VIDEO Facebook se pregateste sa lanseze butonul "Dislike"

de G.T.     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2015, 8:06 Economie | IT

Butonul Dislike
Foto: Captura YouTube
In cadrul unei sesiuni de intrebari si raspunsuri, ce a avut loc marti la sediul Facebook din Menlo Park, California, Mark Zuckerberg a declarat ca angajatii Facebook lucreaza la implementarea butonului "Dislike" pentru reteaua de socializare, fiind pe cale sa intre in perioada de testare, scrie bbc.com.

"Utilizatorii Facebook au cerut implementarea butonului "Dislike" inca de la introducerea butonului "Like" in 2009. Astazi este ziua speciala in care anuntam public faptul ca proiectul de dezvoltare a butonului este aproape de a fi finalizat, urmand sa intre in faza de testare," a declarat Mark Zuckerberg.

Butonul nu este conceput pentru a exprima dezaprobarea, ci empatia in cazul publicarii unor informatii despre evenimentele mai putin fericite, fata de care utilizatorii sa isi poata arata sustinerea morala. Iar, in aceste cazuri, butonul de "Like" nu satisface intentia utilizatorilor, putand fi interpretat ca gest lipsit de sensibilitate.

"Utilizatorii Facebook pot folosi butonul "Dislike" pentru a isi exprima solidaritatea in cazul unor intamplari nefericite, precum anunturile cazurilor de deces si alte pierderi, si nu pentru a isi exprima aversiunea fata de imaginile postate de prietenii lor, " a declarat Andrea Forte, expert social media in cadrul Universitatii Drexel din Philadelphia.



Citeste mai multe despre   









5535 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Asta se numeste vrajeala (Miercuri, 16 septembrie 2015, 9:46)

    Marius Ogrean [anonim]

    Sa fim seriosi. O fi spunand ei ca butonul se vrea util pentru exprimarea "empatiei"........dar va fi folosit exact pentru ce are chef utilizatorul si anume, ca sa isi arate dezaprobarea, ura, etc.
    • +2 (4 voturi)    
      corect ! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:21)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Si asta dupa ce ne-am obisnuit ca nu e chiar anormal sa dai like unei intamplari nefericite...
      Eu astept de mult timp butonul asta pentru postarile cocalarilor HA HA HA
    • -2 (2 voturi)    
      Da, se incurajeaza (Miercuri, 16 septembrie 2015, 11:30)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      cele mai mizere aspecte alte culturii de barfa.

      Dar Facebook se bazeaza pe barfa, din asta traieste Mark, si din reclame.
  • -1 (7 voturi)    
    mare stire (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:16)

    jackalphonse [utilizator]

    deseara ma duc sa mi spal masina....
  • +3 (5 voturi)    
    Sa vezi la pagina lui Ponta (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:23)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ce iese :)
  • +2 (4 voturi)    
    Nu poate exista un Dislike (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:41)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    si pentru facebuc?
  • +2 (4 voturi)    
    Alta propunere (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:42)

    Fanfan [anonim]

    Dar de un buton "middle finger" ce zice domnul Zuckerberg?
  • +2 (2 voturi)    
    Like Dislike (Miercuri, 16 septembrie 2015, 11:25)

    Anca [anonim]

    Asa, poate imi fac cont. Cum sa nu poti da DISLIKE postarilor cocalarilor si tuturor "idiotilor" care posteaza orice? De la copil la mata, caine, purcel? Poate asa, ipocrizia va fi mai mica.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:56)

    Qu [utilizator]

    De 3 ani e vorba sa-l adauge. Si nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Da? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 19:25)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Adica testeaza piata sa vada ce si cum, pe romaneste. In traducere. De la niste miliardari la niste sarantoci ca mine si aiurea. Sa te chis in fresa feisbuc.