Presa face tam-tam dupa ce Steve Jobs a recunoscut ca Apple poate sterge de la distanta aplicatii instalate pe iPhone

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 17:26 Economie | IT

Presa mondiala relateaza pe larg cum Apple a admis, prin vocea sefului Steve Jobs, ca are posibilitatea de a gestiona de la distanta aplicatiile de pe terminalele iPhone ale utilizatorilor, in ideea de a sterge programele pe care le considera ca fiind daunatoare. Publicatiile internationale au relatat pe larg declaratia lui Jobs si au atras atentia ca Apple ar putea sterge si aplicatii cu care nu este de acord.

Jobs a explicat ca terminalul are un mecanism care ii permite telefonului sa contacteze site-ul Apple si astfel pot fi sterse automat programe pe care compania le considera periculoase. Steve Jobs a subliniat ca "butonul" a fost instalat ca precautie, nu pentru a fi folosit des. El spune ca spera sa nu fie niciodata nevoie de el, insa a adaugat ca ar fi fost o dovada de iresponsabilitate ca o astfel de varianta sa nu existe. Seful Apple spune ca aplicatia e buna mai ales daca din greseala, prin magazinul App Store e vanduta o aplicatie daunatoare, care altfel nu ar putea fi stearsa decat de utilizator.

Totul a iesit la iveala dupa ce acum putin timp un hacker a gasit in sistemul de operare al telefonului o linie de cod care permite Apple sa stearga de la distanta de pe terminale aplicatii cu care nu este de acord. Cei care vor sa-si cumpere in mod legal softuri pentru iPhone pot sa o faca de pe magazinul online App Store, unde tot ce se vinde trebuie sa fie aprobat in prealabil de Apple.

Multe publicatii au criticat faptul ca Apple a scos in ultimele zile multe aplicatii din magazinul online, fara a da explicatii. Printre programele eliminate se afla unul care costa doar 1.000 de dolari si afisa pe ecran o bijuterie lucitoare si textul "I am rich" (Sunt bogat)

Jonathan Zdziarski, cel care a descoperit acest "buton", a dat pe blogul sau si o solutie simpla de a-l dezactiva si a spus ca s-a simtit deranjat de faptul ca Apple poate sa controleze continutul telefonului sau.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3253 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Apple is the new Microsoft (Miercuri, 13 august 2008, 18:09)

    ALex [anonim]

    Este un articol foarte interesant despre politica Apple de a-si proteja aplicatiile (chiar daca protectia softului presupune sa il strivesti pe client). Iata linkul: http://www.techcrunchit.com/2008/07/15/the-new-apple-walled-garden/

    Imi place enorm iPhone-ul pe care il am, dar recunosc ca cea mai slaba parte a lui este softul original. Noroc cu Jailbreak, Cydia, Installer si aptitude.
  • +1 (3 voturi)    
    x (Miercuri, 13 august 2008, 19:55)

    SirRaven [utilizator]

    N-am inteles de ce cineva a putut da vot negativ comment-ului de mai sus.
  • +2 (2 voturi)    
    Greu de inteles (Miercuri, 13 august 2008, 23:53)

    DanOprea [utilizator]

    Mai nou din ce in ce mai multi isi aroga deptul ca pe bani mei si pe muzica mea si in camera mea sa dicteze ei. Asa ceva nu e de acceptat.
    Apple vinde telefoane cu 600 $ apoi dupa 3-4 saptamini zice : "Prostilor v-ati grabit. Ieftinim cu 100 $" apoi cu 200 4 apoi lanseaza 3G. Iar o palma data clientilor din ultimul an. Acum isi aroga dreptul sa contoleze ceva ce nu este a lor.
    Microsoft obliga sa treci la Vista. Asta desi tu esti multumit si obisnuit cu Xp. Imprimanta ta merge pe Xp. Pe Vista NU. Asta tot pe bani mei si pe muzica mea.
    Astept momentul sa imi spuna Orange cind sa merg la buda.
    Tot inainte !
    • 0 (2 voturi)    
      Problema cu banii si nu numai (Joi, 14 august 2008, 0:15)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui DanOprea

      Nu cred ca este o noutate pt dvs faptul ca dispozitivele electronice abia iesit de pe banda de fabricatie sunt extrem de scumpe, mai ales daca sunt si "cool". Cei impatimiti nu au decat sa cumpere la preturi mari, din care apoi compania producatoare isi recupereaza investitiile din cercetare, marketing, etc.

      Ca un profesionist insa, dispozitivele ultra noi ma farmeca dar ma si inspaimanta si asta pentru ca sunt insuficient testate, documentate sau au probleme fundamentale de integrare cu alte produse / componente existente. Nu va imaginati ca ISS (Statia Spatiala Internationala) este dotata cu ultimele procesoare quad-core si cu ultimele ecrane OLED. Acolo se lucreaza cu 486-uri.

      Abia am asteptat sa imi iau un iPhone, din clipa in care l-am vazut la WWDC 2007 mi-a placut ideea. Insa stiam ca mai devreme de un an nu il voi lua. Pret exorbitant (al meu e luat la mana a doua), trebuia sa stiu de ce e capabil dupa deblocare, ce imi aduce nou si ce pierd fata de HTC3600 pe care il aveam.

      Asadar: nu iti dicteaza nimeni cand sa achizitionezi un produs, toate firmele insa incearca sa iti bage tehnologia pe nas cat mai scump cu putinta. Trebuie sa rezisti tentatiei si sa masori bine inainte de a te decide.
  • +2 (2 voturi)    
    Initiativa ordinara (Joi, 14 august 2008, 10:11)

    Te insori cu ei... [anonim]

    Pai daca e adevarat, asta e o initiativa ordinara, o invazie nepermisa in viata privata a clientilor. Ca si cum clientul cumara telefonul dar tot Apple ramane proprietar...
    • -1 (1 vot)    
      Apple chiar ramâne proprietar (Joi, 14 august 2008, 11:56)

      CataB [anonim] i-a raspuns lui Te insori cu ei...

      Conform iPhone SLA (Software License Agreement) Apple nu vinde, ci licentiaza iPhone Software, deci - juridic vorbind - ramâne proprietar al acestuia. Utilizatorul este proprietar doar pentru dispozitivul hardware.
    • 0 (0 voturi)    
      Propieatar sau nu.. (Joi, 14 august 2008, 23:24)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Te insori cu ei...

      Iphoneul fara soft e o bucata de fier. Un ciocan scump. Deci nu se aplica regula de la PC. Unde poti pune Linux sau altceva in locul Windows-ului.
  • +1 (1 vot)    
    licentiere (Joi, 14 august 2008, 15:46)

    cristianscs [anonim]

    pai in cazul acesta ar trebui ca si noi clientii sa le oferim doar folosinta banilor pe o perioada determinata cu conditia sa ni restituie dupa o perioada de timp.
    Serios vorbind, cred ca noi clientii ar trebui sa le platim mult mai putin oe programele pentru care ni se da doar folosinta. Mai ales ca unele dintre programele noi nu au decat 20 -25% elemente de noutate si acelea in principal doar la partea de prezentare grafica.
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa cum bine a spus CataB (Joi, 14 august 2008, 18:10)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui cristianscs

      Chiar si softul de pe care scrieti, fie el Windows sau Linux, fie Firefox, IE sau Safari nu va apartine. Chiar si acordul GNU (GNU License Agreement), care va da posibilitatea sa modificati sursele dupa bunul plac nu va da si dreptul ca dupa achizitionarea unui pachet software sa declarati ca va apartine (stiu ca multi imi vor sari in cap spunandu-mi ca open source este in general gratis, dar se poate achizitiona suportul pentru folosinta).

      Asadar in afara de programele pe care le-ati scris dvs, de modificarile aduse la niste programe existente sau de softul la care ati cumparat toate drepturile, nici un alt software nu va apartine. Deci nu vad de ce ati fi atat de revoltat fata de iPhone...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai vorbiti prostii (Joi, 14 august 2008, 23:21)

    DanOprea [utilizator]

    Normal ca softul este inchiriat si nu esti propietar pe el dar ce ar fi daca Microsoft s-ar apuca sa stearga Nero, Realplayer, ITunes Yahoo Messenger si altele de pe PC-ul tau ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ooo, dar de cate ori nu se intampla asa (Vineri, 15 august 2008, 1:10)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui DanOprea

      Cum e cand un soft antivirus se trezeste sa stearga cate un driver de interfata de retea virtuala folosit in VPN, spunand ca e un malitios program care vrea sa sparga sistemul de operare si sa va infecteze nu numai compul ci si familia. Fireste ca dupa aceea VPN-ul nu mai merge si dam vina pe producatorii antivirusului.
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha (Vineri, 15 august 2008, 20:18)

    zippo [anonim]

    inainte de a da piatra ar fi normal sa aflam totusi despre ce este vorba:
    http://www.iphonemobile.ro/core-location-blacklist/

    "Ceea ce parea a fi un mecanism de dezactivare a aplicatiilor de pe iPhone, este doar un sistem ce limiteaza accesul aplicatiilor la localizare....
    Daca vreodata o aplicatie va incerca sa foloseasca locatia utilizatorilor de iPhone in scopuri ce depasesc regulile impuse de SDK, Apple detine “butonul” (aceasta lista neagra) ce poate intrerupe accesul aplicatiei la Core Location."