Microsoft isi schimba politica si ofera gratuit solutii de securitate dupa atacul cibernetic la nivel mondial

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:24 Economie | IT

Logo Microsoft
Atacul cibernetic la nivel mondial in scopul extorcarii a determinat Microsoft sa anunte o masura neobisnuita si sa puna la dispozitie - in mod gratuit - solutii in domeniul securitatii pentru vesiuni mai vechi ale sistemului Windows, relateaza News.ro citand Associated Press.

Pana acum, Microsoft a produs solutii pentru sisteme mai vechi - precum Windows XP din 2001 - disponibile numai celor mai mari organizatii care platesc suplimentar pentru servicii de sustinere extinse.

Insa milioane de persoane si afaceri mici detin in continuare aceste sisteme.

Microsoft anunta acum ca le va oferi solutii in mod gratuit tuturor.

Atacul de vineri a exploatat o vulnerabilitate a sistemului Windows care ar fi fost identificata de Agentia Nationala americana pentru Securitate (NSA) si care a fost divulgata ulterior pe Internet.

Microsoft a publicat solutii la aceasta vulnerabilitate in martie.

Insa computerele care nu au instalat solutia au fost vizate in acest atac cu ransomware.

Odata instalat in reteaua unei organizatii, malware-ul folosit in atac s-a raspandit rapid folosindu-se de aceasta vulnerabilitate.


Citeste mai multe despre   










11751 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    nu zau (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:05)

    Walking_dead [utilizator]

    Si ce se va intimpla cu sistemele noi, care ruleaza W7, pentru care a anuntat acum o saptamina ca nu mai scoate niciun update de securitate?
  • -1 (19 voturi)    
    Instalați Ubuntu (Linux)! (Sâmbătă, 13 mai 2017, 21:54)

    rsumy_ [utilizator]

    Veți fi uimiți...
    • +4 (6 voturi)    
      as instala (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:09)

      Zauan [anonim] i-a raspuns lui rsumy_

      dar din pacate inca nu e destul de dezvoltat ecosistemul de aplicatii :( si suportul hardware
      • +2 (4 voturi)    
        Nu mai spune, ce nu merge? (Duminică, 14 mai 2017, 0:37)

        taro [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

        Jocurile de windows cu DirectX 11-12?

        Sa fim seriosi, nici macar nu ai incercat sa pui un Ubuntu/Mint Live USB sa vezi cum merge fara sa trebuiasca sa instalezi ceva
        • -1 (1 vot)    
          ... (Luni, 15 mai 2017, 14:37)

          guest3 [utilizator] i-a raspuns lui taro

          Si daca vreau un soft specializat, pt. munca ce fac? In domeniul meu pe Windows am n-spe alternative. Pe Linux am 2-3 "alternative" din care doar una poate fi folosita cu adevarat sa produci ceva, desi chiar si aia e muuult mai slaba la productivitate. Iar cand vorbim de produs bani productivitatea CONTEAZA.
          Si da, am dual boot pe PC pentru niste proiecte personale pt. care am nevoie de Linux datorita faptului ca Windows imi baga un delay de cateva sute de us in comparatie cu cateva zeci de us pe Linux(ar fi variante si de Windows dar am nevoie de SO de desktop deci alea pica), deci nu vorbesc despre Linux din auzite.
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru marea majoritate e mai mult decât bun (Duminică, 14 mai 2017, 0:51)

        jijibau [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

        Pentru 90% din populație nici nu e nevoie de mai mult. recunoaște aproape orice hardware din prezent, funcționează foarte stabil, ai softurile de bază pentru aproape orice domeniu de activitate (word/tabele/prezentări cu Libre Office, editare video, foto, sunet, exact aceleași browsere web, etc.). Pentru cei care stau pe internet în browser, editează câte un document Word, folosesc emailul, e mai mult decât suficient și e aproape identică utilizarea.
        • +1 (3 voturi)    
          Ai softurile de baza... (Duminică, 14 mai 2017, 8:40)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

          Ai zis bine. Dar daca vrei mai mult decat softurile de baza, ce faci? Sau jocuri?

          Windows (cu update-uri la zi) + Antivirus + Frewall si stai safe.
        • 0 (2 voturi)    
          E BUN SI PENTRU MICA... (Duminică, 14 mai 2017, 15:15)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

          Majoritate?!
        • +1 (1 vot)    
          Exact!!! (Sâmbătă, 27 mai 2017, 22:09)

          rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

          .
  • +2 (6 voturi)    
    Astept suport (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:22)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Si pt windows 98. Second Edition.