Utilizatorii Apple intampina dificultati in instalarea iOS 8 din cauza ca noul sistem ocupa aproape 6 GB

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 16:03 Economie | IT

Apple iOS8
Foto: Apple
O parte dintre utilizatorii Apple s-au plans ca upgradarea iPhone-urilor la noul iOS 8 este greoaie si i-a obligat sa stearga multe poze si fisiere de pe telefon pentru a face loc sistemului care ocupa 5,8 GB.

Site-uri precum ZDNet si BBC scriu ca multi fani Apple care abia asteptau lansarea iOS 8 se plang ca instalarea a fost greoaie din cauza ca sistemul ocupa 5,8 GB. Problema a fost mai mare pentru cei care au iPhone cu 16 GB stocare, din cauza ca sunt nevoiti sa stearga multe fisiere pentru a face loc pe telefon celui mai noi iOS. Unii useri se plang ca selectarea fisierelor ce merita sterse a durat peste o ora.

Multi spun ca desi Apple a stiut mereu sa pastreze lucrurile simple si functionale, de data aceasta a "dat-o in bara" cu upgrade-ul facut direct de pe telefon. Sistemul iOS devine din ce in ce mai voluminos ca spatiu de stocare cu fiecare noua generatie crescand si timpul necesar stergerii de fisiere pentru a face loc pe telefon.

Cei care nu vor sa stearga multe de pe telefon sunt sfatuiti sa faca update prin iTunes, conectand telefonul la un Mac sau PC, nu inainte insa de a face back-up-uri pe iTunes.


Citeste mai multe despre   










6539 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Pai deh (Joi, 18 septembrie 2014, 16:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Prostia si domnia vin cu un cost. :-)
    • -2 (8 voturi)    
      poate (Joi, 18 septembrie 2014, 16:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      pseudo-domnia ;). La prima parte este cert :D
  • 0 (10 voturi)    
    n-am avut probleme (Joi, 18 septembrie 2014, 17:02)

    ampersand [utilizator]

    Am lasat 4S-ul meu sa-si faca update-ul direct, fara iTunes si backup, si mi-am vazut de treaba. N-au fost probleme. In schimb, Xcode 6-le final, la fel ca si SM-ul si Beta-ul antecedente, deja a crapat de cateva ori, cred ca m-au boscorodit cei de la ADT ca au primit bug-report-uri imediat dupa lansare :D
  • +3 (11 voturi)    
    Informatii incorecte (Joi, 18 septembrie 2014, 17:30)

    Alui [utilizator]

    Sistemul de operare nu ocupa 5.8 GB ci 680 MB in plus fata de iOS 7.
    de 5.8 GB ai nevoie daca faci update-ul OTA(adica direct de pe net), odata instalat, spatiul respectiv ramene disponibil utilizatorului.
    Daca faci update-ul "tethered" prin iTunes (conectat la calculator) ai nevoie doar de 680 de MB spatiu liber.
    Cat despre comentariul de mai sus cu prostia si domnia, zicala e valabila numai in cazul in care regreti ca ai platit pentru un lucru care nu se ridica la nivelul asteptarilor. In cazul iPhone-urilor, n-am prea auzit de cumparatori nemultumiti, doar de cumparatori nemultumiti(ma numar si eu printre ei) de telefoanele Android pentru care platesti acelasi pret ca pentru un iPhone si te enerveaza la o luna dupa cumparare(au lag, nu merg anumite chestii, update-urile de OS vin tarziu sau deloc, aplicatii nesigure, etc)
    • 0 (10 voturi)    
      diferenta (Joi, 18 septembrie 2014, 18:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      exista posesori de aifon si itarzi. Evident, comentariul meu era pentru a doua categorie. Din fericire pentru vanzarile apple, sunt foarte multi.

      E normal sa nu se strice niciodata injectia la o dacie 1300 ;) Bravo insa producatorului ca o vinde ca fiind racheta spatiala si multi pun botul si cred.
      • 0 (8 voturi)    
        Multi nu-si permit un iPhone (Joi, 18 septembrie 2014, 19:25)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Asa se explica nemultumirea ....
        Daca s-ar plange posesorii de iPhone, as mai zice.
        Eu imi comand iPhone 6 in seara asta, dupa 5 ani de telefoane Samsung Galaxy S.
        • +1 (7 voturi)    
          esti tu asa sigur ca este vorba de bani? (Joi, 18 septembrie 2014, 20:10)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          In cazul asta, bafta. O sa fii la moda si fetele o sa roiasca in jurul tau, in timp ce baietii vor plange de ciuda ca ei nu au bani decat de android, fie el si note 3/4.

          Sunt convins ca ai ales inclusiv criteriul calitatii, tinand cont ca este un telefon deja testat de foarte multa lume.
          • 0 (8 voturi)    
            Ai dreptate (Joi, 18 septembrie 2014, 21:24)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Prima teapa am luat-o cu o tableta Android, Asus Transformer Prime. Dupa ce mi-a scos peri albi, dupa doua luni am luat un iPad 2 care merge si acum perfect(o sa-l schimb totusi cu viitorul iPad, iar pe el o sa-l fac cadou cuiva din Romania). Pana acum "am tinut cu dintii" de Galaxy S-uri ca dem erau "cele mai tari". Doar ca mergeau din ce in ce mai incet cu fiecare update, si se mai si blocau din cand in cand, cand iti era lumea mai draga. Acu ca iOS are widgeturi si multitasking adevarat, plus touchID care chiar merge cum trebuie, imi iau mie in iPhone 6 Plus si un iPhone 6 neveste-mii de 128 GB amandoua la contract pe doi ani. Ne costa 200-300 de euro bucata, cam tot atat cat un Galaxy S5 si un Note 4. Sa fim noi sanatosi!
            • 0 (6 voturi)    
              QED (Joi, 18 septembrie 2014, 23:07)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              Tocmai mi-ai argumentat singur iubirea pentru aifon... au bagat si ei multitasking intr-un final glorios. Cam despre asta este vorba. Asa cum a fost si cu posibilitatea transferarii _propriilor_ fisiere, bluetooth, etc.Acum au inventat si plata prin telefon, dar nu ii spun nfc, ca ala e de ceva ani pe piata :D

              Prefer sa-mi iau un telefon la care nu-mi impune producatorul ce fac cu propriile mele date sau pe ce site-uri sa navighez (flash, acum ceva timp). Unii mai si lucreaza cu telefonul si criteriul nu este "cel mai tare, mai nou si mai la moda".
              • 0 (6 voturi)    
                Poate imi recomanzi tu un telefon Android mai bun (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:10)

                Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Sunt curios care telefon Android are procesor de 64 de bit, rata de transfer la memorie de 900 de MB/s(SDcardurile clasa 10 iti garanteaza minim 10MB/s, cand ai peste 1000 de poze in galeria foto astepti putin pana sa le incarce pe toate), aplicatiile verificate de malware. Cu transferarea fisierelor, am putut transfera si pana acum poze de pe camera photo pe iPad prin wifi si de pe iPad pe cloud. Ce e cu blutooth-ul ca nu inteleg? Nu stiai ca are si iPhone-ul asa ceva?
                Eu unul nu ma chinui sa "lucrez" cu telefonul, e ecranul prea mic, prefer sa lucrez cu iPad-ul si MacBook Air 2013. Merg perfect.
                • +1 (3 voturi)    
                  fa-ti temele (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:02)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                  Steve a prezentat facilitatea de a transfera fisiere prin BT ca o super mega mare noutate la a n-a generatie aifon. In conditiile in ca foloseam asta de nu stiu cati ani pe Nokia. Se pare ca tu nu stiai asta.

                  Si nu aminti de SD card, ca nu vi s-a aruncat inca si ciosvarta aia. Va urma probabil o mega lansare si se va numi iSD. Noutate absoluta, acum si pentru itarzi.

                  Sunt convins ca folosesti tone de aplicatii pe 64b :D Mai au sa le scoata mainstream.

                  Eu lucrez cu telefonul si tableta nu am reusit inca sa o bag in buzunar, deci nu mi-am luat. Prefer laptop 11-13" cu tastatura. Ma repet... unii mai si lucreaza, nu se uita numai pe poze.

                  Ca fapt divers, injur samsung si restul mai mult decat apple. Nu mai scot telefoane cu slide qwerty.
                  • -1 (3 voturi)    
                    N-avem ce discuta (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:12)

                    Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                    Te-am intrebat ce e cu Blutooth-ul si tu vi cu chestii de acu cativa ani. Who cares?
                    Eu ma multumesc sa downloadez pozele de pe camera si sa le prelucrez daca e cazul inainte de a le face upload pe net.
                    Cum ti-am zis, folosesc S3 cu SD card, la peste 1000 de poze de incarcat in galerie , moare. pe iPad am tot atatea si n-a fost niciodata o problema.
                    Daca 64 de biti e nimic de ce urmatoarele telefoane Android o sa fie cu asemenea procesoare?
                    SDcard-ul e o prostie, la viteza e de 10-90 de ori mai incet decat memoria interna iar la pret doar de doua ori mai ieftin(cel de class 10), sunt carduri SD mai rapide, dar nici un telefon Android nu poate sa le citeasca la viteza lor maxima.
                    Cat despre itarzi, daca e cineva care "lucreaza" pe telefon, asa cum ai zis tu ca faci intr-un comentariu anterior, atunci ar merita sa fie numit asa. Eu unul, totusi n-am vazut un asemenea prost. Abia acum l-am citit pe unul, dar n-are iPhone totusi, deci nu poate fi numit itard, doar retard.
                    • +1 (3 voturi)    
                      corect (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:46)

                      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                      Nu vad de ce as fi prost sa-mi iau un telefon ca sa ma dau mare ca e cel mai nou si cel mai tare in timp ce-mi lipsesc anumite facilitati basic.

                      La BT ti-am dat mura-n gura strategia apple de a prosti prostii si de a-i incanta cu ceva vechi prezentat ca noutate. Este un pic mai greu de priceput, intr-adevar. Oricum, mai greu decat partea cu rezolutia la jocuri. Aia este usoara, desi nu ma joc pe telefon ca sa fiu guru in materie.

                      64b este stupid sa fie un criteriu de cumparare ACUM, indiferent de platforma. Am scris cu caps ca sa pricepi ca nu o sa se aplice cand vor fi si aplicatii mainstream pe 64b... adica cand va fi aifon 8.

                      Ai ajuns sa compari s3 cu ipad? :D Credeam ca aifonul ar trebui comparat, dar daca asa gandesti tu in logica ta absoluta... Pentru a folosi SD, a trebui sa ai un device dotat cu asa ceva. Este un apropo, apropo. Si oglinda este tot un apropo.
                • 0 (2 voturi)    
                  ... (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:33)

                  James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                  La ce iti trebuie procesor de 64 biti? "E doar un telefon", nu?
                  Pariez ca asa ai spus de fiecare data cand iPhone isi arata impotenta: "E doar un telefon!!"

                  Sincer, performanta pe 64 biti este aceeasi cu performanta pe 32 biti atata vreme cat memoria disponibila este mai putin de 4 GB RAM. Este ca si cum ai avea autostrada de 64 benzi, dar pe care ar circula acelasi numar de masini care circula pe o autostrada paralela, cu 32 benzi.

                  Tu nu te simti putin penibil sa aduci in discutie toate argumentele astea??
                  Nevermind are dreptate: la ultima prezentare Apple, nu s-a auzit cuvantul NFC, pentru ca ar fi fost rusinos pentru Apple sa recunoasca faptul ca au adus NFCul dupa ani de zile dupa concurenta.

                  Telefoanele de top cu Android sunt de sute de ori mai bune decat iPhone:
                  - rezolutii standard: HD, Full HD, Quad HD
                  - posibilitati enorme
                  - lipsa necesitatii de a face jailbreak
                  - integrare excelenta cu ecosistemul Google
                  - posibilitati nelimitate de alegerea hardware-ului care iti place, nu doar doua modele pe care ti le da Tim Cuc, ala care se iubeste cu barbatii;
                  - preturi accesibile
                  - aplicatii care merg impecabil, nu balariile pe care le debiteaza iFanii frustrati.
                  - etc
            • 0 (2 voturi)    
              ipad 2 perfect?? Hahahahaha (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:38)

              James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              Deci iPad 2 iti merge perfect :)))))
              Toate forumurile gem de iFani care se plang de lipsa a 2 GB RAM in Ipad, in conditiile in care nu pot deschide 5 pagini in Safari, ca se sufoca de lipsa memoriei.

              iPad 2 e tableta mai cititorule? Aia are rezolutia televizorului pe care eu urmaream desene animate inainte de revolutia din '89, pe care tu nu ai prins-o...

              De ce simti nevoia sa spui si cantitatea de memorie a iPhone 6?? de ce trebuie sa scrii si 128 GB? E mai performant iphoneul ala cu 128 GB RAM?
              De ce trebuie sa spui ca faci cadou cuiva din Romania? Adica vrei sa spui ca esti "ajuns" in strainatate, si "iti permiti"? :))))

              Si altii traiesc prin strainatete, si isi permit multe, cititorule... Cei care aduc mereu in discutie banii, avutia, bunastarea, sunt cei care nu le au... Asa sunt aia complexati de marimea... surubelnitei: mereu discuta de centimetri, si cat de dezvoltati mai sunt ei :)
    • +2 (6 voturi)    
      baliverne (Joi, 18 septembrie 2014, 23:10)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Voi sunteti obsedati de Android :)) In articol nu s-a pomenit nimic de Android, ci doar despre iOS si Apple.
      Eu am avut un singur smarphone cu Android 1.6, si era saracut rau saracul, dupa care am avut numai varfuri de lance cu Android, si niciodata ever nu am fost dezamagit. Actualmente am un Nexus 5 si nu am avut niciodata lag, "anumite chestii care nu merg", etc. Pur si simplu "It just works!" este impecabil, dupa mai bine de jumatate de an.

      Mitul Androidului slab si plin de lag, bug, mag, vag, etc este o prostie. Totodata, mitul iOSului perfect, fara erori, superb, mirobolant este de asemenea o prostie.

      Cuvintele tale tradeaza minciuna si frustrarea :)))
      - "DOAR de cumparatori de telefoane Android"
      - "In cazul iPhone-urilor, n-am PREA auzit de cumparatori nemultumiti"
      - "au lag, nu merg ANUMITE CHESTII, APLICATI INESIGURE, ETC)

      Ce aplicatii nesigure ai pe Android? De ce Apple a blocat aplicatia Clueful dezvoltata de Bitdefender, prin care iFanii erau instiintati ce date le fura aplicatiile din iOS??
      • 0 (4 voturi)    
        Pai incearca in Samsung Galaxy S 3 (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:21)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Cand instalezi o aplicatie vezi ce permisiuni iti cere. Majoritatea sunt spyware, vor sa aiba permisiunea sa initieze convorbiri telefonice, sa accesses la internet fara stinta ta, sa iti citeasca contactele din agenda telefonica, chiar cand e vorba de un editor de poze. In plus calitatea jocurilor pe iOS e clar mai buna decat pe Android, rezolutia mai buna, iar multe jocuri bune nici nu sunt pe Android.
        Alte chestii: cand vreau sa activez ecranul telefonului lag-ul e de 2-3 secunde.
        • +1 (5 voturi)    
          iar baliverne, fara sustinere (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:57)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Alui, iar scrii baliverne, fara sa oferi detalii...
          Am si un S3, este primul meu smartphone de top de la Samsung. Nu am avut niciodata spyware... Am instalat pe el Lookout, am avut Clueful, nu am asa ceva prietene. Ceea ce scrii este pur si simplu o fabulatie, si trebuie sa inteleg de ce unii ca tine dau cu oua stricate in asa ceva.

          Cat priveste calitatea jocurilor, tu poate stii mai bine, eu am trecut de varsta jocurilor. Ai putea sa imi spui cateva titluri care te-au facut sa crezi ca in iOS arata mai bine?

          Cum poti spune ca "rezolutia in iOS este mai buna decat cea din Android"???????? iPhone are o rezolutie de toata jena, noroc de iPhone 6+ ca mai spala rusinea. Cum poti spune ca rezolutia de 1124 x 640 e mai buna decat ceea ce gasesti pe Nexus 5, adica 1920 x 1080??

          Ce jocuri bune nu gasesti pe Android, dar exista pe iOS?? Titluri prietene, nu vorbe goale,,,

          Inca odata, noroc cu iOS 8 ca mai spala rusinea, ca altfel, ti-as fi propus niste aplicatii pe care nu le gaseai pana ieri in App Store:
          Swift Keyboard, Next Launcher, Nova Launcher, etc.

          Cum adica vrei sa activezi ecranul telefonului si ai lag de 2-3 secunde? Pune un film pe youtube, sa vedem daca e asa...
          • 0 (4 voturi)    
            Meh (Vineri, 19 septembrie 2014, 12:56)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

            vad ca am ajunj deja prieteni! :)
            Despre jocuri:
            Incearca X-Plane (un simulator de zbor) pe Android si pe iOS. Eu l-am instalat ata pe S 3 cat si pe iPad. Pe iPad ai mai multe detalii in joc, terenul e mai realist, cladirile sunt 3D in iOS si 2D in Android(desenate pe sol) la asta m-am referit cu rezolutia mai mare.
            Despre jocuri care merg foarte prost pe S3 "King's Bounty", "Majesty: Fantasy Kingdom"
            Apropo, chiar acum a trebuit sa-mi restartez S3 ca nu mai aveam conexiune 3G.
            Jocuri pe care nu le gasesti pe Android:Infinity Blade, BioShock si multe altele.
            Filme cu lag la S3 gasesti destule nu mai e nevoie sa pun si eu.
            • 0 (2 voturi)    
              minciunele :)) (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:27)

              James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              Ai dreptate, sunt jocuri care apar initial pe iOS, si ulterior apar pe Android, insa pentru mine nu este un criteriu de a-mi alege platforma sftware, de a renunta la universul de posibilitati pe care ti-l ofera Android, si sa ajung in "jail-ul" Apple.

              Nu sunt un pasionat de jocuri, iar daca tu esti, imi dau seama ce varsta ai :)
              Pentru Infinity Blade, cica exista o gramada de aplicatii de acelasi gen; producatorul nu a dezvoltat inca pentru Android, dar asta nu inseamna ca Android este inferior :)))

              Nu uita ca sunt aplicatii pe care le gasesti exclusiv pe Android:
              - Cerberus: de 10 milioane de ori mai buna decat porcaria Find my iphone
              - Tasker: un program cu care automatizezi sarcini in Android
              - NFC task launcher
              - Orice launcher care iti schimba radical aspectul smartphoneului.
              De fapt, sunt uimit ca nu utilizezi un nou launcher la S3ul pe care pretinzi ca il ai.
              Te lamentezi ca esti dezamagit de S3, dar tii mortis sa il butonezi...
              Meh... minciunele

              Ca sa vezi ce poti face cu un Android:
              https://www.youtube.com/watch?v=hYMpMt0lwUY&feature=youtu.be

              Niciodata pe iOS!!


              Uite niste filme cu LAAAAg pe iOS:
              https://www.youtube.com/watch?v=0on2zrzBoy8

              LAAAG pe iPad:
              https://www.youtube.com/watch?v=aLIZTsy7wCs

              https://www.youtube.com/watch?v=xwY5XvFvwsA

              Exemplele abunda, nu mai afirma ca iOS este perfect, pentru ca nu este.
  • 0 (4 voturi)    
    Aoleu cata prostie din partea Apple (Vineri, 19 septembrie 2014, 6:28)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Deci ei au facut un sistem de operare pt un telefon mobil:) care ocupa fix atata spatiu cat varianta full pt statii de lucru
    Mac OSX are si el saracu 6 GB dupa instalare
    Ca sa nu spun cat s-au prostit de la Snow Leopard incoace:spaces nu mai sunt dispuse in 2d ci in 1d,pe un singur rand si se creeaza cand are nevoie utilizatorul,cele 16 spatii de lucru au disparut,etc
    Windows 8 si IOS8 ,iata ironia istoriei:)))
    In acest tip android,care este un linux amarat,imi ocupa fix 223 MB ,fiind aproximativ egal cu Slax ,pe telefonul ce l-am luat cu 30 de lei pe abonament:X
    Si pun pariu ca sistemul asta greoi si inutil(editeaza cineva filme pt Hollywood pe telefon?:) care seamana cu Windows 8,ocupa si f multe resurse sistem,ceea ce duce pretul la Iphone la cer
    • 0 (4 voturi)    
      Stai calm, 5.8GB e nevoie pentru instalare, (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:27)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      ...nu pentru OS in sine. iOS 8 ocupa cam 1 GB.
      Pai cu Android-ul tau de 223MB ma indoiec ca poti face prea multe. Ce versiune e 1.6?
      Aoleu! :)))
  • 0 (2 voturi)    
    Comparatie i6+ vs Galaxy S5 (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:49)

    Alui [utilizator]

    http://browser.primatelabs.com/geekbench3/compare/813350?baseline=813417
    I6+ are exact aceasi resolutie a ecranului ca S5, jumatate din numarul de core-uri, la jumatate frecventa, cu jumatate de RAM si tot il bate pe S5. Chiar rau (1498 la 939)
    Oare de ce ne mai pierdem vremea cu discutii?