Cum vede unul dintre cei mai cunoscuti avocati ai Microsoft implicatiile cazului decriptarii controversatului iPhone al atacatorului din San Bernardino

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2016, 16:04 Economie | IT

Neal Suggs
Foto: Microsoft
​Cazul iPhone-ului decriptat de FBI a starnit ingrijorare in toata industria IT si multe companii s-au solidarizat cu Apple pentru a atrage atentia asupra unui precedent periculos. Insa legile se vor schimba dupa ce se va alege noul presedinte SUA si pana atunci toate partile trebuie sa dezbata viitoarele modificari, fiindca lucrurile sunt foarte complicate, a spus pentru HotNews.ro, Neal Suggs, vicepresedinte pe probleme legale la Microsoft pe plan mondial. . "Cred ca acest caz este mult mai complicat decat sa spui ca cinci mari companii de tehnologie trebuie sa faca X sau Y lucru".

La San Bernardino doi atacatori au ucis 14 persoane in decembrie anul trecut. FBI a spus ca are nevoie de datele din unul dintre telefoanele atacatorilor, iar Apple a refuzat sa faca decriptarea, explicand ca acest lucru nu este posibil si ca ar putea crea un precedent periculos ce ar pune in pericol datele a milioane de clienti.

Guvernul a atacat Apple in justitie, insa alte mari companii de tehnologie au luat apararea companiei conduse de Tim Cook si s-au format doua tabere. FBI a anuntat in martie ca a gasit o metoda de a decripta iPhone-ul si a renuntat la actiunea in justitie. A iesit insa la iveala faptul ca FBI a apelat la ajutorul unor hackeri si ar fi platit peste un milion de dolari pentru asta.

Cazul s-a aplanat, insa consecintele sale raman. Cum vede lucrurile unul dintre cei mai imnportanti reprezentanti pe probleme legale ai Microsoft, Neal Suggs?

"Sunt probleme complicate si cred ca noi, cei din tehnologie, ramanem uniti in urmatoarea chestiune: orice slabire a criptarii este, pana la urma, un lucru rau pentru clienti. Insa trebuie sa discutam si sa dezbatem in detaliu si este responsabilitatea legiuitorilor sa creeze legi care sa-i faca pe cetateni sa se simta confortabil cand folosesc tehnologia".

Cazul San Bernardino, ca si cel al lui Snowdon, dar si cazul Microsoft din Irlanda arata ca legile se vor schimba si singura intrebare ce ramane este cat de repede se pot modifica. "Este greu de imaginat ca schimbarile se vor petrece pana la venirea noului presedinte, asa functioneaza politica in SUA, ne apropiem de alegeri si toti ochii vor fi pe ele. Insa este realist sa credem ca aceste chestiuni vor fi reluate imediat dupa alegeri si noul presedinte se va ocupa de asta si vom vedea la ce se va ajunge", spune Neial Suggs a carui functie oficiala este "vice president and associate general counsel".

Pana atunci, spune reprezentantul Microsoft, trebuie sa continuie dezbaterile, insa un lucru trebuie inteles: tot ce contribuie la slabirea securitatii informatilor care circula pe internet reprezinta un lucru rau.

Suggs spune ca exista chiar si pe magazinul online al Apple 200-300 de aplicatii care promit un anumit nivel de criptare a comunicatiilor. "Cred ca acest caz este mult mai complicat decat sa spui ca cinci mari companii de tehnologie trebuie sa faca X sau Y lucru. Antreprenorii exact asta fac: satisfac o nevoie, umplu un vid si nu uitati ca oamenii nu vor sa fie controlat modul in care informatiile lor sunt folosite si de-asta a aparut si criptarea".

Suggs spune ca dezbaterile vor continua si industria IT a fost surprinsa de reactia guvernului si de aceea atat de multe companii de IT s-au coalizat.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
3820 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Un miliard ??? (Luni, 25 aprilie 2016, 17:42)

    liviul2006 [utilizator]

    Sau un milion ?
    • 0 (0 voturi)    
      Conform declaratiilor sefului FBI (Luni, 25 aprilie 2016, 18:44)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      A fost ceva mai mult decat salariul lui pana la finalul mandatului...adica undeva pe la 1.5 mil dolari.

      1 miliard este absurd, cred ca e vorba de o greseala de redactare.
  • 0 (0 voturi)    
    Gargara cu apă sărată.... (Luni, 25 aprilie 2016, 17:47)

    Armadilo [utilizator]

    Să îi spui tu lu nea Nicu treaba asta cu coaliţia, nu va crede nimeni.


    Adică FBI scoate de la saltea 1MLD de cocos pentru a a afla ce mare smecherie proasta a facut criminalul ala??? Voi chiar sunteti dusi cu capul????

    Cu siguranta a fost DOAR un caz de acoperire, nimic mai mult. Mult preaslavitul club NSA, CIA si FBI au facut un caz cu 16 morti pentru a avea acoperire la o alta mare afacere.

    Cică poveste de hacking, tu marele FBI mergi si dai 1MLD unui super individ care sa iti arate poze din Iphone..............

    Haide de.....
    • +2 (2 voturi)    
      Incompetenta (Luni, 25 aprilie 2016, 18:00)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Exista si la ei. Uita-te pe net cat a platit TSA pt un program care afisaza la aeroport la intamplare o sageata care sa te directioneze spre o coada pt controlul de bagaje. Sa iti spun: un milion juma' de Dolari pt un cod de 29 de linii. Fireste un biznis cu acoperire de coruptie si incompetenta.
  • +4 (4 voturi)    
    Despre criptare (Luni, 25 aprilie 2016, 17:51)

    V. Veroiu [utilizator]

    Noua forma a legii propusa in Senatul SUA nu mai cere companiilor sa creeze un backdoor in sistemele de operare ci spune altceva: "companiile sunt obligate sa puna la dispozitia agentiilor de securitate [in urma unui mandat, fireste] datele in forma lizibila". Adica pe agentie nu o intereseaza cum a obtinut compania datele in forma lizibila (necriptata): backdoor, decriptare, etc. Adica acelasi lucru insa scris in alta forma, mult mai "justa" si mai udor de trecut prin sistemul de votare.

    Din nefericire aceasta forma este si mai periculoasa. De ce? Pune in avantaj net exact acele companii care nu dau doi bani pe securitatea datelor. Lor, pentru ca tin datele in forma decriptata, le va fi cel mai usor sa obtina acele date in forma lizibila. Companiile care iau in serios criptarea le va fi extrem de greu sau teoretic imposibil sa o faca si atunci vor instala backdoors, ceea ce ne aduce cum spune englezul "back to square one".

    Ce date se tin aiurea dpdv al securitatii in lume? Pai sa va spun un tip: datele referitoare la sanatate. Aparent inofensive, adica ma doare undeva daca stie seful ca am avut gripa acum doi ani.

    Ei bine nu e asa: un angajator va ezita sa angajeze pe cineva cu diabet pt ca astfel creste riscul ca persoana sa stea in concediu medical. Aceste date sunt platina pentru angajatori (care prefera unul bun de jug unuia mai slab, chiar daca ambii sunt profesional egali dpdv al cunostintelor) ceea ce duce la o discriminare ordinara fata de oamenii care au probleme (cronice sau acute) si nu le au din vina lor. Si uite asa daca au acces la informatiile medicale angajatorii le vor folosi pt profitul lor in detrimentul oamenilor, generand abuzuri.

    Cum sunt pastrate datele medicale azi? Doamne, Doamne! Mai bine le tineti acasa pe hartie. Medicii spun mereu: "eu sunt doctor nu aitist" si tin datele pe Dropbox sau Google Drive ca e mai usor si asa le-a instalat doftul vecinu' care o are cu calculatorul. Ce conteaza ca incalca legile?!?
  • -1 (1 vot)    
    haha (Marţi, 26 aprilie 2016, 12:06)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    ceea ce uita sa ne spuna aceste "sifoane de bani" inregistrate in delaware, panama, seychelles etc este ca "beneficiul public" trebuie sa transcenda beneficiul privat de moment. ori, intr-o democratie cu justitie functionala, ce beneficiu public aduce criptarea? ea va fi folosita exclusiv pentru ilegalitati de catre milioane de infractori si la nivelul unor zeci de whistleblowers, din care probabil sub 10 ar avea si ceva relevant de dezvaluit natiunilor.
    • +1 (1 vot)    
      Criptarea (Miercuri, 27 aprilie 2016, 12:15)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Aduce exact acelasi beneficiu ca jaluzelele acasa sau ca usa inchisa (nu incuiata) la wc. Daca tie iti convine sa iti faci treaba cu usa deschisa e ... treaba ta. Fluieri?