape ca si IQ-ul- o distributie normala totusi, cei aflati la 2 deviatii standard fata de medie (si in top 2%) vor fi inalti in comunitatea lor, dar nu in orice comunitate. Un pigmeu aflat la 2 sd fata de media comunitatii sale va fi, per ansamblu, tot foarte scund in Olanda sau Danemarca :)
        - la matematica, Arabia Saudita avea in general rezultate foarte slabe - aproape zero pe linie- iar China foarte bune - cam toti membri echipei luau aur. In Arabia Saudita nici macar varfurile (conform distributiei) nu stralucesc .

        Asta nu inseamna ca la IMO ar trebui sa vina 10000 de chinezi si 0 sauditi.


        2) Intre elevii din lotul largit sunt diferente foarte mari, in general, intre cei mai buni si cei mai slabi dintre ei. Chiar si intre cei care ajung in lotul restrans, unii ajung sa ia aur (si sa fie in top-10 "mondial"), altii mentiune sau mai rau si sa fie mai la coada clasamentului. Cam la fiecare generatie e cate unul, maxim doi care sa fie extraordinari, restul sunt buni fara a fi extraordinari. Nu ai diferente de cateva zecimi (poate doar in cazuri extreme si pentru maxim 2 indivizi).

        3) Olimpiadele sunt reprezentative pentru un singur tip de competitie intelectuala, probabil nu cel mai important. Mai sunt si altele "competitii"langa ele:
        - Nobelul sau Fields-ul de exemplu - unde Romania nu prea straluceste (nici daca o compari cu Ungaria sau Suedia, asta ca sa nu amintesc de Germania, UK sau USA);
        - contributia la inovatie
        etc

        4) "Calitatea" invatamantului romanesc depinde de metodologia-obiectiva sau nu- pe care o folosesti la masuratoare. Daca te uiti la olimpiade (varfurile) stam per ansamblu bine prin comparatie cu multe tari. Daca te uiti la mediana - stam foarte prost relativ la Tarile Nordice, Korea de Sud, Singapore si alte 30 de tari.
        • 0 (0 voturi)    
          La subiect. (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:40)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Distributia IQ-ului ramane ca intotdeauna Gaussiana. Evident.
          Dar scoala nu schimba IQ-uri, poate doar sa aduca cultura si cunoastere.
          Normal ar fi ca interesul pentru cunoastere sa fie relativ proportional cu IQ.
          Ideal ar fi IQ mediocu -> cunostiinte pe masura.
          Astazi doar olimpicii din scoli prezinta si nivelul de cunoastere raportat la inteligenta.
          Restul sunt idem retarzilor.
        • +1 (1 vot)    
          Punctul 3 (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:17)

          AlinL [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Apreciez in mod deosebit observatia d-voastra de la punctul 3. Ce testeaza olimpiadele internationale? In esenta viteza de calcul si limba engleza (banuiesc, nu am fost olimpic la acel nivel).

          Cineva, mai demult, identifica aproximativ diferenta intre inteligenta si intelepciune. Inteligenta e ca un ceas foarte rapid in care mecanisme multe si complicate se rotesc cu o viteza ametitoare, o minune a tehnicii, ceva foarte frumos, chiar daca in timp acumuleaza uzura si da erori. Intelepciunea e precum ceasul bunicului, mecanism simplu, geam crapat, dar care nu da erori decit foarte rar. Pentru un ceas important este sa dea ora exacta.

          Felicitari olimpicilor si parintilor lor. Aveti capacitatea de a face treaba. E momentul sa va apucati de treaba. Nu asteptati ajutor de la cei din jurul vostru. E ca si cum Hercule cere ajutor de la un tinc care se joaca in nisip. Aici intervine talentul - cind trebuie sa gasesti solutii la probleme reale cu resurse putine, pe fond de oboseala, intr-un mediu in care poate nimeni nu intelege ce incerci sa faci dar in care se gasesc destui sa-ti dea in cap pentru ca nu le place cum te uiti sau nu te inteleg.

          Apreciez olimpicii. Aptitudinile lor sint extraordinare. E important insa sa nu ramana incremeniti in proiect si sa faca trecerea de la manual la viata reala. Olimpiadele selecteaza sperante, Nobel-ul sau Fields-ul premiaza certitudini.

          Nu in ultimul rind ar fi de remarcat ca de obicei, cei ce ajung sa ia Nobel-ul, de foarte multa vreme nu mai depind de banii acordati prin acest premiu ca sa se poata numi "bogati". Toti acestia au crezut in ei insisi inaintea sau in pofida compatriotilor lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:34)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Eu spuneam ca nu mai exista mediocritatea din scoli.
        Sunt cativa buni, restul sunt mult sub mediocritate. O distributie complet negaussiana.
        Este un fapt observat de catre toti profesorii ce ii cunosc.
    • 0 (2 voturi)    
      Gigi Becalli castiga destul .... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 17:57)

      b.bb [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Vai de tine, ce criterii de 'realizare' profesionala ai - "sa conduca o firma serioasa sau sa castige destul".
      Ce au in comun abilitatile de lider/manager cu cele ce conduc spre performanta academica? Mai degraba ar avea nevoie de echipamente moderne, fonduri care sa le sustina viitoarele proiecte de cercetare si oportunitati prin care sa-si valorifice talentul!
      PS: Din multitudinea olimpicilor pe care zici ca-i cunosti, ai stat oare de vorba cu unul macar? L-ai intrebat daca isi doreste sa conduca o 'firma serioasa"?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 9:51)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui b.bb

        In tari cu un sistem de invatamant dezvoltat, tinerii capabili ajung in pozitii de varf. Acolo prin capabili se inteleg rezultate exceptionale.
        Un lider/manager beneficeaza mult din performatele sale academice, dar multi sunt fixati pe Jobs/Becali cu ideea succesului din noroc si nesimtire. Ce manager isi poate permite sa nu cunoasca Economie/Matematica/IT(baza)/Limbi Straine/Inginerie/Electronica. Nu rezista mult un tip nepregatit.

        Intre timp rad straini e noi in timp ce ne falimenteaza/cumpara firmele cu minim efort managerial.
  • +3 (5 voturi)    
    nu sunt "garantia", pentru ca ... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:24)

    Radu_B [utilizator]

    ...exceptia confirma regula. Daca ai 300 de elevi straluciti la cca 250 000 elevi in total si in care peste 150 000 nu pot sa treaca un examen de Bac, ei raman exceptia. Distributia nu mai e una normala, dar indiferent cat de skewed este spre stanga clopotul lui Gauss, statistic vor fi intotdeauna cativa buni in extrema dreapta !

    Dar sunt de acord, raman o "sursa de inspiratie" pentru noi toti. Felicitari lor si celor ca lor !
    • -3 (3 voturi)    
      ?! (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 1:10)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

      "Skewed spre stanga"? Penibila exprimare. Uitam limba romana si ne dam inteligenti pe forumuri.
  • +1 (1 vot)    
    Olimpicii sunt garantia muncii pentru performanta. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:52)

    Magdalena B [utilizator]

    Regret ca nu putem generaliza ca sa ajungem la un adevar, dar adevar este ca olimpicii sunt garantia muncii lor si a celor care i-au ridicat pana la acest nivel de performanta.

    Ei aleg daca viitorul lor se tine in radacinile tarii lor sau sunt orientati spre reusita in alte tari.

    Eu cred ca si in aceasta tara poti performa numai daca poti lupta mult mai mult decat cei care doar arata cu degetul. Iar oportunitatile tarii nu au gasit suficienti investitori.

    Succes din inima va doresc.
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuna (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 7:28)

    SRA [utilizator]

    Preparatiile si efortul parintilor reprezinta olimpici si nu scoala !
    Nu trebuie confundata marfa cu ambalajul.

    In strainatate se vorbeste ca si unii profesori de matematica se prepara pentru ca nu stiu matematica, au trecut prin liceu si facultate cumparand examenele.

    Asa ca nu trebuie sa hranim natiunea cu minciuni
  • +1 (1 vot)    
    Mai sunt si altii (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 10:19)

    Flosan [utilizator]

    Salut!
    Ma bucura articolele de acest gen (cu toate ca acesta e foarte scurt), dar sa stiti ca ii puteti promova , utilizand calitatile voastre de jurnalisti, si pe ceilalti olimpici nationali sau internationali de la celelalte discipline: fizica, chimie, biologie, astronomie.... Astfel nu ati ramane in pana de idei cand vremurile ar fi mai grele(cand ceva senzational si exclusiv nu ati prinde).
    Eu am fost olimpic national la chimie, dar acum sunt avocat :).