​VIDEO Bill Gates: Am lucrat cu Steve Jobs la proiectul Mac, am facut impreuna soft-uri esentiale pentru el

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 10:52 Economie | IT

Bill Gates
Foto: Reuters
​Bill Gates, fondatorul Microsoft, a vorbit intr-un interviu la ABC despre relatia cu Steve Jobs si despre modul in care l-a ajutat pe regretatul CEO al Apple sa creeze Mac-ul. Jobs l-a caracterizat pe Gates in biografia sa ca fiind lipsit de imaginatie, "un om care nu a inventat nimic niciodata, insa fura in mod rusinos ideile altora". Bill Gates nu a dorit sa raspunda agresiv la aceasta caracterizare si a spus ca il respecta mult pe Jobs pentru tot ce a facut, adaugand ca acesta a avut momente grele in care produsele Apple erau in pericol sa nu reziste pe piata din cauza preturilor mari dictate de pozitionarea premium.

Gates a dat un interviu in emisiunea "This Week with Christiane Amanpour" la ABC si a fost intrebat despre miscarea Occupy Wall Street", dar si despre relatia cu Steve Jobs si caracterizarea deloc magulitoare facuta de fostul CEO al Apple in memoriile publicate saptamana trecuta.

"Am lucrat impreuna cu Steve pentru a crea Mac. Am avut mai multi oameni la proiect, dar noi am creat software-ul esential pentru el", a spus Gates la ABC. "In cursul celor 30 de ani in care am lucrat impreuna a spus multe lucruri frumoase despre mine, dar si lucruri dure", adauga fondatorul Microsoft.

"De cateva ori s-a confruntat cu problema legata de faptul ca produsele Apple erau plasate premium ca pret, astfel incat exista pericolul sa nu reziste in piata"
, spune Bill Gates care adauga ca Steve Jobs a fost deranjat de faptul ca Microsoft a reusit sa faca volume atat de mari de vanzari si de multe ori Jobs se considera ca fiind "baiatul bun", iar cei de la Microsoft sunt "baietii rai".

Gates nu a vrut sa raspunda agresiv caracterizarii facute de Jobs in memorii " Il respect pe Steve, nimic din ce a spus nu ma deranjeaza."

Interesant este ca in 1997 o infuzie de capital de la Microsoft, negociata de Steve Jobs, a scos Apple dintr-o mare incurcatura financiara.

Aici puteti vedea interviul, despre Jobs se vorbeste incepand cu minutul 6:12



Citeste mai multe despre   










6187 vizualizari

  • +22 (36 voturi)    
    Gates e domn, din nou (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:27)

    MariusP [anonim]

    Bill Gates a reusit sa fie domn din nou si a raspuns cu eleganta declaratiilor dure ale lui Jobs, care a fost un om fara caracter, dar carismatic.
    Toti cei ce cumpara in disperare produsele Apple si au facut o religie din asta vor vedea in timp cine a fost Jobs si cat mai valoreaza compania fara acest zbir fara scrupule.
    • +16 (26 voturi)    
      Alt zelot care ti-a dat -1. (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:20)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui MariusP

      Numai un zelot orb ar spune ca Apple a inventat ceva semnificativ pentru industria IT, asa cum BMW a inventat in industria auto. Apple nu a inventat mai nimic, ceea ce a facut, a fost sa ia niste produse, sa le impacheteze intr-un "ambalaj" mai frumos si sa le vanda mai scump.

      Jobs l-a acuzat pe Bill Gates fura, dar ca sa il citam pe Jobs: "Good artists copy, great artists steal". Ce poti sa mai zici, mare artist Jobs asta!
      Avem si niste example care stau marturie:
      1. Mouse-ul - designul furat de la Xerox
      2. FireWire - inventat de Intel
      3. Fonturile - originare de la Adobe PostScript, Apple a decis sa "inventeze" fonturile True Type - copiate apoi de Windows. Dar deja existau si alte solutii de fonturi scalabile
      4. Thunderbolt - inventat de Intel
      5. Mac OS - este la baza UNIX
      6. Ipad - tablete cu Windows au existat cu mult inainte (adevarat nu au avut succes, ca nu aratau asa "slick")
      7. iPhone - nu prea stiu ce au inventat aici ...
      Si lista poate continua...

      Deci in realitate Steve Jobs a avut capacitatea si talentul de a fi un bun vanzator si a intelege necesitatile consumatorilor carora Apple li se adreseaza. Ceea nu e rau deloc, dar pana a spune ca Apple a inventat ceva, mai e mult.

      Daca mai citim si despre caracterul mizerabil al lui Steve, ne putem face o imagine pe care o comparam cu a lui Bill Gates, care macar chiar daca a furat si el la greu, dar a mai si donat. Cine stie, poate si Jobs a donat - in secret.
      • -1 (5 voturi)    
        Faptul ca ... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:29)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

        ... Gates stie mai bine ce-i bine pt. el dpv al PR-ului nu-l face un domn. Cateva decenii, Gates a fost ala care a dat tonu' la MS, si marketing-ul de la MS a fost orice doar domnesc nu, in perioada aia.

        Jobs si-a scris memoriile cand era deja pe moarte, si-l durea la banana de ce-o sa zica lumea despre el, asa ca si-a permis sa le zica pe bune. Io uitandu-ma la evolutia MS dpv strict tehnologic as zice ca are dreptate cu afirmatia despre Gates.

        Cat despre inventiile Apple, matale cre' ca judeci putin medieval. Chestia cu un om genial inventeaza gaura la macaroana si toata lumea e pe spate se intampla la vremea cand tehnologia era inca slab dezvoltata, si era loc gramada de inovatii si inventii spectaculoase. In momentul de fata, in fapt deja din vremea celui de-al doilea razboi mondial (care chiar daca a fost o catastrofa umanitara a dus la o dezvoltare spectaculoasa a tehnologiei si stiintei, impulsul dat de efortul din timpul razboiului avand efecte inca decenii bune dupa razboi), nu prea mai e loc de asa ceva. Mai tot ce se intampla acuma e o crestere incrementala: se gaseste cate unu' destept (ca Jobs) care sa ia doua chestii marunte facute de altii, sa le puna cap la cap, si sa-i iasa o chestie mai desteapta. Si dpv asta, Apple sub conducerea lu' Jobs chiar a reusit sa inoveze. N-a produs inovatii spectaculoase, dar a produs multe, si in mod constant. Daca e asa o chestie de nimica, de ce n-au facut-o si altii?
    • -1 (1 vot)    
      Cum sau de unde pana la urma doar banul conteaza (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:16)

      @diPhone [utilizator] i-a raspuns lui MariusP

      Scurt si deviat de la subiect
  • +18 (26 voturi)    
    Gates (Marţi, 1 noiembrie 2011, 11:58)

    cipax [utilizator]

    Respect Mr. Gates !! Un om care cu adevarat a ajutat lumea sa progreseze ! Datorita lui oamenii au priceput ca nu trebuie sa fii geniu ca sa folosesti un calculator!
  • +5 (13 voturi)    
    lol (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:29)

    liviu [anonim]

    vb. jobs de "nu a inventat nimic"... da el ce a inventat??!?!?! mouxeu si OSu atat de laudat ca inventie apple sunt luate de la xerox!
    nici apple nu a invetntat nimic, numai a stiut sa foloseasca inventiile altora (a facut-o foarte bine, dat asta nu-i face inventatori)

    se vede clar diferenta de caracter intre gates si jobs...

    si oricum microsoft a ajutat mult mai mult lumea decat apple (si a scos si apple din rahat ca tot veni vorba )
  • -11 (15 voturi)    
    ce software? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:41)

    cosminrs [utilizator]

    sistemele de operare sunt complet diferite. Doar Windows e total inspirat de interfata grafica de la MacOS. Care e inspirata din ceva ce Xerox a aruncat.
    Si se stie ca primul sistem de operare Microsoft a fost cumparat si nu creat. Asa ca.. Lasa textele d'le Gates. Or mai fi niste prosti care sa te creada.. dar nici chiar asa.
    • 0 (0 voturi)    
      Si (Joi, 10 noiembrie 2011, 9:18)

      Task Damager [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Si scrii asta de pe un Windows. Good Job.
  • +7 (11 voturi)    
    . (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:43)

    DoubleV [utilizator]

    Un adevarat domn!
  • +9 (11 voturi)    
    Bill & Melinda Gates Foundation (Marţi, 1 noiembrie 2011, 12:47)

    raulucian [utilizator]

    Putini oameni stiu cat bani a donat Bill Gates..."It had an endowment of US$33.5 billion as of December 31, 2009"
    merita mentionat macar

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_%26_Melinda_Gates_Foundation

    http://www.gatesfoundation.org/about/Pages/foundation-fact-sheet.aspx
  • +10 (14 voturi)    
    respect Gates (Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:02)

    gic [utilizator]

    ca om Gates nu se va compara niciodata cu Jobs care a avut un caracter infect.

    nu m-a sensibilizat cu nimic toata melodrama vizavi de moartea unuia care a stiut sa stoarca bani de la snobi.
    Ca designer, apreciez stilul sau perfectionist, dar atat.

    si da, ar trebui sa scrieti mai multe despre ce face Gates in Africa, poate inspira si pe altii.
    • 0 (6 voturi)    
      design Mac (Marţi, 1 noiembrie 2011, 13:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gic

      Trebuie lamurit lucrul cu designul de la Apple. Steve Jobs nu a facut designul. De la IMac transparent incoace, designerul-sef este Jonathan Ive. Adevarul este ca Jobs a stiut ce trebuie sa obtina, ca design. Asa cum si primul Mac la bricolat Steve Vozniac. Dar e un talent si acesta...sa-i pui pe altii la treaba, si apoi sa culegi toate meritele.
  • -5 (9 voturi)    
    LOL (Marţi, 1 noiembrie 2011, 14:57)

    icanthink [anonim]

    Ce de-a hateri pe aici si nu vad motivul, poate sindromul vulpii.
    Eu utilizez ambele sisteme de operare dar pe un iMac, ultimul model. Bun si W7 dar mai bun e IOS-ul. De ce iMac? Pentru ca e all in one, a giant laptop I can say. Nu ma plang de incompatibilitati intre componente, nu am nevoie de drivere doar ca pt W7 a trebuit sa bag un antivirus, un cleaner, si inca vreo cativa doctori, chiar daca e pe virtual machine.
    La fel de mult ma ajuta amandoua insa.
    Cat despre Bil si Steve, RIP ultimul si sanatate lui Bil, sa mentina competitia ca sa beneficiem noi userii de pe urma ei.
    • 0 (2 voturi)    
      [Off topic] Mai ales pe HW de la Apple ... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:47)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui icanthink

      ... poti sa pui linistit Kubuntu, si-l poti face sa arate cum vrei tu, ca OSX sau ca W7 - n-o sa ai probleme de drivere pe HW de la Apple, si scapi de grija virusilor. Drept e, nu prea ai cum rula majoritatea jocurilor actuale sub Linux, da' in rest ai cam orice. Da' buba cu jocurile o are si Windows intr-o masina virtuala, si masina virtuala poti s-o pui si pe Linux (in care caz esti back to square one cu riscul de virusi).

      Personal prefer Kubuntu din doua motive: selectia foarte larga de aplicatii gratuite (io chiar folosesc suficiente aplicatii incat interfata de acces la aplicatii de pe Mac sa ma deranjeze - aia e facuta pt. acces comod la aplicatii putine, nu pt. acces frecvent la zeci de aplicatii distincte, eventual tinute deschise toate in acelasi timp), si sistemul de update si intretinere mi se pare de asemenea de departe mai comod.

      Cat despre ultimul model de iMac: ma gandeam sa-mi iau unu' pe post de HTPC HD (evident tot cu Kubuntu), da' din 15 Nov 2011 iese fit-pc3 la vanzare, care ma tenteaza mai mult - complet fanless, si consum infim. Si diferenta de pret e enorma. De banii de-un iMac imi iau doua si-mi mai ramane, si unu-l dotez cu discuri externe mari si-l fac NAS.
  • +4 (8 voturi)    
    da (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:04)

    alex [anonim]

    bah frate sunt eu oare singurul care nu da 2 bani pe produsele apple?
    • -1 (5 voturi)    
      asa, si? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:24)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui alex

      pe cine crezi ca intereseaza?
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:44)

    mihai [anonim]

    tipic romanesc...sa dam toti cu pietre in unul si altul. NU va inteleg deloc. Nu va opreste nimeni sa furati si voi o inventie ceva (cum sustineti ca a facut jobs) si dupa aceea sa claditi un imperiu financiar precum Apple. Probabil ca toti cei care folosesc produsele lor, sunt prosti si numai voi sunteti desteptii care nu dau doi bani pe produsele Apple. Probabil nici macar nu ati atins, ca sa numai zic folosind intens un produs de-al lor, pentru a va da seama de cat de bine isi face treaba.