​VIDEO Microsoft a prezentat tableta Surface, incercand sa intre pe o piata unde Apple iPad face legea

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 9:46 Economie | IT

Microsoft a lansat tableta Surface
Foto: Microsoft
​Microsoft a prezentat la Los Angeles tableta numita Surface care va fi disponibila in doua versiuni si va fi lansata anul acesta, compania incercand sa intre pe o piata a tabletelor unde iPad detine o cota de 65%. Tableta Surface va fi disponibila atat in variante cu procesoare ARM, dar si in versiuni cu chip-uri Intel, ecranul fiind de 10,6 inchi iar verisunea cu Windows 8 avand 128 GB stocare.

Despre Surface, Steven Sinofsky, seful diviziei Windows, spune ca "functioneaza si te distreaza exact cum vrei. E o tableta care este si un PC grozav. Dar si un PC care este o tableta grozava".

Tableta Surface va fi disponibila in doua variante: una cu chip-uri pe arhitectura ARM ce ruleaza o versiune speciala de Windows pentru tablete: RT dar si intr-o versiune mai performanta cu chip Intel si cu Windows 8 si a sa noua interfata Metro.

Microsoft Surface
Foto: Microsoft
Ca si specificatii tableta are ecran de 10,6 inch, iar verisunea cu Windows RT are port USB 2.0, cantareste 676 g, iar stocarea poate fi extinsa cu card de 32 sau 64 GB. Varianta mai performanta, cea cu Windows 8, cantareste 903 g, are port USB 3.0 si capacitatea de stocare poate fi extinsa cu 64 sau 128 GB.

"Am vrut sa dam Windows 8 propriul companion hardware inovativ". Rezultatul este "unul complet nou si diferit. E o noua familie de terminale pentru computing", spune Steve Ballmer, seful Microsoft.

"Credem ca orice interactiune intre om si masina se va petrece mult mai bine cand toate aspectele experientei - hardware-ul si software-ul - merg impreuna", mai spune Ballmer.

Pe de alta parte, lansand propriul produs hardware, Microsoft risca sa supere parteneri care vor produce si vinde tablete cu noul Windows 8 care va fi lansat la toamna. Acesti parteneri vor fi cu siguranta deranjati de faptul ca propria tableta a Microsoft va concura cu alte tablete ce vor rula Windows 8.

Cert este ca Microsoft are in fata un drum greu pe o piata a tabletelor care ar putea ajunge in 2012 in jurul a 100 - 120 milioane unitati din care Apple iPad are peste 60%.




Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6529 vizualizari

  • -12 (12 voturi)    
    Inca una... si ma duc (Marţi, 19 iunie 2012, 10:08)

    idan [utilizator]

    Cati ani sa fi trecut de la lansarea iPad? Probabil mai marii MS cu greu s-au trezit din ironiile cu privire la produsul Apple, pana ce si-au dat seama ca lumea merge intr-o alta directie decat W7-8-9... si desktopurile cu specifiicatii (si preturi) ametitoare.
    Mai am totusi doua intrebari:
    1. Cat costa?
    2. In afara de Office si (probabil) Flash, ce soft va fi disponibil ptr. noua minune?
    Noapte buna M$, oriunde ti-oi vinde tabletele!
    • +6 (6 voturi)    
      Da (Marţi, 19 iunie 2012, 10:43)

      cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui idan

      Pe windows 8 va merge orice soft facut pentru windows. Asta inseamna toate milardele de programe. Asa ca nu mai fi ironic. Produsele hardware microsoft sunt destule de bune si au o calitate superioara, cel putin ce au facut pana acum. Pe mine ma intersa mai mult calitatea ecranului . Eu de exemplu am un kit 7000 (mouse/tastatura) si a fost super rezistent, iar utilizarea este placere chiar si acum dupa 3 ani de functionare/cazaturi.
      • -3 (9 voturi)    
        Produse hardware M$?! (Marţi, 19 iunie 2012, 12:13)

        idan [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2509

        Nu stiu daca merita sa te obosesti sa citesti pe net ce inseamna piata de produse hardware Microsoft... daca tu spui ca tastatura si mouse-ul tau sunt de calitate foarte buna :-). Iar despre afirmatia ta ca pe Win 8 va merge orice soft ptr. Windows... ce sa mai zic?! Cred ca si cei de la MS ar fi fericiti sa poata spune asta. Vom vedea!
      • -1 (1 vot)    
        nu cred ca e chiar asa (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:18)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2509

        sunt suficiente produse care mergeau pe xp si nu merg pe windows 7 asa ca afirmatia ta cu "merge tot" cred ca e super optimista.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 19 iunie 2012, 10:19)

    cristiian [utilizator]

    welcome microsoft tablet
  • 0 (4 voturi)    
    Îmi place.... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:22)

    AdrianCalin [anonim]

    ... ideea cu tastatura, este foarte, foarte bună. Îmi place iPadul, este un device excelent, are multe aplicații, n-am ce să-i reproșez eu însă folosesc un Samsung Galaxy tab care este ok dar sub iPad. Mă bucur că a intrat, în sfârșit, și Microsoft pe zona asta cu un produs care, cel puțin în reclamă, pare că aduce ceva nou și inovator cum este această tastatură foarte subțire și ușor de atașat. Concurența este bună iar cei care nu văd utilitatea tabletei să nu ne mai streseze, înseamnă că nu au nevoie de așa ceva în activitatea lor așa cum eu n-am nevoie de ruletă în activitatea mea.
    • +4 (6 voturi)    
      Nou? neah... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:38)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      Tastatura atasata nu chiar asa de noua,primii au fost cei de la Asus cu Transformer-ul,acum ceva timp.
  • -4 (6 voturi)    
    Si restul e tacere (Marţi, 19 iunie 2012, 10:24)

    idan [utilizator]

    Nici un cuavnt si nicio imagine despre ce stie sa faca aceasta "tableta". Ce diferenta colosala fata de Apple.. Pana si reclama la Surface este penibila, ne arata un produs hardware, fara nimic care sa miste pe ecran.
    Imi imaginez ca inca nu e gata W8 (sau RT, sau cum s-o numi) dar sa prezinti un dispozitiv IT cu o poza in loc de ecran, sa nu spui nimic despre ce poate face utilizatorul cu ea, sa te arati ca un conchistador cu niste margele de sticla/magneziu si sa te astepti ca lumea sa cada pe spate de admiratie... inca o dovada de aroganta si dispret marca M$.
    • +3 (5 voturi)    
      Desi sunt utilizator Apple (Marţi, 19 iunie 2012, 10:59)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui idan

      Nu pot sa nu remarc un singur lucru la MS. Au reusit ca dupa lansarea iPad, iPhone, iOS sa produca niste device-uri si un soft (WP7) despre care nimeni nu poate spune ca au fost copiate de la Apple. Lucru acesta este extrem de greu si sa le faci si ergonomice (m-am jucat cu un Lumia si mi-a placut interfata) este cu atat mai greu.

      Concluzia: Microsoft poate fi si inventiv, iar concurenta este excelenta.

      Concluzia 2: Incercati sa vedeti ce fac cei de la Samsung cu al lor (licentiat) Android. Copiaza la greu.
      • +4 (4 voturi)    
        dar de Apple ce spui? a copiat ceva, sau nu? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:57)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Ce anume copiaza Samsung? Colturile rotunjite ale iPhone? Tehnologia ecranului AMOLED? Dimensiunea ecranului de peste 3.5"?
        Samsung are propriile tehnologii in care investeste miliarde de dolari anual; au propriile procesoare Exynos, propria tehnologie de ecrane, propriile fabrici de componenta, etc etc.

        Desi Apple se da de ceasul mortii ca sunt "copiati la greu" de catre Samsung, iata cateva informatii pe care le-am auzit de curand:
        - Apple iPhone3 a aparut in 2007 si reprezinta copia fidela a conceptului/ designului LG Prada carea aparut in 2006; corect?
        http://en.wikipedia.org/wiki/LG_Prada

        - Apple a copiat de al Android urmatoarele:
        - sistemul de notificare;
        - integrarea Twitter;
        - update-urile OTA si Wireless Sync;
        - Cloud-ul
        - widget-urile (stocks & weather, ca doar atat poate iOS)
        Corect?

        - Apple a copiat ideea de a denumi produsele incepand cu "i", precum iPod, iPhone, iMac, etc; de unde? se pare ca de la Cowon Systems, care deja avea seria de produse iAudio incepand cu 2001. Ce a facut Apple? a dat in judecata Cowon pentru ca le-au furat ideea :)

        - Apple a copiat tehnologia mous-ului de la Xerox

        - Apple a copiat ideea de sistem de operare mobil de la Android, desi iFanii afirma contrariul; totusi, Android a luat fiinta in 2003 si cumparat de Google in 2005, insa Apple a venit cu primul iPhone in 2007.

        - Apple a copiat pana si dupa Braun, dle Moucha! Iti vine sa crezi??
        http://www.youtube.com/watch?v=IJ_SAA4d7OA

        - Apple a copiat de la Microsoft "la greu"; iata o lista a copierilor:
        http://www.infoworld.com/d/windows/top-10-features-apple-stole-windows-966&current=2&last=3#slideshowTop

        S Microsoft a copiat de la Apple, dar anumite lucruri devin generice, nu le poti patenta, si sa ceri tuturor sa nu se atinga de ele.

        Mai e putin si Apple va spune ca pana si ceasul de mana este o copie a iPhonului.
  • +2 (4 voturi)    
    am o intrebare.... (Marţi, 19 iunie 2012, 11:09)

    Denoro [utilizator]

    Am o intrebare cam idioata. Recunosc asta, dar va rog luminati-ma!
    De peste un an, aud mereu tablete in sus, tablete in jos. Toata lumea vrea tableta. OK. Dar o tableta de asta, in afara de mess, de vizionat filmulete si de dat like-uri la pozele "haioase" care abunda pe Facebook, mai poate face si altceva?
    De exemplu pot edita un document in Word sau Excel? Pot instala si lucra in alt program, de exemplu AutoCAD? Stiu ca exista MS Office pentru platforma Apple, ruleaza si pe iPad? Am vazut multe multe tablete cu Android? Poate rula MS Office sau alt program de pe platforma Windows pe o tableta cu Android? Teoretic nu.... Pot atasa un mouse si o tastatura? (daca jumatete din ecranul unei tablete, care si asa e mic, e ocupat de o tastatura virtuala, ce-am facut, caci ramen suprafata de lucru infima?)
    M-am uitat la ofertele de pret ale unor astfel de tablete. Sa ma iertati, dar mie mi se par obscen de mari. Adica oricum mult mai mari decat un laptop, care laptop stiu ca poate face tot ce poate un calculator obisnuit si are si ecran mai mare decat cel minuscul de pe o tableta.
    Ca sa rezum, cei ca mine, care folosesc intensiv calculatorul in interes profesional (fara a fi insa genul de pasionat de IT), ce avantaje imi aduce o tableta fata de un laptop obisnuit?
    Va rog, cei care imi vor raspunde, sa-mi raspundeti la obiect, nu sa incepeti cu bascalie la adresa intrebarii, chiar daca - recunosc - bascalia ar fi pe undeva indreptatita, data fiind intrebarea.
    • +2 (2 voturi)    
      Avantaje (Marţi, 19 iunie 2012, 12:10)

      idan [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      In primul rand este gabaritul si autonomia bateriei (la iPad se apropie de 8-9 ore).
      NU, tableta nu poate inlocui un laptop sau desktop ptr. uz profgesional (CAD, editare video etc.), ci este un gadget ptr. emailuri, aditare usoara text, poate chiar si un tabel simplu, vizionat poze, filme, jocuri (nu de top, dar totusi), navigare pe net, video-chat... adica ce fac aprox. 70-80% din utilizatorii "casnici" de computere.
      Se pot atasa ceva periferice, tastatura, casti, se poate lega si la un proiector sau TV HD,
      Repet, majoritatea celor ce-si cumpara un laptop cu specificatii bomba, pot fi foarte fericiti si cu o tableta (de calitate).
      Marele atu este mobilitatea!
      • 0 (0 voturi)    
        ms (Marţi, 19 iunie 2012, 21:09)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui idan

        Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      O alta parere (Marţi, 19 iunie 2012, 12:59)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Cel mai bine cred ca explicatia a dat-o Steve Jobs cand a lansat iPad: tableta e ceva intre laptop si smartphone.

      Niciodata o tableta nu poate inlocui un desktop sau un laptop pt aplicatii la care tastaura si mouse-ul sunt de baza (sau puterea de calcul). Imaginati-va urmatorul scenariu: pe o tableta ai GPS si ai harti. Navigarea este ergonomica si intuitiva. Astfel, iPad a fost acceptat ca instrument la bordul avioanelor (inlocuind hartile pe hartie). Si reversul: imaginati-va pilotii navigand cu un laptop, smartphone sau desktop in brate.
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 19 iunie 2012, 18:44)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Tie..nici un avantaj,caci nu stii despre ce vorbesti.Intensiv...office si IE probabil...
  • 0 (2 voturi)    
    erori in articol (Marţi, 19 iunie 2012, 11:58)

    Vlad C [anonim]

    "Stocarea poate fi extinsa cu card de 32 sau 64 GB."

    "Capacitatea de stocare poate fi extinsa cu 64 sau 128 GB"

    Gresit. Tabletele includ acest spatiu de stocare. Nu au nicio legatura cu extinderea capacitatile respective.
    • -2 (2 voturi)    
      aiureli (Marţi, 19 iunie 2012, 18:46)

      cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

      delirezi...
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:39)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

      Corect Vlad! De aceasta data iti dau dreptate...
  • -3 (3 voturi)    
    Microsoftu' o tine una si buna (Marţi, 19 iunie 2012, 12:54)

    albatrosul_verde [utilizator]

    "tableta e PC si PC-ul e tableta". E normal, ei pun pe tableta acelasi OS ca pe PC si ai aceleasi aplicatii pe ambele. Exista si oameni care au motive intemeiate sa se bucure de asta dorindu-si mobilitate pe anumite aplicatii specifice Windows, dar cred ca sunt si multi oameni retrograzi cu aere de guru, cei care se opun si azi cu furie notebook-ului, smartphoneurilor, si in general oricarei noutati dincolo de micul univers in care si-au atins limitele.

    Ei ne spuneau acum ceva vreme ca de exemplu laptopul va fi mereu o umbra a desktopului. Iar CEO Microsoft, Ballmer e cel care le da apa la moara, spunand ca fara PC nu se poate, e normal pentru el, ca nu a venit cu vreo inovatie in ultimii ani asa ca le vinde fraierilor acelasi Windows face lifted la care a schimbat culorile si numarul versiunii ...

    Asa ca enoriasii lui, cati au mai ramas, se bucura ca niste copii la un astfel de device, dar multi, culmea, fara prea mari pretentii in IT, au devenit suficient de maturi sa inteleaga ce vor de la fiecare device in parte si nu cred ca-si doresc ecrane albastre si antivirusi pe o tableta careia antivirusul sa-i pape bateria.
  • 0 (2 voturi)    
    SmartCover (Marţi, 19 iunie 2012, 14:11)

    aabbcc [utilizator]

    Domnule Barza, slab articol, slab pentru ca nu ati mentionat un lucru crucial. Smartcover-ul care dubleaza ca o tastatura. Nu e o tastatura conventionala. Face diferenta intre utilizarea tastaturii si folosirea ca un simplu smartcover. Stie cand utilizatorul sta cu mainele in repaos peste taste sau este data peste tableta si se dezactiveaza automat. Mult mai inovativa decat produsul similar Apple care e doar un stativ.