Apple cere daune de doua miliarde dolari de la Samsung, motivand ca grupul asiatic a copiat fara rusine inovatii aduse de iPhone

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2014, 10:27 Economie | IT

​Un nou proces intre Apple si Samsung a inceput in SUA, la primele audieri compania americana solicitand despagubiri de doua miliarde dolari pentru cele cinci brevete de inventie care ar fi fost incalcate de Samsung. Coreenii au contraatacat, spunand ca si Apple a incalcat doua brevete si au fost prezentate e-mail-uri trimse in 2010 de Steve Jobs care declara "razboi total" sistemului Android fiindca Apple era in urma Google in cateva categorii.

Avocatii Apple spun ca cer despagubiri mari fiindca Samsung a incalcat in mod grosolan brevetele si ar fi vandut in SUA 37 de milioane de telefoane care au elemente dezvoltate in premiera de Apple.

Apple se refera la brevete legate de diverse functii precum cea de deblocare a ecranului "slide-to-unlock" care previne folosirea accidentala a telefonului, dar si functii legate de cautarea pe telefon si de corectarea automata a textului in timpul tastarii.

Samsung spune ca Apple exagereaza si ca cifrele legate de vanzari sunt o insulta la adresa inteligentei unor oameni normali. Asiaticii au venit cu un contraatac documentat, aducand ca dovada e-mail-uri ale lui Steve Jobs trimise in 2010.

Cu un an inaintea mortii sale, Jobs trimitea executivilor companiei sale un e-mail in care spunea ca Apple este intr-o "dilema a inovarii" fiindca Google a devenit o amenintare tot mai mare. De aceea, el promitea un razboi total impotriva telefoanelor cu Android.

E-mail-urile arata ca Jobs ar fi enumerat cateva dintre categoriile in care iOS a ramas in urma Android, exemplele fiind legate de notificari, sincronizare wireless cu alte dispozitive si speech recognition. Jobs mai spunea in toamna lui 2010 ca Google era mult inaintea Apple ca grad de integrare in serviciile cloud a contactelor, calendarului si e-mail-urilor.

Ca si alte confruntari Apple-Samsung din trecut, avocatii Apple au ales sa inceapa cu un mic fragment din prezentarea iPhone-ului, intreband juratii unde se aflau pe 9 ianuarie 2007 (cand Jobs a prezentat lumii intregi prima generatie de iPhone).

Avocatii au spus in pledoarie ca cei de la Samsung au intrat in panica din acel moment fiindca au vazut ca iPhone-ul se vinde fantastic de bine si ei pur si simplu nu aveau un produs pe masura.

Avocatii Apple au prezentat documente interne ale Samsung care ar fi continut capturi de ecran de pe site-ul Apple, mesajul transmis fiind ca asiaticii voiau sa copieze acele caracteristici pentru care Apple detinea brevet.

Cei de la Samsung au spus insa ca o parte dintre solutiile software apartin celor de la Google, iar amanuntul este foarte important deoarece, in cazul unei victorii Apple, este posibil ca si Google sa fie nevoita sa faca modificari la Android, noteaza PC World.

Pe termen si mai lung e posibil ca si legile americane de acordare a brevetelor sa fie modificate fiindca in ultimii ani companiile au cheltuit tot mai mult pe atacarea in instanta a concurentilor pe tema brevetelor, in dorinta de a bloca pe cat posibil produsele rivale.

Audierile in noul proces Apple-Samsung vor continua pe parcursul lunii aprilie, juriul este format din opt persoane.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2953 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ptr ca.... (Miercuri, 2 aprilie 2014, 11:30)

    Zummm [utilizator]

    Nu putem sa tinem pasul...dam in judecata. Niste ordinari
    • +2 (2 voturi)    
      Patente... (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:37)

      Konijiro [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Deci daca Apple "nu poate sa tina pasul", asta face furtul intelectual OK? De cand, si dupa care legi?

      Patentele care Apple sustine ca Samsung (de fapt Android) sunt cat se poate de clare.

      Ce e mai interesant aici e unde bate Apple de fapt. Aceste patent infringements fac parte din Android, nu le-a implementat Samsung.

      Popcorn!
      • +3 (5 voturi)    
        Ce patente nene? (Miercuri, 2 aprilie 2014, 16:27)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Konijiro

        Uite niste exemple, pe ce se cearta:
        1) Patent pt gesturi. Auzi tu, patent pt "slide to unlock". La Androidul meu merge sa formez o figura mai complicata. La asta oare cine o avea patentul? Si apropo, slide to unlock ca gest exista de la laptopuri si PC-uri, daca ai cititor de amprenta faci cam acelasi gest tragand buricul degetului peste cititor (e drept, vertical fata de orizontal).
        2) Patent pt ca Apple are iconuri cu colturile rotunjite.

        Inteleg daca ar folosi patente tehnologice, dar in ultimii x anii au avut nu stiu cate procese numai pe patente din astea "conceptuale".

        In curand o sa inregistreze un patent ca au camera pozitionata la mijloc, pe partea de sus si nimeni n-o sa mai aiba voie s-o puna acolo ca se supara marul.

        Sunt nebuni astia care dau patente pt asa ceva. Oare la masini cine detine patentul pt roata rotunda??? Pt far in forma de picatura? Stergatoare? Geamuri care se deschid automat?
      • 0 (0 voturi)    
        crApple - cea mai penibila companie (Joi, 3 aprilie 2014, 14:31)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Konijiro

        Despre ce "furt intelectual" scrii????
        Slide to unlock? asta este intelectul Apple, mai nene? Slide to unlock la poarta are orice taran incepand cu Evul Mediu, zavorul este slide to unlock, nu este inventia crApple!

        Corectarea textului nu este inventia crApple, textele se corecteaza automat de la Microsoft Office (asa cum stiu eu, se poate sa fie de la altii).

        Cautarea universala? Maaare inovatie! De acum nu mai are nimeni voie sa foloseasca cautarea universala, pentru ca Apple a folosit-o prima data!

        Iconite cu colturi rotunjite?? :))) Astea sunt inovatiile celei mai inovatoare corporatii de pe planeta pe care traiesc eu??

        Dar ce zici de furtul de inovatii de la Android??
        - Update-urile OverTheAir (OTA)
        - Cloud computing
        - speech recognition
        - sincronizarea aplicatiilor cu contul de utilizator
        - tot GUI-ul iOS care este o copie ordinara fara pic de rusine de la Android si Windows Mobile
        - Apple Maps, o incercare esuata de copiere a Google Maps; cum ar fi fost ca si Google sa fi protejat Google Maps prin patent de inovatie??
        - deblocarea ecranului prin model (furt curat murdar)
        - deschiderea aplicatiilor din ecranul blocat
        - widgeturi (sarace rau la iOS, doar Vreme si cotatiii bursiere)
        - multitasking (si asa nefunctional la iOS)
        - sistemul de notificari

        Pretentiile Apple sunt exagerate... Daca ei ar fi fost primii care sa fi pus fundalurile de ecran pe iPhone, ar fi pus si patent pe functionalitatea asta...
        Ma bucur ca Apple nu face masini, ca ar pune patent pe orice, de la forma bujiilor, a stergatoarelor de parbriz si pana la compozitia vopselurilor.

        Apple este o rusine de companie, care da in judecata pe toata lumea, desi a furat cu nerusinare de la toti: de la IBM, de la Braun, de la Google, de la Microsoft, imaginea ceasului din garile elvetiene, de la toate companiile posibile;

        Hotul striga "Hotul!" :)))
        Maritul Steve Jobs spunea "Good artists copy great artists steal"
        Mda...
        • 0 (0 voturi)    
          Missing the point... (Joi, 3 aprilie 2014, 18:08)

          Konijiro [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Domnilor, aici nu e loc de flame-uri Apple vs. WM vs. Android.

          Trecand peste analogii puerile ca cea de mai sus, care sustine ca "slide to unlock" e fix ca zavorul de pe usa taranului din Evul Mediu, mi se pare ca va scapa punctul esential:

          Aici e vorba de patente. Atat. Da, putem discuta despre cat de aiurea e sistemul de patente din SUA, dar asta e o alta discutie, si se ocupa deja de ea oameni cu mai multe cunostinte si influenta decat noi.

          E irelevant daca chestiile astea PATENTATE de Apple sunt inovatie sau nu, revolutionare sau nu, daca au existat inainte sau nu. Singurul lucru relevant aici este ca Apple a reusit sa le patenteze. Atat. Restul e vorba, sentimente, flame-uri.

          In conditiile in care chestiile astea sunt patentate, si Samsung (sau Android) a decis sa le foloseasca fara sa obtina permisiunea Apple, sunt vulnerabili legal. Ca au stiut sau nu, ca i-a interesat sau nu, asta e, din nou, alta discutie. De-aia exista jurati si judecator, o sa vedem acum ce si cum.

          Inca ceva: din cate stiu eu, Apple a propus Samsung un acord de cross-patenting (pe care Apple il are cu HTC, si functioneaza), pe care Samsung l-a refuzat. Acum (probabil) va plati consecintele.

          Samsung au iesit oricum sifonati din procesul de anul trecut, sa vedem cum se vor descurca cu asta. Dupa pledoariile de deschidere, se pare ca nu foarte bine.
  • -4 (4 voturi)    
    Fără rușine (Miercuri, 2 aprilie 2014, 11:46)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă /// ăștia de la Samsung ar fi arătat măcar un picuț de rușine, poate le-am fi cerut numai 1 miliard. Dar așa, că n-au nici măcar rușine, le luăm 2.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa razboi.... (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:21)

    Alui [utilizator]

    Pai normal ca odata implementat de Apple, pinch to zoom, slide to unlock, etc, e la mintea cocosului. Dar asta e ideea in spatele systemului de patente. Cine inventeaza ceve trebuie sa profite de asta.
    Inainte de pinch to zoom optiunile erau magnifying glass cu plus si minus, vezi google maps, sau un slide, cum aveau nefericitii de la Nokia. Si unde ati vazut voi slide to unlock inainte de iPhone 1? Sa aud! Poate erau ceva telefoane(LG Prada parca) cu touch screen inainte de iPhone dar deblocarea se facea prin pin. Android nici nu exista cand s-a lansat iPhone. De fapt, dupa prezentarea iPhone, Google si-a anulat lansarea telefonului lor cu taste, care era gata de lansare. In mod normal forma icoanelor nu e protejata de patent ci de copyright, asa cum e de exemplu protejat "e"-ul de la berea Heineken. In America se dau patente si pentru chestii care in EU e valabil doar copyright-ul. Asta e sistemul lor. Oricum, Samsung a copiat cu nerusinare Appple, primul Galaxy S semana prea tare cu iPhone-ul 3G. Vedeti pozele celor doua telefoane pe net. Samsung stie ca o incaseaza, vor doar sa limiteze pagubele, aruncand in carca Google problemele lor(si cam au dreptate, prima versiune de Android era copie fidela a iOS).