VIDEO Player-ul Winamp, aproape de sfarsitul vietii, dupa 16 ani memorabili

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 12:11 Economie | IT

​Winamp, celebrul MP3 si video player, nu va mai putea fi descarcat dupa 20 decembrie, a anuntat compania americana AOL. Winamp a fost lansat de Nullsoft in 1997 si era programul de baza pentru a asculta MP3-uri pe Windows.

AOL, care detine drepturile asupra soft-ului, a anuntat ca Winamp.com si serviciile asociate nu vor mai fi disponibile dupa 20 decembrie. Programul va continua sa functioneze pe computerele unde este instalat, insa playerele Winamp Media nu vor mai putea fi descarcate de pe site-ul AOL.

Programul a fost lansat in aprilie 1997, fiind creat de Justin Frankel si Dmitry Boldyrev. A avut o popularitate exceptionala intr-o vreme cand MP3 file-sharing-ul era la moda, iar iTunes nu aparuse inca.

Winamp a ajuns acum la versiunea 5.66, insa exista si o versiune pentru Android - lansata in toamna lui 2010 - dar si pentru Mac OS (Winamp Sync for Mac, lansat in 2011.

Ca si alte soft-uri extrem de populare la inceputurile internet-ului, cum ar fi Altavista, Winamp a pierdut din popularitate pe fondul aparitiei unor servicii noi, numeroase, iar anuntul nu este o surpriza.



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9061 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Nu este suficient de rentabil? (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:40)

    denvarel [utilizator]

    In loc sa-l dezvolte in continuare si sa beneficieze de incredibilul ecosistem creat in jurul lui, AOL a decis sa-l "omoare".
    Care a fost "geniul" din spatele deciziei?
    • -5 (5 voturi)    
      Tu mai folosesti winamp? (Joi, 21 noiembrie 2013, 13:13)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Eu am renuntat la el de ani buni. Am renuntat chiar si la formatul mp3.
      Mie decizia mi se pare normala. Daca nu-si plateste costurile si nu aduce profit...pt ce sa-l tina?

      Surprize or sa vina in anii urmatori si pe partea de PC, laptop si systeme operare. Acum sunt pe o panta descendenta.
      • +4 (4 voturi)    
        mda (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:40)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        si tu ce format de muzica asculti ? la viniluri ? ai pick-up ?

        sau esti cu ifon, si cu itunes 2 lei, care nu stie sa faca mare lucru decat sa raporteze la apple cate melodii piratate ai pe HDD :))
        • 0 (4 voturi)    
          Cel mai important lucru la itunes (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:53)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          Este ca face encodarile in formatul necesar iphoneului. Altfel spus decat sa faca un player pentru fomatele existente Apple a creat un nou format si s-a apucat de facut programe pentru a putea face transcodingul in el din alte formate.

          Sau despre cum sa te scarpini in urechea stanga cu mana dreapta. Pe sub picioare.

          Nu-l certa pe Je____ sunt sanse sa fi trecut pe FLAC,
          Daca a trecut pe AIFF e treaba lui...
    • -1 (1 vot)    
      evidentul ... a fost geniul din spatele deciziei (Joi, 21 noiembrie 2013, 13:14)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Winamp-ul a fost mult timp aplicatia Nr.1 pentru redarea fisierelor audio ... intre timp s-au dezvoltat multe alte aplicatii. Daca observi evolutia sistemelor de operare care acum vin toate cu un player integrat ... vei intelege de ce Winamp-ul nu mai este asa de cautat si implicit decizia AOL.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca n-au facut lobby (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:26)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        La browsere M$ a pierdut, desi Windoze vine cu IE au fost obligati sa ofere posibilitatea instalarii unui concurent. De ce nu s-au luptat si pt Media Player in acelasi fel? Puteau macar sa se asocieze cu Google sa devina aplicatia default pe Android, daca vroiau sa supravietuiasca.

        Oricum, lumea merge mai departe, si cu ei si fara. Sa vedem care e urmatoarea victima.
        • +7 (7 voturi)    
          un gest frumos ar fi (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:59)

          artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          sa predea codul sursa sub licenta GPL decat sa-l ingroape...poate il va prelua comunitatea opensource si va continua traditia winamp.
    • +1 (1 vot)    
      pe principiul... (Joi, 21 noiembrie 2013, 13:21)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      tot ce e bun tre' sa dispara... din pacate oamenii in loc sa simplifice si mai mult anumite lucruri care functioneaza, le inchid pentru a face locul altor lucruri mult mai complicate care functioneaza mai greu. Probabil Winamp facea concurenta serioasa altor playere in care s-au investit sume mari de bani si care au un cost pe masura...
  • -2 (4 voturi)    
    era free si nerentabil (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:55)

    UglyKidJoe [utilizator]

    bye bye winamp, recomand aimp3, rusesc si bun
    • 0 (0 voturi)    
      @UglyKidJoe (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:43)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Era si versiunea cu plata cu mult mai multe optiuni.
  • +3 (3 voturi)    
    dacă nu iese banu.... (Joi, 21 noiembrie 2013, 13:14)

    corvus coraX [utilizator]

    ce cretini!!! winamp a devenit un cult, ca music player e mult mai bun decât iTunes, permite nenumărate plug-inss, inclusiv pentru îmbunătățirea calității sunetului. Deși am iTunes, music playerul pe care îl utilizez și acum este winamp. lumea e plină de idioți și se pare că la aol debordează...
    • +4 (4 voturi)    
      Era Nullsoft (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:26)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Toată extensibilitatea lui provine din epoca când era dezvoltat de Nullsoft. De când l-a cumpărat, AOL habar n-a avut ce vrea de la el. Ar putea să-l vândă sau să-l opensourceze, dar procesul decizional la AOL pare oricum grav viciat.

      Oricum, există destui înlocuitori, chiar și în lumea Windows.
  • 0 (0 voturi)    
    [...] (Joi, 21 noiembrie 2013, 13:21)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    15 ani, nu 16. :)
  • +9 (9 voturi)    
    Vad pe aici comentarii ale unor teribilisti (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:05)

    denvarel [utilizator]

    Nu am spus ca Winamp este cel mai bun player, nici cel mai nou, sau mai aratos. Sa fiti fericiti cu playerele voastre rusesti chinezesti sau mai stiu eu de care.

    Dar nu puteti contrazice ca "Winamp" este pentru muzica digitala ce este "Coca-Cola" pentru bauturile racoritoare.
    Daca AOL nu e in stare sa monetizeze acest lucru sunt fie tampiti, fie tampiti.

    Dar mai degraba este un zvon pentru a atrage atentia asupra unei planificate lansari a unei noi versiuni.

    Cum sa detii brandul "Winamp", (brandul nu playerul) si sa spui ca renunti la el? O cautare dupa stringul exact "Listen in winamp" da 266 000 rezultate! Iar acelea sunt Posturi de Radio cu cateva sute de vizitatori zilnic!

    N-am citit pe nicaieri "Listen in aimp3"!!!!!

    Acum intelegeti ce este "Winamp"?
    • 0 (2 voturi)    
      teribilist? (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:09)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      am folosit winamp multi ani, dar mi-a placut mai mult aimp si am renuntat la playerul AOL, de caeea l-am recomandat ca alternativa, nu am zis ca e mai bun si din cate stiu eu parintii winampului erau tot rusnaci...
      • +1 (1 vot)