FT: Google si NASA se pregatesc de vremea cand masinile vor fi mai inteligente decat oamenii

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 16:13 Economie | IT

Ray Kurzweil
Foto: Wikipedia
Google si NASA vor sa infiinteze o noua universitate pentru stiinte futuriste in Silicon Valley, care sa pregateasca oameni de stiinta pentru o era in care masinile vor fi mai inteligente decat oamenii, informeaza Financial Times. Institutia, numita “Universitatea Singularitatii”, va fi condusa de Ray Kurzweil, ale carui teorii privind viteza exponentiala a schimbarii tehnologice l-au transformat intr-o figura controversata in cercurile tehnologice, la nivel mondial.

Suportul acordat de Google si NASA demonstreaza cresterea nivelului de acceptare a punctelor de vedere ale lui Ray Kurzweil, unul dintre acestea fiind acela ca inainte de jumatatea acestui secol inteligenta artificiala o va depasi pe cea umana, ceea ce va face trecerea intr-o noua era a civilizatiei.

Gazduita in cadrul Centrului de Cercetare Ames al NASA, la o aruncatura de bat de Googleplex, Universitatea Singularitatii va oferi cursuri de biotehnologie, nanotehnologie si inteligenta artificiala. In pofida titulaturii, institutia nu va fi o universitate acreditata. In schimb, va fi creata pe modelul celebrei Universitati Internationale a Spatiului din Strasbourg, Franta.

Teza lui Ray Kurzweil: La mijlocul acestui secol inteligenta masinilor o va depasi pe cea umana

Potrivit Wikipedia, singularitatea tehnologica este un concept din futurologie care se refera la implicatiile pe care in general le are progresul tehnico-stiintific foarte accelerat pentru specia umana si ceea ce intelegem prin om. Conceptul a fost folosit initial in 1958 de catre celebrul matematician John von Neumann care sustinea ca progresul tehnico-stiintific accelerat lasa sa se intrevada un fel de singularitate, dincolo de care viata si lumea asa cum le stim noi nu mai pot exista. Ray Kurzweil este unul dintre cei care au dezvoltat mai departe acest concept.

In cartea sa, Law of Accelerating Returns, Ray Kurzweil sustine ca de la aparitia Universului, si mai ales de la aparitia vietii pe Pamant, evolutia a avut loc exponential (chiar dublu exponential) si nu liniar.

Potrivit legii lui Moore, se estimeaza ca in aproximativ 20-30 de ani, computerele vor depasi puterea de calcul a creierului uman, care este la circa 1014 operatii pe secunda.

Avem 100 de miliarde de neuroni ori 1.000 de conexiuni per neuron (calculele avand loc in principal in conexiuni) ori 200 de operatii pe secunda. Extrapoland Legea lui Moore, Kurzweil conchide ca in cei 100 de ani ai secolului al XXI-lea vom asista la o evolutie comparabila cu 20.000 de ani precedenti, daca se mentine curba exponentiala.

Computerele vor depasi performanta creierului uman, vor fi capabile sa se auto-imbunatateasca, mentinand ritmul de crestere exponential al vitezei de calcul si vor fi in stare sa descifreze foarte rapid aproape toate secretele naturii si Universului.


Citeste mai multe despre   











1748 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    au sa fie masinile mai inteligente (Marţi, 3 februarie 2009, 16:40)

    tar [anonim]

    cand o sa gaseasca un model de inteligenta echivalente omului. Pana atunci robotei care joaca fotbal, progamele de recunoscut poze si masinutele pe Mare sunt echivalentul de inteligenta al unei furnici.
    • -1 (3 voturi)    
      DEPINDE (Marţi, 3 februarie 2009, 17:30)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui tar

      Iata ca Deep Blue este un program care bate pe orice om la sah. Viata e mai complexa decat un program de sah, dar si autmatele avanseaza repede. In curand, or sa apara roboteii care ne bat la fund si la propriu si la figurat.
      • -1 (1 vot)    
        AI adevarat nu exista (Marţi, 3 februarie 2009, 20:14)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui EccE

        Deep blue poate sa joace sah pana crape, dar nu este constient de el insusi.
  • -1 (3 voturi)    
    da' halatu' halatu'... cat e halatu? (Marţi, 3 februarie 2009, 16:41)

    ferodo [utilizator]

    vine sfarsitu lumii maica'.... pregatiti'va sa intampinam cu paine si sare fratii romulani si klingonieni de dincolo de galaxie
  • -1 (1 vot)    
    glume (Marţi, 3 februarie 2009, 16:58)

    hop [anonim]

    Mai rapid poate, mai inteligent niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      invers (Marţi, 3 februarie 2009, 20:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui hop

      De fapt poate fi mai inteligent si poate sa evolueze mult mai mult decat un om. Problema e ca nu avem calculatoare suficient de puternice si rapide, momentan, sa faca tot ce fac milioanele de milioane de celule din organismul nostru. Da, CPU e supraspecializat si pare mai rapid pentru unele activitati dar e mult prea putin.
      Citeam un articol zilele trecute despre faptul ca sunt mai eficiente la identificat captcha decat un om.
      Statistica, probabilitati si "hard wiring" (modificare comportamentala on-the-fly... noi doar visam la asa ceva). Cam la asta se rezuma totul. Calculatoarele au potential sa ne bata la toate. Mai trebuie doar timp.
  • -1 (1 vot)    
    aiureli cu tenta economiica..... (Marţi, 3 februarie 2009, 18:18)

    dorinteodor [anonim]

    cel mai puternic computer din lume nu se va apropia prea curind de performantele unui creier de animal. ia sa ne gindim la un ciine care alearga pe un teren accidentat....face asta cu mare usurinta folosind doar o mica parte din puterea creierul lui de 100 grame... super-calculatoarele actuale ( care folosesc ca principiu de functionare operatii aritmetice si logice cu numere binare) nu sint adecvate pentru operatii cum ar fi stabilitatea dinamica in mers sau modelarea dinamica a realitatii externe in schimbare, operatii facute cu foarte mare usurinta de mamifere, de exemplu.....super-calculatoarele sint insa foarte bune la rezolvarea de probleme complexe programate, cu algoritmi adecvati, de om...cum am zis, din punct de vedere comercial, miscarea "singularitatea" o sa fie un succes....
    • 0 (0 voturi)    
      tot ce e posibil... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:13)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Nu uita sa iei in calcul ca inca 50 de ani reprezinta un timp destul de mare pus la dispozitia evolutiei. Daca stai bine sa te gandesti acum 50 de ani a fost inventat tranzistorul si uite ce s-a putut face in 50 de ani. Cum zice si nenea asta, evolutia nu este liniara, deci ne asteptam la o accelerare a evolutiei, mai ales in perioade de criza...cum e asta, cand tehnologiile avanseaza si mai rapid :)

      Gandeste-te numai la puterea de calcul care era acum 20-25 ani intr-un super computer care ocupa un spatiu cam cat 2 apartamente este cam aceeasi cu puterea de calcul pe care o gasim intr-un telefon din ziua de azi putin mai rasarit. Sa nu mai zic de hardurile de 500 de mega de acum 10 ani care acum se pot stoca pe memorii de dimensiunea unei jumatati de unghie, si putem continua.

      Intr-adevar, modelele de inteligenta artificiala care exista acum sunt primitive, dar vor evolua si acestea cu mare repeziciune, si chiar sunt cateva modele care functioneaza foarte bine, mai ales pe partea de analiza a imaginilor. Sa ne uitam la solutiile de handwriting recognition, care sunt implementate la scara larga si sunt relativ eficiente, etc.

      Numai ca problema ar fi cum va fi lumea capabila sa asimileze aceste noi tehnologii de inteligenta artificiala la scara la care se vehiculeaza aici. Oricum, se deschide o era vaga care merita explorata.
      • 0 (0 voturi)    
        tehnologie extraterestra (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:20)

        claudel ! [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        ba da, ai dreptate, va evolua si nu te intreba de ce ! vrei sa aflii de ce? iti zic eu de ce ! fiindca avem tehnologie extraterestra care nu poate fi momentan folosita 100% fiindca nu au descoperit cum functioneaza exact, si dupa ideea asta se vor creea niste chestii care te dau peste cap cand vezi ! gandsetete un pic, din moment ce simbioti sunt pe pamant care folosesc corpul uman pentru a controla populatia, referinduma la persoanele de sus in sensul a sefiilor ar marii corporatii, familia regala din anglia si unii din presedintii americani !! cum se face ca majoritatea presedintiilor sunt din acelasi sange?? credeti ca-i coincidenta? sa cautati info despre asta sa va convinge-ti si voi !! si despre LHC daca va uitati bine a fost facut un film acum cativa ani inainte sa aflam noi de el ! si cand vedeam filmul credeam ca e o fictiune, practic din moment ce avem extraterestrii pe pamant si noi nu stiim ptr ca ochii nostrii nu sunt capabili sa vada tot !! normal ca putem avansa si in tehnologie ! si foarte repede ! noi am avansat foarte tare de la isus incoace cand am inceput sa capatam desteptaciune din cauza ca atuncia au si aparut extraterestrii pe pamant !!! vedeti pe piramide ! desenele acelea rupestre? au semnificatie fiindca oamenii de atuncia nu aveau cum demonstra in altfel de cuvinte deci pentru cine pricepe intelege de fapt cei acolo. asteptati pana pe 21 decembrie 2012 si ve-ti vedea cand planeta se va opri ptr 3 zile !! vremurile grele acuma incep, si abia dupa acele 3 zile vom vedea ce se va intampla cu adevarat ! un nou inceput.
        • 0 (0 voturi)    
          21 Decembrie 2012 (Joi, 12 februarie 2009, 18:04)

          nicollaeb [anonim] i-a raspuns lui claudel !

          Baiete, scoate Matrixul ala din cap, ca-ti dau un Format C doua puncte, de nu te vezi! Ei, Dracie!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine stie... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:31)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      http://www.youtube.com/watch?v=W1czBcnX1Ww
  • -1 (1 vot)    
    machina ex... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:00)

    weissman [anonim]

    Titlul mai potrivit ar fi fost: "se apropie vremea cand unii oameni, posibil majoritatea, vor fi mai prosti decat masinile."
    Eu de exemplu sunt deja mai prost decat "masina" (de calcul). Atat de prost incat nu stiu ce inseamna inteligenta.
  • -1 (1 vot)    
    incoerenta (Marţi, 3 februarie 2009, 19:03)

    chachapoya [utilizator]

    "Potrivit legii lui Moore, se estimeaza ca in aproximativ 20-30 de ani, computerele vor depasi puterea de calcul a creierului uman, care este la circa 1014 operatii pe secunda"

    Pai un computer face milioane poate chiar miliarde de operatii pe secunda. La ce fel de operatii se refera articolul? E adevarat insa ca computer nu are inca capacitatea creierului de a rationa insa la operatii bine definite e mult mai rapid.

    Alt articol luat si tradus aiurea sau cel care l-a scris nu prea a inteles prea multe in domeniu.
  • +1 (1 vot)    
    concediati traducatorul! (Marţi, 3 februarie 2009, 19:13)

    Mi tupid [anonim]

    "puterea de calcul a creierului uman, care este la circa 1014 operatii pe secunda."

    Speak for yourselves ...poate 10 la puterea 14? 100 miliarde inseamna 10 la puterea 11, 1000 inseamna 10 la puterea 3, deci 200 x 10 la puterea 14?
  • +2 (2 voturi)    
    Stare de fapt (Marţi, 3 februarie 2009, 19:37)

    fane [anonim]

    Inteligenta artificiala nu poate bate prostia naturala.
    Asa ca suntem in siguranta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bullshit, mai durează până egalează creierul uman (Marţi, 3 februarie 2009, 22:48)

    m3th0dman [anonim]

    Să dau un simplu exemplu. Creierul uman procesează doar pentru vedere calculele 2 filme la rezoluţia de 150 megapixeli.
    Filmele de pe calculatoare în format HD, au mai puţin de 1 megapixel.

    Gândiţivă că mai este: auz, simţ, echilibru, memorie, raţiune, gust, miros, control părţilor, şi multe altele.
    Nici măcar nu ştiu cum funcţionează conştiinţa. Există teorii care spun că pentru a înţelege complet creierul uman este nevoie de mecanica cuantică.

    Şi ce randament imens are creierul (energie puţină folosită).