VIDEO ​Tattoogate: Pielea tatuata poate induce in eroare senzorii ceasului Apple

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 13:43 Economie | IT

Apple Watch
Foto: Apple
Mai multi utilizatori ai ceasului Apple, primul produs nou al gigantului IT in ultimii cinci ani, se plang ca un numar de functiuni sunt perturbate de tatuaje, scrie Reuters.

Detinatorii tatuati au constatat ca cerneala de pe pielea lor induce in eroare senzorii ceasului. Frustrarile lor sunt publicate pe retelele sociale sub hashtagul #tattoogate.



Un utilizator Reddit spune ca mecanismul de blocare a ceasului, care ar trebui sa se dezactiveze atunci cand ceasul detecteaza ca este purtat, nu functioneaza pe pielea tatuata.

"Mana mea nu este tatuata si ceasul ramane deblocat. Imediat ce il pun pe o zona care este tatuata cu cerneala neagra, se blocheaza automat", spune acesta.

Reporterul Reuters, care are un tatuaj negru pe mana sa stanga, a observat si el ca ceasul se blocheaza automat pe pielea tatuata si nu emite semnale de alarma la primirea unui mesaj. Masurarea batailor inimii da rezultate diferite cand ceasul este pus pe piele tatuata sau netatuata.

Pe pagina de suport a companiei se afirma ca tatuajele pot interfera cu masurarea ritmului cardiac, dar nu sunt mentionate interferente cu alte functii.

Un purtator de cuvant al Apple a refuzat sa comenteze informatiile.










3187 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    You are wearing it worng! (Joi, 30 aprilie 2015, 13:50)

    V. Veroiu [utilizator]

    Sunt doua solutii:

    1. Jupuirea si folosirea ceasului
    2. Returnarea lui la Apple Store pentru rambursarea costului. Nu iti place sau nu functioneaza? Exista garantie.
    • -2 (6 voturi)    
      neah (Joi, 30 aprilie 2015, 14:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      3. acceptarea ca super feature in urma unei catalogari/explicatii din partea apple
      • +1 (3 voturi)    
        Nu sunt beta tester (Joi, 30 aprilie 2015, 14:35)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Am fost dintotdeauna atras de produsele Apple pt stabilitatea lor insa niciodata nu imi cumpar un produs cool si nou aparut. De ce?

        - insuficient testat pe piata,
        - scump ca sa isi recupereze R&D-ul (research and development).

        Imi amintesc cand au lansat iPhone cu parca 600 USD (cu contract de doi ani) iar la doua luni au scazut pretul cu 200 USD si apoi cand a aparut iPhone 3G era 200 USD (deci mai bun si de 3 ori mai ieftin).

        Din pacate insa stabilitatea Apple s-a cam dus pe burlan. Zilnic am probleme cu OSX pe cele 3 macuri pe care le am si care probleme sunt evident bug-uri. De exemplu in Calendar cand introduc un eveniment, fuge la momentul de timp "now" pe mijlocul ecranului. Daca e 6 dimineata si am de introdus 3 evenimente la 8 seara, trebuie ca dupa fiecare sa fac scroll in jos ca sa ajung la ora 20. Bleah. Si sa nu mai vorbesc de noia interfata de la iOS 7 (si actual 8) care e de un albastru deschis pe alb. Bleah pentru cineva cu ochelari. De aceea tin efectele oprite, bold text si high contrast. Bleah. De trei ori bleah.
        • +1 (3 voturi)    
          tu nu esti:) (Joi, 30 aprilie 2015, 15:50)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Ti-am citit comentariile si esti utilizator de produse apple in conditiile tale. Ma refeream la itarzi ;) Ii remarci inclusiv la lansari sau cu gadgetul abia lansat, pe masa la vedere...
          • +1 (3 voturi)    
            Salivez la Apple (Joi, 30 aprilie 2015, 18:02)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Dar portofelul e legat de creier nu de limba.
  • +3 (5 voturi)    
    inutil (Joi, 30 aprilie 2015, 14:31)

    adrian [anonim]

    Un "gadget" total inutil acest smart watch (indiferent de producator)
  • +1 (3 voturi)    
    gresit (Joi, 30 aprilie 2015, 14:39)

    OviOne [anonim]

    nu e un bug, e un feature!
  • +2 (4 voturi)    
    E Apple, (Joi, 30 aprilie 2015, 17:58)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    la ce va asteptati.

    Mai important decat functiile e ca e Apple, iar fanii lor cumpara orice, orbeste.