O romanca se numara printre cei zece finalisti ai concursului de fotografie organizat de Google

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 9:43 Economie | IT

O romanca, finalista a concursului de fotografie dedicat studentilor
Foto: Google
​Google a anuntat care sunt cele zece fotografii din finala concursului Photography Prize 2012 la care au trimis poze 20.000 de studenti din 146 de tari. Intre cele zece poze din finala se numara si cea a romancei Alexandra Claudia Manta care a castigat categoria Calatorii. Unul dintre premii consta in faptul ca lucrarile finalistilor vor fi expuse incepand cu 23 mai la Saatchi Gallery, in Londra.

Google a anuntat regulile concursului la final de 2011, iar fotografiile au putut fi trimise pana la 31 ianuarie, principala conditie fiind ca participantii sa aiba peste 18 ani si sa fie studenti. Interesant este ca printre cei care nu au avut voie sa participe se numara rezidenti din tari precum Brazilia, Cuba, Iran, Irak, Siria, Coreea de Nord, Sudan, Libia, Liberia, Zimbabwe, Myanmar, dar si regiunea canadiana Quebec.

Au fost zece categorii, iar Google a anuntat acum castigatorii fiecarei categorii, unul dintre premii constand in faptul ca fotografiile vor fi expuse incepand cu 23 mai timp de sapte saptamani la galeria Saatchi din Londra. Trei dintre finalisti sunt din Israel, iar alte tari reprezentate sunt Norvegia, Ungaria, Suedia, Marea Britanie, SUA, China, dar si Romania.

Alexandra Claudia Manta a castigat categoria Calatorii si este, conform profilului de Google+, studenta la Central European University, la Budapesta. Aici puteti vedea intregul album.


Citeste mai multe despre   










10260 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    In cautare de eroi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:50)

    Iulian [anonim]

    In toata cautarea asta de eroi cu care sa ne mandrim o sa ajungem sa ne laudam cu castigatori ai concursurilor de pe sticlele de suc din Spania sau tombole de Mall din Londra.

    Fata n-are nici o vina si poza e reusita dar a face din asta o stire e aiurea. Ca si alpinista necunoscuta ce murise prin US si ce-a facut valuri de stiri saraca.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Joi, 19 aprilie 2012, 16:35)

      atia [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      asta e si parerea mea!
      zici ca suntem o tara de handicapati, asa ne laudam pt orice chestie normala...mai terminati cu coplexul asta...ori avem o doza mai mare de narcisims in noi, de trebuie sa ne laudam la orice pas
  • 0 (2 voturi)    
    Oau! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:01)

    Je [anonim]

    Felicitari romancei!
    Sincer sa fiu, din cea mai mare parte a fotografiilor cistigatoare nu inteleg nimic.
  • 0 (4 voturi)    
    felicitari! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:07)

    mda [anonim]

    felicitari, Alexandra!
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:17)

    zertty [anonim]

    Ma tem c-am sa-l repet pe Je...
    Felicitari romancei!
    Insa, sincer pozele ei nu-mi plac.
  • -1 (5 voturi)    
    marcati (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:00)

    ia cucu [utilizator]

    Vad ca noi ca popor avem cateva teme pe agenda principala:

    1. Eroii patriei ne fac mandri (megand de la o companie romaneasca care vinde un soft in strainatate, pana la cercetatori la CERN sau sapatori de santuri in noile proiecte de infrastructura din Vest)
    2. Comunismul (am ramas traumatizati si nu gasim alte subiecte interesante)
    3. Tiganii (preocuparea de zi cu zi, cariocas cu 4x4 care sfideaza bunul simt pentru ca legea nu se aplica in Romania)

    Ambasada Romaniei din Paris promoveaza mai mult cultura tiganeasca decat orice altceva.

    Suntem atat de complexati ca am ajuns sa scriem stiri despre orice.

    Numai bine.
    • +1 (1 vot)    
      simplist (Miercuri, 18 aprilie 2012, 18:53)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      1.se vorbeste/scrie prea putin despre oamenii buni, care muncesc
      2.comunismul este in noi, tara aceasta este fiica rezultata dintr-un unui viol comunist
      3.este o minoritate in plina afirmare amplificata de globalizare