Google si structura Dutch Sandwich - Gigantul american a mutat 16 miliarde euro intr-o companie din Bermuda pentru a plati impozite mult mai mici

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 ianuarie 2018, 11:52 Economie | IT


Logo Google
Foto: Flickr
​Grupul Alphabet a mutat 15,9 miliarde euro intr-o entitate din paradisul fiscal Bermuda, reusind in acest fel sa plateasca per total impozite cu cateva miliarde de euro mai mici, arata documente ale autoritatilor fiscale olandeze, citate de Bloomberg. Google, dar si alte mari companii americane, se folosesc de multiple structuri financiare si muta banii intre diverse firme pentru a "proteja" profittul de taxele din diversele tari si pentru a ramane cu mult mai multi bani.

In cazul de fata, date emise catre Camera de Comert a Olandei arata ca Google muta veniturile de la o sucursala irlandeza la una din Olanda, fara niciun angajat, si apoi catre o entitate din Bermuda care este detinuta de o alta companie cu sediul in Irlanda.

Google foloseste doua structuri financiare pentru a plati taxe cat mai mici: Acestea au fost denumite Double Irish si Dutch Sandwich.

Numele Double Irish vine de la folosirea celor doua companii irlandeze, iar Dutch Sandwich, de la faptul ca o companie olandeza este folosita ca legatura intre cele doua companii irlandeze.

Google Ireland colecteaza majoritatea veniturilor obtinute de Google din publicitate in afara SUA si apoi le transfera la subsidiara Google Netherlands Holdings BV care apoi transfera banii catre o companie care se numeste Google Ireland Holdings Unlimited, dar care are sediul in Bermuda, tara celebra pentru statutul sau de paradis fiscal.

Bloomberg citeaza estimari ce arata ca in 2016, prin mutarea acestor bani, Google ar fi economist undeva intre 2,4 miliarde si 3,7 miliarde dolari prin plata unor impozite mult mai mici, suma exacta fiind imposibil de calculat.

"Platim toate taxele si respectam legile in fiecare tara din lume unde suntem prezenti. Ramanem decisi sa contribuim la cresterea ecosistemului online", spun cei de la Google, pentru Bloomberg.

Bermuda este un teritoriu de peste mari al Coroanei Britanice, insula avand doar 54 kmp si sub 70.000 de locuitori. Este celebra nu doar pentru plajele rozalii, ci si pentru faptul ca gazduieste asa-numitele shell companies, companii care local nu au operatiuni sau active importante, dar care servesc ca "vehicule" pentru diverse tranzactii financiare.


Citeste mai multe despre   










1787 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    E absolut RUSINOS ... (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 12:58)

    Olyx [utilizator]

    tipul asta de comportament... Dar mai rusinoasa e pozitia TUTUROR statelor puternice ( MARI ) care nu numai ca nu incearca sa stopeze dar INCURAJEAZA aceasta politica...Oare de ce ? Ghici ciuperca...
    • 0 (0 voturi)    
      Ce o fi stat de rusinos?! (Joi, 4 ianuarie 2018, 21:19)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Ca o companie nu e de acord sa ofere bani turmelor de profitori, care isi pun salarii singuri, fara nici o baza reala, salariatii de la stat, fie el olandez sau european?
      Ei nu as plati nimic daca s-ar putea.
  • 0 (6 voturi)    
    Iar de-astea (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 13:19)

    MinDepous [utilizator]

    Bai nene... factorii privati urmaresc sa-si maximizeze profitul. Toti suntem de-acord cu asta, ca de-aia presteaza o activitate.

    Au virat banii aia in mod legal? Da sau nu?
    Da? Bun, discutam aiurea. Nu le convine, sa faca lobby catre Bermuda, ca sa nu mai fie aia paradis fiscal (good luck with that!).
    Nu? Pai, da-i in judecata si aia e!

    Quit bitching around. It just doesn't get stuff done.
    • -1 (3 voturi)    
      What about money? (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 15:48)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Pune problema in alt fel. Gandeste-te ca lucrezi la o firma care te plateste cu 30*x lei. (x = valoare aleatorie). Patronul isi muta veniturile prin alte tari si face profit triplu in timp ce tu esti platit la fel. Ti se pare corect ? Imparte profitul cu tine?
      • +2 (4 voturi)    
        Nu conteaza (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 16:23)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Stefannel

        Pui problema prost. Ai o problema cu modul in care este impartit profitul? O negociezi la angajare. Punct.
        Atunci te vinzi - incerci sa maximizezi venitul viitor, in fond, urmarind un profit cat mai mare si tu, ca angajat (venit maxim minus cheltuieli de viata egal profitul tau, nu? si, decat sa strangi cureaua ca sa reduci chieltuielile, mai bine cauti un loc de munca unde vei avea un venit satisfacator).

        Asadar, daca nu-ti convine asta cu impartitul profitului, nu te angajezi la el. El nu mai face venit pe munca ta. Nu mai are nici el profit.

        Si daca isi muta banii in alte tari si daca nu ii muta, contractul cu tine e acelasi, tu esti platit la fel. Asadar... de ce m-ar roade pe mine, angajatul lui, ce face el cu banii ulterior, DACA TOT CE FACE ESTE LEGAL???
        De unde intrebarea mea, din comentariul initial, in care vad ca o sa ploua cu minusuri.
        • -1 (1 vot)    
          Eu zic... (Joi, 4 ianuarie 2018, 21:24)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Statul trebuie furat, caci el este cel mai mare hotz, nu asuce nici un beneficiu nimanui, chiar nimanui.
    • -1 (3 voturi)    
      Egalitate , da' nu pentru catei (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 16:42)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Ia spune, tu ca om normal care incepi o afacere si esti corect si platesti tot felul de taxe fara smecherii , mai poti sa concurezi cu cineva care isi muta afacerea in bermuda si plateste taxe de 10 ori mai putine ca tine ?

      Si ia mai spune dumneata ce s-ar intampla daca toti ne-am muta afacerile in bermuda?

      Faptul ca ei au putere de "lobby" , ca deh , din miliardele castigate isi permit sa ii dea si lui "nea caisa parlamentar" niste maruntis , ca sa se asigure ca nu pateste nimic si ce face e legal si ca legile nu se vor schimba nu inseamna ca trebuie sa il ignor
      • +1 (3 voturi)    
        Pai, sa le mutam (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 16:54)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        "Si ia mai spune dumneata ce s-ar intampla daca toti ne-am muta afacerile in bermuda? "

        Sa le mutam, zic. Cum spuneam, daca e legal, problema nu e la "vai, a facut ceva ce e legal!", ci apare din discrepanta intre nivelurile de taxare. Nu cumva la noi sunt de 10x mai mari decat in Bermuda, in mod abuziv? De ce sunt de 10x mai mari aici?

        Daca legile sunt proaste, sa fie modificate. Cum ar suna? Nu sunt permise contractele pentru consultanta (sau cum vor fi inregistrate acele tranzactii)? Ai anulat N firme de consultanta.

        Si ce-i cu atitudinea asta de pari ca ma tii de guler? Ca nu am actiuni la Google si nici fanboy nu sunt, propun si eu un punct de vedere care mi s-a parut a fi rezonabil. Ce-i cu patima asta? Ca nu duce nicaieri constructiv - daca tot ne vaitam, hai sa si venim cu propuneri de solutii, simplifica discutia extraordinar de mult.
      • -2 (2 voturi)    
        E strict evaziune. (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 17:21)

        oblio123 [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        Nici macar nu e nimic legal. Putina lume stie concret dar asta e chiar evaziune pura .Nu poate fi justificata niciodata realist mutarea unor sume atit de mari de bani. Chiar daca facturezi consultanta/servicii de management tot evaziune e pentru ca scopul evident e eludarea taxelor. Habarnistii cred ca poti muta pur si simplu sume de bani fara nici un suport economic - exista tone de legislatie cu privire la preturi de transfer, cu privire la prevalenta economicului asupra juridicului ( asta e un principiu care spune ca nu conteaza ce contract ridicol faci tu, daca tranzactia n-are sens dpdv economic sau e fictiva sau e umflata atunci tot eludare/evaziune se cheama). In UE si in RO exista legislatie beton si se aplica curent impotriva unor cazuri de genul asta, doar ca cu sume mai mici.
        • +1 (1 vot)    
          oare? (Joi, 4 ianuarie 2018, 14:25)

          gushpi [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

          să fie așa?
          o companie prestează servicii pt o alta (inregistrată in paradis fiscal...) la prețuri modice. normal că profitul va merge in paradis. cum controlezi tu asta? vii să-mi spui că ora mea de muncă tre să fie 10 lei sau 100 lei? io traduc o pagina pt 15 bani, tu vrei să o traduc pt 15 lei? cum mă obligi? (într-o economie liberă!)