Microsoft si Facebook vor instala un cablu subacvatic transatlantic

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2016, 9:16 Economie | IT

Microsoft si Facebook se aliaza pentru a construi un cablu subacvatic in Oceanul Atlantic, pentru a oferi servicii online si cloud rapide catre clientii ambelor companii, scrie Bloomberg, citat de Mediafax. 

Cablul, care va avea o latime de banda de 160 de terabytes per secunda, va avea cea mai mare capacitate de pana acum dintre cablurile transatlantice, potrivit unor anunt al companiilor.

Cablul va fi operat de Telxius, o unitate a Telefonica SA, si se va intinde pe o distanta de 6,600 de km, din Virgina Beach la Bilbao, in Spania.

Microsoft vede o crestere a cererii pentru acces la servicii precum Skype si servicii de cloud, in timp ce Facebook are nevoie de viteze mai mari pentru rularea video-urilor pe reteaua de socializare.

Constructia cablului va incepe in august 2016 si companiile estimeaza ca va fi finalizata in octombrie 2017.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
1998 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Titlul e eronat (Sâmbătă, 28 mai 2016, 10:06)

    IulicaSerbanoiu [anonim]

    Microsoft si Facebook
  • +2 (2 voturi)    
    lungime de banda (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:00)

    muciflenduri [utilizator]

    Mai nou latimea de banda e lungime de banda? Bandwidth devine bandlength.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:13)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Daca tot ati corectat latimea (cu placere) poate transformati si terrabytes in terrabits, ca asta inseamna 160Tbps.
      • +3 (3 voturi)    
        Detalii (Sâmbătă, 28 mai 2016, 17:31)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pe mine m-ar fi interesat sa stiu in cit timp pot sa descarc Internetul si de cite stick-uri am nevoie.
  • -2 (6 voturi)    
    Servicii de cloud? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:52)

    ICosmin [utilizator]

    Asta inseamna ca stocarea va fi in SUA? Bucuria NSA-ului. UE ce spune?
    • +3 (7 voturi)    
      Si unde vrei, la MosCow? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:53)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Sau la Brussels, cuibul teroristilor?
      • +1 (3 voturi)    
        Noi suntem europeni (Sâmbătă, 28 mai 2016, 16:26)

        ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Sa fie stocate in UE, iar taxele pe veniturile care rezulta din utilizarea datelor sa fie platite in UE.
        Deci, trecand peste componenta nationalista (romanii asteptand americanii de la WW2), e pur si simplu vorba de bani.
        • -2 (2 voturi)    
          companii americane (Sâmbătă, 28 mai 2016, 19:43)

          stefansb [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

          pai si ce ai vrea, companiile americane sa faca asta din banii lor, si neaparat sa plateasca in europa taxe? sa faca asta companiile europene, sa stocheze in europa si sa plateasca taxe aici. nu poti sa ai pretentia asta de la companiile americane, sa fie asa dornice sa plateasca taxe in ue, sa aiba ue din ce sprijinii toti asistatii social
        • -2 (2 voturi)    
          Jos taxele! (Duminică, 29 mai 2016, 6:46)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

          Sa nu plateasca nimanui taxe!
          Eu stiu cel mai bine ce sa faca cu banii lor, nu hotii din guverne si din organele de stat, adica de pierdut bani si timp!
    • +2 (2 voturi)    
      Cloud (Sâmbătă, 28 mai 2016, 18:28)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Nu te obliga nimeni nici sa il folosesti si nici sa nu iti criptezi tu insuti datele inainte sa le trimiti. Cliudul este o chestie de convenienta cum se spune pe romaneste. Vrei comoditate, renunti un pic la securitate. E ca asaca: vrei sa intri val-vartej in casa, nu incuia atunci.