Guvernul american interzice agentiilor federale sa mai cumpere softuri de la Kaspersky, suspectat de legaturi cu serviciile secrete rusesti

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iulie 2017, 19:25 Economie | IT

Logo Kaspersky
Foto: YouTube
Guvernul american a decis sa interzica agentiile federale sa mai cumpere softuri de la compania rusa Kaspersky Labs, specializata in securitate informatica, acuzand legaturi ale societatii cu serviciile secrete rusesti, scrie AFP.

Biroul insarcinat cu achizitiile guvernului federal american (GSA) a precizat ca a retras Kaspersky Labs de pe lista vanzatorilor agreati.

Acesta decizie a venit in urma unui avertisment al serviciilor americane de informatii legate de folosirea softurilor Kaspersky.

Acestia si-au exprimat ingrijorarea fata de legaturile Kaspersky Labs cu armata si cu serviciile secrete rusesti, in cadrul unei audieri care a avut loc in mai in Congres, fara a putea insa sa precizeze aceste acuzatii.

Kaspersky Labs a negat orice implicare a autoritatilor rusesti, acuzand o decizie "fara dovezi concrete care sa sprijine aceste false alegatii".

Potrivit unei anchete a Bloomberg News publicata in aceasta saptamana, emailuri interne ale companiei arata ca Kaspersky a intretinut relatii stranse cu FSB, fostul KGB.

Kaspersky Labs a susatinut insa ca aceste mailuri au fost "prost interpretate sau manipulate", recunoscand insa o cooperare "de maniera regulata cu autoritatile, celelalte companii de securitate cibernetica si victimele criminalitatii cibernetice".











2038 vizualizari

  • 0 (30 voturi)    
    orice guvern ar trebui sa interzica achizitiile (Miercuri, 12 iulie 2017, 19:40)

    __alex__ [utilizator]

    de la Microsoft, care au lasat intentionat backdoor-uri in sistemul de operare.
    De facebook ce sa mai spunem.

    IT-ul a devenit mai periculos decat o armata de invazie, iar primii care l-au folosit in scopul asta au fost americatnii.
    • +2 (6 voturi)    
      Microsoft (Miercuri, 12 iulie 2017, 19:48)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Sunt de acord cu ultima afirmatie, insa o poti detalia pe prima, sa vedem si noi pe ce te bazezi?
      • -2 (8 voturi)    
        daca mi dai voie iti raspund eu (Miercuri, 12 iulie 2017, 22:26)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        tu consideri un soft care are nevoie de update uri un soft "safe"?
        tie iti face impresia ca back door urile alea au fost lasate deschise ...din intamplare? sau din greseala?

        Eu unul ma gandesc ca au fost lasate cu buna stiintza pentru baietzii foarte interesati
        nu neaparat aia de la Softu al mai \Micro cit pentru baietzii mai blonji cu ochii mai albastri care trebuie sa stie cite poze am yo cu fo cucoana in ....nudu ...plin
        Cool
        e de ajuns sau mai ai nevoie de iexplicatzii?
        • 0 (2 voturi)    
          Ai putea sa scrii un articol stiintific (Miercuri, 12 iulie 2017, 23:19)

          Porcurorul [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Proband cele spuse de tine?
          • 0 (2 voturi)    
            daca vreti (Joi, 13 iulie 2017, 3:55)

            MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul

            poate rezolvam
            cu toate ca scriu deja multi ...si de mult chiar
            Inclusiv m$ recunoaste cateodata
            http://www.computerworld.com/article/2500036/desktop-apps/microsoft--we-can-remotely-delete-windows-8-apps.html
            daca ramane linku
            sa credeti voi ca e numai o intamplare?
            ma indoiesc
    • +2 (6 voturi)    
      Lavrov,Rogozine (Miercuri, 12 iulie 2017, 19:52)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Tu esti?
    • -2 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 12 iulie 2017, 20:32)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      excelent comentariul ! 10.
    • -4 (12 voturi)    
      pentru utilizatorii de rand (Miercuri, 12 iulie 2017, 20:40)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      rusnacii au dezvoltat cele mai bune softuri de protectie: KAV si Outpost Firewall Pro. Nu orice gaozar iti putea ataca ordinatoru', suplinind de minune ,,gaurile" Microsoft.
      Guvernul american doreste codul produselor Kaspersky.
    • -2 (8 voturi)    
      Tranzitia spre Linux se face greu... (Miercuri, 12 iulie 2017, 20:48)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      In plus Microsoft ofera ceva ce Linux-ul nu ofera, securitate.

      Oh, nu, nu securitatea IT, securitatea jobului pentru sysadmins/IT. In principiu sysadmin-ul poate sa dea vina pe Microsoft. Daca se intampla ceva si M$ e dat in judecata au o gramada de bani si o armata de avocati.

      Microsoft e rahat la securitate dar fiecare sysadmin are sa-ti spuna ca e cel mai bun pentru ca MS accepta sa preia vina daca se intampla ceva.

      Si in plus vanzand produse Microsoft faci o gramada de bani iar cand ai vanzari ai de unde sa dai spaga.
    • +4 (10 voturi)    
      pai si daca nu ai Microsoft... (Miercuri, 12 iulie 2017, 21:28)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ce folosesti? Ca doar americanii le-au cam dezvoltat pe toate, Unix, MacOS, Chome,Os, Windows, etc.
  • -2 (12 voturi)    
    McCarthyism 2.0 (Miercuri, 12 iulie 2017, 19:56)

    xolv [utilizator]

    Umeaza interzicerea creioanelor, senilelor si jocurilor Tetris, suspectate toate de amestec in alegerile prezidentiale din Noiembrie 2016.